Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Pátek 22. května 2015
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Nový hit: párty před prací

Nejdříve potěšení, pak práce: to je heslo iniciátorů ranních párty, jež jsou hitem v New Yorku a řadě dalších měst. Manhattan hýří podle rakouského Kurieru nabídkami pro ty, kdo chtějí nejdříve slavit a až pak pracovat.

Egyptští islamisté vyzvali k atentátům na soudce

Odnož radikální organizace Islámský stát (IS) působící na egyptském Sinajském poloostrově včera vyzvala své členy, aby útočili na soudce. Skupina tím reagovala mimo jiné na nedávnou popravu šesti svých členů a také na pronásledování islamistů současným režimem v Káhiře.

Dánská firma prý zneužila identitu občanů z Česka

Dánská firma 24Native získala miliónové vládní dotace, když zneužila identitu českých občanů a odvolávala se na neexistující školu v Praze, informovala včera dánská televize TV2.

USA: pilotovi vírníku hrozí deset let vězení

Američanovi, který v dubnu přistál u Kapitolu ve Washingtonu na palubě vírníku (stroje podobného vrtulníku), hrozí až 9,5 roku vězení. Justice obvinila Douglase Hughese (61) z trestného činu porušení pravidel pro registraci létajícího stroje a z překročení zákazu vstupu do vyhraněného vzdušného prostoru.

Stop prodeje v neděli vyděsil Balaton

Maďarsko zavedlo letos od 15. března zákaz nedělního prodeje. Vyděsilo to turistická centra, jež mívají o víkendech největší návštěvnost, a tak bijí na poplach.

Šéf Pinochetovy tajné policie dostal další trest

K zaplacení půl miliónu dolarů pozůstalým po umučeném vězni diktatury Augusta Pinocheta odsoudil odvolací soud v Santiagu de Chile někdejšího velitele tajné policie DINA Manuela Contrerase Sapúlvedu. Oznámila to latinskoamerická televize Tele Sur.

Čína plánuje železnici napříč Jižní Amerikou

Od atlantického pobřeží Brazílie k peruánským přístavům na břehu Tichého oceánu má vést železnice, která prudce zlevní dodávky brazilských zemědělských plodin do Číny. O projektu jedná při návštěvě Jižní Ameriky čínský premiér Li Kche-čchiang, jenž má mezi destinacemi svého turné kromě Brazílie a Peru i Kolumbii a Chile.

Rapa Nui: klobouky nasadili domorodci sochám díky rampě

Kamenné sochy moai na Velikonočním ostrově získaly své pověstné „klobouky“ pomocí ramp, zjistili vědci z Oregonské univerzity v USA. Některé ze soch mají na hlavách pokrývky z červené horniny zvané pukao.

Kauzy šéfů bývají pro firmy přínosem

Pokud se šéf koncernu dopustí defraudace nebo zaplatí z peněz podniku oslavu manželčiných narozenin, řítí se ceny akcií dolů. Přesto jsou skandály pro firmy přínosem, jak podle webu časopisu Science News tvrdí britský ekonom Surendranath Jory z University of Sussex.

Italské Riccione zakázalo minibikiny

Městečko Riccione, jedno z hlavních letovisek Italské riviéry, se rozhodlo učinit přítrž zlozvykům turistů i těch, kdo se jim snaží vnucovat své služby. Odhodlala se k tomu nová pravicová starostka Renata Tosiová.

Kalifornie: kvůli úniku ropy nouze

Havárie podzemního potrubí u letoviska Santa Barbara zasáhla kus pobřeží Kvůli novým odhadům množství uniklé ropy z prasklého podzemního potrubí u kalifornského letoviska Santa Barbara vyhlásil guvernér státu Jerry Brown stav nouze.

Máme důkazy o zapojení Moskvy, řekl Porošenko

Ukrajina má nyní jednoznačné důkazy o zapojení ruských vojáků v konfliktu na Ukrajině. Při příchodu na dvoudenní summit Východního partnerství, který včera večer začal v lotyšské Rize, to řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Na Donbasu padli tři naši vojáci, tvrdí ruští blogeři

Tři příslušníci speciální jednotky ruské vojenské rozvědky GRU padli počátkem května na Donbasu a byli pohřbeni v různých částech Ruska. Tento výsledek laického vyšetřování včera zveřejnil bloger Ruslan Levijev a jeho tým.

Turci a Saúdi chtějí mešity v Budapešti a Reykjavíku

Turecká nadace Türkiye Diyanet připravuje stavbu mešity a rozsáhlého islámského kulturního komplexu v Budapešti, informoval maďarský server index. hu. Areál by měl vyrůst ve čtvrti Kőbánya. Turecký velvyslanec v Budapešti už měl v této záležitosti jednat s vedením desátého budapešťského obvodu.

Zachraňte památky ohrožené po dobytí Palmýry, volá UNESCO

Zničení starověkých skvostů v syrské Palmýře, která podle posledních zpráv celá padla do rukou ozbrojenců Islámského státu likvidujících programově veškeré neislámské památky bez ohledu na jejich význam, by představovalo „ohromnou ztrátu pro celé lidstvo“.

Usáma plánoval vraždy, psal dcerám a četl Chomského

Zatímco v pákistánském úkrytu plánoval další masové vraždy Američanů, vedl někdejší šéf alKajdá Usáma bin Ládin čilou korespondenci s rodinou a četl v angličtině knížky o zahraniční politice.

Chlad je nebezpečnější než horko

Chlad je větší zabiják než horko. Vyplývá to z reprezentativní mezinárodní studie publikované v nejprestižnějším lékařském časopise The Lancet. Analýza 74 miliónů úmrtí ve 13 zemích světa mezi lety 1985 až 2012 překvapivě ukázala, že extrémní výkyvy teplot nejsou člověku tak nebezpečné jako mírná snížení či zvýšení proti dlouhodobému průměru.

Policie zabavila po přestřelce motorkářů přes tisíc zbraní

Víc než tisíc zbraní zajistila policie v prostorách restaurace Twin Peaks v texaském městě Waco, kde o víkendu při přestřelce a bitce členů pěti motorkářských gangů zemřelo devět lidí. Ve čtvrtek to napsal list Waco Herald-Tribune s tím, že zbraně byly ukryté v kuchyni restaurace, na toaletách a pod židlemi.

Strojvůdci v SRN kývli a dostávkovali

Stávka na německé železnici ve čtvrtek skončila. Po nočním vyjednávacím maratónu se na tom shodli dopravce Deutsche Bahn (DB) a Odborový svaz strojvůdců (GDL). Příští týden ve středu zahájí jednání přes zprostředkovatele, které potrvá přinejmenším do 17.

Irsko sňatky gayů a leseb nejspíš podpoří

Irsko se dnes zřejmě stane první zemí na světě, která v referendu schválí homosexuální sňatky. V zemi, kde se 85 procent obyvatel hlásí ke katolictví, je to signál, že vliv kdysi všemocné církve na smaragdovém ostrově upadá.