Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Sobota 10. října 2015
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Motol bude léčit čtyři syrské děti

V motolské nemocnici v Praze se budou léčit čtyři syrské děti. Malí pacienti přiletí v pondělí společně se svými rodinami díky humanitárnímu projektu MEDEVAC. Celkem dorazí do Česka 21 lidí, z toho 13 dětí.

Sobotka: Česko vyčká na Rakousko. Jestli zpřísní kontroly, uděláme totéž

Pokud Rakousko o víkendu kvůli uprchlické vlně zpřísní hraniční kontroly s Německem, bude Česko reagovat obdobně, aby zamezilo pochodu desítek tisíc migrantů do Německa. Novinářům to včera řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s tím, že nyní bude na hranicích platit první stupeň posílení kontrol.

Cenu za privatizaci OKD domluvili Sobotka s Urbanem, hájí se obžalovaní

Jsme nevinní, prodejní cenu při privatizaci důlní společnosti OKD v roce 2004 jsme nedomlouvali my, nýbrž tehdejší ministři Milan Urban a Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ubil kamaráda, soud mu vyměřil 17 let

Na 17 let za mříže poslal Krajský soud v Ostravě šedesátiletého Gabriela Bedáně z Frýdku-Místku, který letos v lednu ubil svého dlouholetého kamaráda. Vadilo mu, že mu jeho spolubydlící kradl jídlo, upíjel alkohol a hlavně se nestaral o svou osobní hygienu.

Za únik dokumentů jihočeských žalobců výtka státní zástupkyni

Policisté ukončili vyšetřování úniku interních dokumentů patnácti českobudějovických státních zástupců z roku 2011, na který na sklonku loňského roku upozornilo Právo.

Případ členů Ztohoven již studuje soudkyně

Na 90 tisíc korun vyčíslili policisté škodu, kterou podle nich způsobili tři členové umělecké skupiny Ztohoven (33 až 41 let) vyvěšením obřích červených trenýrek nad Pražským hradem.

Obvinění z osm let staré vraždy

Jihočeští kriminalisté pravděpodobně objasnili osm let starou vraždu 42leté ženy ze Slovenska, jejíž pobodané tělo se našlo u Lipenské přehrady. Na základě nových důkazů obvinili z činu 61letého muže z Ústí nad Labem, kterému hrozí deset až 15 let vězení.

Duhana prý chtěli uplatit

Bývalý náměstek Českého rozhlasu (ČRo) pro správu a provoz Michal Koliandr se údajně pokusil uplatit generálního ředitele Petera Duhana. Odstupující šéf rozhlasu to včera řekl v rozhovoru pro Českou televizi (ČT).

Slzy i smích při loučení s Lubomírem Lipským

Rodina, kolegové i diváci se včera loučili s hercem Lubomírem Lipským, který zemřel 2. října ve věku 92 let. Rozloučení probíhalo v Divadle ABC, kde Lipský hrál více než půl století. U rakve se v čestné stráži vystřídalo téměř čtyřicet herců.

Kmoníček překvapivě navštívil tchajwanskou recepci

Kdo by to byl řekl: úterní recepci k tchajwanskému oficiálnímu svátku v pražském Hiltonu navštívil šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček. To v době, kdy jeho šéf, prezident Miloš Zeman, uhlazuje cestičku ekonomické diplomacii Čínské lidové republiky v Česku.

Poslanci se přeli o reflexní vesty a toleranci k alkoholu

Sněmovna včera po bouřlivé několikahodinové diskusi propustila do třetího čtení vládní novelu zákona o provozu na silnicích. Valnou část rozpravy přitom věnovala debatě, zda skutečně zavést povinné reflexní vesty pro chodce, jak navrhuje vláda, a jestli u cyklistů tolerovat až půl promile alkoholu.

Poslanci se přeli o zrušení druhého pilíře

Poslanci včera po vzrušené debatě poslali do závěrečného čtení novelu zákona o důchodovém spoření, která ruší druhý důchodový pilíř. Pravice vládě opět vyčetla, že ačkoli chce druhý pilíř zrušit, nenabízí žádné jiné řešení důchodů.

Spotřebitelské ceny v září rostly velmi mírně

Růst cen nepředstavuje pro české spotřebitele stále žádný problém. Podle Českého statistického úřadu růst spotřebitelských cen v září zrychlil na 0,4 procenta, meziroční inflace tak byla o 0,1 procentního bodu vyšší než v srpnu.

Norové nás delší čas ujišťovali, že matce neodeberou rodičovská práva

ŠÉF ZAHRANIČNÍHO ODBORU HRADU HYNEK KMONÍČEK KE KAUZE MICHALÁKOVÝCH: * * Prezident Miloš Zeman se rozhodl nepozvat na státní svátek 28. října norskou velvyslankyni Siri Ellen Sletnerovou kvůli kauze dětí Michalákových. V diplomacii se pohybujete přes dvacet let.

Se Štrasburkem je Pelikán opatrný

Velmi opatrně se včera ministr spravedlnosti Robert Pelikán vyjádřil k možnosti, že by se Česká republika kvůli případu bratrů Michalákových mohla obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Kapitán: V kauze synů Michalákové jde o rychlost

Český tlak na Norsko v případu odebrání dětí Češce Evě Michalákové by měl směřovat hlavně k tomu, aby tamní soudy o jejím odvolání rozhodly co nejdříve. V rozhovoru pro Radiožurnál to uvedl ředitel Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí Zdeněk Kapitán.

Konec víkendu je pro řadu lidí noční můrou

Konec víkendu se pro téměř dvě pětiny dospělých lidí začíná stávat noční můrou. Pocity úzkosti u nich vyvolává už jen představa toho, co je v pondělí čeká v zaměstnání. Nelibě nesou i představu o tom, co zase budou muset v práci vyslechnout od kolegyň a kolegů o jejich víkendových zážitcích.