Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Sobota 20. prosince 2014
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

IKEM transplantoval pět orgánů současně

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) včera informoval o evropsky unikátní operaci, při které před týdnem transplantoval šedesátiletému pacientovi žaludek, slinivku, slezinu, játra a tenké střevo. Transplantace střeva byla první v ČR.

Léčebné konopí bude pěstovat slušovická firma

Historicky první soutěž na pěstování léčebného konopí vyhrála firma Elkoplast Slušovice, s. r. o., která podle Zdravotnického deníku nabídla cenu 68 Kč za jeden gram bez DPH. Elkoplast sice vyrábí plastové a ocelové nádoby, ale již jako jedna ze tří českých firem získala licenci na dovoz léčebného konopí z Nizozemska.

Brusel: Travel Service a Český aeroholding můžou převzít ČSA

Evropská komise (EK) včera souhlasila s převzetím Českých aerolinií společnostmi Travel Service a Český aeroholding (ČAH). Travel Service získá 34 procent v ČSA od Českého aeroholdingu. Uplatní opci, kterou měl na akcie Korean Air. Ten v ČSA vlastní 44 procent.

Nový lék na alzheimera vyvinuli v Hradci

S novým lékem na léčbu Alzheimerovy choroby přišli hradečtí výzkumníci. Podáním žádosti o patent pomyslně končí jeden z projektů královéhradecké fakulty vojenského zdravotnictví a Centra biomedicínského výzkumu Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Teplo bylo jako na jaře, v Lednici naměřili 14,8 st.

Teploty připomínaly v pátek spíše jaro než nastupující zimu. Na řadě míst padly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Lednici a v Pohořelicích na jihu Moravy, kde rtuť vystoupala na 14,8 stupně Celsia.

Dětská kaše Alnatura obsahovala alkaloidy

Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje před dětskou kaší německého výrobce Alnatura. Obsahuje atropin a také scopolamin. Jde o tropanové alkaloidy, které mohou být ve větším množství pro člověka toxické.

Tým Kobra rozkryl na Zlínsku dovozce z Číny

Rozsáhlý daňový podvod, v němž se přes Česko mělo přesouvat z Číny zboží v deklarované hodnotě 1,65 miliardy korun, rozkryl speciální policejní tým Kobra ve Zlínském kraji. Daňový únik je asi 330 miliónů korun.

Bělobrádek možná bude mít soka

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek bude na květnovém sjezdu strany obhajovat funkci předsedy. Naznačil, že to bude jeho poslední kandidatura. Vyzyvatelem se možná stane první místopředseda Marian Jurečka. Kdo bude sedět v týmu místopředsedů, zůstává s otazníkem.

Obama do Prahy nepřijede, Putin nejspíš také ne

Šéf Evropské komise Jean Claude Juncker, bulharský prezident Rosen Plevneliev a 23 předsedů a místopředsedů parlamentů zatím potvrdili účast na připomínce 70. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi, která se uskuteční 26.

Důvěra v prezidenta opět opadla

Důvěra v prezidenta Miloše Zemana opět klesla. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) z počátku prosince mu věří nejméně lidí od jeho nástupu do funkce, a to 34 procent. V listopadu měl důvěru 37 procent občanů.

Právo o Vánocích

Ve středu 24. prosince, ve čtvrtek 25. prosince a v pátek 26. prosince Právo nevychází. V sobotu 27. prosince vyjde v tradičním rozsahu s barevným Magazínem a TV programem.

Fajt popírá, že by chtěl peníze od sponzora pro sebe

Generální ředitel Národní galerie (NG) Jiří Fajt na včerejší tiskové konferenci popřel, že by požadoval po sponzorovi, kterým je Komerční banka, více než milión korun ke svému platu.

Babiš chce danit hazard až dvojnásobně

Ministerstvo financí vedené šéfem ANO Andrejem Babišem chce zvýšit zdanění hazardu u živých a technických her, což jsou především hrací automaty a hry v kasinech, na 40 procent. Pro méně společensky škodlivé loterie a kurzové sázky má nově platit sazba 30 procent.

Brno zakázalo hrací automaty

Brněnští zastupitelé včera rozhodli, že od ledna mají v moravské metropoli hrací automaty utrum – musí postupně zmizet ze všech 29 městských částí. V Brně bude možné hrát pouze tzv. živé hry jako karty či ruletu, které budou od roku 2015 povolovat pouze čtyři městské části.

Poklady hledači raději rozprodají

Hledání pokladů je v Česku poměrně rozšířený koníček. Podle odhadů se mu věnuje až 25 tisíc lidí. Nízké nálezné a touha mít doma něco vzácného však většinu amatérských hledačů přimějí k tomu, aby nikomu nenahlásili své objevy, natož aby je odevzdali.