Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Středa 21. března 2018
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

ČR trvá na vydání Krejčíře

Vydání podnikatele Radovana Krejčíře do České republiky je ve veřejném zájmu, a proto ministerstvo spravedlnosti nadále trvá na jeho extradici z Jihoafrické republiky. Ministerstvo připomnělo, že Česko na muže vydalo několik mezinárodních zatykačů pro trestnou činnost spáchanou na českém území.

Stropnický předvolal ruského velvyslance kvůli jedu novičok

České ministerstvo zahraničí si na dnešek předvolalo ruského velvyslance v Praze kvůli opakovanému tvrzení Moskvy, že jed, který byl v Británii použít k otravě ruského exagenta Sergeje Skripala a jeho dcery, mohl pocházet z ČR.

Česko vymění velvyslance u papeže

Českým velvyslancem ve Vatikánu se stane Václav Kolaja (46). Ve funkci nahradí Pavla Vošalíka, který je ve funkci téměř deset let. Informaci Aktuálně. cz potvrdila Irena Valentová z tiskového oddělení ministerstva zahraničí. Do země by měl Kolaja odcestovat na začátku května.

Zapálil dům, kde spali dva lidé, soud ho poslal na 16 let do vězení

Na 16 let do věznice se zvýšenou ostrahou poslal v úterý Krajský soud v Olomouci 49letého invalidního důchodce Michala Karase. Muž loni založil požár v rodinném domě v Zábřehu na Šumpersku, v němž v té chvíli spali dva další muži.

Drahoš má spolek, jedná s pravicí

Bývalý šéf Akademie věd ČR a poražený finalista z prezidentské volby Jiří Drahoš včera potvrdil kandidaturu do Senátu v Praze 4. Kandidovat bude v rámci nově založeného spolku Společně pro Česko. O podpoře stran zatím vyjednává se STAN, KDU-ČSL, piráty a zelenými.

Za utýrání neteře hrozí ženě až 16 let

Případ k smrti utýrané dvouleté holčičky začal v úterý rozplétat Krajský soud v Plzni. Podle obžaloby může za smrt dítěte 25letá pěstounka, které hrozí za týrání svěřené osoby a těžké ublížení na zdraví až 16 let vězení.

Největší sluneční hodiny mají v Bezvěrově

Ukazatel času vyšší než Eiffelovka, ciferník větší než fotbalové hřiště, číslice, že se pod nimi ztrácí dospělý chlap. Tak vypadají největší sluneční hodiny v Česku. V úterý je představili v Bezvěrově na Plzeňsku.

Nová auta policii za 2,25 miliardy

Ministerstvo vnitra vypsalo soutěž na dodávku 2500 nových policejních a civilních aut v odhadované maximální hodnotě 2,25 miliardy korun bez DPH. Nové vozy by na základě rámcové smlouvy měla policie získat v letech 2018 až 2021.

V Brně představují na veletrhu elektrotechnické novinky

Novinky ze světa elektrotechniky představuje od úterý na brněnském výstavišti veletrh Amper. Představuje se na něm 590 vystavovatelů z 28 zemí. Zahraniční firmy tvoří zhruba třetinu vystavovatelů. Nejvíce zastoupeným oborem je automatizace.

Dnes třaskavé téma ANO a ČSSD: daně

Dnes čeká představitele ČSSD a ANO nejzásadnější jednání o programu jejich případné koaliční vlády – o daních. Vicepremiér Richard Brabec (ANO) očekává zásadní střet. Připomněl, že ANO by chtělo daně snižovat či ponechat, ČSSD by však firmám s vysokými zisky či lépe vydělávajícím daně zvedla.

Piráty si namlouvá TOP 09, lidovci i STAN

Jednání o podobě kandidátních listin pro podzimní komunální volby jsou v plném proudu. Ukazují to i zápisy představitelů Pirátské strany, u kterých se dveře netrhnou. Zájem o spolupráci s piráty, kteří v říjnových volbách do Sněmovny zazářili se ziskem téměř 11 procent, mají TOP 09, lidovci, STAN i zelení.

Kdo platil výlet do Číny? pídí se politici

Cesta hradního kancléře Vratislava Mynáře s prezidentovým poradcem Martinem Nejedlým do Číny, kam minulý týden vyrazili zjišťovat informace o dalším z poradců Jie Ťien-mingovi, zajímá i řadu politiků. Chtějí znát podrobnosti o financování cesty.

Zemřel Sudán, poslední nosorožec bílý

Sudán, poslední samec nosorožce tuponosého (jinak též bílého) severního, je po smrti. Smutnou zprávu oznámily v úterý brzy ráno společně Safari park Dvůr Králové a keňská rezervace Ol Pejeta, kde samec prožil posledních několik let svého života.

Nejnebezpečnější kaňon světa zdolán. Nechyběl ani český speleolog

Mezinárodní expedice, v níž byl i český speleolog Oldřich Štos z Blanska, v uplynulých dnech úspěšně zdolala nejnebezpečnější kaňon světa. Měří zhruba deset kilometrů, jmenuje se Chamjé khola a leží v Nepálu mezi horami Annapurna a Manaslu.

Šéfka pozemkového úřadu končí, opozice mluví o nátlaku

Další vysoký státní úředník končí ve funkci. Včera oznámila svou rezignaci ředitelka Státního pozemkového úřadu (SPÚ) Svatava Maradová. Podle svého vyjádření odchází po dohodě s ministrem zemědělství v demisi Jiřím Milkem (za ANO). Opozice mluví o politické nátlaku.

Žalobce chce pro Ratha devět let a propadnutí veškerého majetku

Proces s bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem, obžalovaným z korupce, se chýlí ke konci. Před Krajským soudem v Praze včera zazněly některé závěrečné řeči. Státní zástupce Petr Jirát ji přednáší již potřetí.

Soud přitvrdil, dal 11 let vybržďovači za smrt dítěte

Za smrt kojence způsobenou nepochopitelným vybržďováním si Martin Kostner (36) odsedí jedenáct let ve vězení. Pravomocně o tom včera rozhodl Vrchní soud v Praze, který zamítl Kostnerovo odvolání.

Mezinárodní studie: Češi mají přeplněné věznice

Česko patří spolu s Tureckem a zeměmi bývalého SSSR k těm evropským státům, které v přepočtu na obyvatelstvo vězní nejvíc lidí. Je také mezi 13 zeměmi Evropy, které mají přeplněné věznice. A navíc figuruje na třetím místě co do meziročního růstu počtu vězňů.