Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Pátek 25. dubna 2014
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Nález tří koster šetří policie jako vraždu

Tři lidské kostry objevili ve středu kriminalisté spolu s archeology v centru obce Rudník na Trutnovsku v místech, kde by v budoucnu měla vést cyklostezka. Na stopu ostatků obětí poválečné atmosféry v pohraničí je navedly vzpomínky pamětníků a písemné prameny.

Bouřky i o víkendu

Bouřky se budou vyskytovat až do konce tohoto týdne, pozor si na ně musíme dát zvláště o nadcházejícím víkendu. „Mohou být ojediněle intenzivní, doprovázené přívalovým deštěm o intenzitě až třicet milimetrů a krupobitím.

CVVM: Důvěra ve vládu a Sněmovnu v dubnu polevila

Důvěra lidí ve vládu a poslance v dubnu klesla. Kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) věří 42 procent lidí, což je o tři procentní body méně než v březnu. Vyšší důvěru lidí proti vládě má prezident Miloš Zeman, kterému věří stejně jako v březnu 49 procent lidí.

Výhra 109 miliónů má už majitele

Téměř po třech týdnech od losování si přišel do Sazky výherce vyzvednout částku přesahující 109 miliónů korun. Tuto čtvrtou nejvyšší výhru v historii Česka získal vsazením náhodného tipu v Ostravě cestou z nákupu v místním uzenářství.

Mateřská škola nepřijala dítě, rodiče

po letech vyhráli u soudu Jedna z mateřských škol v Praze 4 odmítla před lety přijmout dceru nevidomého právníka a nynějšího náměstka ministra financí Ondřeje Závodského. Odůvodnila to tím, že školka má již plno, a poukázala rovněž na to, že dívenka má vrozenou oční vadu.

NOVÉ VYÚSTĚNÍ OTTOVA PRAMENE.

Plzeňský biskup František Radkovský požehnal ve čtvrtek v Kyselce novému vyústění Ottova pramene (na snímku) a bustě balneologa Josefa Löschnera. Pramen i busta se staly součástí lázeňského parku v areálu někdejších lázní, které se snaží postupně obnovovat obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka.

Lákal dívky na porno, pak je zneužil

Z pohlavního zneužívání, ohrožování mravní výchovy a navádění k pohlavnímu styku je vazebně stíhán 29letý muž z Brna. Oslovil stovky děvčat ve věku od 11 do 16 let a zřejmě desítky z nich pohlavně zneužil.

Každé desáté dítě v Česku je astmatik

Každé desáté dítě je astmatik a toto číslo neustále stoupá. Dospělých astmatiků je v populaci méně – šest až osm procent. „Astma je jedno z nejvíce rozšířených onemocnění na světě. A stejně tak je tomu i v ČR,“ řekl ředitel České iniciativy pro astma profesor Petr Pohunek.

Při havárii dvou aut zraněni čtyři lidé

Čtyři lidé se ve čtvrtek v podvečer zranili při nehodě dvou osobních aut na hlavním tahu ve směru ze Šternberka na Olomoucku směrem na Bruntál. Auta havarovala u Lipiny. Informovala o tom krajská policejní mluvčí Irena Urbánková. Nehoda se stala po 18.

Mladí začínají se sexem dříve, jsou ale odpovědnější

Mladí lidé začínají v Česku se sexem dříve, ale přistupují k němu odpovědněji než předchozí generace. Ukázal to nejnovější výzkum pražského Sexuologického ústavu. Ten už od roku 1993 v pravidelných pětiletých intervalech mapuje sexuální chování české populace.

Ženu údajně zavraždil syn

Vraždy ženy na Českokrumlovsku se měl údajně dopustit její syn. Právu to potvrdil zdroj blízký vyšetřování. Jihočeští kriminalisté se zločinem, k němuž mělo dojít během uplynulého víkendu, zabývají od úterý. Obětí je starší žena, kterou v bytě nalezl její příbuzný.

Zemřel chlapec otrávený oxidem uhelnatým

Starší ze dvou bratrů, kteří se v pondělí ve Valašském Meziříčí otrávili oxidem uhelnatým uniklým zřejmě z karmy, zemřel. Uvedla to včera Česká televize. Stav druhého chlapce je podle ní kritický. Staršímu ze sourozenců bylo deset let, mladší je šestiletý.

Za paranormální schopnosti milión

Čeští skeptikové nabízejí milión korun tomu, kdo je přesvědčí, že má paranormální schopnosti. To znamená takové, jež jsou podle současných vědeckých poznatků nemožné. Obstát musí ale v experimentu nazvaném Paranormální výzva, oznámil včera Český klub skeptiků Sisyfos na setkání s novináři.

PRVNÍ RAILJET V ČESKU.

