Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Úterý 29. července 2014
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

EVROPANÉ PROTI VÁLCE.

Na tři desítky lidí prošly v pondělí pražskou Malou Stranou, aby protestovaly proti válkám ve světě. Manifestace deseti občanských iniciativ vyvrcholila před americkou ambasádou, kde účastníci vyzvali USA, aby se zasadily za mírové vyřešení konfliktu na Ukrajině.

Žloutenky typu C přibývá

Virová hepatitida typu C je chronický zánět jater, způsobený virem hepatitidy C. Počet nakažených se v Česku odhaduje přibližně na 40 tisíc a stále se zvyšuje. Ročně tuto diagnózu lékaři nově sdělí téměř 900 pacientům.

Za řádění Romů může padnout až 10 let

Až na deset let mohou skončit ve vězení David a Radek Matušovi za březnové řádění ve Strýčkovicích na Domažlicku. Dvojice Romů ve věku 20 a 34 let tehdy zaútočila dlažebními kostkami na sousedy ve snaze je zastrašit, aby nesvědčili u soudu proti jejich příbuzným.

Začnou výslechy svědků napadení Michala Hrůzy

Hned několik svědků, kteří viděli napadení zpěváka Michala Hrůzy ve Stodolní ulici v Ostravě, se přihlásilo na základě výzvy policie. Potvrdil to v pondělí dozorující státní zástupce David Bartoš. Dodal, že policie nyní bude svědky vyslýchat.

Česko zasáhly bouřky

Do Moravskoslezského kraje dorazila v pondělí bouřka přibližně po 14. hodině, nejprve zasáhla Beskydy, a především pak Jablunkovsko na Frýdecko-Místecku. Hasiči do 17. hodiny zasahovali na 25 místech. Pravděpodobně blesk zapálil v Beskydech chatu.

STŘÍHÁNÍ V PARKU.

Neobvyklý Holičský kabinet uprostřed parku je zpestřením čtyřicátého ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Využívají jej nejen samotní účastníci školy, ale i kolemjdoucí. Na tradiční filmový festival se letos akreditovalo 3600 filmových nadšenců.

Kajínek u Válkové s milostí narazil

Doživotně odsouzený vězeň Jiří Kajínek zůstává ve vězení. Ministerstvo spravedlnosti mu poslalo včera své zamítavé rozhodnutí k žádosti o milost prezidenta republiky.

Zdrogovaný narazil do sypače a zabil spolujezdkyni, dostal 3 roky

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení. Tak ocenila justice konání třicetiletého muže, který sedl do auta pod vlivem pervitinu a heroinu a narazil do sypače. Po nehodě zůstala na místě mrtvá teprve dvacetiletá dívka, další dva spolujezdci byli těžce zraněni.

Nova zahltí diváky seriály

V pondělí a ve středu večer Doktoři z Počátků, v úterý a ve čtvrtek Ordinace v růžové zahradě, v neděli Kriminálka Anděl. V pátek pro oddech od seriálů české pohádky a v sobotu české filmy, mezi nimi premiéra Menzelových Donšajnů a Troškových Babovřesek.

Soud potvrdil za předávkování studentky pervitinem trest 12 let

Na 12 let za mříže poslal včera Vrchní soud (VS) v Olomouci Tomáše Pilaře (37) za otravu 19leté studentky pervitinem. Potvrdil mu tak verdikt Krajského soudu (KS) v Ostravě. Druhý obžalovaný Damián Havelka (33), který u KS vyfasoval sedm let, do vězení nepůjde.

Galerie brzy vydá oltář i Rubense

Vydání části uměleckých děl církvím z Národní galerie už nic nestojí v cestě. V nejbližší době by měla galerie vrátit vyšebrodským cisterciákům devět obrazů vyšebrodského oltáře, augustiniánům dva Rubensovy obrazy - Svatého Augustina a Umučení svatého Tomáše -a také křižovníkům čtyři obrazy z tzv.

Daň z luxusu? Politici svedou bitvu

Vláda Bohuslava Sobotky se zítra bude zabývat analýzou, kterou sepsali úředníci ministerstva financí a která doporučuje zaměřit se na lidi žijící si „nad poměry“. Těm by pak soud nebo zvláštní daň mohly odebrat nelegálně získaný majetek.

Bolek Polívka: Oslavenec s elánem

Jíst a pít mu chutná, náladu má výbornou, práce mu voní. V plném nasazení oslaví 31. července, 65. narozeniny slavný Valach, herec, režisér a principál Bolek Polívka. Česká televize Brno s ním tento týden natáčí pilotní díl budoucího možného seriálu Pálava pod režijním vedením Roberta Sedláčka.

Ministerstvo prodlouží smlouvu na výplatu dávek

Ministerstvo práce a sociálních věcí prodlouží o rok smlouvu s firmou OKsystem, která mu nyní dodává systém na výplatu sociálních dávek. Novinářům to včera řekla ministryně Michaela Marksová, která bilancovala s premiérem Bohuslavem Sobotkou (oba ČSSD).

O minimální mzdu se vláda ještě utká s podnikateli

Koalice se sice dohodla na zvýšení minimální mzdy o sedm set korun na 9200 korun výměnou za souhlas s nominací eurokomisařky Věry Jourové, ale podnikatelé dál protestují. Dohodu na pětistovce z počátku června měnit už nechtějí.

Na prvním úseku D1 už po nové vozovce

Na devítikilometrovém úseku Šternov-Psáře na Benešovsku začala včera po poledni auta jezdit po zrekonstruovaném pravém pásu dálnice D 1. Řidiči si tak poprvé mohli vychutnat jízdu po novém cementobetonovém povrchu. „Jsem přesvědčen, že motoristé jízdu po zmodernizovaném úseku ocení.

Spor státu s Diagem Human se rozhodne v cizině

Společnost Diag Human se po výroku rozhodců, kterým byla po osmnácti letech zastavena arbitráž mezi touto firmou a českým státem o miliardové odškodnění za zmařené obchody s krevní plazmou, hodlá obracet na exekuční soudy v zahraničí.

Dohoda má ukončit spor Hasenkopfa s Hradem o autorství amnestie

Bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf se pokusí mimosoudně domluvit se zástupci prezidenta Miloše Zemana, jeho kancléře Vratislava Mynáře a prezidentské kanceláře.

Mezi Zemanem a Sobotkou se zablesklo

Bez ohledu na pochvaly prezidenta Miloše Zemana na adresu koaliční vlády se nyní mezi Hradem a premiérem zablesklo. Premiér Bohuslav Sobotka si nenechal líbit Zemanovu kritiku, že konzultoval výběr českého nominanta na eurokomisaře s šéfem Evropské komise, což označil za ponižující.

Guru Jára může dostat až 12 let

Až dvanáctileté vězení hrozí v Česku 43letému Jaroslavu Dobešovi, který je známý spíše pod označením guru Jára nebo nadsamec Óm. Obžaloba Dobeše viní ze znásilnění osmi dívek, které se účastnily jeho esoterických seminářů zaměřených na očistu žen od předchozích partnerských vztahů.

Restaurace: kohoutková voda téměř všude. Ale za peníze

Zatímco před dvěma lety nabízelo vodu z kohoutku 22 procent restaurací registrovaných na Lunchtime.cz, dnes je jich pětatřicet procent. Z více než tří tisíc podniků, které prostřednictvím tohoto serveru nabízejí svoje služby v gastronomii, je jich tak 1084.