Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Čtvrtek 2. října 2014
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Klienti VZP mají nadstandardní přístup k protonové terapii

Přístup klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) k protonové terapii je v porovnání s ostatními státy Evropské unie srovnatelný a leckdy i lepší. Vyplývá to z nejaktuálnějších dostupných dat, která soustředila a zveřejnila švýcarská nezisková organizace PTCOG.

Slon se nechtěl pářit a najednou to jde

Ne nadarmo se říká, že sloni jsou jedni z nejchytřejších savců a mají výjimečně vyvinutý sociální smysl. O tom se nyní přesvědčili i chovatelé v Zoo Praha. V polovině srpna do zahrady přivezli nového samce Ankhora, aby oplodnil slonice, o které pražský slon Mekong nejevil zájem.

U Jílkové o léčbě rakoviny

Zákeřná rakovina. Je protonová léčba převratná novinka, nebo jde o nafouknutou bublinu? Dbáte na prevenci? Co všechno uhradí pojišťovna? Jak rakovinu nejlépe léčit? Lze se nemoci vyvarovat? O všem se bude hovořit v dnešním živém diskusním pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou (ČT 1 od 21.

Za krádež Drtikolovy Vlny čtyři roky

Čtyři roky vězení a čtyřmiliónová náhrada škody. S takovým trestem opustil ve středu Městský soud v Praze 32letý recidivista Miloslav Pinc. Před třemi a půl roku, zřejmě na zakázku, ukradl z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze slavnou fotografii Vlna z díla klasika české výtvarné avantgardy Františka Drtikola (1883-1961).

Psychicky nemocný lékař skončil s prací v nemocnici

Psychicky nemocný lékař a primář dětského oddělení nemocnice v Rakovníku Jiří Havránek tam definitivně skončil. Ještě minulý týden se s ním pokoušelo vedení rakovnické nemocnice domluvit na výpovědi, ale Havránek ji napoprvé nepřijal a odešel na nemocenskou, takže mu ani ředitel nemocnice nemohl výpověď dát.

Předávání Českých slavíků uvede Libor Bouček

Moderátorem letošního ceremoniálu předávání cen vítězům hudební ankety popularity Český slavík Mattoni bude Libor Bouček. Na včerejší tiskové konferenci to uvedl Jaroslav Těšínský, ředitel agentury Musica Bohemica, která anketu pořádá. Vyhlášení se uskuteční 29.

Na výročí 17. listopadu chystáme pro posluchače překvapení

GENERÁLNÍ ŘEDITEL ČESKÉHO ROZHLASU PETER DUHAN PRO PRÁVO: * Nedávno jste oslovili více než šedesát tisíc potenciálních plátců rozhlasových poplatků. Jak lidé reagovali? Nechci nic zakřiknout, ale zatím vše běží podle plánu. A také bez větších problémů.

Až dvacet procent dětí by potřebovalo pomoc psychiatra

Dětští psychiatři bijí na poplach. Až dvacet procent dětí by potřebovalo jejich pomoc. Ročně spáchá sebevraždu až padesát dětí. Odborná péče pro ně přitom chybí. „Nejčastěji se u dětí objevuje porucha označovaná jako ADHD (neuro-vývojová porucha pozornosti s hyperaktivitou a extrémní impulzivností, pozn.

Vědci mění poznatky o cukrovce

Například zkoumají bílý tuk odpovědný za obezitu a hnědý, který spaluje energii * Nové léky na diabetes V září byl ve Vídni již 50. evropský diabetologický kongres. O léčbě diabetu diskutovalo patnáct tisíc odborníků. A závěry jsou pozoruhodné.

Diabetici dostávají nejmodernější inzulínovou pumpu

Medicínské technologie se vyvíjejí čím dál rychleji a pokroky nemíjejí ani pacienty s diabetem 1. typu. Z přibližně 55 000 lidí, kteří v České republice tímto vážným onemocněním trpí, se jich téměř 3000 léčí pomocí inzulínové pumpy.

