Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Úterý 23. září 2014
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

De Groote: Čeští politici dobře věděli, komu prodávají MUS

Českým politikům, kteří prodávali v roce 1999 menšinový podíl akcií Mostecké uhelné společnosti (MUS), bylo jasné, že jej kupují čeští investoři, přestože o akcie usilovala společnost Appian nominálně reprezentující investory z USA.

SVĚT TECHNIKY JE JIŽ ZAPLNĚN EXPONÁTY.

Největší tuzemské science centrum, které bude sloužit pro popularizaci vědy, se otevírá v pátek v ostravské Dolní oblasti Vítkovic. Nový Svět techniky bude otevřen pro veřejnost každý den.

Voják vyhrál soud, o návrat do armády ale musí bojovat

Martin Štefánek (42) z Ostravy je bývalý voják, který se během osmi let svého působení v české armádě jako řidič a strojník zúčastnil tří zahraničních misí v Kosovu. Za službu vlasti dokonce dostal od ministra obrany bronzovou, stříbrnou i zlatou medaili.

Kramného soud z vazby nepustil

Petr Kramný zůstává dál ve vazbě. Okresní soud v Karviné totiž včera po čtyřech hodinách jednání zamítl jeho žádost o propuštění. Kramný, který je obviněn z vraždy manželky a dcery během dovolené v Egyptě, podal proti tomuto rozhodnutí stížnost.

ŘSD: Návrh Eurovie na opravu dvou mostů na D 1 nic neřeší

Koncept oprav dvou nájezdových mostů na D 1 v Ostravě, který minulý týden předložil zhotovitel stavby, firma Eurovia, prakticky vůbec neřeší nejzásadnější vady obou staveb. Právu to včera řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Chtěli pomstít bratrance, ale zmlátili jiného muže

Údery zaťatou pěstí a opakovanými kopy se loni 7. září v Chomuticích na Jičínsku vrhli sourozenci Jan (21) a Michal (25) Muchovi na muže, který chtěl pomoci jejich jedenáctiletému příbuznému, sraženému z kola automobilem.

Matka u soudu kvůli týrání už druhé dcery

Sedmiměsíční Karolínka měla letos v dubnu namále. Třídenní návštěva u psychicky labilní matky ji mohla stát život, i tak si následky ponese nejspíš napořád. Čtyřiatřicetiletá matka se od pondělí zpovídá u Městského soudu v Praze z těžkého ublížení na zdraví a týrání svěřené osoby, za které jí hrozí až dvanáct let vězení.

Za vraždu bratra dostal 13 roků

Na třináct let do věznice se zvýšenou ostrahou poslal včera senát olomoucké pobočky Krajského soudu (KS) v Ostravě Ladislava Špundu (37) z Haňovic na Olomoucku za to, že zavraždil svého bratra Romana (35).

Ženu smetlo auto při sérii nehod na dálnici

Na osm hodin uzavřela včera hromadná nehoda šesti osobních a jednoho nákladního auta dálnici D 5 na Plzeňsku. Při karambolu zemřela jedna žena, další tři zraněné odvezli zdravotníci do nemocnice.

Znalec: Za smrt v rallye může řidič

Za předloňskou tragédii při rallye v Lopeníku, při níž zemřely čtyři dívky, může řidič, řekl včera u uherskohradišťského soudu znalec z oboru dopravy František Kropáč. Kdyby řidič nedupl na brzdu, nic by se nestalo, jel by dále po silnici, mínil Kropáč.

Opilec srazil dva chodce a ujel

Třiašedesátiletého muže a krátce nato i dvacetiletého mladíka autem srazil a zranil v neděli večer v Křišťanovicích na Bruntálsku opilý dvaadvacetiletý muž. Z místa nehody ujel, a když ho policisté chytili, nadýchal více než 1,5 promile alkoholu.

Chtěl jen bouchnout do peřin, ale v ruce měl nůž

Jen díky lékařskému zákroku nezemřela letos 4. května osmačtyřicetiletá žena, kterou v jedné z královéhradeckých garáží, kde žili, zřejmě bodl nožem její přítel Martin Kulhánek (40). Přesto, že od počátku oba tvrdili, že si zranění způsobila sama, byl tento muž bez domova obžalován z pokusu vraždy.

Církvi se vrátí zámek Kroměříž

Zámek v Kroměříži se Národní památkový ústav chystá vydat olomouckému arcibiskupství. Podle ředitelky Naděždy Goryczkové ústav ještě zvažuje, zda vydá i cenné zahrady. Celý areál je pod ochranou UNESCO. „S velkou pravděpodobností dojde k vydání zámku.

