Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Sobota 21. října 2017
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Vězeňská služba zažalovala bývalého šéfa, nechce vrátit kord

Kuriózní spor o to, zda musí generál vrátit svůj kord poté, co skončil ve funkci náčelníka, nebo si ho může nechat, začal ve čtvrtek řešit Okresní soud Brnovenkov.

Irka tvrdí, že ji na české klinice plastikou zohyzdili

„Plastickou operací ke kráse,“ hlásají billboardy a reklamní šoty klinik zabývajících se plastickou chirurgií v Česku i v zahraničí. Na podobnou reklamu jedné soukromé pražské kliniky zareagovala před osmi lety také Irka Barbara Naughton (39).

Pořadatel se popral s policistou

Agresivní násilník, který na demonstraci napadal ideové odpůrce i policistu, nebo oběť policejního útoku? Takový oříšek musí rozlousknout soudce brněnského městského soudu Josef Tatíček v případu funkcionáře Dělnické mládeže Štěpána Reicha.

Rektor Tomáš Zima dál povede Univerzitu Karlovu

Akademický senát Univerzity Karlovy v Praze (UK) v pátek zvolil staronovým rektorem školy Tomáše Zimu. Získal 51 hlasů z 68 platných, pro své zvolení potřeboval 36 hlasů.

Malťané otřeseni vraždou novinářky

Odvážná reportérka mapovala skryté finanční toky mocných * Zabila ji bomba Stovky maltských novinářů protestovaly ve čtvrtek před parlamentem kvůli vraždě nejznámější investigativní reportérky ostrova Daphne Caruanové Galiziové (*53).

Putin: Po mně se vám stýskat nebude

Vtipem reagoval ruský prezident Vladimir Putin na dotaz, zda bude kandidovat v prezidentských volbách v březnu příštího roku. Na závěr mezinárodního politického fóra v Soči zapochyboval, že se po něm bude někomu stýskat. „Povím vám skvělý příběh.

Kurz pověřen sestavením kabinetu

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen pověřil v pátek Sebastiana Kurze, šéfa Rakouské lidové strany (ÖVP), sestavením vlády. Kurz, jehož strana získala v nedělních předčasných volbách 31, 5 procenta hlasů, se chce nejprve setkat s předsedy všech stran, které se dostaly do parlamentu.

* Požáry v Kalifornii: škody za miliardu

Až na miliardu dolarů (21,7 miliardy Kč) se odhadují škody, jež způsobily rozsáhlé lesní požáry, které v říjnu zdevastovaly Kalifornii. Vyžádaly si již 42 obětí a zničily téměř sedm tisíc domů. Čísla ale zřejmě nejsou konečná.

Trump rozjel novou kampaň. Tváří je snacha

Ačkoliv je v úřadu zatím jen devět měsíců, americký prezident Donald Trump už se chystá na další volby, tvrdí agentura AP. Upozorňuje, že jeho štáb už otevřel komunikační platformy a vybral i trumf chystané kampaně – tím se má stát Trumpova snacha Lara, manželka mladšího prezidentova syna Erika.

Šéf Bílého domu vydává kopii obrazu za pravého Renoira

Prezident Spojených států Donald Trump to nemá lehké – život mu neztrpčují už jen smyšlené zprávy, tzv. „fake news“, zmanipulované průzkumy a vyšetřování, nýbrž i „fake art“, padělané umění. Léta se holedbal, že vlastní obraz Dvě sestry (na terase) francouzského impresionisty Pierra-Augusta Renoira.

* Desítky obětí v mešitách

Přes 60 mrtvých a desítky zraněných si včera vyžádaly dva sebevražedné útoky na afghánské mešity. Nejprve se odpálil útočník v šíitské mešitě v Kábulu, a poté následoval útok v provincii Ghór. Krveprolití odsoudil prezident Ašraf Ghaní.

* Aksjonov: Zemanův návrh ke Krymu je nemorální

Ke kritikům návrhu českého prezidenta Miloše Zemana na finanční kompenzaci za anektovaný ukrajinský Krym se připojil zástupce ruské krymské správy Sergej Aksjonov. V rozhovoru pro agenturu TASS označil návrh, podle něhož by se Kyjev a Moskva měly dohodnout na kompenzaci v penězích nebo v ropě a plynu, za „nemorální“.

