Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Čtvrtek 24. července 2014
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Guantánamo: sestra odmítla krmit hladovkáře

Jako první vlaštovku armádního protestu proti podmínkám vězňů na Guantánamu označil britský list Guardian čin nejmenované zdravotnice amerického námořnictva. Sestra, která do věznice pro údajné „teroristy“ z Afghánistánu a dalších zemí přišla jako dobrovolnice před několika měsíci, odmítla podávat umělou výživu zadržovaným.

Izrael mohl v Gaze spáchat podle OSN válečné zločiny

Izrael se v bojích v pásmu Gazy možná dopustil demolicí domů a zabíjením dětí válečných zločinů. Při mimořádném jednání Rady OSN pro lidská práva to včera v Ženevě řekla vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navanethem Pillayová.

Obří vrak vyplul na poslední cestu

Concordia míří na rozebrání do Janova, u pobřeží Korsiky budou pohyb konvoje monitorovat Francouzi Kolos se tedy konečně dal do pohybu. A pokud vše dopadne dobře, téměř 300 metrů dlouhý a 68 metrů široký vrak Concordie dorazí v neděli do janovského přístavu vzdáleného 350 kilometrů.

Rusko zavádí věčný zimní čas

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon, který zavádí „věčný“ zimní čas. Čas se v Rusku posune o hodinu zpátky 26. října ve dvě ráno. Výjimku tvoří Kamčatský kraj. Letní čas si „navěky“ zachovají také v Urdmurtsku, na Čukotce a v Samarské a Kemerovské oblasti.

Turecko zatklo desítky policistů

Desítky vysokých policejních činitelů v aktivní službě nebo v důchodu byly v úterý zatčeny při rozsáhlém zátahu v Turecku. Prokuratura je většinou obviňuje z podílu na ilegálním sledování některých vládních činitelů, včetně premiéra Erdogana a jeho týmu.

Jihokorejský miliardář se schovával v chatě za stěnou

Dva měsíce bezúspěšně pátraly tisíce jihokorejských policistů po Ju Pjon-unovi (na snímku), majiteli potopeného trajektu Sewol. Jednou se ocitli od miliardáře jen na pár metrů, ale neobjevili ho. Ju se schovával v chatě za městem Sunčchon za dřevěnou stěnou v patře.

Čínská firma dodávala prošlé maso

Šanghajská policie zadržela pět lidí v rámci vyšetřování čínské potravinářské společnosti Shanghai Husi Food. Ta čelí obvinění, že dodávala maso s prošlou lhůtou řetězcům rychlého občerstvení, včetně firem McDonald’s a KFC.

Desítky mrtvých při atentátech v Nigérii

V severonigerijském městě Kaduna včera při dvou bombových útocích zahynulo nejméně 82 lidí. Informoval o tom tamní pracovník Červeného kříže. Terčem prvního útoku byl umírněný muslimský duchovní Dahiri Bauchi, který vyvázl nezraněn.

USA: Rusko na boeing nestřílelo

Americká špionáž soudí, že raketu odpálili rebelové * Vazbu Moskvy na incident vidí ve vyzbrojování vzbouřenců USA nemají žádné důkazy, že by Rusko bylo přímo zapojeno do sestřelení malajsijského boeingu.

Kreml prý nestojí o růst konfrontačních nálad

Ruský prezident Vladimir Putin nestojí o zesílení konfrontačních nálad. Shodli se na tom politologové analyzující pro list Vědomosti projev šéfa Kremlu před ruskou bezpečnostní radou s tím, že nejsrozumitelnější byla část pro „zahraniční auditorium“.

Poslanci vyhnali šéfa komunistů

Ukrajinští zákonodárci včera po bouřlivých debatách a potyčkách vyhnali z parlamentu dva své kolegy - šéfa komunistů Petra Symonenka a poslance bývalé vládní Strany regionů Mykolu Levčenka. Oba je rozezlili svými vyjádřeními na adresu ukrajinské armády.

Moskva prý může přerušit dovoz potravin z Ukrajiny

Rusko může přerušit dovoz potravin z Ukrajiny kvůli obchodní dohodě Kyjeva s EU, sdělil zástupce ruské veterinární a hygienické služby. „Je tu možnost pozastavení dodávek potravin z Ukrajiny do Ruska,“ uvedl představitel úřadu. Ukrajina podepsala 27.

Povstalci sestřelili v lokalitě pádu boeingu dva armádní bitevníky

Ozbrojenci samozvané Doněcké lidové republiky včera sestřelili dvě ukrajinská vojenská letadla. Oba bitevníky Su-25 zasáhli v prostoru, kde se zřítil malajsijský boeing. Informaci potvrdila ukrajinská armáda s tím, že piloti obou strojů se pravděpodobně katapultovali a hledají je vojenští záchranáři.

Tajfun srazil tchajwanské letadlo

Nezdařený pokus o nouzové přistání během tajfunu se stal osudným 47 lidem na regionální letecké lince na tchajwanské Pescadorské ostrovy. „Došlo k havárii, čekáme na detailní informace,“ řekl čínské sekci BBC David Vargas, mluvčí italsko-francouzského výrobce havarovaného letadla.

Vesničané našli vážku prehistorických rozměrů

Dříve neznámá vážka z jezírek v okolí čínského města Čchengtu má sice ještě daleko do někdejších hmyzích monster o rozpětí 80 centimetrů, poletujících nad vodami druhohorního triasu před 250 milióny lety, ale i tak jde o největšího zástupce žijícího vodního hmyzu.

Slovenské elektrárny zažily policejní razii

Největšího výrobce elektřiny v SR – Slovenské elektrárny – stihla včera rozsáhlá policejní razie. Podle policejního prezidenta Tibora Gašpara zajišťovali policisté doklady a data v počítačích.

Čínské město izoloval mor

Veškerý pohyb mezi centrem města Jü-men a jeho předpolím v severozápadní provincii Kansu, jíž ve středověku procházela slavná Hedvábná stezka, přerušily čínské úřady poté, co tu minulý týden 38letý muž zemřel na dýmějový mor. Motoristé musí volit objížďku.