VZP zahrnula do projektu očkování proti rakovině i chlapce

v souvislosti s rakovinou děložního O virech HPV se mluví zejména hrdla žen. Většina evropských zemí, včetně České republiky, má proto program, ve kterém hradí dívkám očkování proti této nemoci. „HPV viry jsou nebezpečné i pro muže.

ODS a ČSSD si objednaly vlastní průzkumy: porazí je TOP 09

Říjnové volby se neúprosně blíží a analytická oddělení politických stran pracují na plné obrátky. Po manuálech na správné odpovědi kandidátů, o kterých Právo v případě ANO a ODS už informovalo, přicházejí interní průzkumy volebních preferencí.

Ministerstvo chci řídit jako byznyswomenka

Kandidátka na novou členku vlády Karla Šlechtová včera odpovídala na otázky novinářů. * Kdy jste dostala od Andreje Babiše nabídku jít do vlády? Stalo se to před několika týdny, ale finální nabídka padla teď v neděli večer. * Co bylo impulzem?

Schwarzenberg je pro dodávky zbraní Ukrajině, Sobotka to odmítá

Evropská unie by měla pomoci Ukrajině v boji proti Rusku všemi prostředky, včetně dodávek zbraní. V rozhovoru, který včera zveřejnil německý deník Rheinische Post, to řekl bývalý ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

„Budižkničemy“ schválil i Senát

Senátoři včera podle očekávání schválili novelu služebního zákona. Přijali ji beze změn v podobě, na které se ve Sněmovně dohodla vládní koalice s pravicovou opozicí TOP 09 a ODS.

NS: Pražský městský soud chyboval, když Rittigovi vrátil pas

Nejvyšší soud (NS) ve středu zkritizoval postup pražského městského soudu, který v březnu zrušil zákaz vycestování pro lobbistu Ivo Rittiga a další čtyři obviněné v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik.

Nová Fabia Combi na Paříž nečekala

Poprvé se na veřejnosti měla nová Škoda Fabia Combi ukázat na autosalonu v Paříži. Dosud jezdila zahalená kamuflážemi a automobilka ji tajila. Nyní odhalila první oficiální fotografie a „naživo“ se model Fabie v krátké i dlouhé verzi předvede na právě začínajícím pařížském autosalonu.

Němeček a Babiš se dohodli na podkladech k auditům

Ministři zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a financí Andrej Babiš (ANO) se včera dohodli na tom, že si navzájem předají informace a argumenty, které mají ohledně sporných nemocničních auditů, a budou pak o nich spolu jednat.

Česko pošle za čtyři milióny pomoc v boji s ebolou

Česká republika pošle do zemí západní Afriky postižených epidemií eboly humanitární pomoc ve výši přes čtyři milióny korun. O rozhodnutí kabinetu včera informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Unikátní elektroletoun vydrží ve vzduchu už více než hodinu

Letadlo „na baterky“. To je jeden ze zcela mimořádných exponátů Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, který se koná do 3. řijna. Nejde přitom o žádnou hračku či model. Jedná se o plně funkční prototyp elektřinou poháněného experimentálního letounu.

Přijímačkové testy na střední školy mohou žáky zmást

Nad ukázkovými testy Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) ke zkušebnímu kolu jednotných přijímaček na střední školy kroutí znalci hlavou. Sporné otázky by podle nich mohly nervózní či přemýšlivější děti zmást.

Známou našel mrtvou, vypil metanol

Řadu tragických příběhů nabízí série hlavních líčení v metanolové aféře. U soudu ve středu vypovídal majitel restaurací v Oseku na Přerovsku Bohumil Malátek, v jehož objektech měli požít smrtící směs dva lidé.

Šabatová žádá změnu řádu kvůli šátkům

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová požaduje další změnu školního řádu ve Střední zdravotnické škole v Praze 10, kterou loni na podzim opustily dvě muslimské dívky kvůli zákazu nosit muslimský šátek, takzvaný hidžáb.