Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Sobota 22. listopadu 2014
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Benátky se chystají zakázat turistům zavazadla na hlučných kolečkách

Od příštího jara má v Benátkách začít platit nařízení zakazující turistům používat kufry na plastových kolečkách. Město se tím chce bránit rostoucímu hluku, které tvrdý plast pod zavazadly desítek miliónů návštěvníků vytváří na kamenné dlažbě, schodištích a početných mostech.

Britští euroskeptici získali už druhé křeslo v parlamentu

Britská protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) jasně vyhrála další doplňovací volby v Anglii a získala druhého poslance v britském parlamentu. Stranu tam bude opět zastupovat přeběhlík od vládních konzervativců.

Kaczyňski tvrdí: Obecní volby byly zfalšovány

Třicet demonstrantů vtrhlo v noci ze čtvrtka na včerejšek do sídla Celostátní volební komise ve Varšavě a ohrožovalo její členy, kteří kvůli závažným technickým potížím zatím nebyli s to zveřejnit konečné výsledky nedělních voleb.

Slovenské dráhy si pronajaly soupravy ČD

Slovenské železnice si od Českých drah pronajaly 40 starších vagónů a pět lokomotiv, aby zvládly zvýšený nápor. Ten prudce vzrostl poté, co od pondělí mohou na Slovensku jezdit vlakem zdarma důchodci, děti a studenti a od 1.

Krátce

* ŠPANĚLSKÁ prokuratura chce stíhat politické představitele Katalánska včetně šéfa tamní vlády Artura Mase kvůli nedávnému hlasování o nezávislosti. Podle prokuratury se provinili tím, že se nepodřídili verdiktu ústavního soudu, který pozastavil plánované referendum, a obešli jeho rozhodnutí podporou konání neoficiálního hlasování.

Osmadvacítka kývla k rozhodnutí omezit spotřebu igelitek

Zvýšené poplatky či přitvrzení daní mají omezit plýtvání igelitovými taškami a sáčky. Nové opatření včera definitivně potvrdili velvyslanci všech 28 členských zemí EU včetně Česka. Týká se především tenkých tašek na jedno použití, jejichž spotřeba by do roku 2025 měla klesnout o 80 procent.

Biden varoval Rusko před izolací

Viceprezident byl v Kyjevě po jednáních nechtěným svědkem protestů proti Porošenkovi Rusko musí dodržet své závazky vůči mírovým dohodám o Ukrajině, jinak bude čelit rostoucím nákladům a větší izolaci.

Tisk: Merkelová zlomila v Brisbane nad Putinem hůl

Znají se přes deset let, od vypuknutí krize na Ukrajině si do poloviny listopadu šestatřicetkrát telefonovali, osm hodin mezi čtyřma očima věnovali osobnímu jednání, hovoří spolu na rovinu, ale lidsky se nikdy nesblížili.

Novou studenou válku začal Západ, řekl Klaus ruské TV

Podle bývalého českého prezidenta Václava Klause jsme se ocitli v nové studené válce, kterou nerozpoutalo Rusko, ale Západ. Klaus to řekl ruské opoziční televizi Dožď a Ukrajinu označil za „umělý stát“, což se dostalo i do titulku textu na stránkách stanice.

Japonci jdou předčasně volit

Japonský premiér Šinzó Abe včera rozpustil dolní komoru parlamentu, čímž otevřel cestu pro předčasné volby, které se uskuteční 14. prosince. Mandát sněmu měl trvat ještě dva roky.

Izrael po útoku v synagoze uvolnil pravidla držení zbraní

Izrael zmírnil po úterním teroristickém útoku v Jeruzalémě pravidla pro nošení zbraní. Podle ministerstva pro vnitřní bezpečnost právo nosit zbraň bylo rozšířeno ve více než čtyřech desítkách měst považovaných za riziková, mezi nimiž jsou i některé židovské osady na západním břehu Jordánu.

Obama spouští imigrační reformu

Zásadně změnit zanedbaný imigrační systém USA chce prezident Barack Obama. Reformní plán představil včera s tím, že nová opatření míní zavést vlastním prezidentským nařízením a obejít tak sněmovní republikány.