Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Sobota 25. února 2017
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

V brazilském Riu začal karneval

Prvními pouličními vystoupeními včera začal tradiční karneval v brazilském Riu de Janeiro, jehož pořadatelé očekávají až milión návštěvníků. Bez ohledu na hospodářskou recesi, která sužuje největší jihoamerickou ekonomiku, se již během prvních hodin vyrojily v centru města tisíce lidí připravených na pět dní oslav.

Britští vědci: Cukr přivolává demenci

Existuje těsná vazba mezi vysokou hladinou krevního cukru (glukózy) a vznikem Alzheimerovy nemoci, která způsobuje demenci. Upozornili na to britští vědci, kteří varují i před vysokou spotřebou cukru.

Irácké síly ztečují části západního Mosulu

Irácké síly pronikly včera do první čtvrti západního Mosulu ovládaného teroristy Islámského státu (IS) po bleskové zteči, při níž ve čtvrtek ovládly nedaleké mezinárodní letiště. Tým agentury AP, který operuje blízko bojů, hlásil zuřivý odpor ustupujících radikálů a zraněné vojáky.

Zaorálek letí kvůli vydání Čecha do Súdánu

Zejména o propuštění zadržovaného českého občana Petra Jaška, jenž byl letos odsouzen k 20 letům vězení, bude při návštěvě Súdánu jednat šéf diplomacie Lubomír Zaorálek. Jeho úřad Právu sdělil, že ministr se 26.

Vyšetřovatelé našli na Kimově těle smrtící jed

Kim Čong-nam, nevlastní bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una, se stal podle malajsijských vyšetřovatelů obětí bojové otravné látky. Na jeho těle byly totiž nalezeny stopy VX, což je vedle sarinu, somanu a tabunu nejznámější bojový otravný plyn ochromující nervovou soustavu.

Krátce

* Při atentátu u Al-Báb na šedesát obětí Při včerejším sebevražedném atentátu u syrského města Al-Báb zemřelo nejméně 60 lidí a další až stovka osob byla zraněna. Útočník z organizace Islámský stát odpálil vůz s výbušninou u bezpečnostní kontroly, kde se civilisté snažili získat povolení k návratu do osvobozeného města.

Ingušsko zakázalo velebit Stalina

Regionální parlament v Ingušsku schválil zákon, který na území této ruské autonomní republiky zakazuje velebení bývalého sovětského vůdce Josifa Stalina.

Vztah mezi Andersonovou a Assangem sílí

Mezi Pamelou Andersonovou (49) a Julianem Assangem (45) zjevně vzniká stále pevnější pouto. Herečka a modelka, která byla sexuálním symbolem 90. let, podnikla už sedmou cestu na ekvádorskou ambasádu v Londýně, aby tam zakladatele serveru WikiLeaks navštívila.

Trump nadchl konzervativní příznivce

Šéf Bílého domu prezentoval své cíle na konferenci CPAC ve washingtonském National Harboru Bouřlivý nacionalistický projev přednesl včera americký prezident Donald Trump na ideové konzervativní konferenci CPAC, kde jako by znovu oživil elektrizující atmosféru loňské volební kampaně.

Ať FBI zastaví ty úniky!

Americký prezident Donald Trump včera na svém Twitteru tvrdě kritizoval neschopnost Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) zastavit dlouhodobý únik bezpečnostních informací do médií.

Prezident: V jaderných zbraních jedničkou

Dokud budou existovat jaderné zbraně, musí v nich být USA jedničkou. V rozhovoru pro agenturu Reuters to prohlásil prezident Donald Trump. „Jsem první, kdo by chtěl, aby nikdo neměl jaderné zbraně, ale nikdy nezůstaneme pozadu za žádnou zemí, i kdyby šlo o přátelskou zemi,“ prohlásil prezident.

Macron má hlas vlivného centristy

Emmanuel Macron, levicový liberál a nezávislý kandidát na úřad francouzského prezidenta, posílil své vyhlídky na zvolení, když mu podporu vyjádřila hlavní osobnost centristů François Bayrou.

* Ruský diplomat Čurkin pohřben

S vojenskými poctami byl včera v Moskvě pohřben stálý zástupce Ruska v OSN Vitalij Čurkin, který náhle zemřel v pondělí v New Yorku ve věku nedožitých 65 let. Příčinou úmrtí bylo údajně selhání srdce.

* Filipíny: kritička prezidenta zatčena

Filipínská senátorka Leila de Lima byla včera zatčena kvůli obvinění, že ještě jako ministryně spravedlnosti vybírala peníze od drogových bossů ve věznici New Bilibid. Senátorka je ostrá kritička prezidenta Duterteho.

* Šest zemí přišlo o hlas v OSN

Kvůli nezaplaceným příspěvkům ztratilo šest zemí právo hlasovat ve Valném shromáždění OSN. Mezi postiženými je Venezuela, Kapverdy, Libye, PapuaNová Guinea, Súdán a Vanuatu. Státy ztratí hlasovací právo, přesáhnouli jejich dluhy hranici dvouletého příspěvku.

Lepší ateista než pokrytecký katolík, myslí si papež

Je lepší být bezvěrec než jeden z „mnoha“ katolíků pokrytců, soudí papež František. „Jsou takoví, kteří říkají:,Jsem velmi katolický, vždycky jdu na mši, patřím k tomu nebo onomu katolickému sdružení,“ prohlásil papež v rádiu Vatikán.