Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Úterý 13. října 2015
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

OBSE: Volby v Bělorusku měly k demokracii daleko

Bělorusko sice dosáhlo jistých zlepšení, nedělní volby ale ukázaly, že zemi čeká ještě dlouhá cesta, aby mohla splnit své demokratické závazky. Prohlásil to včera v Minsku šéf pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Kent Harstedt.

Moskva už předem zpochybnila zprávu o katastrofě boeingu

Moskva včera ústy ministra zahraničí Sergeje Lavrova předem zpochybnila vyšetřovací zprávu o sestřelení malajsijského boeingu nad Ukrajinou, kterou má dnes zveřejnit Nizozemský bezpečnostní úřad. „Nebudu ani vyjmenovávat mnohé a mnohé podivnosti (kolem vyšetřování),“ prohlásil podle serveru Gazeta.

Exšéf ropného gigantu v Číně odsouzen za korupci

Bývalý šéf největší čínské ropné společnosti CNPC Ťiang Ťiemin byl odsouzen k 16 rokům vězení za korupci. Ťiang působil i ve funkci ředitele úřadu dohlížejícího na největší státní firmy. V dubnu se přiznal k braní úplatků.

Šéf labouristů se nedostavil k přísaze u královny a raději vyrazil na túru

Záhada z westminsterských kuloárů je vyřešena – předseda labouristů a přesvědčený odpůrce monarchie Jeremy Corbyn místo přísahy královně a přijetí do její soukromé rady minulý čtvrtek vyrazil na túru Skotskou vysočinou. V době, kdy měl pokleknout před Alžbětou II.

ISLAMISTÉ UŠKRTILI DOZORCE A PRCHLI

z vězení. Devět trestanců odsouzených za organizování teroristických útoků včera uprchlo z vězení u kyrgyzské metropole Biškeku. Podle vězeňské správy při útěku uškrtili tři dozorce, jeden přežil v kritickém stavu. Pět uprchlíků zatkli u hranic s Kazachstánem, čtyři unikli.

V Kábulu spadl vrtulník NATO – zachytil o lano

Na základně NATO v Kábulu se v neděli pozdě odpoledne zřítil vojenský vrtulník Puma Mk 2, v jehož troskách zahynulo pět příslušníků mezinárodní koalice a dalších pět utrpělo zranění. Podle afghánských zdrojů stroj zavadil o ocelové lano poutající hlídkovací balón, který monitoruje dění na zemi.

Dav v Guatemale lynčoval starostu

Starosta města v Guatemale zemřel poté, co ho zbil a zapálil dav rozzuřených lidí. Ti ho podezírali, že nařídil útok na politického oponenta, při němž zahynuly dvě ženy a dalších pět lidí bylo zraněno.

Izraelci zastřelili tři útočící Palestince

Izraelští policisté zastřelili Palestince, který včera poblíž Chrámové hory v Jeruzalémě nožem napadl jejich kolegu. Druhý útok se odehrál rovněž v Jeruzalémě, kde palestinská útočnice nožem lehce zranila policejního důstojníka.

Seehofer: Budeme chtít tranzitní zóny

Německé vládní strany CSU a CDU se shodly na požadavku zřídit na německých vnějších hranicích tranzitní zóny pro uprchlíky. Oznámil to včera šéf CSU a bavorský premiér Horst Seehofer. Většina médií to považuje za vítězství CSU nad kancléřkou Angelou Merkelovou.

Východ SRN a běženci – náklonnost, neklid, nepochopení

Směsicí pocitů - od neochabující vstřícnosti přes zneklidnění z věcí příštích až po obhroublé výkřiky „Táhněte domů!“ - reagují lidé na východě Spolkové republiky na uprchlické vlny.

Atentáty v Ankaře spáchali dva sebevrazi

V turecké metropoli Ankaře v sobotu útočili dva sebevražední atentátníci, potvrdil včera premiér Ahmet Davutoglu. Vyšetřovatelé vycházejí z hypotézy, že za útokem stojí radikálové z hnutí Islámský stát (IS).

Lidé stáli po kotníky v krvi a volali o pomoc

O zmaru a naprosté bezmoci hovořili včera lidé, kteří přežili dva sobotní bombové útoky před nádražím v turecké Ankaře. Přeživší stáli mezi kusy lidských těl, někteří po kotníky v krvi, a čekali na pomoc, která ale nepřicházela: podle svědků sanitky přijely na místo neštěstí zhruba až po půl hodině a policie ještě později.

Krejčířův verdikt odložen

Johannesburský soud včera opět odložil vynesení verdiktu nad českým uprchlíkem Radovanem Krejčířem, který byl v srpnu uznán vinným z pokusu o vraždu, únosu a přechovávání drog. V soudní síni panovala mimořádná bezpečnostní opatření.

Asad za ruské podpory postupuje

Dobyl část města Kafr Nabúda na západě a blíží se ke strategické dálnici Třicet cílů v syrské západní provincii Hamá bombardovala včera ruská letadla, načež tam syrská armáda se spojenci postoupila v boji proti povstalcům.

Scotland Yard už prý nehlídá misi s Assangem

Britská policie ukončila hlídkování u ekvádorského velvyslanectví v Londýně, kde se skrývá Julian Assange (44), zakladatel serveru WikiLeaks.

Francie chystá proti silničním pirátům drony a chytré radary

Francie chce snížit počet obětí dopravních nehod s pomocí dronů. Jde o jedno ze série opatření proti neukázněným řidičům, které schválila vláda. Počet mrtvých na silnicích by se tak měl snížit z loňských 3384 na dva tisíce v roce 2020.

Izraelci zastřelili dva útočící Palestince

Izraelští policisté zastřelili Palestince, který včera poblíž Chrámové hory v Jeruzalémě nožem napadl jejich kolegu. Druhý útok se odehrál rovněž v Jeruzalémě, kde palestinská útočnice nožem lehce zranila policejního důstojníka.

Soud nařídil propustit syny Mubaraka

Egyptský soud včera nařídil propuštění synů bývalého prezidenta Husního Mubaraka (87) z vězení. Trest za zpronevěru státních prostředků si odpykali a na výsledek odvolání v případu dalších korupčních kauz budou moci Gamál a Alá Mubarakovi čekat na svobodě, uvedla média.