Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Pondělí 20. listopadu 2017
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Bombardování IS zabíjí daleko víc civilů, než Pentagon přiznává

Letecké údery USA a členů koalice proti Islámskému státu (IS) zabily 31krát víc civilistů, než tvrdí Pentagon. Vyplývá to ze zprávy reportérů listu The New York Times, kteří od dubna 2015 do loňského června ověřovali čísla ve 150 místech severního Iráku, která ovládali islamisté.

Generální prokurátor Španělska zemřel

Španělský generální prokurátor José Manuel Maza (66), který obvinil bývalé katalánské vedení ze vzpoury, zemřel náhle v sobotu v Buenos Aires. Podle listu El País se v Argentině zúčastnil setkání iberoamerických prokurátorů.

USA prý zvažují prodej protitankových střel Ukrajině

USA zvažují, že Ukrajině dodají protitankové rakety Javelin a další zbraně za 47 miliónů dolarů (miliarda Kč). S odvoláním na nejmenovaných zdroj z amerického ministerstva zahraničí to oznámila televize ABC s tím, že podle tohoto zdroje mají tyto zbraně pomoci Kyjevu „odrazit agresi proruských separatistů“ v Donbasu.

Bratislava a Milán: kdo s koho v souboji o evropskou agenturu

Do prvního kola výběrového řízení, v němž má padnout rozhodnutí o novém sídle Evropské lékové agentury (EMA) a jež se odehraje dnes, vstoupily jako hlavní favorité Bratislava a italský Milán.

Tchaj-wan žije ve stínu mocného obra

V ulicích Tchaj-peje to pulzuje jako v jakémkoliv jiném velkoměstě na Západě – lidé spěchají do práce, chatují chytrými telefony, nakupují nebo večeří s přáteli. Tchajwanci jsou rádi veselí a vypadají bezstarostně.

Pevnina je velmi mocná. Formosa ale není Krym

Čína je supervelmoc, případná vojenská akce proti ostrovu by ale nemohla počítat automaticky s bezproblémovým vítězstvím Tchaj-wan (jemuž se také přezdívá Formosa) by se asi nepodařilo obsadit bleskově tak, aby bylo světové společenství postaveno před hotovou věc jako v případě ruské anexe Krymu Tchaj-wan ovšem není Krym – sjednocení s pevninou chce asi jen desetina obyvatel Občanská společnost na ostrově je velmi rozvinutá a pevninský styl vlády je pro ni cizí ČLR míří na Tchaj-wan zhruba 1400 pozemními střelami a i přes ostrovní protiraketovou obranu včetně systému Patriot by dokázala tchajwanské základny rychle zdecimovat K úspěšné invazi by ale byla nezbytná pozemní operace – čínská plavidla by byla v úžině snadným cílem, pokud by se předem nepodařilo zcela vyřadit všechny tchajwanské systémy

Červenou linií by bylo oficiální vyhlášení státní nezávislosti

Tchajwancům jde hlavně o zachování současného stavu věcí. Jsou a chtějí být dál bohatí (v žebříčku zemí s vysokým HDP na hlavu a v paritě kupní síly drží ostrov 22. místo planety, Česko bylo 40.).

Rambo a ochranka prý obtěžovali šestnáctiletou

Také Sylvestera Stalloneho, představitele Rockyho Balboy a Johna Ramba, zasáhla vlna obvinění ze sexuálního obtěžování. Britský bulvární deník Daily Mail otiskl kopii údajné policejní zprávy z roku 1986 o sexuálním napadení 16leté dívky v Las Vegas, kde se „oběť“ podle policie s hercem seznámila.

Summit o klimatu: jen malý posun

Světová klimatická konference, která v sobotu skončila v Bonnu, přinesla mírný pokrok – naplňování pařížské dohody o klimatu z roku 2015 posunula poněkud kupředu. Po nočním vyjednávacím maratónu dosáhlo 195 států ráno shody i v důležitých finančních otázkách.

Mugabe má nůž na krku. Dál ale vzdoruje

Vlastní strana jej vyloučila a hrozí impeachmentem * Prezident se chce udržet do prosince Navzdory očekáváním a spojenému tlaku vlastní strany i opozice odmítl včera prezident Zimbabwe Robert Mugabe (93) okamžitou rezignaci.

Harírí chce slavit Den nezávislosti doma, v Libanonu

Libanonský premiér Saad Harírí se vrátí do vlasti na středeční oslavy Dne nezávislosti. Premiér to potvrdil po setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži, kde jednali o politické krizi vyvolané Harírího nečekanou rezignací.

Lídr irských nacionalistů Gerry Adams opustí post

Šéf irské republikánské strany Sinn Féin Gerry Adams po 34 letech skončí ve vedení partaje. Z funkce odejde příští rok. Lídr nacionalistů to včera oznámil s tím, že nebude usilovat ani o znovuzvolení do irského parlamentu. „Vést znamená vědět, kdy je čas na změnu.

Exministr Kudrin: Rusku docházejí peníze na penze

V ruském důchodovém účtu zeje ohromná díra, peněz na výplatu důchodů se nedostává. Ruskému listu Argumenty i fakty to řekl ruský exvicepremiér a exministr financí Alexej Kudrin. Apeloval přitom na zvýšení věku odchodu do penze.

Ankara přiškrtí své příspěvky Radě Evropy

Turecko zkrátí platbu Radě Evropy (RE). Vadí mu, že Cenu Václava Havla za lidská práva od Parlamentního shromáždění RE dostal vězněný turecký soudce Murat Arslan, jenž čeká na proces za údajný podíl na pokusu o převrat.

Izraelský voják milost nedostal

Izraelský prezident Reuven Rivlin odmítl udělit milost izraelskému vojákovi Eloru Azariovi, který v březnu zastřelil zraněného Palestince ležícího na zemi. Jeho proces, ve kterém byl odsouzen k 18 měsícům vězení, zemi rozdělil.

Polská krajní pravice vytáhla do ulic. A premiérka to kryje

Polská premiérka Beata Szydlová považuje za nepřijatelné, aby Poláky, kteří se zúčastnili předminulý víkend pochodu ve Varšavě, Evropský parlament označoval za fašisty.

Trump s Hillary si opět vjeli do vlasů

Ačkoli prezidentské volby v USA skončily více než před rokem, oba jejich hlavní protagonisté si nyní znovu začali veřejně vyměňovat tvrdé slovní políčky, jako by kampaň stále běžela naplno.

Migranti vnikli ze Srbska do Maďarska na člunu

Maďarská policie zadržela v sobotu na hranicích se Srbskem deset migrantů, kteří se přes hranice přeplavili na gumovém člunu. Web police.hu uvedl, že policisté doprovodili utečence ke hraniční bariéře, kterou Maďarsko v roce 2015 vybudovalo na hranicích se Srbskem.