Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Středa 29. března 2017
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Soud vyhověl vyhozené učitelce z Tršic, výpověď od ředitele je neplatná

Výpověď učitelce Vandě Fabiánové, která musela na konci minulého školního roku opustit Základní školu v Tršicích na Olomoucku kvůli nařčení, že loni v květnu na škole v přírodě v Ostružné na Jesenicku při mytí sexuálně obtěžovala prvňáky a pochybila i ve funkci zdravotnice, Okresní soud (OS) v Olomouci v úterý označil za neplatnou.

Čeští kybernetici mohou získat až miliardovou dotaci

Na více než tři čtvrtě miliardy korun z evropských dotací by si mohl sáhnout Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického v Praze. Za sebou má již úspěšný start.

Na oslavy jubilejního výročí roku 1918 stát počítá se 400 milióny korun

Stát vydá na oslavy 100. výročí založení samostatného československého státu a připomínku 50. výročí pražského jara a okupace země armádami Varšavské smlouvy 400 miliónů korun. Do akcí je zapojeno i připomenutí roku 1993, od kterého je Česko samostatným státem.

Nemocnice posílá vzorky potrubní poštou

Pouhých pár minut trvá nyní ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL) cesta například vzorku krve z nejvzdálenější kliniky do centrální laboratoře. Umožňuje to v úterý zprovozněná nová potrubní pošta, která patří k nejmodernějším v Evropě.

Aleš Hušák se sportovcům podle soudu omlouvat nemusí

Česká unie sportu (ČUS) se nedočká dvou miliónů korun ani omluvy od bývalého generálního ředitele Sazky Aleše Hušáka za poškození dobrého jména společnosti a českého sportu obecně.

Na Berounsku shořela část nejcennější zóny CHKO

Na Berounsku u obce Malá Víska shořela část nejcennější zóny chráněné krajinné oblasti. Na místě zasahovaly desítky hasičů, oheň už je pod kontrolou, řekl včera navečer mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Družku nepobodal, rozhodl soud

S obrovskou úlevou a se slzami dojetí v očích odcházel v úterý z budovy ostravského soudu devětapadesátiletý Robert Burjański. Téměř dva roky žil kvůli obvinění z pokusu o vraždu s cejchem zločince.

ÚS: Státní zastupitelství musí prověřit zásah proti squaterům

Postup policie při vyklízení zámečku Cibulka v Praze-Košířích bude muset prověřit státní zastupitelství. Ústavní soud (ÚS) dal totiž v úterý za pravdu stížnosti squaterů s tím, že žalobci chybovali, když se jejich námitkami proti policejnímu zásahu odmítli zabývat.

Nalezený při požáru byl zavražděn

Dvaašedesátiletý muž, jehož ohořelé tělo objevili hasiči v sobotu časně ráno při likvidaci požáru staršího rodinného domku v obci Lipová-lázně na Jesenicku, byl zavražděn. Kriminalisté již obvinili šestatřicetiletého muže z Jesenicka, který se vraždy měl dopustit, hrozí mu až dvacet let vězení.

Na 76 měřicích stanicích padl teplotní rekord

Teplotní rekord pro 28. březen včera padl na 76 měřicích stanicích. Je to více než polovina stanic. Nejtepleji bylo v Žatci, kde naměřili 22,8 stupně Celsia. Řekl to Tomáš Mejstřík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zemřel v kontejneru na textil

Kuriózní úmrtí vyšetřuje policie v Ostravě. Náhodný chodec objevil v jednom z kontejnerů pro sběr textilu mrtvého muže. Podobnou událost, kdy se při prohledávání odpadků udusil bezdomovec, přitom policie vyšetřovala už na konci minulého roku.

Policisté zakročující proti vražedkyni ze Smíchova byli uznáni vinnými

Obvodní soud pro Prahu 1 uznal vinnými dva policisty, kteří zasahovali proti Michelle Sudků poté, co chtěla zabíjet v kavárně na pražském Újezdě. Potrestal je trestním příkazem. Konkrétní druh ani výši trestu soud nezveřejní, dokud nebude výsledek sdělen účastníkům řízení.

