Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Sobota 21. července 2018
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Ruská FSB vyšetřuje kosmickou velezradu

Ruská tajná policie FSB včera ráno prohledala kanceláře hlavního kosmického výzkumného ústavu a pracovnu ředitele kosmického analytického střediska. Důvodem razie je podle listu Kommersant podezření ze špionáže a velezrady.

Washington chystá evakuaci Bílých přileb ze Sýrie

USA připravují evakuaci Bílých přileb, o jejichž osud mají v souvislosti s nejnovějším vývojem v Sýrii obavy. Podle stanice CNN jde zhruba o tisícovku příslušníků dobrovolnického záchranářského sboru s rodinnými příslušníky.

Už jen vůně kávy naladí mozek, tvrdí vědci

Káva, často vychvalovaná pro své četné blahodárné účinky na zdraví, působí podle výzkumu amerických vědců pozitivně i díky své vůni. Odborníci zjistili, že už jen aroma linoucí se z šálku kávy patrně stimuluje mozek, napsal francouzský list Le Parisien.

Češi vyrazili při povodni v Tatrách na túru. I s dětmi

Navzdory nepříznivému počasí a povodňové situaci v části Vysokých Tater se ve čtvrtek vydala na túru čtrnáctičlenná skupina z Česka. Čtyřem dospělým a deseti dětem museli večer pomáhat horští záchranáři.

KRÁTCE

* Duda předložil návrh referenda o ústavě Polský prezident Andrzej Duda předložil Senátu návrh na uspořádání referenda o změnách ústavy. Hlasování se má uskutečnit 10. a 11. listopadu a Poláci by v něm měli hlasovat i o případném ústavním zakotvení členství Polska v EU a NATO.

U Balatonu nejsou lidi. Na práci

Majitelé restaurací v okolí maďarského moře se letos potýkají s kritickým nedostatkem číšníků a kuchařů. V některých restauracích vás u Balatonu možná obslouží číšník z Itálie, protože Maďaři si vydělávají na živobytí v zahraničí.

Trn z paty hoteliérům vytrhává někdy i úplně celá rodina

Někteří hoteliéři a majitelé obchodů řeší nedostatek pracovních sil zaměstnáváním příbuzných. „Nemohu si dovolit zvýšit platy, tak zaměstnávám rodinu a příbuzné. V sezóně se pracuje prakticky bez volného dne a dnešní mladí odcházejí raději do zahraničí,“ říká György Kálmán, majitel rodinného penzionu u Balatonu.

Zeměkoule skrývá obří kvanta diamantů

V „kořenech“ kontinentů se skrývá obrovské množství diamantů. Tvrdí to mezinárodní tým vědců, který odhaduje jejich zásoby na více než kvadrilión tun. To je číslo s 24 nulami. Pro srovnání: váhu celé Asie by bylo nutné vynásobit 250, abychom dostali kvadrilión tun.

Švédští hasiči nezvládají lesní požáry

Švédská civilní obrana, pod niž spadají i hasiči, v pátek přiznala, že rozsáhlé lesní požáry především ve střední části země nedokáže dostat pod kontrolu. „Velké požáry nemůžeme uhasit.

Soul: bývalá hlava státu dostala osm let trestu navíc

Soud v Jižní Koreji včera vyměřil další, osmiletý trest vězení exprezidentce Pak Kun-hje, která byla na jaře odsouzena k 24 letům vězení za korupci. Nový verdikt je trestem za zneužití fondů tajných služeb a za nedovolené ovlivňování voleb.

Trump překvapil pozváním Putina

Zatímco obsah jejich jednání v Helsinkách dosud zůstává tajemstvím, další schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho ruského protějšku Vladimira Putina už se začíná rýsovat. Ta by se tentokrát měla uskutečnit ve Washingtonu.

Butinová se zastavila i v Praze

Ruska Marija Butinová, kterou v USA zatkli s obviněním, že jde o agentku Moskvy, navštívila před pěti lety Prahu. Tehdy se tu zúčastnila valné hromady občanského sdružení Lex, jež hájí v Česku práva držitelů zbraní, informoval včera web Aktuálně.cz.

Prezidenta upozornili na čachry už dva týdny před inaugurací

Kauza údajných volebních čachrů v amerických prezidentských volbách je v USA stále živá. Podle listu The New York Times dostal Trump loni v lednu, dva týdny před svou inaugurací, přísně tajnou špionážní zprávu s důkazy, že Putin hackerské útoky osobně nařídil.

Růst důchodového věku se nelíbí ani v Kremlu

Zvyšování důchodového věku se nelíbí ani ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Řekl to včera při prvním komentáři ke kontroverznímu návrhu penzijní reformy. Naznačil ale, že reforma penzí je nevyhnutelná. Na pět důchodců podle něj v Rusku připadá šest lidí v aktivním věku.

Íránec pobodal v autobuse v Lübecku osm lidí

Osm lidí zranil včera útočník nožem v autobuse v severoněmeckém městě Lübeck. Zranění tří napadených jsou středně těžká, u zbývajících pěti lehká, potvrdil policejní mluvčí Dierk Dürbrook. Média informovala původně o 14 zraněných.

Macron vyhodil mlátičku

Francouzská policie včera zatkla Alexandra Benallu, spolupracovníka francouzského prezidenta, který fyzicky napadl účastníka letošní prvomájové demonstrace v Paříži.

Severokorejský HDP loni klesl nejvíce za dvacet let

Severokorejská ekonomika zažívá těžké časy. Hrubý domácí produkt (HDP) se v zemi loni snížil o 3,5 procenta, což je nejhlubší propad za 20 let, vyplývá ze zprávy jihokorejské centrální banky. KLDR tvrdě zasáhly mezinárodní sankce a sucho.

Vlnobití potopilo loď na Missouri: sedmnáct obětí

Celkem 17 lidí přišlo o život při nehodě turistické obojživelné lodi na jezeře v americkém státu Missouri. Čtrnáct lidí převezly sanitky do nemocnice. K neštěstí došlo o čtvrteční noci, kdy se loď s jedenatřiceti lidmi na palubě v důsledku silné vichřice převrhla a potopila.

Merkelová případný odchod neřešila

Ani na vrcholu vládního sporu o migraci nemyslela Angela Merkelová na to, že by rezignovala na funkci německé kancléřky. Řekla to v pátek na letní tiskové konferenci v Berlíně před začátkem své dovolené.

Rakušané řeší útok na muže s jarmulkou

Rakouská policie zatkla muže (24), který ve Vídni napadl dva lidi, z nichž jeden měl na hlavě jarmulku. Úřady prověřují, zda důvodem útoku byl antisemitismus. Vyšetřovatelé nejprve oznámili, že oběti „náhodně“ napadl neozbrojený muž.