Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Pátek 25. května 2018
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Do školních bufetů se vrátí šunka

Pamlsková vyhláška, která zakazuje školákům kupovat si uvnitř školní budovy pochutiny, se dočká zmírnění. Neznamená to však, že se do automatů na školních chodbách vrátí slazené limonády. Už od nového školního roku by se ale nabídka potravin pro děti měla rozšířit.

Sestra z Rumburku žaluje stát o 4 milióny

„Lidé přecházejí na druhý chodník, ukazují si na mě prstem,“ vysvětlovala zdravotní sestra Věra Marešová (57) Obvodnímu soudu pro Prahu 2 své důvody pro žalobu na stát. V té požaduje zhruba čtyři milióny korun za to, že ji policie před čtyřmi lety obvinila ze smrti šesti pacientů v rumburské nemocnici.

Řecký soud snížil dvěma Čechům trest

Podmíněný trest za nedovolené focení vojenských objektů snížil dvěma českým programátorům odvolací soud v Řecku. Podle serveru iDnes.cz uspěli Ivan Buchta a Martin Pezla s odvoláním. Byli obviněni ze špionáže a loni odsouzeni ke 2,5 roku vězení s odkladem na tři roky.

Muž, který napadl Kvitovou, je ve vazbě

Okresní soud v Prostějově vzal do vazby muže, který napadl dvojnásobnou wimbledonskou vítězku, tenistku Petru Kvitovou. Novinářům to ve čtvrtek v podvečer řekla Zuzana Burešová ze sekretariátu předsedy prostějovského okresního soudu.

Venclík zvolen do Rady ČT

Poslanci zvolili tajným hlasováním na uvolněné místo v Radě České televize režiséra a scenáristu Vlastimila Venclíka. Jeho předchůdce Richard Hindls z VŠE odešel na vlastní žádost. Do Rady Českého rozhlasu usedne nově lékař Petr Arenberger.

Zájem izraelských turistů o Krkonoše nebývale roste

Krkonoše se stále více ocitají v hledáčku turistů z Izraele. Ti ve statistice návštěvnosti webových stránek bobových drah ve Špindlerově Mlýně a v Harrachově loni drtivě předčili všechny Evropany. A činí se i v reálu.

Pobodala svého druha, dostala pět let

Pět let ve vězení a poté ústavní protialkoholní léčba. Tak zní verdikt, který ve čtvrtek vynesl Krajský soud v Ostravě nad ženou, která loni v létě v těžké opilosti bodla do břicha muže, se kterým sdílela pokoj ubytovny v Ostravě-Zábřehu.

Při zkoušce v autoškole nadýchala přes dvě promile

S malou sebedůvěrou se chystala na středeční závěrečnou zkoušku v autoškole budoucí řidička v Uherském Hradišti. Zřejmě si tedy dala něco na kuráž, protože když vůz autoškoly kontrolovali dopoledne při jízdě policisté, nadýchala přes dvě promile.

Ministerští úředníci měli poškodit stát o miliardy

Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na tři úředníky ministerstva průmyslu a obchodu. Podle žalobců způsobili škodu přes 4,5 miliardy korun v souvislosti s dohodou mezi ministerstvem a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou o vytvoření záručního fondu v rámci Operačního programu Podnikání a inovace 2007–2013.

Úlomky bolidu mohly dopadnout u Prostějova

Jasný bolid, který byl ve středu večer vidět na obloze především ve východní části Česka, mohl zanechat úlomky na Prostějovsku. Zaznamenala ho bolidová síť, což je soubor kamer. Na zajímavý úkaz, jehož si všimli i laikové, upozornil včera Astronomický ústav Akademie věd ČR.

Ústavní soud dal chlapci s postižením naději na odškodné

Radostné očekávání se během chvíle změnilo pro matku a její ještě nenarozené dítě v boj o život. Žena totiž začala v třicátém týdnu krvácet, proto zavolala záchrannou službu, která ji odvezla do porodnice v Boskovicích.

Poslanci se pohádali kvůli migraci

Nadvakrát se včera poslanci pohádali kvůli migraci. Nejprve v evropském výboru a pak i na plénu, kdy se do vlády zhurta pustili okamurovci za to, že se prý potichu podřídila mezinárodní smlouvě, která zase spustí migrační vlnu do Evropy, a dala tak všanc svrchovanost Česka.

