Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Čtvrtek 28. července 2016
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Prohnout most. To je práce pro Šlechtičnu

Jsou krásné, občas pod parou, ale hlavně pořádně těžké. Proto je mají mostaři rádi. Parní lokomotivy mají i dnes zvláštní poslání – když je třeba někde provézt zátěžové zkoušky železničních viaduktů, vyjedou na pomoc.

Blesky zasáhly dva muže, vyvázli bez zranění

Údery blesků ve středu odpoledne při bouřkách zasáhly v Karlovarském kraji dva muže. Kupodivu vyvázli oba očividně bez zranění, pro jistotu je ale záchranáři převezli do nemocnic. „Ve dvou případech museli hasiči a záchranáři pomáhat lidem, které ohrozil úder blesku,“ uvedla mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

Exšéf ostravské ÚOOZ podezírá ministra a vedení policie ze záškodnictví

Bývalý šéf ostravské pobočky Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiří Komárek poslal Nejvyššímu státnímu zastupitelství (NSZ) podání týkající se podezření ze sabotáže ohledně ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho.

Policie stále hledá ve Vrběticích

Téměř tisíc kusů munice odvezli během uplynulého měsíce policisté ke zničení z areálu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku, kde došlo koncem roku 2014 k dvěma výbuchům skladů napěchovaných municí. Munici objevují při ohledání místa činu.

Vláda schválila návrhy na zlepšení situace v českých ghettech

Vláda schválila předlohy na zlepšení situace lidí žijících v ghettech i jejich okolí, které navrhl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Plán počítá mimo jiné s tím, že dávky na bydlení by stát v budoucnu posílal rovnou do fondu oprav a na úhradu nákladů, ne majitelům a pronajímatelům bytů.

IKEM dal prvním dvaceti pacientům se žloutenkou C šanci na transplantaci ledvin

V České republice trpí podle ministerstva zdravotnictví od roku 2011 nějakým typem žloutenky (A, B, C a E) téměř deset tisíc lidí. Téměř polovina z nich má dříve neléčitelnou hepatitidu C. Lékaři pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) si s ní ale už dnes umějí poradit.

Chytili ho dřív, než stihl podpálit dům

Pohádal se s rodinou, vzal střelnou zbraň a kanystr a hrozil podpálením domu. Dramatickou situaci ve středu prožili v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku. Hlavním aktérem byl muž (29), kterého musela zpacifikovat až zásahová jednotka policie.

Slovenská policie dopadla odsouzeného Čecha

Policie na Slovensku dopadla Čecha, který podle soudu oklamal minimálně čtrnáct lidí a pak se před spravedlností osm měsíců ukrýval. V poutech skončil v pondělí dopoledne v hotelu v centru Bratislavy. Podle informací policejního prezidia je nyní Jan B.

Farmářské trhy výjimku nedostanou, rozhodla vláda

Výjimku z elektronické evidence tržeb (EET) prodejci na farmářských trzích nedostanou. Vláda ve středu nepodpořila návrh ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL), aby se EET nevztahovala na lidi, pro něž je podnikání pouze vedlejším příjmem, a právě na prodejce na farmářských trzích.

Nečesaný přišel k soudu říct, že je nemocný

Vrchní soud v Praze měl včera projednávat odvolání Lukáše Nečesaného (24), který byl nepravomocně odsouzen za pokus vraždy kadeřnice v Hořicích na Jičínsku k 13 letům vězení. Jednání bylo odročeno. Nečesaný přinesl lékařskou zprávu, že má zánět průdušek.

Nabytí majetku je někdy možné i od nevlastníka

Nabytí majetku je v některých případech možné i od nevlastníka, rozhodl ve středu Ústavní soud v Brně (ÚS) a zrušil odlišné rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS).

