Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Pátek 6. března 2015
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

VÁLKA A MÍR VE 20. STOLETÍ.

Horníci psali Sobotkovi kvůli důchodům

Sedm odborářských předsedů z různých dolů OKD vyzvalo ve čtvrtek otevřeným listem premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby řešil odchody horníků do důchodu. Vytkli mu zároveň nezájem o osudy horníků a pozvali ho k fárání do dolu.

Advokát je podvedl, na realitce se nezahojí

Část klientů realitní společnosti Reality 21, které připravil o 70 miliónů korun advokát Miloš Vlasák a kteří chtěli firmu poslat do insolvenčního řízení, u Vrchního soudu v Praze neuspěla.

Kobra zachránila skoro dvě miliardy a obvinila 82 lidí

Speciální útvar pro potírání daňové kriminality s názvem Kobra zabránil za prvních devět měsíců své existence daňovým únikům zhruba za 1,7 miliardy korun. Celkem přitom až do nynějška řešil 21 případů, v nichž bylo obviněno 82 lidí.

Opilý strážník kontroloval pejskaře

Státní policisty zavolal na strážníka pejskař ve Veselí nad Lužnicí. Když ho městský policista upozorňoval, že nesmí psa venčit bez vodítka, ucítil z něj alkohol. Jak se ukázalo při kontrole, 47letý muž se vydal do služby i se zbraní v opilosti.

Soud zvýšil exšéfovi brněnských strážníků trest o dva měsíce

Jedna rána za druhou dopadá na kdysi mocného šéfa brněnské městské policie Jaroslava Přikryla. Před několika týdny ho soud poslal na 18 měsíců do vězení za to, že kamarádům odpouštěl pokuty, ve čtvrtek mu další dva měsíce navrch přidal brněnský městský soud.

Tresty pro většinu Toflova gangu platí

Tresty od tří do devíti let pro většinu členů takzvaného Toflova gangu, který podle obžaloby vydíral podnikatele, potvrdil ve čtvrtek Vrchní soud (VS) v Olomouci. Nejvyšší trest dostal bývalý policista Miloš Almásy, který údajně s Toflem vydírání organizoval.

Pachatele usvědčila po sedmi letech DNA

Policisté odhalili po více než sedmi letech identitu muže, který se v červnu 2007 vloupal do rodinného domu ve Studánce u Varnsdorfu na Děčínsku. Uvnitř narazil na spící ženu, kterou brutálně napadl. Násilník tehdy 75letou ženu surově zbil a způsobil jí vážná poranění.

V řece Ohři objevili kolemjdoucí tělo, může jít o pohřešovaného vodáka

Mrtvé tělo člověka objevili ve čtvrtek v řece Ohři u Kadaně na Chomutovsku kolemjdoucí. Kriminalisté zjišťují, zda nejde o vodáka, který je pohřešován od začátku ledna, kdy se na Karlovarsku převrhl raft. Na místo vyjel tým kriminalistů.

Půlmiliónová pokuta pro Rádio Frekvence 1

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ve čtvrtek oznámila, že uložila provozovateli rozhlasové stanice Frekvence 1 pokutu půl miliónu korun. Kritika se týká pořadu Dámský klub, který stanice vysílá každý den před polednem, tedy v době, kdy mohou poslouchat děti a mladiství.

Na dálnici D 1 už opět uzavírky

Nebývale mírná zima umožňuje silničářům s předstihem obnovit modernizaci nejstarší tuzemské dálnice D 1. Jako první byly ve čtvrtek zahájeny přípravné práce na úseku Lhotka–Velká Bíteš (153. až 162. km), kde bude modernizován levý jízdní pás.

Tisíce vojáků na zahraniční cvičení

Čeští vojáci se letos zapotí. Hlavně ve druhé polovině roku by měli ve velkém počtu vyrazit na vojenská cvičení NATO do zahraničí. Jak zjistilo Právo, např. v září by se do německého Hohenfelsu mělo na čtrnáct dní vypravit 1400 českých vojáků a desítky kusů vojenské pozemní i letecké techniky.

Spor o rozpočet odstartoval financováním vysokých škol

Premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) se nelíbí záměr ministra financí Andreje Babiše (ANO) ořezat rozpočty vysokých škol o 1,2 miliardy korun. Podle Sobotky jsou vzdělávání, věda a výzkum jeho prioritou a bude je podporovat při jednání o rozpočtu.

Lidé by brali volby přes internet, ukázal průzkum

Vybírání poslanců nejen ve volební místnosti, ale také elektronicky přes internet už při nadcházejících volbách do Sněmovny v roce 2017 by uvítalo 57 procent dotázaných.

Zeman pro školné na humanitních oborech

Cestou, jak zvýšit zájem mladých lidí o technické obory, by mohlo být zavedení školného na humanitních oborech na vysokých školách. Myšlenku opakovaně zmínil prezident Miloš Zeman při návštěvě Plzeňského kraje. Naposledy ve čtvrtek v Holýšově.

Sokol: Trestem uděláte z Kottových asociály

Obhájce Kateřiny a Petra Kottových Petr Sokol má za to, že pokud by manželé byli potrestáni v kauze Rath několikaletým vězením a propadnutím majetku, udělal by tím z nich soud asociály a bezdomovce. Uvedl to včera ve své závěrečné řeči před Krajským soudem v Praze.

Kauza armádních kšeftů: generál vyřadil špičkové díly

Vyřazené náhradní díly pro vojenskou techniku, kvůli jejichž prodeji pod cenou jsou už od úterka obviněni tři zaměstnanci ministerstva obrany a armádní důstojník, byly ve skutečnosti v perfektním stavu. Vyplývá to z usnesení o zahájení trestního stíhání celé čtveřice, které má Právo k dispozici.

Hrad pořádá ples, v tombole bude večeře se Zemanovými

První reprezentační ples prezidenta Miloše Zemana se na Pražském hradě uskuteční 20. března. Lístky na něj stojí tisíce korun, veškerý zisk z akce poputuje do nadačních fondů Miloše a Ivany Zemanových, řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Nezaměstnaní by si mohli přivydělat u obce pár korun – dobrovolně

Už přes dva roky nemohou obce využívat dlouhodobě nezaměstnané na veřejné práce. Zarazil to totiž Ústavní soud s odůvodněním, že lidé byli nuceni pracovat bez nároku na odměnu pod pohrůžkou vyřazení z evidence úřadu práce, a tím pádem ztráty příspěvku státu v nezaměstnanosti.

Stát má od Microsoftu vymáhat stovky miliónů

Český e-shop Mironet, který se specializuje na výpočetní techniku, byl před patnácti lety na základě trestního oznámení Microsoftu neoprávněně obviněn z porušení autorských práv. Nyní se soudí se státem o obří odškodnění ve výši 626 miliónů korun a vyzývá ho, aby to následně vymáhal od Microsoftu.

MOTOSALON ODSTARTOVAL.

V pražských Letňanech začala včera velká motorkářská show za přítomnosti sportovních celebrit i hvězd showbyznysu. Na zahájení tak nechyběli například herečka Alice Bendová, šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, moderátor Standa Berkovec, závodník Karel Abraham nebo zpěvák Vašek Noid Bárta.

Vyzvedněte si přehled péče, kterou na vás lékaři účtují

Pětatřicetiletý inženýr Pavel Š. ze středních Čech chtěl vědět, jakou péči o něj v uplynulém roce lékaři vykázali Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP). A nestačil se divit – na výpisu objevil mimo jiné preventivní gynekologickou prohlídku.