Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Čtvrtek 29. ledna 2015
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Osobní vlak narazil do skály

Střídání mrazivých a teplých dnů způsobilo skalní sesuv na železniční trati mezi Poniklou a Hrabačovem na Semilsku, do kterého ve středu narazil osobní vlak. Devět z deseti cestujících se při nárazu zranilo lehce, většina z nich byla s méně závažnými poraněními hlavy, nohou a hrudníku převezena do nemocnice v nedaleké Jilemnici.

Jiřetín: nebourejte nám domovy

Na tři sta místních i přespolních se včera sešlo v Horním Jiřetíně na Mostecku, aby demonstrovalo za zachování limitů těžby hnědého uhlí a vzpomnělo na obce zničené těžbou.

Potvrdili podmínku ženě Dbalého

Odvolání proti ročnímu podmíněnému trestu nebylo manželce pro korupci stíhaného bývalého ředitele pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého Stanislavě nic platné. Pražský městský soud ho ve středu zamítl jako nedůvodné. Verdikt je pravomocný.

Za vraždu matky do vězení na 30 roků

Výjimečný třicetiletý trest vyměřil ve středu senát olomoucké pobočky Krajského soudu (KS) v Ostravě Leopoldu Ťukovi (59) ze Štarnova na Olomoucku za to, že zavraždil svou 80letou matku. Muž byl za stejný trestný čin odsouzen už v roce 1987.

Shodil ženu z druhého patra, dostal 12 let

O štěstí může hovořit 34letá žena z Vysokého Mýta, kterou loni v březnu její partner Róbert Horváth (32) shodil dírou v podlaze druhého patra objektu bývalého pivovaru ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku. Za pokus o vraždu byl ve středu u Krajského soudu v Hradci Králové potrestán 12 lety vězení.

Zákaz kouření v hospodách a jeden nápoj levnější než pivo

Úplný zákaz kouření cigaret ve všech stravovacích zařízeních, na koncertech, dětských hřištích, sportovištích, v nemocnicích a jejich venkovních areálech má umožnit novela, kterou ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) odeslal včera do meziresortního připomínkového řízení.

U Jílkové o uprchlících

Máme přijmout uprchlíky z muslimských zemí? Je to naše morální povinnost, nebo budeme proti? Má jim být poskytnuta zdravotní péče, nebo i trvalý pobyt? Hrozí ČR teroristické útoky? O všem se bude debatovat v dnešním pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou (ČT 1 od 21.

Podezřelý z vraždy je ve vazbě

Pachatele podezřelého z loňské vraždy 27leté ženy poslal ve středu ústecký okresní soud do vazby. Muž (28), jehož zadrželi policisté na začátku týdne v jeho bydlišti v Rumburku, byl obviněn z vraždy a znásilnění. Tělo zavražděné bylo nalezeno po pátrací akci 1.

Norské špičky do kauzy dětí nebudou vstupovat

Norští politici se nesmějí vměšovat do práce úřadu pro ochranu dětí Barnevern, a to ani v případech, kdy sociální služba odebírá děti cizincům. Na setkání se zahraničními novináři to včera v Oslu prohlásila norská premiérka Erna Solbergová.

Srazil ženu

Vážné zranění utrpěla ve středu ve Vsetíně 31letá žena. „Jedenačtyřicetiletý řidič Fordu Focus přehlédl ženu na přechodu pro chodce. Po střetu byla převezena do nemocnice. Dechové zkoušky byly u obou účastníků nehody negativní,“ řekla mluvčí policie Lenka Javorková.

Prvním superúředníkem Postránecký

Vláda včera jmenovala historicky prvního tzv. superúředníka, tedy náměstka ministra vnitra pro státní službu. V Česku působí zhruba 70 tisíc úředníků. Na příštích šest let tím nejvyšším bude Josef Postránecký (53), dosavadní ředitel kanceláře náměstka ministra vnitra.

Opozice cupuje vládu kvůli politickým trafikám

Opozice se pustila do vlády za to, že po volbách slibovala připravit zákon o výběru odborníků do funkcí ředitelů a členů dozorčích rad státních a polostátních firem a nyní od záměru ustoupila. Jak informovalo včera Právo, koalice se shodla na zrušení úkolu, který mělo Babišovo ministerstvo financí.

Spor o šéfa vojenské policie nekončí

Kdo bude novým náčelníkem vojenské policie, je stále nejasné. Banální výměna jednoho velitele se totiž zvrhla ve slovní přestřelku mezi ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) a náčelníkem generálního štábu Petrem Pavlem.

Etická komise radí vyhodit protiislamistu Konvičku

Pokud představitel iniciativy Islám v ČR nechceme Martin Konvička nezmění způsob vyjadřování o islámu, má českobudějovická přírodovědecká fakulta zvážit jeho další zaměstnávání. Tak zní doporučení etické komise Jihočeské univerzity, která se Konvičkovými výroky zabývala.

Majetkový úřad v Praze vede šéfka buňky ANO

Veletoče v majetkovém úřadu ministerstva financí poukázaly na jednu pozoruhodnou skutečnost: v čele pražské organizace vystřídala Kateřinu Arajmu Radka Paulová. Ta je zároveň předsedkyní oblastní organizace hnutí ANO v Prachaticích, za babišovce dokonce kandidovala do Sněmovny.

Nebudu dělat žádné personální čistky

NOVÁ GENERÁLNÍ ŘEDITELKA ÚŘADU PRO ZASTUPOVÁNÍ STÁTU VE VĚCECH MAJETKOVÝCH KATEŘINA ARAJMU: * V čele úřadu, jenž spadá pod ministerstvo financí, jste vystřídala Františka Dittricha, který vás nedávno odvolal z čela Územního pracoviště Praha.

Některé léky na demenci a alergii budou asi staženy

Nad některými generickými léky, což jsou levné kopie originálních léčiv, na alergii, demenci, anginu pectoris, které užívají i čeští pacienti, visí otazník. Hrozí, že zmizí z trhu a pacienti budou muset přejít na jiné.

Automobilka Škoda chce šetřit, ale propouštění odmítá

Všemožné úspory hledá mladoboleslavská automobilka Škoda Auto. Dotýkají se i zaměstnanců a ti se proti tomu bouří. Ve vedení odborů i mezi lidmi se dokonce mluví o hodinové stávce a v úterý se uvnitř nářaďovny dokonce konal odborářský mítink.

Podnikatelé s úředníky obrali stát o miliardu na daních

O více než jednu miliardu korun připravila podle policie stát na daních pětice lidí při exportu bezcenných tiskařských strojů. Skupinu odhalil minulý týden tým Kobra specializující se na daňovou kriminalitu.

Špatný lék ohrozil život novorozenců

Tři novorozenci ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové byli kvůli špatně namíchanému léku ohroženi na životech, sdělila ve středu mluvčí hradecké policie Ivana Ježková. Případ se stal na přelomu loňského srpna a září, policie případ nejprve řešila jako pokus vraždy na více osobách.

Do Milovic přijeli divocí koně, po nich přijdou pratuři

Stádo divokých koní po 1400 kilometrů dlouhé cestě ze severu Anglie dorazilo ve středu do středočeských Milovic. Z vozu jen o něco většího než autobus vyběhlo čtrnáct hnědočerných klisen, kordon přihlížejících místních lidí, fotografů a přírodovědců je nasměroval do ohrady, kde se rozprchly a hned se začaly pást.