Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Sobota 28. května 2016
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Mlha kolem StarDance

Ke konci roku začne Česká televize (ČT) vysílat na programu ČT 1 každou sobotu večer již osmou řadu divácky oblíbené zábavné taneční soutěže StarDance. A již se objevila, zatím oficiálně nepotvrzená, jména soutěžících.

Češi ročně vyhodí léky za dvě miliardy korun

Češi obecně spolykají hodně medikamentů, a přesto jim jich ještě hodně zůstane doma. Ročně vyhodí léky zhruba za dvě miliardy korun. „Hodně by se dalo ušetřit,“ řekl Právu ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta.

Bornovi na poslední cestě zahráli Radeckého marš

Pohřeb Adolfa Borna (1930– 2016), který zemřel v neděli ve věku 85 let, se uskutečnil v pátek dopoledne ve Velké obřadní síni v Praze-Strašnicích. S významnou osobností naší výtvarné scény se přišli rozloučit pozůstalí, přátelé, kolegové a jeho obdivovatelé.

Tištěné encyklopedie jdou na odbyt

Více než 125 let od začátku vydávání Ottova slovníku naučného a v době Wikipedie si lidé rádi kupují klasické tištěné encyklopedie. Jejich nakladatelé zase proti internetu vyzdvihují jistotu ověřených dat.

Jednání v kauze Michaláková skončilo

Norský soud v Hokksundu včera uzavřel třídenní projednávání odvolání Evy Michalákové, jež se snaží zvrátit loňské rozhodnutí úřadů o zbavení rodičovských práv k oběma synům a o adopci mladšího chlapce. Rozsudek ale zatím známý není, Češka ho dostane až později písemně.

Udusil prostitutku

Nervy na uzdě neudržel loni v květnu provozní jedné z brněnských restaurací Patrik Olszar (30). Zaplatil si prostitutku, jenže když žena (33) odmítla anální sex, udusil ji polštářem. Brněnský krajský soud ho za to v pátek potrestal 12,5 roku vězení.

Šibenice nesmí být legální, apeluje Chovanec a podává žalobu

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) podá správní žalobu proti rozhodnutí pražského magistrátu v kauze šibenic z loňské protiimigrační demonstrace. Jak včera Právo informovalo, magistrát nezjistil, že by Úřad Městské části Praha 1 cokoli zanedbal, když konstatoval, že pětačtyřicetiletý muž, který je přinesl, nespáchal ani přestupek.

Pelikán by hranici trestní odpovědnosti nesnižoval

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) je proti snížení věkové hranice trestní odpovědnosti z 15 let. V názoru ho utvrdilo dvoudenní zasedání zemí visegrádské čtyřky na zámku Štiřín.

Koalice spěchá, pravice ji brzdí

Blamáž s protikuřáckým zákonem, který kvůli rozkolu v koalici spadl ve středu ve Sněmovně pod stůl, chtějí vládní strany řešit bleskovým předložením nového návrhu už na pondělním jednání kabinetu. Pravice je však brzdí v rozletu.

Babiš: Naše poslance jsem zdrbal za hlasování o protikuřáckém zákoně

* V kuloárech se proslýchá, že v pondělí odejde ANO z koalice. Co je na tom pravdy? Proč bychom to dělali? Nevím, jak se odchází z koalice, nemám s tím zkušenosti a nevidím pro to důvod. * Prohlásil jste, že ANO podpoří vládní návrh protikuřáckého zákona.

Bez Babiše to poslanci zabalili za hodinu

Sněmovní hádky kvůli absencím členů vlády pokračovaly i včera. Ve čtvrtek se program rozpadl kvůli neúčasti ministrů na interpelacích, v pátek jednání skončilo již po hodině kvůli nepřítomnosti ministra financí Andreje Babiše (ANO). Ten měl na schůzi uvést šest zákonů.

Nejdřív pomoc dítěti a rodičům, až pak náhradní péče, píše Hrad

Podle prezidentova návrhu smlouvy by musela země, která zahájila řízení na ochranu dítěte, okamžitě informovat druhou smluvní stranu. Ta se pak může v zájmu dítěte řízení účastnit a seznamovat se s úplnou dokumentací.

Stropnický vojákům USA: Musíme si pomáhat

Do Česka dorazil včera americký vojenský konvoj se 420 vojáky a 225 kusy techniky, který míří na cvičení do Pobaltí. Noc na dnešek strávili vojáci v ruzyňských kasárnách. V areálu je pozdravili ministr obrany Martin Stropnický (ANO), americký velvyslanec v ČR Andrew Shapiro a náčelník Generálního štábu Josef Bečvář.

Ani po čtyřech letech soudy nerozhodly, zda celníci na tržnici ve Folmavě brali úplatky

Poprvé usedla trojice domažlických celníků na lavici obžalovaných v červnu 2012. Ani po čtyřech letech soudy nerozhodly, jestli brali úplatky. Spis si přehazují jako pingpongový míček.

Dohled nad státními podniky se zpřísní

Ministerstva získají větší dohled nad státními podniky a budou muset lépe kontrolovat, jak tyto firmy nakládají se svým majetkem. Stanoví to vládní návrh novely zákona o státním podniku, jejž v pátek ve třetím čtení schválila Sněmovna a který nyní poputuje do Senátu.

Výroky Samkové proti islámu řeší policie

Výroky advokátky Kláry Samkové o islámu se začaly z vlastní iniciativy zabývat policie i Česká advokátní komora (ČAK). Potvrdili to obvodní státní zástupce pro Prahu 1 i mluvčí komory Iva Chaloupková.