Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Pondělí 20. února 2017
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Padesátá Jizerská 50 se vrátila na Jizerku

Velký dárek si k padesátému jubilejnímu ročníku nadělila v neděli slavná Jizerská 50. Po letech provázených velkým nedostatkem sněhu se konečně odjela na celé tradiční trati. Loni i předloni se běhalo jen na čtyřkilometrových okruzích a v roce 2014 museli organizátoři závod zrušit úplně.

V podzemí Dolu ČSM našli mrtvého horníka

Mrtvého horníka (52) objevili v sobotu nad ránem v lokalitě Dolu ČSM-Jih v Karviné jeho kolegové. Informoval o tom mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Podle něho šlo o zaměstnance externí dodavatelské firmy Polcarbo.

Lyžař bez přilby se zabil v Jeseníkách

Hazardování na sjezdovce se stalo v sobotu osudným 29letému lyžaři. V plné rychlosti a bez přilby vylétl ze sjezdové trati v Karlově pod Pradědem a při nárazu do stromu utrpěl rozsáhlá zranění, na jejichž následky na místě zemřel.

Vrátili se první tažní ptáci

Předvoje tažných ptáků už jsou zpátky v Česku. První skřivany polní zpozorovali například ornitologové na Rokycansku, o třetím únorovém víkendu zaznamenali i špačky obecné.

Po vlečkách ostravského revíru se svezly stovky lidí

Stovky lidí vyrazily v sobotu dvěma vlakovými soupravami na netradiční projížďku po vlečkách Ostravsko-karvinského revíru. Příležitost prohlédnout si veřejně nepřístupná místa anebo vidět zajímavé technické památky z jiných úhlů než obvykle si nenechalo ujít celkem 600 lidí.

Převrátili cisternu, jeden z hasičů zemřel

Těžká nehoda cisterny dobrovolných hasičů zaměstnala v pátek večer policii, záchranáře i hasiče na silnici mezi Karvinou a Havířovem. Při nehodě byl zraněn řidič cisterny a skončil v nemocnici. Jeho spolujezdec při nehodě přišel o život.

Budoucí veterinářka si vyžehlila titul mistryně

Pokud je něco, co většina hospodyněk nesnáší, tak je to žehlení, a to především žehlení pánských košil. Tento problém ale řešit nemusí novopečená česká mistryně v této disciplíně, kterou je dvaadvacetiletá budoucí veterinářka Monika Daridová.

Čína zmrazila nákup uhlí od Kima

Čína učinila nečekaně razantní krok: až do konce letošního roku pozastavila veškeré dodávky uhlí ze Severní Koreje. Oznámilo to v sobotu čínské ministerstvo obchodu. Rozhodnutí, které začalo platit od včerejška, připraví Pchjongjang o zásadní část příjmů.

Ofenzíva proti teroristům IS v západním Mosulu začala

Irácké ozbrojené síly včera zahájily ofenzívu, jejímž cílem je osvobodit západní části Mosulu, které má pod kontrolou teroristický Islámský stát (IS). Podle premiéra Hajdara Abádího vojáci postupují k městu od jihu, kde již mají pod kontrolou několik vesnic.

Dým muže z plakátu rozkašle

Švédsko zavedlo speciální digitální billboardy vybavené čidly na dým. Pokud si někdo v jejich okolí zapálí, do té doby nehybný muž na videu se v reakci na cigaretový dým rozkašle. Na konci šotu se navíc objeví reklama na nikotinové žvýkačky.

Malajsie pátrá po dalších Severokorejcích

V souvislosti s vraždou bratra vůdce KLDR pátrá malajsijská policie nyní po dalších čtyřech Severokorejcích. Ti opustili Malajsii v pondělí, kdy byl Kim Čong-nam zřejmě otráven. Policie nesdělila, zda je čtveřice spojena se severokorejskou vládou.

Ukrajina čelí kvůli blokádě hrozbě energetického kolapsu

Před energetickým kolapsem se ocitla Ukrajina kvůli blokádě železnice a silnic spojujících území ovládaná separatisty na Donbasu s částí země, jež je pod kontrolou Kyjeva. Skupina bývalých účastníků tzv.

