Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Pátek 31. října 2014
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Nova Sport znovu v UPC

Zákazníci společnosti UPC mají znovu v rámci svých balíčků program Nova Sport, a to v HD kvalitě. Ve standardní programové nabídce se také ve všech tarifech objeví programy Nova, Fanda a Nova Cinema ve vysokém rozlišení.

Rada ČRo podpořila dismančata, obavy ale trvají

Rada Českého rozhlasu (ČRo) se na svém veřejném jednání ve středu usnesla na tom, že vedení ČRo má v souvislosti s připravovanými změnami týkajícími se Dismanova rozhlasového dětského souboru (DRDS) respektovat název, tradice i charakter tohoto souboru.

Stav ve Vrběticích vážný, přiznali ministři

Jako o bezprecedentní vážné situaci hovořil ve čtvrtek na setkání s lidmi a se starosty žijícími v okolí vybuchlého objektu s municí ve Vrběticích na Zlínsku ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Bývalý zaměstnanec: Muniční sklad byl přetížen

Vlna nevole, protestů, ale zároveň obav a strachu o bezpečí své i svých obydlí vzrůstá mezi obyvateli žijícími v okolí nedávno vybuchlého objektu muničního skladu ve Vrběticích. Mnozí jsou rozhořčeni z nedostatku informací ze strany policie i armády.

Můžete sladit, povolil Brusel. Už jsme sladili, odpovídá Morava

Kdyby čekali, až se úředníci v Bruselu rozhoupou k rozhodnutí, byla by letošní úroda vína zmařená ještě víc, než se o to postarala nepřízeň počasí. Domácí vinaři po sklizni hrozny doslazovali víc, než oficiálně smí. Věřili, že výjimku Brusel nakonec udělí.

Střídání vojáků v Bagrámu ukončeno

Armáda dokončila ve čtvrtek střídání 150 vojáků české strážní roty na vojenské základně Bagrám v Afghánistánu. Vojenský speciál s poslední padesátkou vojáků přistál na letišti v PrazeKbelích. Sdělila to mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Česko za rok: 24 miliónů tun odpadu

Celkem téměř 24 miliónů tun odpadu vyprodukují firmy a obyvatelé Česka. Většina, více než 20 miliónů tun, tedy téměř devět z deseti kilogramů produkovaného odpadu, připadá na podniky, zejména na stavební firmy.

Ometání vozidel od sněhu a námrazy má být povinné

Ministerstvo dopravy plánuje doplnit novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích o povinnost řidiče osobního auta i kamiónu očistit před jízdou vozidlo od sněhu a námrazy, aby měl nejen dostatečný výhled, ale předešlo se i opadávání sněhu a námrazy z vozidel.

Soud osvobodil obžalovaného z vraždy

Zprošťujícím verdiktem skončila ve čtvrtek u olomouckého krajského soudu kauza Roberta Fiebera (44), který čelil obžalobě z brutálního přepadení seniora (89). Soudu se nepodařilo prokázat, že by čin spáchal. Jeho zproštění nakonec navrhla i státní zástupkyně.

Policie kontaktuje svědky kvůli 17 let staré vraždě

Kvůli dosud neobjasněné vraždě osmnáctileté Lucie V., jejíž tělo bylo nalezeno v roce 1997, začala moravskoslezská policie v těchto dnech kontaktovat stovky lidí, aby jim opětovně odebrala vzorky DNA.

Lékový ústav stahuje suspenzi Ibuberl pro děti

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stahuje od pacientů všechny šarže suspenze Ibuberl pro děti 100 mg/5ml, který se užívá na snížení horečky a tlumení bolestí například hlavy, zubů či svalů. Stahují se všechny šarže přítomné na trhu, kontrola prokázala překročení povoleného obsahu kvasinek.

Na prevenci rakoviny chodí díky dopisům víc lidí

Téměř polovina klientů největší zaměstnanecké Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV), kteří dostali dopis s výzvou k absolvování prohlídky související s prevencí rakoviny prsu, děložního čípku či nádoru tlustého střeva a konečníku, zareagovalo a nechalo se vyšetřit.

Svědkyně o údajné korupci expolicisty odsouzena za podvody

Před třemi lety vypovídala jako stěžejní svědkyně obžaloby o údajné korupci bývalého vysoce postaveného důstojníka policejního prezidia Jana Mareše (62), dnes si sama odpykává sedmiletý trest za rozsáhlé podvody v řádech miliónů korun.

