NEZÁVISLÉ NOVINY
Čtvrtek 17. dubna 2014
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Uznejte naši nezávislost, vyzvalo Podněstří Moskvu

Výzvu k ruskému vedení, aby uznalo nezávislost Podněstří, včera jednohlasně schválil parlament této odštěpenecké moldavské republiky. Poslanci poukázali na výsledky referenda z roku 2006, v němž se 97 procent obyvatel vyslovilo pro samostatnost a připojení k Rusku.

Jak to bylo s Krymem coby Chruščovovým „darem“

Někteří lidé i přes očividně protiprávní jednání Ruska, pokud jde o anexi Krymu, nadále věří mýtu, že Krym byl v roce 1954 „velkorysým darem“ Kyjevu ze strany Nikity Chruščova.

Britové mají raritu: nejmladší rodiče

Matce je dvanáct, otci třináct let a plánují, že se vezmou * Dosud nejmladší rodičce v zemi bylo čtrnáct Dvanáctileté matce a jen o rok staršímu otci se minulý týden narodila dcera. Stali se z nich tak nejmladší rodiče v Británii.

Paříž prodává za miliardu apartmá velvyslance v OSN

Francie prodává superapartmá svého velvyslance při OSN na Manhattanu, aby odlehčila státnímu rozpočtu. Cena za dvoupodlažní rezidenci s 18 místnostmi ve 12. a 13. podlaží výškové budovy na bulváru Park Avenue činí 48 mil. dolarů – tedy asi 950 mil.

Polskou pokladní spasily před vězením jen kamery

Zkušenou 50letou pokladní z varšavské prodejny Lidl zákazník lživě obvinil, že ho okradla o nevysokou částku. Navzdory tomu, že dvojnásobná kontrola pokladny jeho tvrzení vyvrátila, klient zavolal policii. Ta pokladní zatkla a v poutech odvedla na stanici, kde žena strávila v cele noc.

Itálie draží ostrov, Benátčané ho chtějí vyfouknout hoteliérům

Italský stát musí šetřit, a nabízí proto v dražbě ostrov Poveglia v benátské laguně. Květnová aukce se týká koncese ostrova o rozloze 72 tisíc m2 na 99 let. Nejde o první případ, kdy se stát zbavuje benátských ostrovů a hoteliéři a restauratéři si už brousí zuby, aby i zde postavili ubytování, lázně či restaurace pro VIP hosty.

Soud ve Francii zastavil stíhání Boba Dylana

Francouzský soud zastavil trestní řízení s americkým písničkářem Bobem Dylanem, který čelil obvinění z veřejného urážení a podněcování k nenávisti. Žalobu podali zástupci Rady Chorvatů ve Francii (CRICCF) za to, že Dylan v roce 2012 Chorvaty nepřímo přirovnal k nacistům.

Američan vězněný na Kubě hladoví

Hladovku na protest proti svému věznění na Kubě i tajným protikubánským akcím vlády USA drží Alan Gros (64). „Hladovím, abych protestoval proti nepravdě, podvodům a nečinnosti obou vlád,“ uvedl Gross, který trpí cukrovkou a údajně už zhubl 50 kilo.

Francouzští socialisté vyměnili šéfa

Novým šéfem francouzské vládní Socialistické strany (PS) se stal její dosavadní místopředseda Jean-Christophe Cambadélis (62). Vystřídal Harlema Désira, který odešel do vlády na pozici státního tajemníka pro evropské záležitosti.

Mýtus stradivárek je ohrožen, nepokořily moderní konkurenci

Pověst stradivárek jako nedostižných houslí naleptala studie francouzských odborníků. Nástroje, kterým do poloviny 18. století vdechovali život Ital Antonio Stradivari a jeho krajan Giuseppe Guarneri del Gesu v Cremoně, se těší pověsti absolutně nedostižné špičky.

Sydney postaví

druhé letiště Austrálie schválila výstavbu druhého mezinárodního letiště v Sydney. Zahájení stavby se předpokládá v roce 2016. Bude se nacházet na západosydneyském předměstí Badgerys Creek zhruba 50 km od centra.

