Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Sobota 23. září 2017
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Do Katalánska míří další policejní posily

Španělské ministerstvo vnitra vysílá do Katalánska policejní posily, aby pomáhaly udržovat pořádek a zabránily přípravám referenda o nezávislosti. Jde o další krok Madridu proti vládě autonomní oblasti poté, co policie už v souvislosti s referendem plánovaným na 1.

Po Putinově návštěvě firmu evakuovali. Planý poplach

Téměř dva tisíce lidí musely být evakuovány ze sídla ruského internetového vyhledávače Yandex v Moskvě vzápětí poté, co je ve čtvrtek navštívil ruský prezident Vladimir Putin. Podle agentury RIA Novosti se tak stalo kvůli poplašné zprávě o výbušnině v budově.

Ivanka přiznala boj s poporodní depresí

Ivanka (35), nejstarší dcera a poradkyně prezidenta Donalda Trumpa, přiznala, že trpěla poporodními depresemi po narození všech tří potomků, Arabelly (6), Josepha (3) a Theodora (1).

Ruská ponorka udeřila na radikály

Střely s plochou dráhou letu odpálila včera ruská ponorka ze Středozemního moře na islámské radikály v severozápadní Sýrii. Terčem byly podle agentury Interfax sklady zbraní a základny radikálů v provincii Idlib, kde operují zejména členové oddílů sdružených v koalici zvané Výbor za osvobození Levanty, za níž stojí teroristé z al-Kajdá.

Proměnlivá Maria si bere životy

Hurikán Maria včera při tažení Karibikem znovu mírně zesílil a přiblížil se k ostrovům Turks a Caicos a k jižním Bahamám. Bouře, která zdevastovala stovky domů, způsobila lokální záplavy a připravila Portoriko o elektřinu, sice přechodně zeslábla, avšak dostala se opět na třetí kategorii pětibodové škály.

Merkelovou netrápí volby. Ale čas poté

Angela Merkelová (63) o triumfu svém i svého konzervativního bloku CDU/CSU v neděli u uren ani v nejmenším nepochybovala. Pokoušela se to skrývat, protože ví, jak ošidné bývá vžít se role někoho, kdo má výhru v kapse. Někdy se jí to však nezdařilo.

Vzmáhající se AfD míchá koktejl z radikálů a opomíjených

„Budete pískat, nebo hulákat?“ Lidé Sandra Oschkinata (35) procházejí řadami a vyzbrojují své oddíly pro nadcházející bitvu. Každému, kdo odpoví „pískat“, vtisknou do dlaně píšťalku.

Papež: Církev v postoji ke zneužívání dětí zaspala

Katolická církev se „poněkud zpozdila“ v boji proti sexuálnímu obtěžování dětí kněžími, prohlásil ve čtvrtek papež František. Dodal, že vedení církve nepochopilo, jak katastrofální ztrátu reputace jí to přinese.

Ukrajinský psychiatr varoval před depresemi veteránů, vzápětí skončil

Ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak odvolal vojenského psychiatra Oleha Druza, který tvrdil, že 93 procent účastníků tzv. protiteroristické operace na Donbasu jsou „potenciální hrozbou pro společnost“. Rozhodnutí zdůvodnil „pracovními nedostatky“.

Britský rekordman na kole objel zeměkouli za 79 dní

Britský cyklista Mark Beaumont (34) se v úterý dočkal u Vítězného oblouku v Paříži zaslouženého triumfu. Za 79 dní urazil v sedle bicyklu 25 400 kilometrů a vytvořil nový světový rekord.

Americká média se ztrácejí v překladu severokorejských urážek

Američtí novináři mají zřejmě stále větší potíže s překladem urážek, které severokorejská média a vůdce Kim Čong-un adresují Spojeným státům a jejich prezidentovi.

Z letiště na pláž za pět minut. Nice prý nejlepší, Praha osmá

Francouzské letovisko Nice má v Evropě nejefektivněji propojené letiště s centrem města. Vyplývá to z hodnocení časové a finanční dostupnosti více než 70 letišť, které sestavil portál GoEuro a o němž informovala televize CNN.

Exstarostka Slovjansku „propuštěna“ do domácího vězení

V domácím vězení bude vyšetřována Nelja Štepová (55), někdejší starostka východukrajinského města Slovjansk, která strávila více než tři roky ve vyšetřovací vazbě kvůli podezření z organizování „teroristických skupin“ a zpochybňování územní celistvosti Ukrajiny.

Francouzi by kvůli KLDR nemuseli odjet na olympiádu

Francouzští sportovci nebudou startovat na olympiádě v Jižní Koreji, pokud nebude zaručena jejich bezpečnost. Prohlásila to ministryně sportu Laura Flesselová. Zimní olympiáda se v únoru má konat v Pchjongčchangu, pouhých 80 km od hranic s KLDR.

Sopka Agung na Bali se probouzí

Šest tisíc lidí bylo evakuováno z vesnic poblíž sopky Agung na indonéském ostrově Bali. Z vulkánu stoupá dým, seizmologové zaznamenali otřesy půdy. Lety na mezinárodním letišti na Bali ale zatím nejsou omezovány a podle turistických kanceláří není zbytek ostrova nijak postižen.

Krtci se vrátili domů hledat v troskách

Psal se rok 1985 a Mexiko poničilo zemětřesení, po němž zůstalo podle odhadů deset tisíc mrtvých a třicet tisíc budov v troskách. Tehdy se zrodila skupina dobrovolníků, kteří později pomáhali mimo jiné po ničivých otřesech v Salvadoru (1987), Japonsku (1995), Kolumbii (1999), na Haiti (2010) a v Nepálu (2015).

Cerar zrušil cestu do Záhřebu kvůli sporu o moře

Slovinský premiér Miro Cerar zrušil návštěvu Záhřebu plánovanou na 27. září, při níž měl se svým chorvatským protějškem Andrejem Plenkovičem jednat o řešení sporu o Piranský záliv. Reagoval tak na projev v OSN, v němž chorvatský premiér kritizoval arbitrážní soud, který rozhodl ve prospěch Slovinska.

Brexit: Mayová přislíbila dvouleté přechodné období

Britská premiérka Theresa Mayová včera v projevu v italské Florencii prohlásila, že po odchodu Británie z Evropské unie v březnu 2019 by mělo existovat zhruba dvouleté přechodné období, aby se Londýn i Brusel přizpůsobily novým pravidlům.

Macron podepsal spornou reformu pracovního práva

Francouzský prezident Emmanuel Macron podepsal reformu zákoníku práce, proti níž se v zemi uskutečnila vlna protestů. Chce tak dát firmám větší možnosti při přizpůsobování pracovní doby a finanční odměny aktuálním podmínkám na pracovním trhu.

Kurdské referendum navzdory všem

Iráčtí Kurdové v pondělí vyrazí k volebním urnám, aby v referendu hlasovali o své nezávislosti. Ačkoli většina zvolí samostatnost, výsledek hlasování nebude závazný.

Severoitalští separatisté se vracejí ke kořenům. Barcelona je inspiruje

Nesmlouvavý postup španělské policie v Katalánsku našel v Itálii okamžitou odezvu. „Chci vyjádřit naprostou solidaritu 14 zatčeným katalánským občanům,“ řekl ve středu tajemník Ligy Severu Matteo Salvini (44).