Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Středa 29. června 2016
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Rozkradlo se výkupné za Češky? Žalobci to řeší

Podezřením na zpronevěru části výkupného, které mělo Česko zaplatit za dvě dívky unesené před třemi roky v Pákistánu, se zabývá Vrchní státní zastupitelství v Praze. Informoval o tom v úterý server Neovlivní.cz. Kauzu podle něj už čtvrt roku řeší tajné služby.

ÚS otevřel dveře pro adopci dítěte registrovanými homosexuálními páry

Lidé žijící v registrovaném partnerství mají možnost si individuálně osvojit dítě. Rozhodl tak Ústavní soud (ÚS), když v úterý zrušil část zákona o registrovaném partnerství. Ten totiž adopci u lidí žijících v registrovaném partnerství vysloveně zakazoval.

Velké obchody budou muset o sedmi svátcích zavřít

Velké obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních budou muset mít zavřeno nejen o Vánocích a na Nový rok, ale i o dalších čtyřech státních svátcích. Cedulku zavřeno budou muset v tyto dny vyvěsit také zastavárny, bazary a sběrny odpadu.

Za sex s nezletilou chovankou dostal pedagog podmínku

Zpočátku měli kamarádský vztah, jaký má otec s dcerou. Postupně se ale změnil v milenecký poměr. Bývalý 48letý vychovatel z dětského domova dostal v úterý u klatovského soudu tříletou podmínku za sexuální zneužívání 13leté chovanky.

Ťok: D 8 dokončíme v prosinci

Úsek Lovosice–Řehlovice, který chybí k dokončení celé dálnice D 8, bude bez ohledu na komplikace způsobené odstraňováním závalu zprůjezdněn letos v prosinci, jak se plánovalo. Novinářům to včera řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Drogový boss z Nizozemska bral podporu, zatkli ho v ČR

Česká a nizozemská policie rozbila drogový gang, zadržela 58 lidí podezřelých z rozsáhlé výroby a distribuce drog. Při razii bylo zajištěno šest laboratoří, 32 kg syntetických drog, 54 kg marihuany, tři kg kokainu, osm pěstíren konopí a více než 7000 litrů chemických látek k výrobě drog.

Policisté ohledávají epicentrum výbuchu ve Vrběticích

Do původních kolejí se v posledních měsících vracejí obyvatelé Vlachovic-Vrbětic, Haluzic, Lipové a dalších obcí Zlínska, které se nacházejí poblíž vybuchlých muničních skladů ve Vrběticích. Ještě začátkem týdne tady nic nenaznačovalo, že policie chystá zásadní krok.

Začleňujte Romy ještě usilovněji, vyzval Brusel

Evropská komise vyzvala své členské země, včetně ČR, aby ještě usilovněji integrovaly do většinové společnosti Romy. Stalo se tak na základě hodnocení doporučení z roku 2013. „Romové jsou součástí Evropy.

ČEZ chce po Škodě JS miliardy

Energetická firma ČEZ chce po společnosti Škoda JS miliardy korun za škody způsobené několikaměsíčními odstávkami v Jaderné elektrárně Dukovany. Ta byla odstavena kvůli chybám v kontrolách potrubí. Uvedl to Český rozhlas-Radiožurnál.

Bohemia JazzFest míří do sedmi měst

Již pojedenácté se uskuteční Bohemia JazzFest, tedy putovní festival jazzové hudby. Letos se odehraje na náměstích v sedmi českých a moravských městech. Začne 11. července na Staroměstském náměstí v Praze a skončí 19. července na náměstí Míru v Domažlicích.

ČSSD poněkud mírní Antibabiše. O zisky z firem ministři nepřijdou

Člen vlády, který se nevzdá své firmy, v níž má 40procentní a víceprocentní podíl, přijde o dotace, subvence a podporu z veřejných rozpočtů a nebude moci hlasovat v orgánech firmy, navrhuje ČSSD. Původně chtěla soc. dem.

Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi kvůli policii

Navzdory včerejším hádkám mezi poslanci Babišova hnutí ANO a představiteli dalších poslaneckých frakcí Sněmovna včera 132 hlasy ze 135 přítomných schválila vznik vyšetřovací komise k reorganizaci policie.

Zeman si vyslechl Šlachtu

Odcházejícího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu včera na Hradě vyslechl prezident Miloš Zeman. „Pan prezident se seznámil s názorem plukovníka Roberta Šlachty na reorganizaci Policie ČR,“ sdělil v SMS Právu mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Juncker ven, navrhují některé české politické strany

Šéf Evropské komise JeanClaude Juncker by měl odejít z funkce, myslí si někteří čeští politici po výsledku britského referenda o vystoupení z EU. Vedle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) se do něj obuly i opoziční ODS, ANO či Úsvit.

Možností noclehu na festivalu ubývá

Možnosti, kde složit na noc hlavu na začátku letošního 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, jehož jsou Právo a Novinky. cz mediálním partnerem, se každým dnem zmenšují. Zájem o festival je totiž obrovský a zejména levnější varianty ubytování jsou takřka rozebrané.

Ženy berou méně než muži i proto, že si to samy navrhnou

O nerovném odměňování mužů a žen se v minulých letech hodně mluvilo, ale nic se nezměnilo. Stejně jako před čtrnácti lety je rozdíl mezi jejich platy přes 22 procent. Kvůli tomu rodina v Česku podle Eurostatu ročně hospodaří s rozpočtem nižším o 77 tisíc korun.

Armáda chce nakoupit obrněnce, děla, vrtulníky. Dohromady utratí 150 miliard

Techniku a služby v souhrnné hodnotě 150 miliard korun se chystá v příštích deseti letech utratit česká armáda. Na včerejším Žofínském fóru v Praze, kde debatovali vojáci, zbrojaři a bezpečnostní experti o roli tuzemského zbrojního průmyslu, to řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Pravomoci NKÚ se nerozšíří

Poslanci včera potvrdili senátní veto předlohy, která měla rozšířit pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Nezbylo jim nic jiného potom, co horní komora neschválila v květnu nutnou ústavní novelu. Opakovala se situace z roku 2013, kdy senátoři zamítli předlohy o rozšíření pravomocí NKÚ.

Jsme vlastenci, říká šéf nadnárodní firmy se záložáky

V armádě je shoda, že mezi třinácti stovkami aktivních záložáků tvoří drtivou většinu nadšenci a srdcaři. Část z nich má to štěstí, že jejich zaujetí pro službu vlasti s nimi sdílejí i jejich zaměstnavatelé.

Policie prošetřuje miliónové dary pro ODS

Sponzorské dary ve výši 12,75 miliónu korun, které v letech 2012 a 2013 dostala ODS od společností D-Pharm a Lékárna u Rubínu, prošetřuje policie. Informoval o tom v úterý Radiožurnál.

Náměstkem na zdravotnictví Farhan za ANO

Novým politickým náměstkem za hnutí ANO na ministerstvu zdravotnictví se stal lékař Kamal Farhan. Jmenoval ho ministr Svatopluk Němeček (ČSSD), který věří, že spolupráce bude přínosná pro celý resort. Informoval o tom v úterý mluvčí ministerstva Ladislav Šticha.