Nechci být zapšklý a hloupý stařík, urazil Renč Němce

Režisér Jan Němec (78), který na Hrad vrátil vyznamenání od Václava Havla, se podle jeho o generaci mladšího kolegy Filipa Renče (49) chová jako zapšklý a hloupý stařík. Renč to včera řekl v rozhovoru s Rádiem Impuls.

Sobotka se zastal Babiše, nebojí se přílivu z Agrofertu

Těžko vyčítat Andreji Babišovi, že po vstupu do politiky hledá lidi a využívá sociální kontakty získané v roli majitele Agrofertu. Těmito slovy včera hájil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve Sněmovně Babiše před kritikou pravicových politiků, podle nichž hrozí ovládnutí státní správy lidmi z Babišova impéria.

Premiér: Tryskáč zastínil úspěch v Číně

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje cestu prezidenta Miloše Zemana do Číny za diplomatický, politický a ekonomický úspěch země. Zemanovo vystupování bylo podle premiéra součástí změny, kterou nastolila česká vláda ve vztahu k nejlidnatější zemi světa.

Zeman o ČLR: Chci se poučit, nikoliv poučovat

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro čínskou státní televizi CCTV uvedl, že jel do Číny ne proto, aby poučoval o lidských právech, ale aby se naopak naučil, jak stabilizovat společnost. „To je ten reset: nepoučujeme o tržním hospodářství či o lidských právech nebo o něčem podobném.

Volit z ciziny? Nápad nevyvolává ve Sněmovně nadšení

Lidovecký poslanec Ivan Gabal předložil do koaličního jednání návrh, který by od roku 2017 umožnil Čechům žijícím v zahraničí hlasovat ve volbách do europarlamentu, do Sněmovny a v prezidentské volbě na dálku pomocí korespondence nebo datových schránek.

Vedení magistrátu Ostravy věrně kopíruje vládní koalici

Rozhodnuto. V Ostravě konečně podepsali koaliční dohodu. Po veletoči snad už definitivní. Stvrdit ji však musí ještě ustavující zastupitelstvo 6. listopadu. Podle ve středu v noci podepsané dohody moravskoslezskou metropoli povede vítězné hnutí ANO s ČSSD a lidovci.

Děláte z toho divadlo, vmetla soudkyně advokátce v pokračující kauze H-System

Pražský městský soud rozhodne až příští rok o žalobě konkurzního správce zkrachovalé firmy H-System Josefa Monsporta, který se domáhá vyklizení šesti desítek bytů v Horoměřicích. Soud byl včera odročen na 8. ledna kvůli novým důkazům, které předložila Monsportova advokátka.

Poslanci Langa z ovlivňování neviní

Sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) včera vyslechla kvůli kauze úniku citlivých odposlechů kontroverzního podnikatele Romana Janouška ředitele civilní kontrarozvědky Jiřího Langa.

Šéf plzeňské věznice končí, nikdy ji přitom ani neřídil

Ještě ani neusedl do ředitelského křesla a už ve funkci končí. Šéf největší české věznice v Plzni na Borech Jiří Bureš rezignoval na post, který vlastně nikdy ani nevykonával. Do čela věznice byl jmenován už v červenci. Do práce ale nenastoupil údajně kvůli pracovnímu úrazu.

Na Homolce operují mozek při vědomí pacienta

Pacienti s mozkovým nádorem v oblasti center řeči podstupují v pražské Nemocnici Na Homolce operaci mozku při vědomí. Zatímco běžně je k této operaci pacient uspán, při ohrožení řečových center je po otevření lebky probuzen a musí mluvit.

Kalousek na něj měl křičet, že u policie skončil, teď dostal metál

Vzdor mocným. I tak by se dalo vnímat ocenění titulem policista roku, které vedení policie nedávno udělilo detektivovi celorepublikového protikorupčního útvaru Jiřímu Mazánkovi. Byl to totiž právě on, komu před dvěma lety údajně vyhrožoval tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), že u policie skončil.

Vojta, jehož porod lékaři nezvládli, zemřel

Pětiletý Vojtěch, který se v srpnu 2009 málem udusil při nepovedeném porodu v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, prohrál svůj boj s těžkým zdravotním postižením. Rodina jeho úmrtí oznámila ve čtvrtek.

STEM: Koalice by ovládla skoro tři čtvrtiny Sněmovny

Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO s 31 procenty, druhá ČSSD má 22,2 procenta. S KDU-ČSL by koaliční strany měly ve Sněmovně 143 z 200 mandátů, vyplývá z volebního modelu, který včera zveřejnila agentura STEM. Nyní má kabinet 111 poslanců.