Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Úterý 31. března 2015
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Pelikán se dohodl se státními zástupci

Samostatné státní zastupitelství se specializací na stíhání korupce a závažné hospodářské kriminality a zrušení vrchních státních zastupitelství. Oba hlavní body někdejší „pospíšilovské“ koncepce zákona o státním zastupitelství jsou součástí návrhu, který v pondělí představil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO).

Mladík najel do stromu

Žádné řidičské selhání, ale nejspíše plánovaná sebevražda. Tímto směrem se ubírá vyšetřování nedělní dopravní nehody na Tachovsku, při které 22letý mladík narazil u Holostřev na Tachovsku do stromu a na místě zemřel.

LANŽHOTSKÁ DROBOTINA VYHNALA ZIMU Z MĚSTA.

Na šedesát dětí z mateřské školy v Lanžhotě na Břeclavsku se v pondělí dopoledne vydalo v průvodu na dolní konec města, aby do říčky Kyjovky vyhodily Morenu, symbol končící zimy.

Michaláková se ptá, co změnit

Právníci Evy Michalákové, které norské úřady odebraly děti, poslali včera norské sociální službě otázky k případu. Ptají se třeba na to, zda matka může zveřejnit rozsudky a spis, jaké chyby udělala a co má změnit, aby syny dostala do své péče.

Trestali podvodníky s olejem

Mnohaleté tresty uložil v pondělí senát Krajského soudu ve Zlíně aktérům rozsáhlého daňového podvodu při obchodování s řepkovým olejem. Šestice mužů si má podle rozsudku odsedět šest až 11,5 roku ve vězení. Další dva lidé vyvázli s podmínkou, dvě firmy byly zrušeny a propadl jim majetek.

VZP platí včas

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) hospodaří v začátku roku vyrovnaně, k 20. březnu měla na běžném účtu 5,6 miliardy korun a neevidovala žádné závazky vůči poskytovatelům zdravotní péče. Novinářům to po pondělním jednání správní rady řekl její člen Jiří Skalický.

Pacienti dostali průvodce léky

Češi spolykají ročně léky za 70 miliard korun. Nejvíce senioři, kteří berou léky současně na více nemocí, a tak jich polykají denně až deset, někteří i víc. To ale pro ně může být i nebezpečné.

Hradec získal kapku krve a pramen vlasů svatého papeže Jana Pavla II.

Královéhradecká diecéze získá ve čtvrtek, v den desátého výročí úmrtí Jana Pavla II., vzácnou relikvii. V katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové bude uložena monstrance s kapkou krve a pramínkem vlasů nedávno svatořečeného papeže. Jan Pavel II.

Potvrzen rok vězení za smrt těhotné

Rok ve vězení za smrt dvaatřicetileté těhotné pacientky stráví dnes 69letá Ivanka Barochová z Orlové-Lutyně. O jejím trestu rozhodl v pondělí odvolací senát Krajského soudu v Ostravě. Barochová coby zdravotní sestřička dala nastávající mamince vypít místo glukózy tzv.

Cizinec se u soudu přiznal k vraždě a rozčtvrcení spolubydlící

Nezaměstnaný Ukrajinec Sergej Misko včera u Městského soudu v Praze potvrdil, že loni v červenci zavraždil svou krajanku a spolubydlící. Misko ženu ubodal a její tělo následně rozřezal a rozházel do kontejnerů. Za vraždu může Misko dostat až 18 let vězení.

U Vrbětic pyrotechnici znovu sbírají rozmetanou munici

Dvě desítky policejních a armádních pyrotechniků začaly v pondělí společnými silami čistit okolí areálu muničních skladů ve Vrběticích od rozházené munice po loňských výbuších. „Budou asanovat prostory uvnitř vytyčeného okruhu, a to na jeho vnějším okraji.

K miliónovému dárci se nikdo ze soc. dem. nehlásí

Sponzorské dary vynesly ČSSD v loňském roce 23,8 miliónu korun, ukazuje výroční zpráva, kterou strana zveřejnila včera. Nejviditelnější dar – milión korun – ČSSD dostala od realitní firmy Filler, s. r. o., se sídlem v Prušánkách na Hodonínsku.

Kdo nezplodí děti, ať nedostane důchod, navrhl Okamura

I když novela zákona o registrovaném partnerství umožňující osvojení dítěte partnera leží ladem v Poslanecké sněmovně už půl roku, stejnopohlavní rodiny v Česku žijí. Při sčítání lidu se jich přihlásilo devět set.

Holky jsou zdravé, vzkázaly rodiny

I přes dva roky strávené v zajetí jsou obě propuštěné dívky Hana Humpálová a Antonie Chrástecká (obě 26) zdravé, ale potřebují především klid.

Experti: Výkupné šlo nahoru, až k pěti miliónům dolarů za transakci

Výše výkupného v minulých letech nepřetržitě rostla a nyní se pohybuje kolem pěti miliónů dolarů (127 mil. korun) za jednu transakci. Vyplývá to ze studie zveřejněné letos v lednu v britském odborném časopise Jane’s Defence Weekly.

VŠ budou smět odebírat tituly

Vysoké školy budou moci odebírat neoprávněně udělené akademické tituly. Počítá s tím novela vysokoškolského zákona, kterou v pondělí schválila vláda. Norma také zavádí nový úřad pro udělování akreditací.

Izrael zařadil IHH na teroristický seznam. Kvůli konvoji lodí pro Palestinu

Turecká humanitární a lidskoprávní organizace IHH byla založena před 23 lety kvůli válce v Bosně. Svou činnost i pozici výrazně rozšířila: nyní už působí ve více než stovce zemí světa. Zaměřuje se na válkou postižené regiony, místa zasažená přírodními katastrofami či chudobou.

Velikonoce budou bílé, i ve městech

Podle kalendáře je zima pryč, ale po poměrně teplých a slunných dnech nás čeká pořádný šok. Oblačno, déšť, sníh a ráno i mráz. Oteplí se až ke konci dubna. V úterý a ve středu nás potrápí velmi silný vítr, který na horách dosáhne až 125 kilometrů za hodinu.

Vítr sfoukl střechu z bytovky, letěla sto metrů

Stačil silný poryv větru a devět rodin obytného domu v Lomu na Tachovsku přišlo v noci na pondělí o střechu nad hlavou. Vzduchem letěla desítky metrů, poškodila zaparkovaná auta i okolní domy. Nikomu se naštěstí nic nestalo. Střecha je přitom téměř nová.

Labe dosáhlo na třetí povodňový stupeň

Labe u obce Nové Zámky-Vestřev na Trutnovsku dosáhlo v pondělí ráno třetího stupně povodňové aktivity. Hladiny řek stouply kvůli extrémním srážkám z noci na pondělí i na Jizeře a Úpě, kde hodnoty dosáhly druhého stupně.

Thermal zveřejnil záměr prodeje bazénu

Bazén karlovarského Thermalu je oficiálně na prodej, hotel to oznámil na internetových stránkách. Minimální cena nebyla stanovena, ale zájemce musí zaplatit kauci milión Kč. Po zimě Thermal bazén již nezprovozní.

Vláda chce prosekat džungli českého realitního trhu

Český realitní trh by měl být od začátku roku 2017 pořádně regulován. Zmizet by tak měli makléři bez znalostí z oboru, kteří si klidně pletou obytnou a podlahovou plochu, patro s podlažím nebo jim chybí základní vědomosti ze stavitelství i práva.