Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Sobota 25. října 2014
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Prezident chystá velká „škatulata“

Ve Washingtonu se prý pomalu, ale jistě schyluje k personálnímu zemětřesení. „Škatulata“ mají vypuknout po volbách do Kongresu 4. listopadu, napsal server Real Clear Politics. Prezident Barack Obama dospěl po šesti letech ve funkci do krize a v těch dvou zbývajících si chce pojistit odkaz a důstojné místo v historii.

Panetta: Někdy se vyhne bitvě

Nelibost administrativy sklidil exředitel CIA a ministr obrany Leon Panetta (76), který ve své právě vydané knize Zápasy, které stály za to napsal, že Obama se v uplynulých dvou letech po znovuzvolení v bezpečnostních otázkách poněkud vytratil.

Podle kosovské učebnice jsou znásilněné „nemorální“

Nevoli vyvolalo u nevládních organizací v Kosovu zjištění, že učebnice právnické fakulty Prištinské univerzity označuje znásilněné ženy jako „obvykle nemorální“. Obdobné problémy, např. o homosexualitě, se vyskytují i v jiných materiálech.

Čína vyslala na otočku družici k Měsíci

Experimentální vědeckou družici Čchang-e-5-T1, která obletí Měsíc a vrátí se na Zemi, vypustila včera úspěšně Čína z kosmodromu Si-čchang v provincii S’-čchuan. Osmidenní let modulu, pojmenovaného po bájné měsíční víle, má skončit přistáním na pláních Vnitřního Mongolska.

Španělé soudí šejdíře. Vnikl i na korunovaci ke králi

Španělské bezpečnostní orgány si s údivem kladou otázku, jak je možné, že se dvacetiletý student Nicolás Gómez-Iglesias (na snímku) díky sérii podvodů dokázal vetřít až do bezprostřední blízkosti krále Felipa VI.

Angličanka izolovala dům před wi-fi

Stephanie Russellová (72) z anglického města Steyning má jasno o původu časté bolesti hlavy a žaludeční nevolnosti. Objevují se vždy, když je nablízku signálů wi-fiči mobilních sítí, říká, a tak se rozhodla svůj dům před nimi izolovat.

Ochranka premiéra ukryla mezi košťata

Do komory mezi košťata a další nářadí údržby skryla ochranka kanadského premiéra Stephena Harpera, když do parlamentní budovy pronikl ozbrojený 32letý muž. Podrobnosti dramatických chvil přinesl kanadský tisk. „Několik minut to byla čirá hrůza.

Švédové našli v Baltu ponorku. Ale jen výletní

Švédsko včera odvolalo týdenní pátrání po cizí ponorce údajně operující v Baltu mezi ostrůvky asi 55 km od Stockholmu. „Znamená to, že většina lodí a obojživelných prostředků se vrátila do přístavů,“ uvedla armáda.

Britští lékaři zpochybnili účinky volných přípravků proti nastuzení

Léky proti nachlazení jsou vyhozené peníze a pacienti by se měli radši spoléhat na tradiční kúru s čajem, citrónem a medem. Oznámilo to britské Královské sdružení všeobecných lékařů. Jen málo důkazů podle nich svědčí o tom, že by některé léky proti kašli měly výraznější účinek.

Putin: USA oživují studenou válku

S neobvykle tvrdou kritikou Spojených států vystoupil včera ruský prezident Vladimir Putin. Stalo se tak na zasedání tzv. Valdajského klubu v jihoruském Soči.

„Janukovyče jsme do Ruska dopravili my“

V souvislosti s děním na Ukrajině Putin včera poprvé otevřeně přiznal, že po únorovém převratu nechal eskortovat svrženého prezidenta Viktora Janukovyče do Ruska. „Řeknu to otevřeně, požádal o převoz do Ruska, čemuž jsme vyhověli,“ uvedl na Valdajském fóru.

Dva veteráni řekli sbohem

Každý z nich zasedal v bruselském sále Evropské rady déle než většina premiérů, kteří tvoří jádro účastníků unijních summitů. I pro Belgičana Hermana van Rompuye a pro Portugalce Josého Barrosa se stal ten právě skončený oním posledním.

Nechuť Britů doplatit příspěvek protáhla summit EU

Britové byli v minulých letech ekonomicky úspěšnější než jiní, a tak mají podle pravidel doplatit do unijní pokladny 2,1 miliardy eur navíc. Jejich premiér David Cameron to odmítl. Zdánlivá technikálie, která se prolákla v době konání summitu, ale protáhla celé jednání.

Nový příběh: Krteček a Panda

Karolína Milerová, vnučka legendárního animátora a režiséra Zdeňka Milerova, uzavře v pondělí koprodukční smlouvu s největší čínskou televizí CCTV. To umožní natočit zcela nové příběhy s nejpopulárnější Milerovou kreslenou postavičkou - Krtečkem, jenž patří v Číně mezi nejoblíbenější dětské postavičky.

Zeman chce v Číně otevřít dveře firmám

Pomoc při pootevírání čínských trhů úspěšným českým firmám se včera hned v úvodu čtyřdenní státní návštěvy Číny stala jedním z témat jednání prezidenta Miloše Zemana. Jednal s místopředsedou vlády ČLR Ma Kchajem v Čcheng-tu, hlavním městě provincie S’čchuan.

Průzkumy: Porošenko sklidí vavříny

Už druhý triumf v řadě čeká prezidenta Petra Porošenka v neděli, kdy se na většině území Ukrajiny budou konat parlamentní volby, plyne z průzkumů. Voličská podpora se podle nich výrazně vychýlí ve prospěch proevropských sil na úkor proruských, které dosud měly výraznou podporu na východě země.

Tusk potvrdil, že Putin o dělení Ukrajiny nemluvil

Během žádného z mých setkání s ruským prezidentem Vladimírem Putinem nebyla otázka Ukrajiny předmětem rozhovoru, řekl včera rozhlasu TOK FM polský expremiér Donald Tusk.

Kurdové kývli k pomoci syrských povstalců

Syrští Kurdové souhlasí, že jim na pomoc v boji proti radikálům z Islámského státu (IS) u severosyrského města Kobani dorazí 1300 bojovníků z opoziční Syrské svobodné armády (FSA). Oznámil to včera turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Oslabený Obama už demokraty netáhne

Před volbami do Kongresu 4. listopadu v něm kandidáti vidí přítěž * Demokraté chtějí udržet Senát Obama je brzda a demokraté bojující o udržení Senátu v listopadových volbách už ho na mítinky nechtějí.