Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Pondělí 5. prosince 2016
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Castro pohřben. Yo soy Fidel! volali Kubánci

Při soukromém obřadu byl včera ve východokubánském Santiagu pohřben kubánský vůdce Fidel Castro, který vládl zemi půl století. Zemřel 25. listopadu ve věku 90 let. Průvod s urnou provázený vojáky ve slavnostních uniformách vyšel po poledni našeho času z parku Revoluce.

Polská vládní PiS zpřísnila podmínky pro demonstrace

složitější než dosud. Konzervativní Demonstrovat bude v Polsku vláda Práva a spravedlnosti (PiS) schválila novelu zákona upravující kdo, kdy a kde bude moci vyjít do ulic. Sejm, kde má PiS většinu, rychlostí blesku a bez jakékoliv veřejné diskuse novelu v pátek odsouhlasil.

Když se ani muži zákona necítí bezpečně

Francouzští policisté už i stávkovali – mají za to, že v krizí poznamenané atmosféře nejsou legislativně dost ochráněni Francouzská policie čelí v poslední době stále častějším a stále agresívnějším útokům. Je to důsledek neutěšeného stavu věcí v zemi.

Paškovi synovci vyvázli ze rvačky zatím bez trestu

Okresní soud v Košicích zamítl žalobu na tři synovce expředsedy parlamentu SR Pavla Pašky (Směr – sociální demokracie), kteří čelili žalobě kvůli výtržnictví a dva i z ublížení na zdraví.

Za studií mě přejel autobus, zavzpomínal princ Charles

O střetu s autobusem vyprávěl při nynější návštěvě v Cambridgi britský korunní princ Charles. Autobus ho prý „přejel“ ve chvíli, kdy jel na kole okolo tamní budovy Fitzwilliam Museum.

OSN: Assange je svévolně zadržován

Komise při Radě OSN pro lidská práva odmítla nesouhlas Londýna s jejím názorem, že zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange (44) je svévolně zadržován. Komise v únoru ke stížnosti Assange sdělila, že Británie a Švédsko muže od prosince 2010 svévolně zadržují, a proto by měl být osvobozen a také odškodněn.

Albánský soud potvrdil tvrdé tresty

Albánský odvolací soud potvrdil tresty vězení pro devět lidí, kteří byli v květnu odsouzeni za podněcování terorismu a verbování do islamistických oddílů. Poslali tam na 70 bojovníků. Čtyři odsouzení dostali 13 až 18 let, u zbylých pěti soud zmírnil původní tresty, z nichž nejnižší byl sedm let.

Mosul už týden nedostal žádné jídlo ani palivo

Do iráckého Mosulu, kde armáda bojuje s teroristickým Islámským státem (IS), se již týden nedostaly zásoby jídla a paliva. Podle místních obyvatel přitom v oblasti zavládlo chladné počasí a blíží se tuhá zima. „Neteče voda, ceny potravin vzrostly a je hrozná zima.

Ghana uzavřela falešnou misi Spojených států

Úřady v Ghaně uzavřely falešnou ambasádu Spojených států, která deset let vydávala nelegálně získaná originální americká víza. Za jedno vízum si účtovala šest tisíc dolarů (152 tisíc korun). Do systému byl zapojen i ghanský právník, odborník na přistěhovalecké a kriminální právo.

Ve Finsku zabita starostka města a dvě novinářky

Starostku města a dvě další ženy zastřelil na jihovýchodě Finska mladý muž. Podle policie jsou mezi oběťmi dvě místní novinářky. Pachatel byl včera zadržen. Incident se udál v noci na neděli v městečku Imatra u hranic s Ruskem.

Trump vyrazil na kostýmní párty „sám za sebe“

V klasickém tmavém obleku se dostavil budoucí americký prezident Donald Trump na tradiční kostýmovou párty nazvanou Villains and Heroes (Padouši a hrdinové), kterou v sobotu pořádali největší sponzoři jeho volební kampaně, rodina finančníka Roberta Mercera.

Pacient s rakovinou prostaty byl vyléčen šokovou léčbou obřích dávek testosteronu

Muž trpící pokročilou rakovinou prostaty je považován za vyléčeného poté, co doktoři vystavili jeho nádor „šoku“ v podobě megadávek testosteronu. Rakovinné buňky se pak přestaly dělit, napsal list The Daily Telegraph.

Oaklandem otřásl požár, neštěstí může mít až 40 obětí

Až na čtyři desítky by mohl podle úřadů stoupnout počet obětí v improvizovaném tanečním klubu v kalifornském Oaklandu. První zprávy z místa tragédie přitom hovořily o devíti mrtvých. Jenže pak vyšlo najevo, že v budově mohlo být na koncertě a taneční párty až sto lidí a úřady zatím stále pohřešují asi 25 z nich.

Němci zatkli Turka, na nějž Ankara vypsala odměnu

Policie zatkla v Hamburku člena turecké Revoluční strany pro lidové osvobození (DHKP-C), kterou Ankara označuje za teroristickou. Na Musu Aşoglua byla tureckými úřady vypsána odměna čtyři milióny tureckých lir (téměř 29 miliónů korun).

Malajsijský premiér vedl protest proti útlaku Rohingů

Do čela demonstrace, jejíž účastníci protestovali proti údajné genocidě barmské etnické menšiny Rohingů, se včera v Kuala Lumpuru postavil malajsijský premiér Najib Abdul Razak. Apeloval na asijské sousedy a mezinárodní společenství, aby zesílili tlak na zastavení násilí proti tomuto etniku v Barmě.

Nalezeny ostatky obětí havárie indonéského letadla

Indonéští záchranáři našli včera ostatky obětí v moři, kde v sobotu havarovalo policejní letadlo se 13 osobami. Stroj M28 Skytruck vzlétl z ostrova Bangka u jihovýchodního pobřeží Sumatry a mířil na ostrov Batam jižně od Singapuru.

Uzbekistán volil nástupce Karimova

Uzbekistán včera v prezidentských volbách vybral nástupce autoritářského vůdce Islama Karimova, jenž po 27 letech působení v čele středoasijské republiky podlehl v září mozkové mrtvici. Výsledky se očekávají dnes.

Ukrajina: Policisté zastřelili pět vlastních

Pět ukrajinských policistů zahynulo v noci na včerejšek při zátahu ve městě Knjažyči poblíž Kyjeva. Operace proti gangu lupičů skončila přestřelkou mezi různými složkami strážců zákona. Zmatek vyvolal alarm, který se z neznámých důvodů spustil v domě nedaleko místa, kde se policie připravovala k zásahu.

Italové hlasovali o ústavě i Renzim

Italští voliči včera v referendu rozhodovali o ústavních reformách, jež mají změnit těžkopádný politický systém země. Šlo ale hlavně o budoucnost středolevé vlády premiéra Mattea Renziho (41), který s plebiscitem spojil své další působení v úřadu.

Trumpův telefonát s hlavou Tchaj-wanu rozhněval Peking

Ostrou reakci Pekingu vyvolal budoucí americký prezident Donald Trump svým pátečním telefonátem s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Při vůbec prvním podobném kontaktu od konce 70. let se podle jeho mluvčí shodli, že „mezi Tchajwanem a USA existují blízké hospodářské, politické a bezpečnostní vztahy“.

Ve Francii musejí odstranit sochu Panny Marie

Sochu Panny Marie musí odstranit z parku město Publier na východě Francie. Tamní soud to nařídil kvůli celostátnímu zákazu vystavování náboženských symbolů na veřejných prostranstvích. Podle serveru BBC News má město tři měsíce na to, aby sochu odklidilo.