Je to důstojný soupeř Zemana, zní od politiků

Šéf ANO Andrej Babiš označil Jiřího Drahoše za seriózního člověka. „Pan Drahoš nestojí o podporu žádné strany ani hnutí, což potvrdil i jeho mluvčí. Hnutí ANO na toto téma čeká interní referendum, naší prioritou jsou sněmovní volby,“ sdělil ČTK.

Fandy má mezi vědci i podnikateli

Jiří Drahoš má podporu řady vědců i některých podnikatelů. „Byl bych pro to, aby to byl člověk úrovně, vzdělaností a obecným postojem jako profesor Drahoš. Pro mě by to byla přijatelná volba.

Horáček: Je kandidátem politických stran

Textař a zakladatel sázkové kanceláře Fortuna Michal Horáček, který zájem o křeslo prezidenta vyjádřil už před řadou měsíců, se domnívá, že bývalého šéfa Akademie věd nasazují do boje o Hrad politické strany. „Přímou volbu prezidenta si na politicích vymohli občané.

Česko znovu vyšle lékaře do válek zachraňovat děti

Jen několik měsíců života zbývalo kvůli vrozené srdeční vadě tříměsíčnímu syrskému chlapci, s nímž rodiče uprchli do Jordánska před válkou. Dítě nakonec skončilo v péči českých lékařů, kteří mu komplikovanou operací zachránili život.

Intervence skončí možná už za pár dní

Umělé oslabování koruny Českou národní bankou zřejmě již brzy skončí. Shodují se na tom analytici s tím, že by se tak mohlo stát v dubnu. Podle některých ekonomů by centrální bankéři mohli o tomto kroku rozhodnout už na zítřejším zasedání bankovní rady.

Kodiaq kupé v roce 2020 první plně elektrickou škodovkou

Mladoboleslavská Škoda Auto představí na dubnovém autosalonu v Šanghaji koncept plně elektrického vozu, nyní pracovně pojmenovaného Mission E. Jeho design vychází z již prodávaného modelu Kodiaq.

T-Mobile odstartuje v dubnu datovou revoluci

Společnost T-Mobile Czech Republic začne od 2. dubna nabízet nové tarify zvané Mobil. Ty mají i přes svůj prostý název způsobit na tuzemském mobilním trhu datovou revoluci. Za poměrně příznivou cenu totiž poskytnou nebývale velký balík internetových dat.

Robot učí chodit v lázních děti

Již téměř dva roky učí chodit malé pacienty v dětské léčebně Nové Lázně v Teplicích robot nazvaný Lokomat. Nejpokročilejším rehabilitačním systémem na světě prošlo za dobu provozu na 120 dětí.

ČT chce řídit dvanáct lidí

Údajně jen dvanáct lidí si chce po dobu šestiletého mandátu sednout od 1. října do křesla generálního ředitele České televize. Radní České televize mají na svém středečním veřejném jednání rady oznámit, kdo se do výběrového řízení přihlásil.

Nejvyšší nástupní platy mají studenti IT

Nejvyšší nástupní platy mají nyní studenti zaměření na informační technologie, bankovnictví, automobilový a farmaceutický průmysl. Průměrný nástupní plat absolventa střední školy je 20 621, vysokoškoláka 28 746 korun. Více než 60 procent absolventů najde uplatnění do měsíce.

S Věrou Špinarovou se lidé rozloučí 1. dubna

Se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která zemřela v neděli ve věku pětašedesáti let, se její příznivci mohou rozloučit v sobotu 1. dubna v Ostravě. Smuteční síň krematoria ve Slezské Ostravě jim bude zpřístupněna od 9 do 12 hodin.

Za ošetřovatelství oceněna Marie Volková z Rýmařova

Marie Volková, porodní asistentka z gynekologické ambulance podhorské nemocnice a jejího pracoviště v Rýmařově, byla v úterý večer v pražském Hudebním divadle Karlín oceněna mimořádnou cenou za celoživotní dílo v ošetřovatelství, a to v rámci 17.

V Brně vyvíjejí lék z pupečníku na degenerativní nemoci

Vyvinout z buněk pupečníku lék na imunitní choroby a degenerativní onemocnění chtějí ve spolupráci se soukromými firmami výzkumníci v Brně. Pomáhat může například po infarktu, mozkové příhodě, u nemoci kloubů či po transplantaci kostní dřeně.