Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Čtvrtek 26. května 2016
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Netanjahu a Lieberman stvrdili nejpravicovější vládu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a Avigdor Lieberman, vůdce strany ruských imigrantů Izrael je náš domov, včera podepsali koaliční dohodu. Liebermanova strana jí vstupuje do vlády a Lieberman získal křeslo ministra obrany.

Švédský zatykač na Assange platí

Švédský soud včera potvrdil platnost evropského zatykače vydaného na Juliana Assange (44). Zakladatel serveru WikiLeaks žije od roku 2012 na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Obává se, že ho Británie v případě zadržení vydá do Švédska a to pak do USA.

Ve Florencii se propadlo nábřeží

V historickém centru Florencie se včera propadla část nábřeží podél řeky Arno. Propad půdy postihl i úsek u turisty vyhledávaného Starého mostu (Ponte Vecchio), na jehož protilehlé straně se nachází i světoznámá galerie Uffizi.

Amnesty: Státy EU včetně Česka navzdory zákazu dodávají zbraně Egyptu

Dvanáct z osmadvaceti států Evropské unie nerespektuje oficiální zákaz vývozu zbraní a zbrojního zboží z EU do Egypta. Podle agentury DPA to tvrdí mezinárodní organizace hájící lidská práva Amnesty International (AI) s tím, že mezi hříšníky jsou například Německo, Itálie, Bulharsko a také Česká republika.

Trumpův mítink zahalil dým

Pepřový sprej a clona z policejních dýmových granátů zahalily v úterý prostor před halou v Albuquerque v Novém Mexiku, kam poprvé přijel Donald Trump. Demonstranti vzali útokem vchod i policii, jiní překřikovali kandidáta přímo v sále.

Polskému bomberovi hrozí doživotí

Ze spáchání závažného teroristického činu, jehož cílem bylo minulý čtvrtek zabít desítky cestujících v autobuse MHD, obvinila ve středu vratislavská prokuratura vysokoškoláka Pawla R. (22). Den před tím ho zadrželo protiteroristické komando, kterému pomáhali pátrací psi německé policie.

Slovensko připravuje změny v dobrovolné sterilizaci

Ženám s minimálně čtyřmi dětmi nebo ženám starším 35 let s minimálně třemi dětmi by měla být uhrazena dobrovolná sterilizace z veřejného zdravotního pojištění. Návrh novely zákona o zdravotní péči v tomto znění předložily Lucia Nicholsonová a Natália Blahová, poslankyně opoziční strany Svoboda a solidarita (SaS).

Šéf bruselské pořádkové policie skončil v bezvědomí

Pierre Vandermissen, bruselský policejní komisař odpovědný za dodržování pořádku během demonstrací ve městě, utrpěl zranění při zásahu pořádkových sil proti stovce výtržníků, kteří narušili úterní šedesátitisícovou manifestaci proti úsporným opatřením vlády.

Izraelec požádal soud o ochranu před bohem

Jedinečná kauza se ocitla před soudcem v izraelské Haifě. Její obyvatel jej totiž žádal o příkaz, jenž by zakázal bohu se k němu přibližovat. Důvod? Během uplynulých tří let se k němu prý choval velmi špatně a policie k němu pouze vyslala několikrát hlídku.

Ruští vesničané chtějí plyn od prezidenta Obamy

Více než 500 ruských penzistů z vesnic kolem Moskvy se po 10 letech žádostí a stížností k úřadům o zavedení plynu rozhodlo svou žádost předložit americkému prezidentovi Obamovi.

Na severu Itálie žijí lidé až o tři roky déle než na Sicílii

Rozdíly mezi severem, středem a jihem Itálie se v plné síle projevují také na zdravotním stavu obyvatel jednotlivých částí Apeninského poloostrova. V severoitalském TridentskuJižním Tyrolsku je průměrný věk o dva až tři roky vyšší než v jihoitalské Campanii s hlavním městem Neapol.

