Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Pátek 30. září 2016
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Půlka vedení španělských socialistů podala demisi

Zhruba polovina z osmatřiceti členů vedení španělských socialistů (PSOE) rezignovala na své funkce ve snaze přinutit k odstoupení i šéfa strany Pedra Sáncheze. Chtějí tak ukončit patovou situaci, kdy se ve Španělsku už devět měsíců nedaří sestavit novou vládu.

Sarkozy slibuje, že by se pokusil zvrátit brexit

Francouzský exprezident Nicolas Sarkozy by se v případě svého zvolení hlavou státu na jaře 2017 pokusil zvrátit odchod Británie z EU. Před podnikateli prohlásil, že by se zasadil o vyjednání nové základní smlouvy Unie, která by Britům vyšla víc vstříc.

Exmistr Evropy v zápase sloužil IS, zabil ho dron

Někdejší mistr Evropy v zápase ve volném stylu, Dagestánec Čamsulvar Čamsulvarajev (32), přišel o život v Iráku při útoku amerického bezpilotníku. Stroj zaútočil na území, které má pod kontrolou teroristická organizace Islámský stát (IS), informovala včera ruská média.

Diplomacie: Súdán nemá proti Čechovi důkazy

Súdánské úřady nemají proti občanu ČR Petrovi Jaškovi souzenému v Súdánu průkazné důkazy o vině, míní velvyslankyně ČR v Káhiře Veronika Kuchyňová Šmigolová. „I jeho súdánský právník říká, že jeho šance vidí dobře,“ řekla.

Američané chystají pro Sýrii tvrdší postup, selžou-li diplomatické cesty

Zatímco boje v okolí Aleppa se stupňují a mírová jednání mezi USA a Ruskem nepřinášejí kýžený průlom, připravují se Američané na možnost, že v Sýrii přitvrdí.

Ropná dohoda budí naděje i skepsi

Země OPEC se nakonec po osmi letech neúspěšného vyjednávání shodly na menším snížení těžby Nakonec došlo i na saúdskou vládu. V pondělí přikázal král Salmán snížit platy ministrů o plnou pětinu. Kvůli nízkým cenám ropy se totiž do úzkých dostal i Rijád.

Noční můra naftového krachu – znovu kolotoč?

Nízké ceny ropy zdánlivě vyhovují všem kromě těch, kdo surovinu těží. Ale jen zdánlivě. I oni potřebují přinejmenším banky pro financování svých aktivit. Počátkem letošního roku, kdy cena ropy klesla pod 30 dolarů, padaly i burzovní kurzy bank.

Frakování Saúdi nezničili

Před dvěma lety zahájili Saúdi politiku neomezené těžby ropy s cílem ochromit těžbu v USA Tam do té doby prudce stoupala těžba díky nejmodernější technice frakování Od roku 2014 klesl počet využívaných vrtů ve Spojených státech z 1900 na 400 Těžba se za poslední dva roky snížila z 9,6 na 8,8 miliónu barelů ropy denně Pokud cena opět vzroste, lze těžbu v uzavřených vrtech rychle obnovit Zároveň by mohly být dokončeny asi tři tisíce dalších vrtů Zdroj: německá stanice n-tv

Tureckému ministrovi se nelíbily otázky, nechal rozhovor pro německou televizi zabavit

Německá televize Deutsche Welle žaluje tureckou vládu. Požaduje vrácení záznamu rozhovoru, který v září její redaktor vedl s tureckým ministrem mládeže a tělovýchovy Akifem Kilicem. Záznam byl redaktorovi po natočení zkonfiskován, prý proto, že měl podjaté otázky.

Zeman odletěl na Jakuninovu konferenci

Český prezident Miloš Zeman včera odletěl na konferenci Dialog civilizací, kterou na řeckém ostrově Rhodos pořádá Vladimir Jakunin, ruský prominent blízký Kremlu. Během návštěvy měl Zeman v plánu mimo jiné i slavnostní otevření honorárního konzulátu ČR na Rhodu.

Německo čelí žalobě kvůli mýtu

Spor o budoucí podobu silničního mýtného v Německu míří před Soudní dvůr EU. Evropská komise (EK), která vůči této zemi žalobu podala, včera uvedla, že německý systém není v souladu s unijní smlouvou, konkrétně se zásadou zákazu diskriminace na základě státní příslušnosti a volného pohybu zboží a služeb.

Nezletilý střelec před útokem ve škole zabil svého otce

Čtrnáctiletý chlapec, který ve středu u základní školy v Jižní Karolíně postřelil tři lidi, podle policie ještě předtím zastřelil vlastního otce. Sedmačtyřicetiletého otce střelce našli policisté mrtvého doma.

Unie: Naději na nejdelší život po osmdesátce mají Francouzi

Východní země Evropské unie zaostávají za západními státy i co do délky života. Lidé po osmdesátce mají šanci žít dalších více než deset let ve Francii nebo ve Španělsku. Česká republika je co do naděje na nejdelší život z 28 zemí až na 21. místě.

* Při srážce Čechů v Rakousku zraněn motorkář

Vážná zranění utrpěl včera při dopravní nehodě v rakouské obci Haugsdorf český motorkář. Muž se při předjíždění střetl s osobním autem, který řídil další Čech, informovala agentura APA.

* Indie hlásí údery na území Pákistánu

Indie provedla údery na předpokládané ozbrojence v Pákistánu, které podezírá ze snahy proniknout do indické části Kašmíru, oznámila to indická armáda. Pákistán to popřel, uvedl ale, že při přestřelce s indickými vojáky zemřeli dva pákistánští vojáci.

Tání může uvolnit jaderný odpad

Stoupající globální teploty by podle expertů mohly uvolnit do oceánu jaderný odpad dosud pohřbený pod ledy Grónska. Odpad je uložen na bývalé americké vojenské základně Camp Century, která byla postavena ke konci 50. let minulého století.

Voják KLDR přeběhl na jih

Severokorejský voják včera překročil ostře střeženou hranici mezi korejskými státy a přeběhl na jih. Nepadly při tom žádné výstřely, informoval Soul s tím, že muže prověřuje.

Americký fotograf přišel o „porno“ výstavu v Moskvě

Zákaz výstavy známého amerického fotografa Jocka Sturgese (69), jenž se v tvorbě zaměřuje na nudisty a snímky dospívajících dívek, prosadili ruští mravokárci. Organizátory moskevské prezentace jeho tvorby v Centru fotografie bratrů Lumiérů obvinili z „šíření pedofilie“ a přiměli je k předčasnému ukončení výstavy.

Rijád může čelit žalobám Američanů

Kongres zamítl Obamovo veto, pozůstalí po obětech 11. září smějí Saúdy hnát v USA k soudu. Americký Kongres včera jasnou většinou hlasů zamítl rozhodnutí prezidenta Baracka Obamy vetovat zákon, který umožňuje pozůstalým po obětech útoků z 11.

Saúdská princezna mě dala zbít, tvrdí dekoratér

Nejmenovaná saúdskoarabská princezna v Paříži údajně letos v létě přikázala svým tělesným strážcům, aby zbili a svázali francouzského dekoratéra. Prý jí pak navíc musel políbit nohu. Muže přitom do bytu v ulici v Avenue Foch poblíž Vítězného oblouku sama zavolala.