Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Úterý 28. června 2016
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Také s Izraelem teď Ankara žehlí vztahy

Turecko a Izrael po šestileté krizi normalizovaly vztahy. Oznámil to včera v Ankaře turecký premiér Binali Yildirim. Krátce po něm dohodu potvrdil z Říma izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Vztahy poškodil útok izraelské armády na tureckou flotilu pro Gazu v roce 2010.

Zemřel Bud Spencer

Ve věku 86 let včera v Římě zemřel italský herec Bud Spencer. Informovala o tom agentura ANSA s odvoláním na umělcova syna. Spencer, vlastním jménem Carlo Pedersoli, se proslavil hlavně rolemi v italských westernech, v nichž hrál po boku Terence Hilla.

* LETADLO společnosti

Singapore Airlines letící z tohoto městského státu do Milána se včera muselo kvůli problému s motorem vrátit na letiště. Krátce po nouzovém přistání začalo hořet, naštěstí ale nebyl nikdo zraněn. Letadlo letělo asi dvě hodiny, když pilot oznámil, že má problém s motorem.

Křesťané by měli požádat gaye o odpuštění, prohlásil papež

Křesťané by měli požádat homosexuály o odpuštění za to, jak s nimi jednali. Řekl to v neděli papež František novinářům na palubě papežského speciálu cestou z Arménie. Zopakoval přitom svůj výrok z paluby letadla při návratu z Rio de Janeira v létě 2013: „Kdo jsem, abych soudil.

Ital zkouší víno podle popisu z bible

Nedaleko Otranta italský lékař a farmakolog Francesco Carlucci produkuje na starobylé vinici víno způsobem, který se používal před 3600 lety. „Nedělám to z obchodních důvodů, je to věc symbolická,“ říká a dodává, že nápad dostal při archeologickém objevu v západní oblasti Galileje, dnes na území Izraele.

Rajoy hledá spojence pro novou vládu. Vyhlídky nevalné

Marian Rajoy, vítěz nedělních předčasných voleb ve Španělsku a úřadující lidovecký (PP) premiér, se hned včera chystal zahájit vyjednávání o povolební koalici. Šance na vytvoření stabilní vlády ale nejsou vysoké.

Brexit: Unie teď odsouzena čekat

Cameron povede v Bruselu jen neformální rozhovory, žádné zásadní téma ale neotevře Sázka Evropské unie, že dotlačí Londýn spustit co nejdříve odchod z EU, se nyní míjí účinkem: na summitu v Bruselu, který začíná dnes, totiž britský premiér David Cameron bude jen u neformální večeře vysvětlovat postoj Londýna.

Juncker by chtěl rozšířit eurozónu

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker chce brexit využít k tomu, aby se rozšířila eurozóna a eurem se do budoucna platilo v celé EU. S odvoláním na zdroje z Junckerova okolí to včera napsal německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Pryč s polskou verbeží, volají v angličtině xenofobní letáky

Vlna útoků proti imigrantům se v posledních dnech zvedla v Británii. Směřuje obzvlášť vůči polské komunitě, která je mezi přistěhovalci z EU nejpočetnější. V hrabství Cambridgeshire kdosi dával polským rodinám do poštovních schránek letáky v polštině a angličtině.

Kaczyňski viní z brexitu Tuska

Šéf polské vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyňski včera obvinil předsedu Evropské rady a svého krajana a rivala Donalda Tuska z odpovědnosti za brexit. Podle něho by Tusk měl „zmizet z evropské politiky“.

Šéf labouristů čelí výzvám k odchodu

Vůdce britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn se po rozhodnutí Britů opustit Unii ocitá pod stále větším tlakem k odstoupení. Poté, co se mu o víkendu rozpadl stínový kabinet, vyzval jej včera k rezignaci Chris Bryant, labouristický stínový předseda Dolní sněmovny parlamentu.

Tlaku z Bruselu budeme odolávat, upozornil Cameron

Tlak z Bruselu nedonutí Londýn urychlit jednání o vystoupení Británie z EU. Prohlásil to premiér David Cameron včera v parlamentu během prvního veřejného vystoupení od pátečního avíza své rezignace. „Toto rozhodnutí je výhradně na Londýnu.

Erdogan se Moskvě omluvil za smrt pilota

Omluvu za listopadové sestřelení ruského letadla na syrskoturecké hranici a smrt pilota vyjádřil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v dopise ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, oznámil včera Kreml.