Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Pondělí 30. listopadu 2015
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Abaaoud připravoval útoky také na židovské cíle

Abdelhamid Abaaoud, mozek teroristických útoků v Paříži, údajně chystal další akce zaměřené na židovské cíle a narušení provozu škol. Informovala o tom v sobotu BBC s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování.

Krejčířova sídla byla vydražena. Za kolik, neřekli

Luxusní vila na předměstí Bedfordview a venkovský dům v údolí řeky Vaal ze zabaveného majetku uprchlého Radovana Krejčíře v Jižní Africe byly v sobotu vydraženy během 10 minut. Výtěžek má uhradit jeho dlužné daně.

Kurdové stihnou válčit i spravovat region

Z malého barelu hořícího na kraji hlavní ulice občas vyšlehne plamen. Osvítí tři písmena na oprýskané stěně: YPJ – zkratku označující ženské obranné jednotky Rojavy. Kolem ohně klidně sedí tři staříci a popíjejí čaj.

Násilí zaplatila životem téměř stovka Palestinců

Téměř stovka Palestinců už zemřela od počátku října při násilnostech v Izraeli. Většinu obětí tvoří útočníci, kteří zranili nebo zabili izraelského vojáka či civilistu. Střety si vyžádaly také 17 obětí na izraelské straně i život Američana a Eritrejce.

Connery mlčel, ženu před soudem nezachránil

Toho se James Bond na stará kolena nenadál – Micheline Roquebruneová (86), manželka filmového představitele agenta Jejího Veličenstva Seana Conneryho (85), se podle prokurátora ze španělské Marbelly dopustila na Costa del Sol realitních podvodů.

Papež ve střední Africe

Papež František včera přiletěl do Středoafrické republiky, kde byl uvítán s nadšením i obavami. Francouzské tajné služby mu doporučily, aby tam nejezdil. Jde o nejriskantnější etapu jeho cesty po kontinentu.

Američané nakupovali o Černém pátku i zbraně

Nákup zbraní všech typů poznamenal letošní Černý pátek, kdy obří slevy tradičně lákají milióny Američanů do obchodů, kde propuká nákupní šílenství. Den plný výprodejů následuje bezprostředně po Dni díkuvzdání, jednom z klíčových rodinných svátků.

McDonald’s: Kdo dal krysí hlavu do hamburgeru?

Řetězec rychlého občerstvení McDonald’s v Mexiku má problém. V jedné restauraci nedaleko metropole totiž počátkem měsíce našel zákazník v hamburgeru krysí hlavu, a úřady pobočku zavřely. Vedení firmy kvůli tomu prý zažaluje kohokoli, kdo ji tam dal a poškodil pověst restaurace.

Dohoda EU a Ankary o útlumu migrace

Příspěvek České republiky do společného unijního balíčku bude činit 700 miliónů korun Tři miliardy eur dvou letech, liberalizaci vízového režimu i znovuotevření unijního přístupového procesu slíbili včera v Bruselu unijní státníci Turecku výměnou za jeho pomoc se zvládáním migrační krize.

Také Makedonie už staví hraniční bariéru

Příslušníci makedonské armády začali v sobotu na makedonskořeckých hranicích stavět bariéru, která má zabránit volnému pohybu v místech, kudy do Makedonie pronikají běženci proudící přes řecké ostrovy do západní Evropy. Dokončili první tříkilometrový úsek.

* Dva zadržení chtěli napadnout Orbána

Dva muži, které před týdnem zadržela maďarská protiteroristická jednotka TEK, chtěli údajně zavraždit premiéra Viktora Orbána. Tvrdí to maďarský bulvární deník Blikk. „Oba muži jsou členy ultrapravicové organizace Maďarská národní armáda.

* Základna OSN v Mali přepadena: tři mrtví

Tři mrtví a 20 zraněných je výsledek raketového útoku proti základně mírové mise OSN na severovýchodě Mali. K útoku se přihlásila skupina Ansar Dine, napojená na al-Kajdá. Mise dohlíží na příměří mezi vládou a tamními povstalci.

* Předvolba KLDR je nyní 1912 na počest vůdce Kim Ir-sena

Severokorejské vedení údajně nařídilo místnímu mobilnímu operátorovi, aby změnil dosavadní telefonní předvolbu 191 a přidal k ní číslici 2. Nový kód tak odpovídá datu narození zesnulého zakladatele komunistické země Kim Ir-sena, který se narodil v roce 1912.

Německo zvažuje vyslat do Sýrie až 1200 vojáků

Německá armáda by mohla vyslat až 1200 svých vojáků do bojů proti Islámskému státu (IS) v Sýrii. Německé letectvo a námořnictvo by se mělo zapojit do koaliční mise, řekl generální inspektor německé armády Volker Wieker. Vše by mělo začít ještě letos.

Polský katolický kněz řídil vykradače kostelů

Policie v Lodži zadržela čtyřčlenný gang lupičů, který vykrádal kostely a fary v celém Polsku. Vedl ho katolický kněz M. Z. (41) z Bydhoště. Policisté zabavili nejen část ukradených předmětů, ale také u něj našli seznam a fotografie dalších vytipovaných svatostánků.

Fanatik zastřelil tři lidi na ženské klinice v USA

Tři lidi, policistu a dva civilisty, zastřelil v pátek na klinice plánovaného rodičovství v Colorado Springs muž, který vešel ozbrojený puškou a pálil na lidi před budovou. „Už žádné dětské orgány!“ měl podle televize NBC říci po zatčení fanatik identifikovaný jako Robert Lewis Dear (57).

Turci chystali předání ostatků pilota

Šéf Kremlu oznámil sankce vůči Ankaře: konec bezvízového styku, omezení dovozu a charterových letů Rakev s tělesnými ostatky ruského pilota Olega Pěškova, jehož bombardér Su-24 sestřelily 24. listopadu turecké stíhačky, mělo včera Turecko předat ruským diplomatům.