Česko posílí ochranu hranic s Rakouskem a Německem

Česká republika přistoupí k větší ochraně hranic s Rakouskem a Německem. Ve středu to na jednání vlády řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Česko opatření zavede kvůli obavě, že by do tuzemska mohli ze sousedních států přicházet uprchlíci, kteří v Německu či Rakousku neuspěli s žádosti o azyl.

Duka: Musíme bránit ovce vedené na porážku

Brutální vražda šestaosmdesátiletého katolického kněze Jacquesa Hamela na severu Francie vyvolala mezi českými katolíky silné reakce. Kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka uvedl, že jde o „zločin, který se vymyká civilizované společnosti a který je třeba zcela odsoudit“.

Radikální muslimské duchovní by státy měly deportovat

HISTORIK JAROSLAV ŠEBEK ŘEKL PRÁVU: * Změní brutální vražda francouzského faráře přímo v kostele mínění křesťanů o uprchlících a islámu? Určitě to bude mít vliv. Protože jde o první útok Islámského státu na křesťanský symbol v Evropě.

Učitelům od září, ostatním od listopadu

Učitelům se zvýší platy od září. Hasičům, policistům a dalším státním zaměstnancům od listopadu. Ve středu o tom rozhodla vláda. Původně měli všichni dostat přidáno až od ledna 2017. „Vláda rozhodla, že posílí rozpočtovou kapitolu ministerstva školství o 2,5 miliardy korun.

Vláda rozhodla, že stát půjčí OKD 700 miliónů

Černouhelná společnost OKD dostane od státu půjčku 700 miliónů korun. Ve středu večer to schválila vláda, informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Vláda se dohodla na poskytnutí provozního úvěru OKD do výše 700 miliónů korun,“ uvedl premiér na Twitteru.

I po 25 letech sousedský spor trvá

Desítku verdiktů včetně jednoho nálezu Ústavního soudu už vyprodukovala justice za téměř čtvrt století se vlekoucí banální sousedský spor o část zahrady. Katastr za uplynulé roky několikrát přepisoval vlastníka, ale definitivní konec sporu je stále v nedohledu.

Traktor namaloval obří kresbu viditelnou i z vesmíru

Brněnská traktorka Zetor slaví letos sedmdesátiny. Oslavy těchto narozenin se vzhledem k tomu, že traktory vyváží do řady zemí světa, odehrávají i za hranicemi. V Litvě Zetoru připravili zcela originální podívanou.

Novým šéfem BIS bude Koudelka, potvrdila vláda

Dlouholetý pracovník Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka se stal jejím novým šéfem. O jeho jmenování rozhodla ve středu vláda. Koudelka nahradí současného ředitele Jiřího Langa, který na začátku června požádal o odvolání.

Až dvanáct let za podporu a schvalování terorismu

Propagace a podpora terorismu budou nově trestným činem. Například za veřejné schvalování teroristického činu má pachateli hrozit tři až dvanáct let za mřížemi. Novela trestního zákoníku z pera ministerstva spravedlnosti ve středu prošla vládou.

Turecký velvyslanec: Istanbul, Ankara i resorty jsou bezpečné. MZV je opatrnější

Čeští turisté se po nedávném neúspěšném pokusu o puč nemusejí obávat cest do Turecka, místa jako Istanbul, Ankara nebo přímořské resorty jsou „velmi bezpečná“. Novinářům to řekl ve středu turecký velvyslanec v Praze Ahmet Necati Bigali.

Kauzu billboardů soud vrátil žalobcům

Obvodní soud pro Prahu 4 vrátil státním zástupcům k došetření obžalobu týkající se údajně nevýhodného pronájmu reklamních ploch kolem dálnic. Obviněni jsou dva bývalí představitelé Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Zbrojaři jsou podle soudu nevinní

Zprošťujícího verdiktu senátu Krajského soudu ve Zlíně se dočkala pětice zbrojařů a také dvě zbrojní české firmy v kauze nákupu a skladování údajně zakázaných protipěchotních min.