Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Sobota 1. srpna 2015
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Klokánků ubude, fond prodává a propouští

Fond ohrožených dětí (FOD) bude dál usilovat o mnohamiliónovou mimořádnou podporu od státu, na níž se ve středu nedohodla vláda. Organizace, která provozuje Klokánky pro děti v tísni, plánuje prodat dvě rozestavěné budovy, v nichž se nyní stará o zhruba 20 dětí, a ještě víc snížit počet poboček.

České domácnosti dluží už 1,287 biliónu korun

České domácnosti dlužily bankám ke konci června zhruba 1,287 biliónu korun, o 29 miliard více než v květnu. Proti loňsku dluhy stouply o 66 miliard korun. Vyplývá to z údajů České národní banky.

Čtyři představení, tři divadla, jeden stan

ČEŠTÍ UMĚLCI CHTĚJÍ ZNOVU ZAZÁŘIT V EDINBURGHU České scénické umění má opět šanci zazářit na největší evropské přehlídce divadelního a scénického umění Edinburgh Festival Fringe. Česká sezóna pod názvem Czech Showcase 2015 hostí čtyři představení, oceňovaná odborníky i divadelní veřejností.

Nový výběh využily opice k útěku

Ve skupinový útěk opic se v pátek změnilo slavnostní otevření opraveného výběhu makaků v Zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce. Příležitost dostat se na svobodu využily čtyři z devíti samic makaků, které bleskurychle překonaly pečlivě vybudované zabezpečení a k překvapení členů vedení zoo, radních i novinářů zmizely v korunách okolních stromů.

Kvůli sázkařské aféře chce policie dostat před soud 22 lidí

Protikorupční policie navrhla obžalovat 22 lidí kvůli sázkařské aféře ve fotbalových soutěžích. Od listopadu 2012 do září 2013 se údajně pokusili ovlivnit 31 zápasů. Kriminalisté je viní z podplácení a přijetí úplatku, jednoho člověka navíc také z legalizace výnosů z trestné činnosti.

Růst věku pro odchod do důchodu se má zastavit na 65 letech

Růst věku pro odchod do důchodu by se měl zastavit na 65 letech. Strop důchodového věku by se poté sice pravidelně upravoval, ale vždy tak, aby lidé v důchodu strávili v průměru čtvrtinu života.

Rozbory, odkud asi přišla salmonela, budou v týdnu

Výsledky vyšetření vzorků z farmy, z jejichž vajec se mohly nakazit salmonelózou v Plzeňském kraji desítky lidí, budou příští týden. Řekl to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal.

Tragický červenec

Na českých silnicích přišlo v červenci o život podle předběžných údajů 77 lidí, což je nejvíc od ledna letošního roku. Nejtragičtějším dnem prvního prázdninového měsíce i celého roku byl 23. červenec, kdy při dopravních nehodách zemřelo dohromady deset lidí.

Portál slibující ochranu řidičů před pokutami je nedostupný

Krátké trvání měl další webový portál lákající řidiče na beztrestnost a ochranu před pokutami. Po několika dnech trvání je nedostupný. Pro řidiče ale byly jeho pokyny nebezpečné. Směřovaly je do většího maléru, než by byl samotný přestupek.

Za přestupky na přejezdech tvrdší pokuty

Pokuty riskujícím řidičům za takové přestupky, jako je vjezd na železniční přejezd, když už bliká červená, mají v Česku výrazně přitvrdit. Prosadit to chce ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Tragická nehoda na přejezdu ve Studénce, při níž se 22.

Zaorálek chce v Bejrútu jednat s politiky

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek odjede do Libanonu, aby si s tamními představiteli vyměnil informace o pátrání po pěti zmizelých Češích. Zaorálek to včera řekl novinářům po zasedání krizového štábu s tím, že přesný termín cesty zatím nezná.

Brněnští vědci posílají data laserem

Dnešní svět je do značné míry závislý na informacích a také na jejich bezpečném přenosu. Rychlost a bezpečnost přenosu dat lze skloubit, pokud se jako přenosové médium využije laserový svazek. Výhoda tohoto přenosu spočívá mimo jiné v tom, že data při něm nelze ukrást.

Karel Oliva: Česko a selfíčko? Vlasy mi hrůzou nevstávají

* Jak se jako jazykovědec a ředitel Ústavu pro jazyk český díváte na formulace, které často slýcháme od politiků? Například „neříkám, že nechceme zákon přijmout, uvidíme ve střednědobém horizontu…“, případně „budeme o tom vést konstruktivní dialog napříč politickým spektrem“, „v tuto chvíli tato otázka není na pořadu dne“.

Kardinál Duka zakázal dvě akce Prague Pride, které se měly konat v Halíkově farnosti

Z programu týdenního festivalu Prague Pride ubyly dvě akce, které měly být na půdě Akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora.

Němci a Češi si na mostě připomněli ústecký masakr

Sedmdesát let od ústeckého masakru, kdy byly 31. července 1945 zavražděny v Ústí nad Labem desítky Němců, si včera odpoledne připomněla na mostě Dr. Edvarda Beneše zhruba stovka lidí.

Ve sběrnách končí míň elektrošrotu

Tažení vlády proti sběrnám má kromě okamžitého úbytku krádeží kovů další plus. Zvyšuje se množství starých elektrospotřebičů, jako jsou ledničky, pračky, sporáky a vysavače, které už nekončí ve sběrně, ale na recyklačních místech.

Soud na straně obyvatel Zeleného údolí

Advokát Vlastislav Andrš neuspěl s prvními dvěma žalobami na bezdůvodné obohacení vlastníků bytů v pražském Zeleném údolí za užívání jeho pozemků, na kterých domy stojí.

Formánková: Obměna ÚS jedním prezidentem je anomálie

Není vhodné, aby kompletní obměnu soudců Ústavního soudu (ÚS) měl v rukách jen jeden prezident. Myslí si to odcházející ústavní soudkyně Vlasta Formánková. Drtivá většina nových soudců ÚS byla totiž jmenována Milošem Zemanem.

Kopie ukradené Bystroušky do konce roku

Ještě do konce letošního roku by měla být obnovena bronzová socha lišky Bystroušky, kterou na konci května ukradli dosud neznámí pachatelé z obory pod hradem Hukvaldy. Výroba nové lišky i pamětní desky bude hrazena z peněz, které zaplatí pojišťovna církvi, jež areál vlastní.