Zeman: Hamáček slíbil, že Pocheho nenavrhne

Prezident Miloš Zeman se podle svých slov před týdnem s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem v Ostravě dohodl, že na ministra zahraničí navrhne místo Miroslava Pocheho jiného kandidáta. Šéf sociální demokracie ale podle něj dohodu porušil.

Ostravská ČSSD chce Paroubka do Senátu

Delegáti okresní konference ČSSD v Ostravě včera rozhodli o podpoře bývalého premiéra Jiřího Paroubka v říjnových volbách do Senátu. Nejde ale o oficiální nominaci – delegáti skoro jednomyslně zatím pouze požádali předsednictvo ČSSD o schválení tohoto nestranického kandidáta.

Soudy do vnitrostranických poměrů spíš nevstupují

PROFESOR ÚSTAVNÍHO PRÁVA JAN KYSELA O VNITROSTRANICKÉM REFERENDU ČSSD: * V ČSSD probíhá vnitrostranické referendum. Co když někdo ze členů výsledky zpochybní? Mohlo by to dojít tak daleko, že by výsledky hlasování přepočítával soud?

Ochrana dat vstoupila v platnost

Dnes začíná platit nařízení Evropské unie o ochraně osobních dat (GDPR). Nutí firmy, živnostníky, veřejné a státní instituce obezřetněji nakládat s osobními údaji. Vyplývá z něj například, že zasílat e-mailem firemní sdělení zákazníkům lze jen s jejich jasným souhlasem.

Žáci uměleckých škol představili, co umějí

Uměleckou líhní lze bez uzardění nazvat síť základních uměleckých škol. Po celé České republice se ve čtvrtek uskutečnilo na tisíc akcí, do nichž se zapojilo čtyři sta základních uměleckých škol. Na happeningu ZUŠ Open představily, co jejich žáci umějí.

Vláda chce dát sestrám příplatek sedm tisíc za směny

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (oba ANO) na včerejším jednání s řediteli nemocnic přislíbili zdravotním sestrám příplatek za směny 7000 korun měsíčně. Nyní berou 2000 v menších nemocnicích a 3000 korun ve fakultních.

Obvodní soud má říct, kdo se omluví za Zemanova slova o Peroutkovi

Náhradu za škodu způsobenou prohlášením prezidenta Miloše Zemana před třemi roky na adresu novináře Ferdinanda Peroutky by mělo mít na starost některé z ministerstev. Vyplývá to z odůvodnění verdiktu Nejvyššího soudu (NS), který kauzu vrátil na samotný počátek, tedy k Obvodnímu soudu pro Prahu 1.

Na D 1 měří rychlost už na třech úsecích

Na nejstarší a nejzatíženější tuzemské dálnici D 1, která mezi Mirošovicemi a Kývalkou prochází modernizací, se úsekové měření rychlosti projíždějících vozidel rozšířilo v uzavírkách už na tři úseky. Zanedlouho k nim přibude ještě čtvrtý, a to u Jihlavy.

Rodina krále ve Vlčnově je na letošní jízdu připravena

Pouhé dva dny zbývají do vrcholu tradiční Jízdy králů ve slováckém Vlčnově. V neděli se lidem představí v pořadí již 93. král. Letos jím je desetiletý Martin Darek Franta. Spolu s rodinou nyní prožívá poslední hodiny několikaměsíčních příprav.

Verdikt o vlastnictví Slovanské epopeje zrušen

Nejvyšší soud (NS) vrátil k novému projednání spor o Slovanskou epopej. Důvodem je to, že soudy nedostatečně odůvodnily verdikty, kterými dílo přiznaly Praze. Řekl to ve čtvrtek advokát Roman Felix, který ve sporu zastupuje hlavní město.

Ve středních Čechách třetí povodňový stupeň

V Zaječově na Berounsku byl včera večer vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, v obci jsou rozvodněné dva potoky. Vedení obce již začalo s evakuací obyvatel, řekla starostka Irena Nezbedová. Další rozvodněné řeky byly také na Příbramsku, třetí stupeň byl vyhlášen také na vodní nádrži v Obecnici.