Turecko už přímo ve válce proti Sýrii

Syrský prezident Bašár Asad minulý týden na setkání s vyučujícími a doktorandy politologie Damašské univerzity prohlásil, že „aktivní fáze“ války tento rok skončí.

Korejský trajekt pohřbil stovky lidí

Velká námořní tragédie se odehrála včera u pobřeží Jižní Koreje. Trajekt s 459 lidmi, z toho 325 středoškoláky, zatím z neznámých důvodů ztroskotal. Zoufalí pasažéři skákali z naklánějící se lodě a v ledové vodě bojovali o život. Nezvěstných zůstává kolem 300 lidí.

Voda byla ledová, ale chtěl jsem žít

Měl to být pohodový čtyřdenní školní výlet do letoviska na ostrov Čedžu, kterému Jihokorejci říkají „korejská Havaj“. Místo toho čekalo na 325 středoškoláků peklo na moři. Když se obrovský trajekt po záhadném nárazu naklonil, bojovali pasažéři nečekaně o holý život.

Pistorius pálil na oběť tak rychle, že nestačila křičet

Forenzní expert Roger Dixon povolaný obhajobou Oscara Pistoria uvedl před soudem v Pretorii, že atlet vypálil čtyři rány tak rychle, že oběť, jeho přítelkyně Reeva Steenkampová ani nestačila křičet.

Policistův syn v kanadském Calgary ubodal na párty pět lidí

Obraz vražedné scény zaskočil v kanadském Calgary i otrlé policisty. Tři ubodaní v rodinném domě, v němž si udělala párty asi třicítka studentů, další dva, kteří bodným ranám podlehli v nemocnici. Motiv zločinu je nejasný. Masakr přišel jako blesk z čistého nebe.

Brusel vytkl ČR, že brání občanům EU založit stranu

Podle Evropské komise je v rozporu s evropskými pravidly, že ČR omezuje možnost vstupu do politické strany či právo na její založení jen na české občany. Vyplývá to ze včera zveřejněných prohřešků členských zemí proti unijní legislativě.

Zemřel spisovatel Ladislav Ballek

Necelých čtrnáct dní po svých 73. narozeninách zemřel 15. dubna spisovatel a diplomat Ladislav Ballek. Významná osobnost čs. a slovenské kultury i politiky. Svými romány z pomezí slovensko-maďarské hranice vydal svědectví o životě lidí ve 20. století.

Poplach v Bostonu kvůli batohům

Stovky lidí evakuovala v úterý večer policie v Bostonu kvůli nálezu dvou podezřelých batohů poblíž místa loňského pumového atentátu na účastníky maratónu. Stalo se tak krátce po vzpomínkové akci, na níž vystoupil viceprezident Joseph Biden.

Zloději ukradli vlasy Napoleona

Pramínek Napoleonových vlasů, prsten a několik dalších vzácných artefaktů spojených s někdejším francouzským císařem ukradli neznámí zloději z muzea na australském poloostrově Mornington ve státě Victoria.

Ukrajina přišla o šest obrněnců

Ztrátu šesti obrněných transportérů, jichž se v Kramatorsku v Doněcké oblasti zmocnili proruští separatisté, včera potvrdilo ukrajinské ministerstvo obrany. Podle ruských zdrojů však vojáci i s technikou přeběhli na stranu proruských radikálů.

Aliance posiluje kvůli krizi obranu členů

Okamžité posílení obrany aliančních zemí kvůli ukrajinské krizi včera v Bruselu oznámil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Slíbil mimo jiné více letadel ve vzduchu, například při intenzivnějším hlídkování v Pobaltí, a lodě v Baltu, východním Středomoří i jinde podle potřeby.

Desetitisíce Rusů chtějí také být na „černé listině“

Více než 55 tisíc Rusů se podepsalo pod petici požadující, aby Spojené státy každého signatáře zařadily na „černý seznam“, odepřely mu víza a zmrazily bankovní konto. Podle portálu usagoaway.ru se celkem podepsalo 55 255 sankcechtivých Rusů a Rusek.

Putin Merkelové: Země je na prahu občanské války

Ruský prezident Vladimir Putin v telefonickém rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou varoval, že se Ukrajina nachází na pokraji občanské války.