Gymnázia chtějí maturitu pohnat k ÚS

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) udělá vše pro to, aby povinnost maturovat z matematiky nastala pro studenty středních odborných škol (SOŠ) do roka poté, co budou z počtů povinně maturovat gymnazisté.

Koruna bude více kolísat

Potom, co Česká národní banka (ČNB) ukončí intervence držící kurz koruny k euru v těsné blízkosti 27 korun, měna začne kolísat podstatně více než v posledních letech. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ředitel měnové sekce ČNB Tomáš Holub.

Jičínský: Vůle stran být u moci převáží nad výhradami k Babišovi

Profesor ústavního práva a někdejší dlouholetý poslanec soc. dem. Zdeněk Jičínský si myslí, že v případě, že by ve sněmovních volbách zvítězilo ANO, převáží chuť ostatních partají vládnout nad případnými výhradami proti Andreji Babišovi.

Jurkovičova rozhledna patří k nejkrásnějším

Pohled na Beskydy a okolí Rožnova pod Radhoštěm se v sobotu mimo sezónu naskytl asi stovce návštěvníků nejkrásnější moravské dřevěné rozhledny. Na téměř pět set metrů vysokém Karlově kopci se nad Rožnovem tyčí Jurkovičova rozhledna.

Jurečka: Vyšší marže na české potraviny mají skončit

Rozdílná výše marží, které si nadnárodní obchodní řetězce stanovují u zboží podle jeho původu, je pro české zemědělce velmi nevýhodná a měla by skončit. V diskusním pořadu Partie na TV Prima to řekl v neděli ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Začala dezinfekce kvůli ptačí chřipce

Po měsíci vyčkávání na vhodné počasí začala v sobotu na jižní Moravě dezinfekce kurníků, přístěnků a stodol, ve kterých byla před časem utracena drůbež kvůli ptačí chřipce. Pracovníci odborné firmy Pařez jich musí ošetřit speciálním postřikem v oblasti Ivančic na Brněnsku a v okolí Moravského Krumlova na Znojemsku asi 1200.

Při požáru zemřeli dva lidé

Otec se synem ve věku 58 a 24 let zemřeli v sobotu večer při požáru v panelovém domě v Jirkově na Chomutovsku. Přesnou příčinu úmrtí určí nařízená soudní pitva, řekla v neděli krajská policejní mluvčí Alena Bartošová.

Polská zpravodajská televize chválí české zdravotnictví

Nebrat si vzor z Britů ani ze Švédů, ale raději se podívat na Čechy, doporučila polská zpravodajská televize TVN 24 šéfům polského zdravotnictví s odkazem na žebříček Euro Health Consumer Index (EHCI). Ten srovnává úroveň zdravotnictví ve 35 evropských zemích z pohledu pacienta.

Kardinálu Vlkovi se přitížilo

Zdravotní stav kardinála Miloslava Vlka, který trpí rakovinou plic s metastázami do kostí, se v pátek večer prudce zhoršil. Lékařům se ho ale během noci podařilo stabilizovat a kardinál není v přímém ohrožení života.

Výboj defibrilátoru zachránil běžkaře

Čtyřiaosmdesátiletého běžkaře se v neděli podařilo úspěšně resuscitovat záchranářům Horské služby ve Strážném v Krkonoších. Seniorovi se na běžkách udělalo nevolno a záchranáři ho převezli na stanici horské služby. Tady se mu ale přitížilo a zkolaboval.

Přiotrávili se oxidem uhelnatým

V hlubokém bezvědomí skončili 37letá žena a tříletý chlapeček na Frýdecko-Místecku poté, co se přiotrávili plynem unikajícím z plynového spotřebiče v koupelně. O události informoval mluvčí záchranky Lukáš Humpl.

Sport spoléhá na další miliardy od státu

Myšlenka, aby sport měl svoje ministerstvo, není sice nová, ale v poslední době se o jeho zřízení hovoří stále hlasitěji zejména ve sportovním prostředí. Nebrání se jí ani ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová (ČSSD) a rozhodně ne proto, že se vlastně už netýká současné vlády.