Zeman svolá poslance až na 20. listopadu

Nová Sněmovna se poprvé sejde nejspíš 20. listopadu, tedy poslední možný den, který dává Ústava. První konzultace na Hradě s lídry parlamentních stran, která naznačí, kdo by mohl vládnout Česku příští čtyři roky, proběhnou po 28. říjnu.

Na kontrolu celé hranice nemá Česko dost lidí ani techniky

Česko se chystá chránit své hranice, kdyby migrační vlna překročila bezpečnou mez. Jenže pokud by bylo nutné účinně hlídat celou délku hranic po delší dobu, pak by chyběli lidé i technika.

Strany už ladí vyjednávací týmy, ČSSD povolá zřejmě i Sobotku

Neformální vyjednávání o nové vládě začne již dnes po vyhlášení výsledků voleb. Strany proto už nyní řeší, kdo je bude zastupovat. Jádro vyjednávacího týmu obvykle tvoří předseda strany a první místopředseda.

Experti: Zaorálkova gesta, unavený Babiš, blýskli se Bartoš a Okamura

Specialisté na politickou komunikaci ocenili po čtvrtečních debatách v České televizi a na Nově především výkony šéfa SPD Tomia Okamury či pirátů Ivana Bartoše. U lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka zaujala předsedu Institutu politického marketingu Karla Komínka nezvyklá gestikulace, šéf hnutí ANO Andrej Babiš podle něj působil unaveně.

V opavské věznici odvolila téměř polovina odsouzených

Jen velmi krátce trvaly letošní sněmovní volby v opavské věznici, kde si svůj trest odpykává více než tři sta odsouzených mužů a žen. Členové komise nejprve po druhé hodině odpolední dorazili na ženské oddělení v Olomoucké ulici a do speciálně upravené místnosti pak začaly přicházet jedna odsouzená za druhou.

V mosteckém Chanově jsou volby lidem ukradené

Tradičně mizerná účast provází volby v nechvalně proslulém mosteckém sídlišti Chanov. Před čtyřmi roky vhodilo volební lístek do urny sotva 22 procent oprávněných voličů žijících v lokalitě, letos to zřejmě nebude lepší.

Jen přibližně pětina pacientů v dobřanské léčebně volila

Lidí je tady jak na malém městě, ale volit jde málokdo. V dobřanské psychiatrické nemocnici, téměř s dvanácti sty pacienty, využila jen přibližně pětina z nich práva volit. Někteří mají závažné psychické problémy, jiní jsou třeba závislí na drogách, ale volit mohou až na pár výjimek všichni.

I když vězni pracují, dluhy je drtí

Drtivá většina vězňů je hluboce zadlužena kvůli půjčkám, právníkům, nezaplaceným energiím či alimentům. A i když mnozí ve vězení pracují nebo jim pomáhají příbuzní, nemají z čeho dluhy splácet.

Park miniatur obohatí model hradu Loket

Miniatura hradu Loket přibyde v parku Boheminium v Mariánských Lázních. Na výrobě modelu nejnavštěvovanější památky v Karlovarském kraji zatím pracují vězni v Horním Slavkově, poprvé ji návštěvníci uvidí při odhalení 28. října.

VŠ žádají změnu přípravy speciálních pedagogů

Osm vysokoškolských pracovišť vyzvalo ministra školství, aby změnil novou metodiku speciální pedagogiky. Ministerstvo podle nich snižuje kvalitu přípravy speciálních pedagogů. Kritizují prodloužení studia pro získání odborné kvalifikace speciálního pedagoga i zrušení specializací v bakalářském studiu.

Stíhaní strážníci si vyráběli důkazy

Dva strážníci městské policie v Sušici Zdeněk Chudý (32) a Bohumil Daněk (46), kteří jsou trestně stíháni za zneužití pravomoci úřední osoby, si zřejmě zadělali na další problém. Místo hlídkování v ulicích si vyráběli důkazy na svoji obhajobu.

Medicína táhne studenty víc než práva

Na českém trhu práce začíná být dostatek vysokoškolsky vzdělaných manažerů, ekonomů i právníků. Naopak mladí začínají cítit příležitost ve studiu lékařských a zdravotnických oborů. Stálicemi z pohledu zájmu jsou pak technické školy.