Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Čtvrtek 18. ledna 2018
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Salafistů v Berlíně přibývá, varují tajné služby

V Berlíně roste počet vyznavačů radikálního islámu, takzvaných salafistů. Za posledních sedm let se jejich počet zdvojnásobil, upozornila civilní kontrarozvědka – Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV). Od roku 2011 výrazně stoupá počet radikálů ochotných zapojit se do násilných akcí.

Rusové prý už tolik nepijí

Spotřeba alkoholu v Rusku za posledních pět let prudce klesla, tvrdí tamní ministerstvo zdravotnictví. „Podařilo se nám snížit konzumaci alkoholických nápojů na hlavu o 80 procent,“ řekla šéfka resortu Veronika Skvor -co vová.

Rakovinu prostaty má odhalovat nový krevní test

Britští vědci oznámili, že vyvinuli jednoduchý krevní test k odhalení rakoviny prostaty. Test je podle listu The Daily Telegraph schopen potvrdit výskyt nemoci i bez nepříjemného odebírání tkání (biopsie), které se využívá nyní.

Separatisté ovládli sněm

Katalánští separatisté ovládli při včerejší ustavující schůzi regionálního parlamentu, který vzešel z prosincových předčasných voleb, většinu postů ve vedení sněmovny. Jejím předsedou poslanci zvolili separatistického politika Rogera Torrenta, přičemž stoupenci nezávislosti získali celkem čtyři ze sedmi křesel v předsednictvu sboru.

Venezuela: prominentní buřič zastřelen

Venezuelské bezpečnostní síly zabily při zvláštní operaci bývalého policistu Óscara Péreze, který se stal symbolem boje proti autoritářské vládě prezidenta Nicoláse Madura. Pérez přišel o život na předměstí Caracasu a s ním sedm dalších „teroristů“, jak potvrdilo venezuelské ministerstvo vnitra.

Kapitány lodí USA obžalují

Americké námořnictvo hodlá obžalovat z trestného činu několik členů mužstva včetně velitelů dvou amerických vojenských lodí, které se loni srazily s jinými plavidly. Při nehodách přišlo o život 17 námořníků.

Nůž v srdci obnažil rozpolcenost Německa

Uprchlická krize a její důsledky rozštěpily německou společnost mnohem pronikavěji a osudověji, než si je německý establishment stále ochoten připustit. Ten chlácholí sebe i okolí šidítkem, že v porovnání s rekordním rokem 2015 přece nyní počty migrantů výrazně poklesly.

Disidenti z bývalé NDR se ocitli zpátky v čase

Když v roce 1972 východoněmecká policie Stasi převezla Sigmara Fausta (73) po sedmi měsících vyšetřovací vazby na vězeňskou psychiatrii ve Waldheimu, mohl se cítit jak pacienti ve Formanově Přeletu nad kukaččím hnízdem.

Ruská anexe Krymu pohledem britského generála

Krym, Krym, stále jen Krym a Ukrajina, je to přehnané téma – stěžoval si v pondělí v bilančním projevu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Kauza s ruskou anexí poloostrova je pro Moskvu a její vztahy se Západem stále krajně citlivé téma.

Kaczyňski přejmenovává ulice po bratrovi

V Polsku je v současnosti kolem 250 náměstí, ulic, alejí, mostů či škol nesoucích jméno bývalého polského prezidenta Lecha Kaczyňského, který zahynul s 95členným doprovodem v dubnu 2010 při letecké katastrofě ve Smolensku.

Trump je až na nadváhu fit

Zdravotní stav Donalda Trumpa (71) je vynikající. Lékař Bílého domu Ronny Jackson to potvrdil po vyhodnocení výsledků zdravotní prohlídky amerického prezidenta. Podle něj jde i o důsledek celoživotní abstinence a nekuřáctví. „Vypadá to, že má skvělé geny,“ podotkl.

Ledovka trápila Německo

Déšť se sněhem a ledovka působí značné problémy na silnicích v Německu. Na třech místech Severního Porýní-Vestfálska dostaly smyk tři školní autobusy a zranilo se několik lidí včetně žáků. Jeden z řidičů narazil busem na kluzké vozovce do stromu a těžce se zranil.

Dolní sněmovna kývla na odluku od práva EU

Poslanci britské Dolní sněmovny včera v souvislosti s chystaným odchodem z EU odsouhlasili právní odluku od Bruselu. Klíčový zákon o ukončení nadřazenosti unijního práva nad britskými zákony, který upraví podmínky takzvaného brexitu, nyní směřuje k projednání do Sněmovny lordů.

Francie zapůjčí Britům tapiserii z Bayeux

Francie zapůjčí do Británie slavnou tapiserii z Bayeux. Prezident Emmanuel Macron se to chystá oznámit na dnešním 35. britsko-francouzském summitu. V rámci výměny uměleckých děl ale tapiserie poputuje do Británie asi až napřesrok.

USA si v Sýrii ponechají vojáky

Spojené státy si v rámci své nové strategie ponechají v Sýrii vojáky. Včera to v projevu na kalifornské Stanfordově univerzitě prohlásil americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

Osvětimský účetní milost nedostal

Bývalý člen jednotek SS Oskar Gröning, který působil v nacistickém vyhlazovacím táboře v Osvětimi, neuspěl s žádostí o udělení milosti. Šestadevadesátiletý muž, který si má odpykat čtyřletý trest za napomáhání k vraždám nejméně 300 tisíc Židů, už vyčerpal všechny právní možnosti, jak se vyhnout vězení.

Papež vzpomněl na Pinochetovy oběti

Papež František včera navštívil jih Chile, kde žije početná domorodá menšina Araukánců. Během mše, kterou tam odsloužil na vojenském letišti Maquehue u města Temuco, vyzval všechny obyvatele regionu k jednotě.

Hongkong: Wong opět za mřížemi

Hongkongský prodemokratický aktivista Joshua Wong (21) byl včera podruhé odsouzen k trestu odnětí svobody za svou roli v prodemokratických protestech v Hongkongu v roce 2014. Odpykat si ve vězení má tři měsíce. Případ je zatím v stadiu odvolání.

Kurz a Merkelová se chytli kvůli kvótám

Debata v EU ohledně uprchlických kvót zabírá příliš mnoho času. Řekl to včera rakouský kancléř Sebastian Kurz po setkání s německou kolegyní Angelou Merkelovou v Berlíně. „Jsem přesvědčen, že řešení problému migrace leží v řádné ochraně vnějších hranic Unie,“ zdůraznil Kurz.