Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Sobota 29. srpna 2015
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Policie ve Francii zatkla novináře, prý chtěli vydírat marockého krále

Francouzská policie zatkla dva novináře, kteří prý vydírali marockého krále Muhammada VI. Měli po něm požadovat tři milióny eur (81,3 mil. Kč) za to, že nezveřejní knihu, v níž se o panovníkovi vyjadřují kriticky.

Řekové půjdou znovu volit 20. září

Předčasné parlamentní volby v Řecku se uskuteční 20. září. Prezident Prokopis Pavlopulos včera podle agentury ANA podepsal příslušný dekret, kterým současně rozpustil parlament.

Zemřel předposlední účastník proslulého útěku z nacistického lágru

Ve věku 101 let zemřel australský válečný veterán Paul Royle, předposlední žijící účastník slavného útěku z obávaného nacistického tábora pro válečné zajatce. Příběh Royleho a desítek dalších odvážlivců posloužil jako předloha k hollywoodskému filmu Velký útěk z roku 1963, v němž ztvárnil hlavní roli Steve McQueen.

* Kim využil konflikt se Soulem k čistce

Skupina vysokých představitelů severokorejského režimu musí opustit pozice kvůli nedávné roztržce s Jižní Koreou. Rozhodl o tom severokorejský vůdce Kim Čong-un na jednání vedení vládnoucí strany, informovala včera státní agentura KCNA.

* Proton startoval, tentokrát úspěšně

Ruská raketa Proton-M s britskou spojovací družicí na palubě odstartovala včera bez problémů z kazašského Bajkonuru. Jde o první start této rakety od květnové havárie, při níž byl ztracen mexický satelit. Britská družice typu Inmarsat-5 je dílem americké firmy Boeing a váží více než šest tun.

Čínské akcie rostou, penzijní fondy posílí finanční trh

Čínské penzijní fondy začnou brzy s investováním dvou biliónů jüanů (zhruba 7,5 biliónu korun) do akcií a dalších aktiv, aby zvýšily své investiční výnosy. Oznámili to včera vysocí představitelé čínské vlády. Čínské burzy mezitím dále posilovaly.

Dodávka smrti měla uvnitř 71 obětí

Rozkládající se těla jednasedmdesáti uprchlíků vyprostili vyšetřovatelé z chladírenské dodávky, která byla ve čtvrtek nalezena odstavená na rakouské dálnici A 4 poblíž slovenských hranic. Hermetický nákladový prostor, kde byli nešťastníci namačkáni, se nedal otevřít zevnitř.

Maďarsko chce tranzitní zóny na hranicích

Na srbsko-maďarské hranici by měly být zřízeny tranzitní zóny, v nichž by běženci setrvali až do ukončení azylového procesu. Tuto možnost včera nastínil Gergely Gulyás, místopředseda poslaneckého klubu vládní strany FIDESZ.

„Zlatý“ vlak přilákal do Walbrzychu davy hledačů pokladů

Už přes týden trvá v okolí Walbrzychu na jihozápadě Polska nedaleko českých hranic nebývalé pozdvižení – dva muži, Polák a Němec, tvrdí, že v podzemních chodbách 65 metrů pod povrchem objevili pomocí detektorů 150 metrů dlouhý nacistický obrněný vlak plný zlata uloupeného ve východní Evropě.

Bývalý papežský nuncius obviněný z pedofilie zemřel ještě před soudem

Jozef Wesolowski, bývalý polský arcibiskup a papežský nuncius v Dominikánské republice, který byl obviněn z pedofilie, zemřel včera v domácím vězení ve Vatikánu. Bylo mu 67 let. Informovala o tom polská televize TVN24.

Cameron pustil do Horní sněmovny exposlance ze skandálu s náhradami

Více než tucet britských exposlanců z Konzervativní strany, pět poradců a dva sponzoři strany se díky premiéru Davidu Cameronovi přestěhovali do opačné, klidnější části Westminsterského paláce, kde sídlí Sněmovna lordů.

Duda: S běženci podle možností zemí

Přijímání uprchlíků musí vycházet z možností jednotlivých zemí. Při své včerejší návštěvě Berlína to zdůraznil nový polský prezident Andrzej Duda. Spolu s německým kolegou Joachimem Gauckem žádal více evropské spolupráce v této věci.

Vrah poslankyně dostal 17 let

Bývalý ruský poslanec za nacionalisty Michail Gluščenko byl včera v Petrohradu odsouzen k 17 letům vězení za zosnování vraždy své parlamentní kolegyně, liberálky Galiny Starovojtovové, usmrcené roku 1998. Starovojtovová bývala v éře prvního ruského prezidenta Borise Jelcina známou političkou.