Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Středa 21. února 2018
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Ošetřovatelka vzala zpět přiznání viny za smrt pacientky

Na policii se přiznala, u soudu vše popřela. Jedenadvacetiletá nemocniční ošetřovatelka Lenka Waclawiecová (21) včera poprvé stanula na lavici obžalovaných Krajského soudu v Praze. Čelí obvinění z pokusu o vraždu osmaosmdesátileté pacientky mladoboleslavské nemocnice.

Nečesaného se zastal jeho nástupce i další primář

Výslechy nového ředitele liberecké nemocnice i primářů některých oddělení pokračovalo v úterý v Liberci soudní přelíčení v kauze bývalého ředitele nemocnice Luďka Nečesaného. Obžaloba ho viní z přijetí úplatků v celkové výši přes 23 miliónů korun, mezi obviněnými je i jeho manželka Šárka.

Udusil sousedku. Dostal 12 let

Zřejmě sama si do svého bytu pozvala vraha devětasedmdesátiletá žena z Brněnska. Souseda Pavla Fejtu totiž požádala, aby jí pomohl s pojistkami. Jenže hovor se stočil na citlivé téma, kterým byl mužův vztah k osmiletému hochovi, Fejta ztratil nervy a důchodkyni zardousil.

Ředitelka SZÚ rezignovala

Pouhý den po oznámení výsledků kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) ve Státním zdravotním ústavu (SZÚ), o nichž Právo informovalo, podala včera jeho ředitelka Jitka Sosnovcová rezignaci.

Ústavní soud vyhověl stížnosti klienta H-Systemu

Poškození klienti H-Systemu mají mít nárok na řádné odškodné za téměř 13 let se vlekoucí trestní spor. Konstatoval to v úterý Ústavní soud (ÚS), když vyhověl stížnosti jednoho z klientů. Tomu totiž justice přiznala odškodné pouhých 2314 korun.

Začíná další ročník Vesnice roku

Ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová (ANO) včera zahájila již 24. ročník soutěže Vesnice roku. Přihlášky mohou obce podávat do 30. dubna. Soutěž bude probíhat ve dvou kolech – krajském a celostátním. Vítěz bude vyhlášen 15.

Veletrh Salima zve na koncert chutí

Koncert pro chuťové pohárky nejvybíravějších gurmánů slibuje potravinářský veletrh Salima, který se od příštího úterý až do 2. března bude konat na brněnském výstavišti. Příchozí si na něm pochutnají na nejkvalitnějších sýrech či lahodné kávě.

Zimola: ANO musí udělat kompromis

ČSSD má buď přímo sedět ve vládě, nebo zůstat v opozici, míní nový první místopředseda strany Jiří Zimola. S Janem Hamáčkem chce před pokračováním sjezdu ČSSD 7. dubna delegátům říci, jaké kolegy by chtěli ve vedení.

Nemocenská i první tři dny? ČSSD na to nemá sílu

Jako první vábničku na uprchlé voliče vytáhl nový předseda ČSSD Jan Hamáček návrh proplácet první tři dny nemocenské. Za to, že karenční dobu dosud nezrušili, plísnil na sjezdu soc. dem. předseda odborů Josef Středula.

Babiš se oťukává s novým vedením soc. dem. i s ODS

První oťukávání mezi babišovci a posjezdovou soc. dem. proběhne už dnes odpoledne. Vzápětí se sejde šéf ANO Andrej Babiš i s předsedou ODS Petrem Fialou. K jednání mezi šesti očima se sejde premiér Babiš s novým předsedou ČSSD Janem Hamáčkem a prvním místopředsedou Jiřím Zimolou.

BÍLÝ KRUH BEZPEČÍ

vyhlásil včera letošního laureáta, kterým se stal Jiří Slovák. Podle ředitelky organizace Petry Vitoušové (vpravo) ale stále jen velmi málo lidí využívá v trestním řízení možnost mít svého důvěrníka.

Ombudsmanka kárá policii za zásah proti odpůrcům Zemana

Policie pochybila svým postupem proti protestujícím na setkání prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku loni v listopadu. Vyplývá to ze zprávy ombudsmanky Anny Šabatové, která se postupem policie zabývala na podnět organizátorů protestu.

Rodiče celiaků narážejí na nechuť škol

Přestože bezlepkovou stravu pro celiaky nabízí čím dál více řetězců, restaurací i nadnárodních fastfoodů, mnohé školy se jí stále brání. Podle zjištění České školní inspekce pouze 6,6 procenta škol poskytuje dietní stravování a 7,9 procenta umožňuje dětem, aby si přinesly jídlo, které se pak na oběd pouze ohřeje.

NSS zamítl volební stížnosti

Volební senát Nejvyššího správního soudu (NSS) v čele s Tomášem Langáškem zamítl v úterý dalších osmnáct stížností na prezidentské volby. Soudci se nyní zabývali zejména stížnostmi poukazujícími na financování kampaně.