Vlak railjet Českých drah dorazil ve čtvrtek do Břeclavi. První ze sedmi komfortních souprav překročila hranici a v Břeclavi ji převzal strojvedoucí ČD. Teď jde do zkušebního provozu. Soupravy mají být zhruba v polovině roku nasazeny do provozu.

Hejtman i poslanec. Novotný se vzepřel

Karlovarský hejtman Josef Novotný (ČSSD) nenásledoval Michala Haška a vzepřel se vedení soc. dem. Nevyslyšel doporučení ústředního výkonného výboru ČSSD z loňského června a ponechá si obě placené funkce. Popudil tak špičky soc. dem.

Poslanec, starosta a náměstek Petera se drží všech tří funkcí

Středočeský poslanec a náměstek hejtmana Miloš Petera (ČSSD) odmítá doporučení špiček své strany, aby politici soc. dem. nehromadili funkce. Chce zůstat jak náměstkem hejtmana, tak poslancem a ještě k tomu je i starostou Nymburka.

Haškův nástupce pustí jeden plat

Rozhodnutí Michala Haška ponechat si post jihomoravského hejtmana a složit poslanecký mandát vysílá do Sněmovny starostu Znojma Vlastimila Gabrhela (ČSSD). Ten se má podle místních soc. dem. stát i jejich lídrem v podzimních obecních volbách, takže v případě úspěchu mu obě funkce mohou zůstat.

Nekašleme na Evropu, zahájila TOP 09 kampaň

TOP 09 včera rozjela svou kampaň do Evropského parlamentu. Slavnostní zahájení v restauraci uprostřed petřínských sadů narušilo pouze to, že chyběl předseda Karel Schwarzenberg.

Nechci Sobotku sestřelit, prohlásil Hašek

Jihomoravský hejtman Michal Hašek, který ve středu složil poslanecký mandát, se včera v ČT rozhovořil o situaci v soc. dem. Zároveň poslal svému stranickému protivníkovi, předsedovi a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, několik štiplavých vzkazů, byť diváky z obrazovky ujišťoval, že se ho nechystá sestřelit.

Zaplacenou práci nedokončí a zmizí, to je čas pro policii

Množí se případy lidí, kteří doplatili na angažování nesolidního řemeslníka. Příběh se často opakuje: podnikavec si nechá zaplatit předem, požadované zboží nebo službu nedodá, k vrácení peněz se nemá a po čase přestává komunikovat.

Ministerstvo chystá obří tendr na systém pro výplatu dávek

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá obří tendr na informační systém pro vyplácení dávek. Vyhlásit ho plánuje v září. „Zakázka by měla vyjít na 1,8 miliardy korun,“ uvedl mluvčí ministerstva Petr Habáň. Úřady se na přelomu roku vrátily ke starému OKsystému.

Opencard: policie navrhla žalovat radní

Policie navrhla obžalovat pražské radní kvůli projektu městské karty opencard. Případ teď má na stole Městské státní zastupitelství v Praze, které rozhodne, zda podá obžalobu k soudu.

Nejvyšší soud se ve sporu o poplatky zastal bank

Po Ústavním soudu (ÚS) se na stranu bank ve sporech s klienty o poplatky za správu úvěrů postavil včera i Nejvyšší soud (NS). Podle sjednocujícího stanoviska občanskoprávního a obchodního kolegia totiž smluvní ustanovení nemusí obsahovat přesný výčet služeb, které poplatek za vedení úvěru zahrnuje.

Nečasová na policii opět odmítla vypovídat

Bývalá šéfka kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová (nyní Nečasová) včera znovu odmítla vypovídat na policii, která ji pozvala k výslechu do budovy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na pražském Perštýně.

Očkování ročně zachrání 500 životů

Pravidelná očkování v Česku ročně zachrání na 500 životů a zabrání až 150 tisícům infekčních onemocnění. Očkují se téměř všechny děti. Cílem podle hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty je i přes kampaně odpůrců vysokou proočkovanost udržet.

ZAČALA JARNÍ FLORA.

Jarní mezinárodní zahradnický veletrh Flora začal ve čtvrtek na olomouckém výstavišti. Největší akci svého druhu v Česku doprovázejí jarní zahradnické trhy a veletrh Hortifarm. Představuje se tu bezmála 500 vystavovatelů a prodejců z Česka, Polska, Slovenska, Peru, Holandska a Belgie.

metropolitní univerzity musí před soud

Klausem omilostněná šéfka Zakladatelka a šéfka soukromé Metropolitní univerzity Praha (MUP) Anna Benešová (67), které předloni v únoru udělil mnohými kritizovanou milost tehdejší prezident Václav Klaus v souvislosti s jejím trestem za korupci, bude muset jako obžalovaná znovu k soudu.

Zeman zahájil summit Východního partnerství

K hledání východiska z krizové situace kolem Ukrajiny vyzval včera při zahajování summitu Východního partnerství na Hradě své kolegy z unijních a postsovětských zemí prezident Miloš Zeman.