Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Úterý 3. května 2016
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Na vyšetření znamének stála dlouhá fronta

Máte kožní znaménko a bojíte se, že by to mohl být rakovinový kožní nádor melanom? Pak si ho nechte vyšetřit zdarma v akci Stan proti melanomu. Na toto vyšetření se v pondělí na Václavském náměstí v Praze stála dlouhá fronta, akce pokračuje ještě dnes.

Babiš a Marksová se přou o otcovskou dovolenou

Do křížku se opět dostala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) s šéfem státní kasy Andrejem Babišem (ANO). Předmětem sporu je tentokrát otcovská dovolená. Marksová přišla v pondělí na jednání vlády s tím, že by otcové měli zůstat po narození potomka týden doma s partnerkou.

V grilování patří Češi k světové špičce

Grilovací sezóna odstartovala. S šestadevadesáti procenty obyvatel, kteří někdy v životě grilovali, patří Češi k světové špičce. Více než desetkrát ročně griluje každý čtvrtý Čech.

Odbory tlačí na vládu, chtějí zvýšit platy už od září

Odbory vzaly svoje heslo Konec levné práce vážně. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) navrhla vládě, aby platy ve veřejném sektoru zvýšila už od září. Původně odbory požadovaly ve veřejném sektoru přidat na platech deset procent až od ledna příštího roku.

Vyhláška o státních zastupitelstvích platí, ÚS ujasnil výklad

Ústavní soud (ÚS) ponechal v platnosti vyhlášku ministerstva spravedlnosti o jednacím řádu státních zastupitelství. Zdůraznil však, že v přípravném řízení by měl i v případě změny státního zastupitelství rozhodovat místně příslušný soud v souladu s trestním řádem.

V Sudoměřicích se střílelo vedle školy

Čtyřiašedesátiletý muž vyděsil v pondělí obyvatele obce Sudoměřice na Hodonínsku, když střílel v jejích ulicích. Za vším byly podle místních nejspíš rodinné problémy. Policisté do akce nasadili i zásahovou jednotku s vrtulníkem.

Na dálnici zastřelili býky

Dva býky zastřelili policisté přímo na teplické dálnici D 8. V pondělí řidiči oznámili, že kolem 20. kilometru dálnice na Mělnicku zmateně pobíhají dva kusy dobytka. Na místo vyrazily hlídky dálniční policie a uzavřely provoz v obou směrech dálnice mezi Prahou a Teplicemi.

Policisté zaklekli dredaře. Neukázal občanku

Internetem koluje video, kde smíšená ozbrojená hlídka policistů a vojáků pacifikuje čtyřiadvacetiletého mladíka s dredy, protože odmítl ukázat občanku. Svědek, který událost natočil na video, hovoří o nepřiměřeném zásahu.

Vrchní soud zrušil detenci pro vraha knihovnice

Vrchní soud v Praze (VS) zrušil zabezpečovací detenci pro muže, který loni v květnu zavraždil 28letou knihovnici v Horní Bříze na Plzeňsku. Případ vrátil k novému projednání plzeňskému krajskému soudu. Ten rozhodl o umístění Vlastislava A.

Na matematiku si troufl jen každý čtvrtý

První maturanti se včera potrápili nad maturitními testy. Státní zkoušku v následujících dnech podstoupí 70 719 studentů. Největším postrachem je stále test z matematiky, ke kterému se přihlásilo jen 19 tisíc studentů, tedy 27 procent.

Cena letecké záchranky bude 1,7 miliardy

Maximální nepřekročitelná nabídková cena pro tendr na provoz šesti základen letecké záchranné služby bude činit téměř 1,639 miliardy korun s DPH (1,354 miliardy bez DPH). Tendr bude vyhlášen na tři roky plus jeden rok opce.

Stojíme o spolupráci kolem jádra, řekl v Praze viceprezident Íránu

Írán a ČR se v lecčems doplňují, a měly by proto prohlubovat ekonomické vazby i spolupráci zejména v jaderné energetice. Po jednání s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem to včera v Černínském paláci řekl íránský viceprezident Alí Akbar Sálehí.

Konvička opsal Alternativu pro Německo, naštval Klause

Lídr Bloku proti islámu Martin Konvička zakládá po roztržce s Úsvitem politický subjekt, aby mohl kandidovat nejpozději ve sněmovních volbách 2017. Nová strana by se podle médií mohla jmenovat Alternativa pro Česko. Už v sobotu se objevila webová stránka s tímto názvem.

Miliardář Zadeh bude chtít za dva roky vazby rekordní odškodné

V kauze Iránce s českým občanstvím Shahrama Zadeha (45) a údajných daňových úniků při obchodech s palivy zřejmě padne anebo už padlo hned několik rekordů v historii české kriminalistiky.

ČSSD poslala už osm a půl miliónu Altnerovým věřitelům

Soc. dem. poslala v pondělí 5,95 miliónu korun finančnímu úřadu Praha-západ jako úhradu dluhu bývalého advokáta Zdeňka Altnera. Tomu zase ČSSD měla podle pravomocného rozsudku pražského soudu zaplatit 338 miliónů korun.

Mezi chráněné lokality vláda zařadila jen labské údolí

Vláda zařadila v pondělí kaňonovité labské údolí mezi evropsky chráněná území, Louky u Přelouče nikoli. Na seznam Natura 2000 chce tyto dvě lokality doplnit Evropská komise. Česko dosud vzdorovalo zařazení kvůli dopravním projektům, v případě labského údolí jde o plánovaný jez v Děčíně.

S členstvím v EU spokojena čtvrtina

Jen 25 procent Čechů je spokojeno s členstvím ČR v Evropské unii. Vyplývá to z dubnového průzkumu CVVM. Proti loňsku klesla spokojenost o sedm procentních bodů. Nespokojeno je 36 procent a nerozhodnutých je stejně. Převažují lidé, podle nichž má ČR zůstat členem EU.

Proti Czechii byla jen Šlechtová

Vláda podpořila včera záměr používat v zahraničí překlady názvu Česko, v angličtině Czechia. Řekla to ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), která je už od zveřejnění záměru jeho hlavní oponentkou. Z ministrů jediná hlasovala proti.

Mládek: Buď cena za OKD klesne, nebo bude insolvence

Situaci kolem OKD nyní už může vyřešit pouze snížení finančních požadavků majitelů firmy vůči státu, nebo insolvence. Řekl to v pondělí ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).