Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Sobota 20. září 2014
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Letecký unikát dosedl na ranvej v Mošnově

Prvním místem v Evropě, na kterém přistál unikátní letoun CV22B Osprey, se včera dopoledne stala přistávací dráha ostravského Letiště Leoše Janáčka v Mošnově. Americký konvertoplán je kombinací klasického dopravního letounu a vrtulníku.

Zkouší motorový surf i politiku

Brněnský lídr kandidátky ANO a dosud nezkušený politik Petr Vokřál se propůjčil do role zkušebního jezdce na unikátním plavidle Jet Surf – tedy motorovém surfu. Jde o vynález, který sestrojila, celosvětově patentově ochránila a vyrábí parta nadšenců z Brna.

Ševčíkova fakulta válčí o akreditace

Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík tvrdí, že argumenty akreditační komise pro odnětí čtyř akreditací nejsou pravdivé a všechny personální požadavky jsou plněny. Ale šéfka komise Vladimíra Dvořáková hovoří o dlouhodobých problémech.

Česká ambasáda v Berlíně je energeticky drahá

Nebude-li v nejbližších měsících rozhodnuto o stavbě nové české ambasády v Berlíně, bude muset být zahájena alespoň rekonstrukce stávající budovy zejména kvůli drahé energii. V současné době dosahují náklady na energii 7 až 8 miliónů korun ročně, což je podle diplomatických zdrojů neúnosné.

Mobil mají děti nejčastěji v osmi letech

První mobil dostávají v Česku děti nejčastěji v osmi letech a více než třetina z nich má lepší telefon než jejich rodiče. Vyplynulo to z průzkumu, který pro společnost Cetelem uskutečnila nyní v září agentura Stem/Mark.

Ministerstvo nekoupí firmu na výplatu dávek

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) už neuvažuje o koupi firmy OK System, která mu dodává systém na výplatu sociálních dávek. Kontrakt s firmou prodlouží a na podzim vyhlásí výběrové řízení na nového dodavatele systému, jak už dříve plánovalo.

Děsivá vize: Kyberútoky brzo ohrozí nejen techniku, ale i lidské životy

Terčem kybernetických útoků zločineckých skupin by se v následujících letech mohly stát nejenom počítače a chytré telefony, ale i další spotřební zboží, například televizory či kuchyňská technika s připojením k internetu.

Březinův gang: únik za tři miliardy

Návrh k obžalobě podala policie na českého lihového bosse Radka Březinu a jeho šest kumpánů pro krácení daní a účast na organizované zločinecké skupině. Sedm lidí viní vyšetřovatelé z více než třímiliardového daňového úniku vzniklého při nelegálním obchodování s lihem.

Poslanci mají konto na pomoc Ukrajině

Ministerstvo zahraničí otevřelo zvláštní konto, na které mohou poslanci posílat peníze na humanitární pomoc Ukrajině, jejíž východní část byla postižena boji mezi vládními vojáky a proruskými separatisty. Sněmovnu o tom včera informoval lidovec Tomáš Podivínský.

Odměňování vojáků z povolání se změní

Sněmovna včera schválila novelu zákona o vojácích z povolání, která mění zejména systém odměňování příslušníků ozbrojených sil. Norma, jež dá vojákům kariérní řád a narovná platové podmínky, míří do Senátu.

K obecním volbám i občané EU s přechodným pobytem

V komunálních volbách mohou volit v Česku i občané jiných zemí Evropské unie, kteří zde mají pouze přechodný pobyt. Vyplývá to ze včerejšího usnesení Krajského soudu v Brně. Dosud mohli v ČR k obecním volbám pouze cizinci s trvalým pobytem.

Další poslanec se bude zpovídat za urážku kolegy

Mandátový a imunitní výbor Sněmovny má na stole další žádost o disciplinární řízení. Tentokrát si stěžuje poslanec Josef Hájek (ANO) na poslance Daniela Korteho (TOP 09). Ten ve středu označil Hájkovo vystoupení ve Sněmovně za fízlovsko-estébácké.

Babiš posílil, ANO by vyhrálo v Praze i celostátně

Obliba hnutí ANO Andreje Babiše opět roste. Podle včera zveřejněných šetření STEM by bez problémů zvítězilo nejen ve sněmovních volbách, ale zabodovalo by i v Praze v komunálních volbách.

Ani referendum voliče v Praze 10 nepřitáhlo

V Praze 10 včera vypukly doplňovací volby do Senátu, na místo, které uvolnil dnešní europoslanec Jaromír Štětina. Velký zájem o ně voliči neměli, a to přesto, že se zároveň konalo první ze tří místních referend.

Chovanec si zve na kobereček poradce Cícera kvůli kontaktům s Janouškem

Šéf ministerstva vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chce od svého poradce a někdejšího ředitele Finančně analytického útvaru (FAÚ) ministerstva financí Milana Cícera vysvětlení informací z médií, podle kterých měl v minulosti aktivně pomáhat kontroverznímu lobbistovi Romanu Janouškovi.

Útočníci stříleli na svatbě, zajali i záchranáře. Naštěstí jen cvičně

Kostel sv. Vojtěcha, pátek odpoledne, svatba, na kterou přišlo na 90 hostů. Najednou dovnitř vrazí šest útočníků a začnou střílet. Desítky mrtvých a těžce zraněných čekají na příjezd záchranářů. Zavolali je sami útočníci, kteří už ani je nepustí ze svých spárů.

Zadržený místostarosta Horký nepřišel

do práce, propuštěn byl až večer Křeslo v kanceláři zástupce starosty Mariánských Lázní Petra Horkého (ČSSD), kterého podle svědků ve čtvrtek zatkli policisté v civilu krátce po autonehodě v Masarykově ulici, zůstalo v pátek prázdné.