Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Čtvrtek 24. července 2014
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Novela zákona má umožnit volit cizincům

Už v letošních komunálních volbách by mohli hlasovat cizinci ze zemí Evropské unie, kteří u nás dlouhodobě žijí. A není to vůbec zanedbatelný počet voličů, za něž se zasazuje veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

Za špiclování politiků padly podmínky

Bývalého varnsdorfského policistu Mariana Hudce a bývalého detektiva Michala Kondlu potrestal Okresní soud v Děčíně za zneužití pravomoci úřední osoby podmínkou. První z nich dostal 26 měsíců vězení s odkladem na čtyři roky a druhý 20 měsíců s odkladem na tři roky.

Zakázán prodej dvou šarží instantních čajů

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala prodej dvou šarží instantních čajů od společnosti LN GROUP, s. r. o., z Dolan na Olomoucku. Firma uváděla na výrobcích až desetinásobně vyšší podíl čajového extraktu, než jaký skutečně je.

Záhornické vraždy: hledá se záhadný svědek

Záhadného neznámého svědka hledají detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOHZ) v souvislosti se dvěma vraždami, jejichž oběti byly loni na konci září nalezeny zakopané ve stodole v Záhornici na Nymbursku.

Na Mělnicku hořel kombajn, škoda je 4,5 miliónu korun

Kombajn hořel v úterý večer u Vysoké na Mělnicku, škoda je 4,5 miliónu korun. Při požáru se řidič kombajnu nadýchal kouřových zplodin, navíc shořely asi čtyři hektary obilí. Příčinou vzniku ohně byla technická závada na palivové soustavě stroje.

Budějovický měšťanský pivovar bez ochranné známky Budweiser

Budějovický měšťanský pivovar, který je součástí skupiny AnheuserBush, nemůže používat ochrannou známku obsahující slovo Budweiser. Nejvyšší správní soud nyní potvrdil, že Úřad průmyslového vlastnictví postupoval správně, když vyhověl námitkám Budějovického Budvaru a známku nezapsal.

Motorkář nepřežil srážku s autem

Smrtí motocyklisty skončila ve středu srážka jeho stroje s osobním autem u Starého Sedla na Sokolovsku. Řidič automobilu byl zraněn lehce. Informovala o tom policejní mluvčí Kateřina Krejčí. Nehoda se stala před 17. hodinou na konci obce směrem na Sokolov.

Za loupež, která skončila vraždou, devět let vězení

Brutální vražda 82letého důchodce z Mistřic-Javorovce na Slovácku, kterého v roce 2009 usmrtila dvojice lupičů kvůli 250 korunám a láhvi vodky, měla ve středu dohru u Krajského soudu ve Zlíně. Verdikt zněl pro 52letého Vratislava Pospíšila z Uherského Hradiště devět let za mřížemi.

Mladík napadl kadeřnici, nakonec si má odsedět 13 let

O tři roky méně si z rozhodnutí odvolacího pražského vrchního soudu odsedí Lukáš Nečesaný (22), který loni v únoru podle verdiktu přepadl kadeřnici (53) v Hořicích na Jičínsku. Šesti ranami polenem ji omráčil a ukradl jí deset tisíc korun z kabelky.

Fenomén doby: ženy padající z koní

Páteřní chirurg MUDr. Jiří Chrobok z Neurochirurgického oddělení pražské Nemocnice Na Homolce operuje páteře již třicet let. Ze svých začátků si nepamatuje, že by řešil jakýkoliv případ poraněné páteře po pádu z koně.

Denisa koně nezatratí, ale nesedne už na každého

Denisa Palmová trochu tušila, že kůň, na nějž se chystá usednout, není moc klidný, ale neodradilo ji to. Je ve svých 24 letech zkušenou jezdkyní a při studiu vysoké školy se koňům věnuje už čtyři roky.

Bude kouře bez ohně? Lékaři píší Světové zdravotnické organizaci

Někteří lékaři ve světě zdůrazňují výhody e-cigaret (tzv. elektronická cigareta) proti kouření. Spotřeba bezdýmného tabáku -většinou švédského snusu - se udržuje na stejné úrovni a mírně stoupá užívání elektronických cigaret. Údaje přinesl ve svém nedávném čísle týdeník Time.