Ukrajina jásá, Savčenková se vrátila

Rok, 11 měsíců a osm dní trvalo ruské zajetí Nadiji Savčenkové (35). Ukrajinská pilotka, letos na jaře odsouzená k 22 letům žaláře za údajný podíl při zabití dvou ruských novinářů na Donbasu, se včera odpoledne vrátila do vlasti jako hrdinka.

Koalice rebelů vyrazila na Rakku, baštu islamistů

Ofenzívu ve směru k syrskému městu Rakka, které Islámský stát určil za své centrum, zahájila včera povstalecká koalice Syrské demokratické síly (SDF) sdružující Kurdy a Araby. Zahájení operace vedené třemi směry potvrdil mluvčí koalice Talal Silo.

Abe na úvod Obamovi vmetl zločin na Okinawě

Japonský premiér Šinzó Abe včera u amerického prezidenta Baracka Obamy protestoval kvůli nedávné vraždě mladé japonské ženy, za kterou byl zatčen dvaatřicetiletý americký civilista pracující pro leteckou základnu Kadena na Okinawě.

Výsledky Eura bude věštit dvouletá koala z Lipska

Koala Oobi-Ooobi ze zoo v Lipsku bude předpovídat výsledky zápasů nadcházejícího evropského šampionátu ve fotbale ve Francii (od 10. června do 10. července). „Jako australské zvíře nebude nikomu stranit,“ zdůvodnila výběr mluvčí zoo.

Saakašvili chce zpět do Gruzie

Michail Saakašvili, někdejší gruzínský prezident a nynější gubernátor ukrajinské Oděské oblasti, by se rád vrátil do původní vlasti. „Ať to nikdo nechápe jako hrozbu. Je to přirozená věc.

Němci vyšetřují plán vydat Mein Kampf

Státní zastupitelství v německém Bambergu vyšetřuje lipské nakladatelství, které se chystá vydat Hitlerův Mein Kampf (Můj boj), aniž by knihu doprovodilo komentářem. Vydat Mein Kampf je v Německu od loňska možné, nikoliv ale bez komentáře, který by ho zařadil do historického kontextu.

Mansúra v čele Tálibánu nahradil „mulla z doby kamenné“

Afghánské povstalecké hnutí Tálibán si vybralo nového vůdce. Jak oznámil mluvčí povstalců, stal se jím mulla Hajbatulláh Achúndzáda. Jeho předchůdce mulla Muhammad Mansúr byl zabit v sobotu během cesty na pákistánském území, kdy na něj udeřil americký bezpilotník.

Belgie obvinila čtyři lidi z terorismu

Belgické úřady obvinily z teroristické činnosti čtyři lidi. Jsou podezřelí z podílu na plánování útoků v zemi a ze snahy o nábor dobrovolníků pro boj po boku islamistů v Sýrii a Libyi. Případ nemá žádnou souvislost s útoky z 22.

Berlín přitvrdí vůči běžencům

Vláda německé kancléřky Angely Merkelové se ve středu dohodla na nových opatřeních, která mají zefektivnit a urychlit integraci běženců do německé společnosti. „Podle mého názoru je důležitým mezníkem to, že vláda schvaluje zákon založený na principu rovnováhy příležitostí a povinností,“ řekla Merkelová.

Počítače zkazily nákupy zákaznici z Isis Avenue

Islámský stát už děsí i počítače. Platební systém PayPal odmítl platbu zadanou z prestižní adresy v britském Oxfordu, protože zákaznice bydlí na Isis Avenue, přičemž ISIS je anglická zkratka Islámského státu v Iráku a Sýrii.

Šéf slovenské diplomacie Lajčák se uchází o post v čele OSN

Slovenská vláda na středečním zasedání schválila kandidaturu ministra zahraničí Miroslava Lajčáka (53) na post generálního tajemníka OSN. Nový šéf Spojených národů by měl nastoupit do funkce v lednu příštího roku. Volba se odehraje letos v říjnu.

Baku propustilo novinářku RFE/RL

Z ázerbájdžánského vězení byla včera propuštěna novinářka Chadídža Ismailová, redaktorka Rádia Svoboda a držitelka ceny UNESCO, odsouzená loni na 7,5 roku vězení. Soud jí zmírnil trest na 3,5 roku s podmínečným odkladem.