Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Čtvrtek 25. srpna 2016
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Sundej to! Policie v Nice a Cannes nutí muslimky odkládat burkiny

Zásahy francouzských policistů proti nepřístojně oblečeným muslimkám na plážích se mění ve frašku, píše britský Daily Mail. Popisuje dva úterní případy, kdy policisté nutili ženy svléknout se.

Afghánistán zůstává otevřenou ranou

Radikální hnutí Tálibán ovládá nejvíc afghánského území od svého svržení v roce 2001, včetně jižní provincie Helmand, kde svírá v obklíčení správní středisko Laškar Gah. Mocenský boj v Afghánistánu zůstává i po 15 letech otevřenou partií.

Filiálku chalífátu drtí vládní útok

IS v Afghánistánu má přímé napojení na mateřskou organizaci radikálů v Sýrii a Iráku a podle amerického generála Johna Nicholsona, velitele mise NATO, udržují kontakt finanční, komunikační i strategický.

Tálibům tečou peníze i z fondů USA

Úporné zápolení o Afghánistán a snaha světa povzbudit v něm nějaký rozvoj není laciná záležitost. Jako v černé díře tu mizí miliardy dolarů. Afghánské síly, nyní čítající 350 tisíc mužů, stojí ročně až pět miliard dolarů (119,3 mld. Kč).

Corbyn zpackal jízdu v poloprázdném vagónu

Neúspěchem a ostrou výměnou názorů skončil pokus labouristického šéfa a uchazeče o znovuzvolení Jeremyho Corbyna demonstrovat, že britské vlaky jsou přeplněné a železnice je třeba znárodnit.

Vědci našli planetu jako Země u Proximy Centauri

Astronomové objevili doslova „za humny“ sluneční soustavy planetu přibližně o hmotnosti Země. Obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně. Oznámila to včera Evropská jižní observatoř (ESO). Podrobně o ní informuje vědecký časopis Nature.

NSA se bojí Snowdena II.

Americká tajná služba NSA, jež si díky odhalením Edwarda Snowdena vysloužila pověst světového slídila, teď zažívá horké chvíle. Na digitální aukci se totiž ocitají její vlastní hackerské nástroje, což potvrzují znalci.

Bruselští policisté chytali pokémony při službě ve velkém městském parku

Rozmohl se nám tady takový nešvar, mohl by bruselský policejní komisař parafrázovat jednu ze slavných scén českých filmových Pelíšků. S nástupem celosvětově populární hry Pokémon Go musel řešit několik stížností na to, že policisté během své služby pomocí mobilních telefonů lovili virtuální příšerky.

Ukrajina se bude soudit o vodu kolem Krymu

Ukrajina se obrátí na mezinárodní arbitráž kvůli právu na vodní plochu kolem anektovaného Krymu. Podle ministra zahraničí Pavla Klimkina tak učiní v souladu s konvencí o námořním právu. „Hodláme dokázat, že Rusko porušilo své závazky v rámci konvence o zákazu financování terorismu.

Jihočeši jsou připraveni se psy pomoci Italům

Kynologové z Jihočeské záchranné brigády, stejně jako další, kteří patří do svazu záchranných brigád v rámci celé České republiky, jsou připraveni se svými psy vyrazit do střední Itálie a začít vyhledávat po silném zemětřesení zasypané osoby.

První obětí se stalo batole

První oficiálně jmenovanou obětí se stala osmnáctiměsíční holčička Marisol Piermariniová. Spala poklidně v kolébce v rekreačním domě v Arquata del Tronto, který její rodiče Martina Turcová a Massimiliano Piermarini vybrali pro letošní dovolenou.

Merkelová: V Unii si musíme naslouchat

Německá kancléřka Angela Merkelová varovala včera před ukvapenými politickými rozhodnutími po referendu, v němž se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie. V estonském Tallinnu řekla, že zbývajících 27 členských států si vzájemně musí pečlivě naslouchat.

Turecký tankový konvoj vpadl do Sýrie

Ankara začala čistit pohraničí od džihádistů * Chce ale také zatlačit Kurdy za Eufrat Turecké speciální jednotky zahájily včera ráno za podpory letectva mezinárodní koalice u severosyrského Džarabulusu ofenzivu proti Islámskému státu (IS).

Vesnice bez proudu se o puči dozvěděla až po deseti dnech

Obyvatelé jedné vesnice v turecké provincii Giresun na břehu Černého moře se o červencovém pokusu o vojenský převrat dověděli teprve s desetidenním zpožděním. Důvodem je fakt, že do jejich odlehlé obce zatím nebyla zavedena elektřina, a tudíž si nemohou pustit rádio ani televizi, jak informoval turecký deník Hürriyet.

Biden: V kauze Gülen je spolupráce

Spojené státy spolupracují s Tureckem na posuzování důkazů spojených s případným vydáním duchovního Fethullaha Gülena (75), který žije v USA a jehož Ankara viní ze zosnování neúspěšného pokusu o puč. Řekl to včera americký viceprezident Joe Biden.

U Antalye vybuchl vůz četnictva

Nedaleko oblíbeného turistického letoviska Antalya na jižním pobřeží Turecka explodoval včera ráno vůz tureckého četnictva. Příčina exploze zatím není jasná. Podle tureckého serveru haberturk. com došlo k explozi mimo město na dálnici vedoucí z Antalye do Kemeru.

Francouz ubodal Britku, řval přitom Alláhu akbar

Devětadvacetiletý Francouz, který žije v Austrálii zhruba rok a má vízum pro přechodný pobyt, zabil v noci na včerejšek občanku Británie a dva muže zranil. V hostelu městečka Home Hill na severovýchodě Austrálie napadl nožem jednadvacetiletou ženu a volal přitom Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký).

Trump: U Hillary kvete korupce

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump obvinil svou demokratickou rivalku Hillary Clintonovou z dalekosáhlého přijímání úplatků od představitelů třetího světa. Vyšlo totiž najevo, že plná polovina jejích schůzek ve funkci ministryně zahraničních věcí USA měla za hlavní téma dary pro Clintonovu nadaci.