Chaos a truc. ČSSD si dala vlastní gól

Vzájemná averze i nekázeň mezi členy soc. dem. včera způsobily, že vinou sedmnácti svých poslanců nadělila koalici vlastní gól v podobě čtrnáctimiliardové sekery ve státním rozpočtu pro příští rok. Právě tolik peněz by mohlo chybět kvůli tomu, že skupina soc.

Levnější benzín? Hlasování si poslanci zopakují

Poslanci včera po půldenních hádkách schválili novelu zákona o spotřební dani, která měla zemědělcům umožnit vrácení části spotřební daně u nafty. Tzv. zelené nafty se ale zemědělci možná hned tak nedočkají. Poslanci totiž budou o spotřební dani nečekaně debatovat a hlasovat znovu v pátek.

Jourovou grilovali na mírném ohni

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve středu na jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti představil Věru Jourovou (ANO) jako kandidátku ČR na post eurokomisařky. Poslanci Jourovou zpovídali, následně koaliční členové její nominaci podpořili, zatímco opozice se zdržela.

Vypusťte tu humlovinu ze zákona, nebral si servítky Kubera v horní komoře

Vládní novelu silničního zákona, která má umožnit lépe postihovat cizince za dopravní přestupky spáchané v ČR, vrátil včera Senát k novému projednání Poslanecké sněmovně. Nesouhlasil totiž s přílepkem, který do této vládní předlohy ve Sněmovně prosadil poslanec Stanislav Huml (ČSSD).

Jste ohrožený druh, vmetl Duka komunistům

Církevní restituce dnes znovu rozbouří Sněmovnu. Komunisté mají pochybnosti o vydávání majetkům církvím a náboženským společnostem, a proto navrhli, aby vláda předložila zprávu o tom, jakým způsobem vracení nemovitostí probíhá.

Za ANO v Praze Schopperová i Kaplicky

Hnutí ANO včera schválilo pražskou kandidátku do komunálních voleb. O primátorský post bude bojovat širší veřejnosti neznámá podnikatelka Martina Schopperová, dvojkou na kandidátce bude Patrik Nacher, který provozuje server bankovnipoplatky. cz.

Stát vykoupí pozemky mnohem dráž, stvrdil Senát

Za pozemky, které stát potřebuje ke stavbě dálnic, silnic, vodních a energetických děl, budou vlastníci dostávat až šestnáctkrát více peněz než dosud. Umožnit to má novela zákona o urychlení výstavby infrastruktury, kterou v červnu schválila Sněmovna, a včera ji podpořil i Senát.

Herci jako falešní policisté u soudu

Herci Petr Čtvrtníček a Jan Potměšil se ve středu poprvé sešli u Obvodního soudu pro Prahu 6 kvůli natáčení charitativního klipu pro Konto Bariéry. V policejních uniformách zastavovali řidiče, z nichž jeden ovšem nevěděl, že jde o natáčení, a zkolaboval.

Senát schválil Schapira ambasadorem v Česku

Americký Senát včera schválil novým velvyslancem v ČR Andrewa H. Schapira, prominentního chicagského obhájce velkých firem a spolužáka prezidenta Baracka Obamy z Harvardu. Podle informací Práva přijede vystřídat nynějšího ambasadora Normana Eisena už v srpnu.

Senátor Libor Michálek opustí klub lidovců

Senátor Libor Michálek (za piráty) se rozhodl na konci července opustit Klub pro obnovu demokracie – KDU-ČSL a nezávislí, ve kterém je místopředsedou. Uvedl to ve včerejším prohlášení s tím, že sedmičlenný klub prý neplní své prohlášení.

Národní strategie má přispět ke zlepšení zdraví obyvatel

Češi žijí déle, ale závažných nemocí kvůli zanedbané prevenci přibývá, což zvyšuje náklady zdravotního i sociálního systému. Zlepšení zdraví Čechů řeší Národní strategie ochrany a podpory zdraví a prevence nemocí, kterou představil ve středu na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

DOTEKY AFRIKY.

Prolog víkendového festivalu Doteky Afriky představovalo ve středu v Zoo Dvůr Králové vystoupení taneční skupiny IYASA ze Zimbabwe. „Pro nás jsou ale nejdůležitější programy na záchranu jednotlivých zvířecích druhů, které odtud vracíme zpět do Afriky,“ řekl ředitel královédvorské zoo Přemysl Rabas.