Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Pátek 26. května 2017
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Česko postrádá prevenci alkoholové závislosti

Podle odhadů odborníků je v České republice půl miliónu lidí, kteří mají problém s alkoholem. Ze závislosti se jich léčí ale jen zhruba pět procent. K odborníkovi se většinou dostanou až ve chvíli, kdy je jejich stav vážný.

Armádě chybějí velké letouny, dopravci utrží až tři miliardy

Kdyby česká armáda musela urychleně vyslat do zahraniční mise nebo na cvičení více vojáků a techniky, dostala by se do těžko řešitelné situace. Neměla by je tam jak dopravit, protože nemá vlastní velká dopravní letadla, která dokážou přepravit například obrněnce nebo vozy Tatra.

Bývalého poslance soudí jako uličníka, který měl poškrábat lak na cizím autě

Osm let seděl v Poslanecké sněmovně, z toho čtyři roky byl předsedou parlamentní komise pro kontrolu policejních odposlechů. Teď stojí bývalý politik za ODS Jiří Bílý (63) před soudem jako uličník.

ÚS nevyhověl Nigerijci, žádal určení otcovství

Ústavní soud (ÚS) zamítl včera stížnost Nigerijce, který se neúspěšně domáhal určení otcovství k dítěti narozenému v roce 2013. Matka se s Nigerijcem seznámila na internetu, po krátké známosti otěhotněla. Je ale sezdaná s jiným mužem, který se podle tzv.

VZP zaplatila za léčení pacienta 35 miliónů

Ještě nikdy v historii nezaplatila žádná česká zdravotní pojišťovna za dvacet svých pacientů tolik peněz jako loni Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). „Částka za péči o ně se vyšplhala na závratných 342 miliónů korun.

V IKEM vyzkoušejí světově unikátní léčbu cukrovky

Žádné inzulínové injekce několikrát denně, žádné opakované měření hodnoty cukru v krvi z prstu, žádný diabetes 2. typu – to by mohla být již brzy realita pro tisíce pacientů v České republice.

Lidé kolem Zádamského vysoudili na státu milióny

Stát musí mužům dříve označovaným jako Zádamského gang doplatit dohromady více než osm miliónů korun a úroky z prodlení za nezákonnou vazbu a stíhání. Včerejší verdikt odvolacího Městského soudu v Praze, který se požadavkem někdejších obviněných zabýval už potřetí, je pravomocný.

Závěr května bude tropický

Letošní květen zatím nepřinesl ani jeden tropický den, tedy den, kdy je odpolední teplota vyšší než 30 stupňů. Příští týden od pondělí do středy by ale mělo být až 31 stupňů. Tedy závěr května bude tropický. O víkendu ubude i ozónu.

ÚS: Dítě zatím nemusí k matce do sekty ve Francii

Ústavní soud (ÚS) rozhodl včera ve prospěch muže, který podle dřívějších rozsudků soudů nižších instancí měl svého sed -miletého syna vydat jeho matce do Francie. Rozsudky nižších soudů ÚS zrušil, podle nich procesně pochybily. Případ se tedy vrátí k soudům nižší instance.

Simulovaný hackerský útok na Idetu

Hackerská soutěž pro veřejnost, jízda v trenažerech simulujících bojová vozidla i představení nejmodernější armádní techniky, to vše je na programu trojice bezpečnostních veletrhů Idet, Pyros a Iset, které se od příští středy do soboty uskuteční na brněnském výstavišti.

Tajné služby vyloučily, že terorista letěl přes Prahu

Tuzemské bezpečnostní složky odmítly včerejší informace německého deníku Der Tagesspiegel, že by údajný atentátník z britského Manchesteru Salman Abedi cestoval před pondělním vražedným útokem do Evropy přes Prahu.

Zeman k milosti: Pochybnosti i milosrdenství

Prezident Miloš Zeman zdůvodnil udělení milosti Jiřímu Kajínkovi pochybnostmi, které podle něj i některých odborníků provázely vyšetřování případu. Druhým důvodem, proč poslal doživotně odsouzeného vězně po 23 letech na svobodu, byl podle něj fakt, že si odseděl již dostatečně dlouhou dobu.

Kandidáty na Hrad Štěch či Zaorálek, řekl Sobotka

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se ve včerejším rozhovoru pro server iDnes věnoval také tématu, zda sociální demokracie postaví při prezidentské volbě vlastního kandidáta.

Poslanec Lank přešel z Úsvitu k Robejškovi

Hnutí Úsvit, které nebude kandidovat v říjnových volbách, opustil poslanec a bezpečnostní expert Martin Lank. Stal se členem Realistů, které vede Petr Robejšek. Realisté se tak vstupem poslance do svých řad stali parlamentní stranou.

Sobotka: Rozpočet se bude měnit

Nového ministra financí Ivana Pilného (ANO) čekají brzy návštěvy nespokojených a naštvaných kolegů. Návrh výdajů rozpočtu na příští rok, jak jej rozeslal před svým odchodem z funkce jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO), totiž rozezlil nejen ministry za soc.

V Moseru už začali vyrábět křišťálové festivalové glóby

Křišťálové glóby na letošní 52. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, který zahajuje v pátek 30. června, se již začaly v karlovarské sklářské manufaktuře Moser vyrábět. Kolik se jich nakonec udělí, to bude jasné až na závěr festivalu v sobotu 8.

Poslanci si pozvali šéfy žalobců a policie kvůli vydání kolegů

Členové sněmovního imunitního výboru, který by měl v příštích dnech rozhodovat o zbavení imunity poslanců Josefa Novotného (za ČSSD) a Jaroslava Borky (KSČM), chtějí nejprve probrat záležitost s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a policejním prezidentem Tomášem Tuhým.

Herman vytočil komunisty

Čtvrteční sněmovní interpelace oživilo vystoupení lidoveckého ministra kultury Daniela Hermana. Toho rozhořčila vystoupení poslanců KSČM v rámci debaty o interpelaci jejich předsedy Vojtěcha Filipa na ministra obrany Martina Stropnického (ANO), která se týkala spolupráce české čtvrté brigády rychlého nasazení a německé obrněné divize.

Šíření cholery v ČR nehrozí, tvrdí hlavní hygienička ČR

Šíření cholery, kterou se nakazili dva Češi při pracovním pobytu v Tanzanii, podle hlavní hygieničky ČR Evy Gottvaldové nehrozí.

Školství uvolní dotace sportovcům

Fotbalová asociace ČR se může i přes trvající obvinění zúčastnit dotačního řízení ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. S ohledem na presumpci neviny jí budou dotace vyplaceny. Po včerejším zasedání Národní rady pro sport o tom informovala ministryně Kateřina Valachová (ČSSD).