Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Pátek 24. října 2014
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Otravy houbami letos lámou rekordy

Bohatá úroda hub, kterou letošní sezóna přinesla, si vybírá svou daň v podobě stovek otrav. Přestože lékaři zaznamenali i otravy prudce jedovatými druhy, zatím žádný případ neskončil smrtí pacienta.

Kvůli miliardám při prodeji OKD padla obžaloba

Obžalobu na tři lidi v souvislosti s privatizací Ostravskokarvinských dolů (OKD) podalo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Jednoho z podezřelých viní z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, zbylé dva z porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Více než polovina Čechů musí dýchat špatný vzduch

Přestože se celkové hodnocení kvality ovzduší v Evropě zlepšuje, stále více než polovina Čechů musí dýchat špatný vzduch, kdy některá ze sledovaných jedovatých látek přesáhne zdravotní limity.

Za vraždu Housky navržen nižší trest

Ke svému závěru dospělo soudní jednání v případu vraždy vlivného člena ČSSD a podnikatele Romana Housky. Ve čtvrtek před soudem zazněly závěrečné řeči, rozsudek má být vynesen v pátek ráno.

Měl ubít a uškrtit matku

Před českobudějovickým krajským soudem se začal včera hájit Martin Csavoj (37) z ubití a uškrcení vlastní matky. Už v roce 2009 ho soud poslal do vězení za pokus vraždy strýce. Na matku zaútočil, když ho pustili na podmínku. Nyní mu tak hrozí až výjimečný trest.

Šéf Oleo Chemical zproštěn obžaloby v kauze padělané směnky

Obžaloby jednoho ze zakladatelů petrochemické firmy Oleo Chemical, Kamila Jirounka, jehož žalobce vinil z podvodu s padělanou směnkou na 127 miliónů, zprostil včera Středočeský krajský soud v Praze. Hrozilo mu až 10 let.

Přišel o svobodu, auto i o papíry. Za vybržďování

Šest let vězení, propadnutí automobilu a čtyřletý zákaz řízení je zatím nepravomocný verdikt, kterým brněnský krajský soud potrestal muže ze Žďárska za takzvané vybržďování. Jde o případ z dálnice D 1 ze 27. července loňského roku.

Korupce ve fotbale se neprokázala

Trestní soudy nenašly přesvědčivé důkazy pro tvrzení, že by prvoligové utkání FK Baumit Jablonec–FC Viktoria Plzeň (0:2) z března 2012 provázela korupce.

Akademici se postavili za nepozvané rektory

Předsednictvo Rady vysokých škol je hluboce znepokojeno skutečností, že Kancelář prezidenta republiky znovu nepozvala dva rektory na slavnostní předávání státních vyznamenání u příležitosti 28. října.

Mladé víno překvapilo kvalitou

První kolo degustace Svatomartinských vín ročníku 2014 napovědělo, že navzdory nepřízni počasí se zájemci mohou těšit na zajímavá vína. Degustace začala ve čtvrtek v prostorách Národního vinařského centra ve Valticích na Břeclavsku.

V jižních Čechách zahrozila voda

Ke třetímu povodňovému stupni vystoupala ve čtvrtek odpoledne z jihočeských toků pouze říčka Černá na Českokrumlovsku. „Zatím se drží bezpečně v korytě a podle informací, které mám, by neměly nastat jakékoliv problémy.

Babiš rozjel svou líheň politiků

Svou líheň mladých politiků, nápadů a myšlenek s názvem Institut pro politiku a společnost včera představil vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) na pražském Žofíně. „Vyčítají nám, že nemáme hodnoty. Máme je, jen jsme je neměli čas prezentovat,“ řekl při startu institutu Babiš.

Diplomacie prověří své lidi v Kyjevě

Inspekce ministerstva zahraničí prošetří, zda se pracovníci velvyslanectví v Kyjevě mohli dopustit trestného činu v souvislosti se žádostí krajanů na Ukrajině o přesídlení do Česka. Domluvili se na tom ministři vnitra a zahraničí Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek (oba ČSSD).

Válková posoudí kritiku vůči nominaci Sváčka

Někteří senátoři a zástupci ini -ciativ vyzvali ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (za ANO), aby nenavrhovala soudce Jana Sváčka na post místopředsedy Vrchního soudu v Praze. Novinářům to včera řekl nezařazený senátor Libor Michálek a Václav Němec z iniciativy Vraťte nám stát!

Vláda vyrazí proti prodeji alkoholu na pumpách

Vláda se rozhodla zesílit boj proti závislostem způsobených legálními drogami, tedy alkoholem, tabákem a gamblerstvím. V pondělí schválila rozšíření kompetenci vládní radě, která dohlíží na ilegální drogy.

TOP 09 neuspěla, volby platí

Doplňovací senátní volby v Praze 10 jsou platné. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost TOP 09 a Starostů, jejichž společná kandidátka Renata Sabongui neprošla do druhého kola o pět hlasů. Volby vyhrála místostarostka Ivana Cabrnochová (SZ s podporou ČSSD).

Do vedení ČSSD chce Tejc i Gajdůšková

O místa ve vedení ČSSD se na březnovém sjezdu chtějí ucházet i bývalý šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc nebo místopředsedkyně Alena Gajdůšková. Již dřív kandidaturu oznámili předseda Sněmovny Jan Hamáček a náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.

Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k dálnici D 47

Kritickou situací ostravského úseku Rudná–Hrušov dálnice D 47 se bude zabývat vyšetřovací komise, o jejímž ustavení rozhodla včera téměř jednohlasně Sněmovna. Pro zřízení komise hlasovalo 134 ze 135 přítomných poslanců a proti byl jen Marek Benda z ODS.

Senát: Ministrů se lustrace netýkají

Lustrační zákon se bude vztahovat jen na místa vedoucích úředníků státní správy, nikoli na členy vlády a jejich náměstky. Senát to včera potvrdil v rámci novel 60 předloh ke služebnímu zákonu. O schválení beze změn rozhodli sociální demokraté.

Kmetiněvský vrah dostal tři roky za loupež

Robert Pokorný (23), jenž před deseti lety v Kmetiněvsi zavraždil a poté znásilnil spolužačku (13), má jít na tři roky do vězení za loupežné přepadení muže, kterého potkal v herně. Jeho komplic, bývalý mistr republiky ve skateboardingu, Tomáš Stejskal (23), dostal čtyři a půl roku vězení.

Práci má jen polovina lidí nad 55 let

Polovina občanů ve věku mezi 55 až 64 lety nemá podle statistiků v Česku práci. „To jsou čísla, na která je třeba reagovat,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Korean Air pomůže navýšit kapitál ČSA

Na navýšení kapitálu Českých aerolinií (ČSA), které je nezbytné pro stabilizaci tohoto zadluženého národního dopravce, se bude podílet jihokorejská letecká společnost Korean Air. Oznámilo to včera ráno představenstvo ČSA, které vzápětí zrušilo už svolanou mimořádnou valnou hromadu.

Skoro jako válka, říkají evakuovaní ze Zlínska

Pouze malé procento obyvatel Lipové a Vlachovic na Zlínsku využilo ve čtvrtek ráno možnosti evakuovat se do provizorních prostor slavičínské sokolovny či kulturního domu ve Vlachovicích.