Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Sobota 27. srpna 2016
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Na Barrandově hořely filmové kulisy

Kvůli požáru filmových kulis zasahovalo v pátek v areálu filmových studií na pražském Barrandově několik jednotek hasičů. Kromě kulis zasáhl oheň i okolní křoviny. Řekla to mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Požár byl hasičům nahlášen v 17.

Vědci zkoumají Lipno kvůli candátům

Před několika lety hrozil candátům na Lipně konec, oblíbenou rybu rybáři skoro úplně vychytali. Vzpamatovala se už candátí populace? To chtějí zjistit vědci z Biologického centra Akademie věd ČR s Jihočeským územním svazem českého rybářského svazu.

Na strach z výšky nemají čas

Ženy do úrovně prvního patra, dorostenci do druhého a muži přelézají okenní rám ve výšce 11 metrů, což je zhruba výška čtvrtého patra. Tak vypadal útok na požární věž, jedna z atraktivních soutěžních disciplín, které jsou až do neděle k vidění na mistrovství České republiky v požárním sportu v Brně a na historicky prvním mistrovství ČR hasičského dorostu.

Škoda Auto bude pro Čínu vyrábět speciální modely

Automobilka Škoda se dohodla se zástupci čínských společností, že pro tamní trh bude vyrábět nové modely aut. Vyplývá to z dohod, jejichž závěry Škoda Auto včera zveřejnila. V Číně bude Škoda vyrábět speciální verzi vozu Kodiaq, který se ve světové premiéře představí 1.

Expolicista Kadlec opět boural

Další nehodu způsobil včera večer na pražských Vinohradech teď již bývalý lektor z pražské policejní akademie Karel Kadlec. V Budečské ulici naboural zaparkované vozy. Podle prvotních informací naboural Kadlec nejméně dvě zaparkovaná osobní auta.

Vyhodil družku z okna, dostal 12,5 roku

Na dvanáct a půl roku za mříže poslal v pátek ostravský krajský soud jednadvacetiletého Daniela Fizera z Orlové, který letos v lednu shodil z okna bytu svou o rok starší družku. Soud ho uznal vinným z pokusu o vraždu a z vydírání, a to přesto, že se obžalovaný hájil tím, že žena spadla z okna sama.

Unikátní A-linie rodu koní Převalského bude v liberecké zoo

Výjimečnou, takzvanou A-linii rodu koní Převalského začne od příštího roku chovat Zoologická zahrada v Liberci. Jde o vzácnou linii, zastoupenou na celém světě už pouze posledními sto kusy zvířat. Žádná jiná zoologická zahrada v Česku tento typ koní Převalského nechová, v Liberci by měli být čtyři.

Dva roky mimo službu. Kvůli znehodnocenému kulometu

Komando v neprůstřelných vestách, pyrotechnici a nákladní auto připravené na odvoz zbraní a munice. Tak vypadal před dvěma lety zásah Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) proti znojemskému policistovi.

Generál Josef Mašín má v Roudnici pamětní desku

V Roudnici nad Labem včera slavnostně odhalili pamětní desku Josefu Mašínovi. Účastník protinacistického odboje v domě na Husově náměstí pobýval během studií na Královské české zemské škole hospodářské.

Německý tisk: kancléřčina mise ztroskotala

Kancléřce Angele Merkelové se podle německých médií nepodařilo při čtvrteční návštěvě Prahy získat české politiky na svou stranu v migrační krizi. „Zklamání pro Merkelovou: při její návštěvě Prahy se jí nepodařilo přimět Česko k tomu, aby podpořilo závazné kvóty pro rozdělování uprchlíků v EU,“ napsal server Spiegel Online.

Hádku o penze může rozetnout opozice

Zastropování věkové hranice pro odchod do důchodu na 65 letech je pro ČSSD klíčové, tvrdí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Šéfovi ANO Andreji Babišovi nepřímo pohrozil, že jeho ministry mohou ČSSD a lidovci na vládě přehlasovat.

Slávu Hustopečí šíří oblíbenou pravou mandlovicí

Mandloňové sady opět vydávají svou úrodu, do trávy už padají první plody. Příchozí si je mohou posbírat a odvézt jako suvenýr. Na mandlovici a delikatesy spojené s mandlovou tradicí města tak musí Kateřina Kopová, jediný legální výrobce mandlovice v Česku, suroviny shánět jinde.

Hrozba stávky řidičů autobusů trvá

Mzdy řidičů linkových autobusů v regionech by se měly zvýšit. Při pátečním jednání se na tom shodli zástupci ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), zaměstnavatelů i odborů. Stále však není jasné, o kolik by měly být vyšší.

Jakeš a Štrougal čelí v SRN oznámení kvůli zabití emigrantů

Bývalý šéf komunistů Milouš Jakeš a někdejší komunističtí premiéři Lubomír Štrougal a Peter Colotka patří mezi 67 českých a slovenských občanů, kteří čelí trestnímu oznámení kvůli zabití pěti německých občanů na československých hranicích v době komunismu.

Přijede Plevneliev

Bulharský prezident Rosen Plevneliev přijede v září do ČR. Setkat se má s prezidentem Milošem Zemanem, v plánu jsou i jednání s dalšími českými politiky. Hlavním tématem bude migrace. Řekl to v pátek mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Hledat nevěru v mobilu nemá smysl. SMS soudy nečtou

Znáte to z amerických televizních pořadů: soukromí detektivové si udělají reality show z honu na nevěrníky, natáčejí je skrytými kamerami a pak to končí křikem, výčitkami a spory o majetek. I u nás je nevěra častým důvodem nebo spíše vyvrcholením rozpadu manželství končícího rozvodem.

Lesy ČR oživily historické nádrže Raška u Kladrub

Kaskáda tří historických průtočných nádrží Raška na Zámeckém potoce u Kladrub na Tachovsku září novotou. Jejich více než čtyřletou rekonstrukci završily v letošním roce Lesy ČR, které v pátek stavbu otevřely. Akce si vyžádala investici ve výši šesti miliónů korun.