Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Pátek 22. května 2015
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

České gripeny znovu na Island

NATO požádalo Česko o další nasazení stíhaček Jas-39 Gripen na Islandu, řekl včera mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Čeští stíhači absolvovali islandskou misi už loni na podzim. V říjnu na Island odletělo pět stíhaček.

Záchranná síť byla na revizi, piloti to věděli

Po úterní nehodě maďarského stíhacího letounu JAS-39 Gripen na letišti v Čáslavi se maďarská média dohadují, co bylo příčinou neštěstí. Penzionovaný pilot gripenů Gusztáv Murguly prohlásil, že dvojice pilotů se rozhodla správně opustit stroj v okamžiku, kdy jim bylo jasné, že se ho nepodaří bezpečně zastavit.

Lukáš je propuštěný, nikoli očištěný

Pro Lukáše Nečesaného (23) byl čtvrtek jako probuzení ze zlého snu. Poslední více než dva roky strávil v cele, za zdmi věznice, z toho rok mezi vrahy na Mírově. Ve středu ho na svobodu poslal výrok Nejvyššího soudu (NS) v Brně. Ihned se přesunul domů, do Liberce.

Těším se, až půjdu s přítelkyní do kina

LUKÁŠ NEČESANÝ PRÁVU ŘEKL: * Jaká byla první noc na svobodě? Bylo to úžasný. Byl to pro mě obrovský šok. Skok do ráje, opravdu se z toho ještě vzpamatovávám a asi ještě pár dnů vzpamatovávat budu. Bydlím u rodičů v Liberci. * Co je pro vás největší změna?

O IDET BYL ZÁJEM.

Děti z Klokánku poslali do pasťáku

Z rodinného prostřední ústeckého Klokánku přemístili ve středu osm dětí ve věku jednoho roku až patnáct let do pasťáku. Tři chlapci a pět dívek nejelo do pěstounských rodin, jak ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) slibovala, když se o existenčních problémech Klokánků debatovalo.

V Aši budou moci návštěvníci cestovat časem

Cestování v čase se v samém západním cípu republiky Aši stane brzy skutečností, která bude přístupná každému zájemci. Zatím je nyní možné vrátit se v čase zpět o několik desetiletí pouze v okolí a v interiérech někdejšího evangelického kostela sv.

Soud očistil policistu, informátora nekryl

Vrchní rada Národní protidrogové centrály Miroslav Vogel nekryl trestnou činnost svého informátora, který údajně vyráběl a prodával pervitin. Pravomocně to potvrdil ve čtvrtek pražský vrchní soud, který zamítl odvolání státního zástupce proti zprošťujícímu rozsudku.

Odborníci: České děti ohrožují energy drinky

České děti ohrožují energy drinky, varují evropští odborníci na 49. výročním sjezdu evropských pediatrů a kardiologů, který se koná letos v Praze. V Česku dryák z kofeinu, taurinu a hromady cukrů pije 82 procent dětí.

Opozice chce kvůli Babišovi svrhnout vládu

Poslanci ODS, TOP 09 a hnutí Úsvit chtějí ve Sněmovně vyvolat první hlasování o nedůvěře vládě v tomto volebním období. Podle nich nehájí zájmy občanů, ale zájmy ministra financí a majitele Agrofertu Andreje Babiše (ANO).

Kalousek: Oligarchové k smrti nenávidí volný trh

* Pane místopředsedo, už vám dal někdo fouknout do alkoholtesteru, když po dva dny je ve Sněmovně hlavní téma to, zda jste byl ve středu opilý, jak tvrdí Andrej Babiš a Marian Jurečka? Slyšel jsem, že bych se měl podrobit testu na alkohol pokaždé, když jdu mluvit.

Průlom: soud vydal církvi i půdu pod budoucí dálnicí

Dva průlomové restituční rozsudky včera vynesl Krajský soud v Hradci Králové. Nařídil Státnímu pozemkovému úřadu (SPÚ), aby církvi vydal i pozemky, které leží v místě, kde je plánovaná výstavba silnice a dálnice.

Na silnicích se objeví nové značky

Od ledna by se na tuzemských silnicích měly objevit nové dopravní značky. Mezi novými značkami, které úřad plánuje zařadit mezi současné, je např. cedule upozorňující na zvýšený pohyb chodců, doplňková cedulka označující jezdce na kolečkových bruslích nebo na vozítku Segway.

Vylitovi prověrku nevrátili, ale už není nepřítel státu

Bývalý vysoký úředník NATO a generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita nedostane zpět bezpečnostní prověrku. Ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil potvrdil rozhodnutí úřadu o odebrání prověrky z letošního února.

Dobře jim tak, napsal komunista o smrti Čechů v Afghánistánu. Teď jde před soud

Zarážejícím případem schvalování úmrtí pěti českých vojáků, kteří se loni stali oběťmi sebevražedného útočníka v Afghánistánu, se zabývá česká justice.

Česko bude dál Michalákové pomáhat

Česká republika se bude i nadále angažovat v případu chlapců Michalákových a pomáhat jejich matce, které poté, co jí norská sociální služba v květnu 2011 odebrala oba syny, nově hrozí, že bude zbavena rodičovských práv. Na dotaz Práva to včera řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Proti norské sociálce budou demonstrace

V několika evropských metropolích proběhnou v sobotu 30. května demonstrace proti praktikám norské sociálky Barnevernet. Ta na sebe v Česku strhla největší pozornost odebráním bratrů Denise a Davida Michalákových jejich matce Evě.

Nový film o Husovi bude vysílat Česká televize i kanál Arte

Závěrem května odvysílá Česká televize jeden ze svých největších projektů: film o Janu Husovi, od jehož upálení v Kostnici letos uplyne 600 let. Třídílný snímek s Matějem Hádkem v hlavní roli natočil režisér Jiří Svoboda podle scénáře Evy Kantůrkové.