Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Pátek 30. ledna 2015
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Zemřel otec laseru Townes

Ve věku 99 let v úterý zemřel americký fyzik Charles Hard Townes, jeden z „otců“ laseru. S kolegou Arthurem Schawlowem si roku 1960 dal patentovat princip kvantového zesilovače optického záření.

Castro vyzval Američany k vrácení Guantánama

Normalizace vztahů mezi Kubou a USA musí zahrnout zrušení blokády a vrácení zóny Guantánamo, prohlásil na latinskoamerickém summitu v kostarickém San José kubánský prezident Raúl Castro.

Jednoho z rukojmích v Sydney zabila policejní střelba

Jednu ze dvou obětí, které přišly o život při osvobozovací akci australské policie v kavárně v Sydney, zabily úlomky policejních střel. Právničku Katrinu Dawsonovou zasáhlo šest úlomků jedné či více policejních střel, které se odrazily od tvrdého povrchu.

Šéf Bílého domu dostane nový boeing, vylepšený model jumba

Novým letounem amerického prezidenta bude od roku 2017 Boeing 747-8. Ve středu to oznámil Pentagon. Tento nejnovější typ „jumba“ sice létá i na komerčních linkách (jako ten nynější), avšak prezidentská verze bude samozřejmě podstatně jiná.

Čaj s jedem kalí vztahy Londýn–Moskva

Start veřejného projednávání kauzy kolem smrti bývalého sovětského a ruského agenta Alexandra Litviněnka je už jen posledním dějstvím aféry, která devět let zatěžuje vztahy mezi Británií a Ruskem.

Na ledový chrám v Jasné padlo téměř 50 tun ledu

Jasná Lyžařské středisko Jasná bude do konce sezóny zdobit antický chrám z ledu. Na jeho stavbu dovezli téměř 50 tun ledu z Polska. Na vytvoření chrámu pracovalo pět uměleckých sochařů a pět pomocníků deset dní.

Kanada má vlastní program sledování webu

Kanadská výzvědná služba CSE má vlastní program globálního sledování elektronické komunikace, v jehož rámci analyzuje denně data z 10–15 miliónů souborů stahovaných nebo posílaných na internetu.

Lebka z Izraele dokládá migraci lidí z Afriky

Lidé před mnoha tisíci let začali opouštět svou kolébku v Africe a zamířili přes Blízký východ do Evropy. Vědci nyní mají totiž první fosilii, která s největší pravděpodobností tuto cestu dokládá.

Pátrání po obětech letu AirAsia končí

Airbus indonéské společnosti AirAsia, který se zřítil 28. prosince se 162 lidmi, byl technicky v pořádku a posádka měla řádná osvědčení, sdělil indonéský úřad pro dopravní bezpečnost.

Zaorálek: Oslabení sankcí neaktuální

Brusel Po vyostření situace na Ukrajině jednali včera mimořádně šéfové diplomacie EU o dalších sankcích vůči Rusku. Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka není jejich zmírnění na pořadu dne.

Uřízneme ti hlavu, vzkázal IS Obamovi

S pohrůžkou namířenou přímo prezidentovi USA Baracku Obamovi vyrukoval Islámský stát na videu zveřejněném dva dny poté, co musel ustoupit ze severosyrského Kobani. „Věz, Obamo, že dojdeme do Ameriky!

Hlas na nahrávce islamistů hrozí smrtí jordánského pilota

Jordánský armádní pilot plukovník Maáz Kasásba (26), kterého zadržují radikálové z organizace Islámský stát (IS), bude zabit, pokud se do západu slunce v iráckém Mosulu neuskuteční výměna za iráckou teroristku Sadžídu Rišávíovou (49) vězněnou v Jordánsku.

Přejetý kocour Bart se vyhrabal z hrobu, páníček ho ale zradil

Bart, oblíbený kocour Ellise Hutsona z floridské Tampy, se stal obětí automobilového provozu. Pět dní ležel v tratolišti krve u silnice, než jej Hutson objevil. Kocour měl rozbitou hlavu a nejevil známky života a Hutson požádal jednoho souseda, aby Bartovi vykopal hrob.

Minské rozhovory se mají dnes obnovit

Kontaktní skupina, která jedná o řešení konfliktu na východě Ukrajiny, by se měla dnes, poprvé od nové eskalace bojů, sejít v Minsku, informovala agentura Interfax-Západ. Účast potvrdili i doněčtí a luhanští separatisté, kteří nedávno nové rozhovory o míru odmítali.

V Itálii volí prezidenta

V Itálii včera začala volba nové hlavy státu. Nástupce prezidenta Giorgia Napolitana (89), který před dvěma týdny odstoupil, vybírá kolegium 1009 volitelů složené z poslanců dolní komory, senátorů a zástupců regionů.

Řecko je připraveno jednat, uklidňuje šéf europarlamentu

Řecko je připraveno jednat s věřiteli o své snaze změnit podmínky mezinárodní úvěrové pomoci. Oznámil to včera šéf Evropského parlamentu Martin Schulz, jenž jako první bruselský činitel při osobním setkání testoval skutečné záměry nového řeckého premiéra Alexise Tsiprase zvoleného za výrazně levicovou stranu Syriza, jejíž radikální program Evropu znepokojil.

Ebola začala mutovat, hrozí rychlé šíření

Virus krvácivé horečky ebola, která v západní Africe během téměř roční prudké epidemie postihla přes 22 tisíc lidí a zabila na devět tisíc z nich, v současné době znovu mutuje.

Šéf židovské obce musel z baráku v Osvětimi oknem

S Ricardem Pacificim, šéfem římské židovské obce, který se v úterý zúčastnil piety k 70, výročí osvobození koncentráku v Osvětimi, natáčela italská televize přímý vstup téhož dne večer. Protože skončili kolem 23.

V Dominikánské republice zadržen hledaný Čech

Policie v Dominikánské republice zadržela na základě zatykače Interpolu Čecha Jiřího Exnera (55), stíhaného v ČR za zpronevěru. Oznámil to včera dominikánský list Diario Libre s odvoláním na mluvčího kriminální policie v Santo Domingu.