V Brně by vyhrálo ANO

Komunální volby by v Brně podle průzkumu Medianu pro ČT vyhrálo ANO. Získalo by 28,5 procenta hlasů. Druhá by byla s 27,5 procenta ČSSD, která minule vyhrála. Třetí by se 16,5 procenta skončila ODS. Čtvrtá by skončila s 16 procenty KDU-ČSL a pátá TOP 09, s 15,5 procenta hlasů.

Rembrandt se vrátil pro diváky do galerie

Téměř rok trvalo restaurování jediného Rembrandtova originálu, který máme v českých sbírkách. Rozměrný obraz s názvem Učenec ve studovně se nyní vrátil do druhého patra Šternberského paláce, kde má pražská Národní galerie poklady holandského malířství 17.

Propuštění primáře Havránka řeší právníci

Masarykova nemocnice v Rakovníku je stále zaměstnavatelem primáře Jiřího Havránka, který léčil děti i přesto, že trpí závažnou duševní chorobou. Havránek čelí podezření, že během své práce trýznil některé pacienty.

Vláda odmítla návrh zrušit ČSSD

Vláda ČSSD, ANO a KDUČSL včera odmítla návrh pozastavit činnost ČSSD, který doputoval na Úřad vlády před týdnem od skupiny bývalých členů soc. dem. z Ostravy. „Vláda ČR v pondělí projednala podnět k tomu, aby podala návrh Nejvyššímu správnímu soudu na pozastavení činnosti politické strany ČSSD.

Zemanův palec je v pořádku, prezidenta zlobí koleno

Návštěvou Zlína začal v pondělí prezident Miloš Zeman své turné po kraji. Jako první hlava státu navštívil Krajskou nemocnici Tomáše Bati. „Palec už mám v pořádku, ale stále mě občas zlobí koleno. Ale člověk ví, že to už asi lepší nebude,“ zmínil se řediteli nemocnice Pavlu Calábkovi.

PREZIDENTSKÉ „PRESTIŽKY“.

Miloš Zeman dostal při pondělní návštěvě zlínské firmy Moleda legendární botu značky Prestige vyráběnou na východní Moravě již několik desítek let. „Nikdy dřív jsem prestižky nenosil. Ale díky za dárek k sedmdesátinám, které za pár dnů oslavím,“ řekl Zeman, který se narodil 28.

Volbami může zamíchat i 110 tisíc občanů EU

Až 110 tisíc občanů Evropské unie, kteří v Česku mají přechodný pobyt, bude moci vhodit svůj hlas v říjnových komunálních volbách. Jak včera informoval mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka, doporučila to Státní volební komise v souladu s pátečním verdiktem Krajského soudu v Brně.

Dovozci potravin budou muset úřady informovat

Dovozci potravin živočišného původu a vybraných produktů rostlinného původu budou muset dva dny před zahájením prodeje informovat o zásilce kontrolní úřady. V hlášení budou muset kromě druhu zboží a jeho množství uvádět i jeho prodejní cenu.

Rozloučení se zavražděnou v Klášterci

Asi dvě desítky příbuzných a nejbližších přátel se v pondělí v kostele Panny Marie v Klášterci nad Ohří rozloučily s devítiletou dívkou, kterou před dvěma týdny znásilnil a zavraždil pětadvacetiletý bratranec její matky.

Jourová do Bruselu příští týden, demisi podá v Česku 3. října

Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) skončí ve své funkci 3. října. Podle informací Novinek poslala dopis se svou demisí k tomuto datu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Jourová má být eurokomisařkou pro spravedlnost, slyšení v Evropském parlamentu se uskuteční zřejmě za týden 1.

Zlato z největší světové soutěže vín míří na Moravu

Na největší světové soutěži vín, AWC Vienna, získali moravští vinaři 43 zlatých, 141 stříbrných medailí a 100 diplomů. Zlatých medailí si letos naši vinaři vysloužili o 13 více než v loňském roce, což představuje jeden z největších kvalitativních skoků v mezinárodním hodnocení vín a jeden z nejvýznamnějších mezinárodních úspěchů našeho vinařství vůbec.

Lessy dostal omluvu a 600 000

Ministerstvo spravedlnosti zčásti vyhovělo žádosti o odškodnění bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho. Za nezákonné trestní stíhání mu vyplatilo 600 000 korun. Upozornila na to ČT.