Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Čtvrtek 27. listopadu 2014
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Ebola zbrzdila. Konec je ale daleko

Epidemie krvácivé horečky, která od jara decimuje obyvatele západní Afriky a jednotlivými případy odtud proniká i do světa, ztrácí na explozivitě. Počty nakažených, ještě v září stoupající geometrickou řadou, už tak skokově nerostou.

Z Kolosea by se opět mohla stát aréna

Italský ministr kultury Dario Franceschini se dal inspirovat návrhem archeologa Daniele Manacordy a navrhl, aby se z římského Kolosea stala opět aréna. To by znamenalo, že by jeviště opět pokryla podlaha, buď dřevěná, nebo z jiného přírodního materiálu.

Kolem čínského Temného meče kolují spekulace

Je to záhada jménem Temný meč. Tak se totiž nazývá supersonické bezpilotní letadlo (UAV), jehož model představila Čína poprvé v roce 2006 na aerosalónu v Ču-chaj. Pak se s ním pochlubila ještě v Paříži, než maketu bojového dronu trojúhelníkového tvaru z dalších přehlídek stáhla.

Z muzea v Majdanku kdosi ukradl boty vězňů

Z muzea v bývalém nacistickém koncentračním táboře Majdanek na okraji Lublinu v Polsku neznámý pachatel ukradl osm bot bývalých vězňů. Ke krádeži došlo mezi 18. a 20. listopadem.

Obezita vyvolá ročně ve světě půl miliónu případů rakoviny

Přílišná tělesná hmotnost, rizikový faktor mnoha nemocí, stojí podle nové studie také za téměř půlmiliónem nových případů rakoviny. Češi, a zejména Češky patří v tomto směru k nejpostiženějším na světě.

Hypertenzi léčí stimulací nervů

Lékaři pražské Nemocnice Na Homolce zkoušejí unikátní zákrok jako první v Česku Pacienty, kteří trpí těžkou hypertenzí, neovlivnitelnou jinou léčbou, zkoušejí lékaři pražské Nemocnice Na Homolce jako první v České republice léčit operačním zákrokem, při němž své síly spojí kardiologové a cévní chirurgové.

Sedavé zaměstnání způsobuje hodně zdravotních potíží

Sedavé zaměstnání s sebou často přináší také nepříjemné zdravotní problémy, jako je syndrom karpálního tunelu, pálení očí nebo bolesti zad. Tyto obtíže se mnohdy vyskytují kvůli dlouhodobému sezení, které má za následek nevyváženou funkci pohybového systému: dochází k přetěžování některých svalů a naopak k oslabování jiných.

Biologická léčba je drahá, ale vrací revmatiky zpátky do života

Chronické bolesti, deformace kloubů, neustálé chirurgické zákroky. S těmito a jinými důsledky nemoci se musí vyrovnat pacienti s revmatoidní artritidou, tedy zánětem kloubů. Mnoho z nich nemůže pracovat a je odkázáno na pomoc druhých.

Obama: Násilí je neomluvitelné

Během bouří ve Fergusonu zatčeny desítky lidí * Policista zproštěný velkou porotou: Mám čisté svědomí Demonstrace a drancování v missourském Fergusonu pokračovaly i včera. Prezident Barack Obama násilnické chování protestujících důrazně odsoudil.

Problém Česko–Tádžikistán je podle Zemana odblokován

Dluh tádžické cementárny, který vyvolal potíže v česko-tádžické ekonomické spolupráci, se podařilo vyřešit. Na včerejším česko-tádžickém podnikatelském fóru to prohlásil prezident Miloš Zeman.

Máme výjimečné vztahy, shodl se Sobotka s izraelským prezidentem

ČR a Izrael mají výjimečné vztahy a nynější mezivládní konzultace trend prohloubily. Řekl to včera izraelský prezident Reuven Rivlin, když ve své jeruzalémské rezidenci přijal českého premiéra Bohuslava Sobotku a sedm ministrů jeho kabinetu.

Protesty v Hongkongu má zlomit vlna zatýkání

Policie v Hongkongu včera zadržela studentské vůdce Joshuu Wonga a Lestera Shuma, kteří stáli v čele prodemokratických demonstrací. Od úterý zadržela 150 demonstrantů.

MYČI OKEN V PASTI.

V USA hrozí dopravní chaos

Více než 450 letů včera muselo být kvůli špatnému počasí zrušeno nebo odloženo na východním pobřeží Spojených států. Omezení, která zasáhla mimo jiné New York, Boston, Washington či Filadelfii, zhatila plány miliónů Američanů cestujících kvůli nadcházejícímu svátku Dne díkůvzdání.

Koalice v SRN kývla na kvóty pro ženy

Po dlouhých týdnech sporů se německá koalice dohodla na tom, že od roku 2016 obsadí ve 108 firmách kotovaných na burze třetinu míst v dozorčích radách ženy. Podnikatele, kteří kvótu nedodrží, stihnou sankce, a pokud na post nenajdou vhodnou ženu, místo zůstane neobsazené.

Zloději se provrtali přesně do vitríny s diamanty

Šperky za sto tisíc eur (2,8 miliónu korun) si odnesli zloději z klenotnictví v německém Kolíně nad Rýnem. Do obchodu pojmenovaného Goldfinger podle jednoho z filmů o agentovi 007 se provrtali z podzemí.