Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Pátek 26. května 2017
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Pohřešovaná Olivia zpívá s anděly

Jednou z obětí se stala i studentka Olivia Campbellová (15) – dívka, po níž se začalo masivně pátrát na sociálních sítích okamžitě po prvních zprávách o teroristickém útoku.

Abediovi muži měli prsty v teroru

Rodina Abediových pochází z Libye, kde tamní protiteroristická jednotka zadržela Hashema Abediho (20), mladšího bratra atentátníka z Manchesteru. Ten má prý vazby na Islámský stát. Při výslechu přiznal, že byl obeznámen s plány atentátu.

Generální prokurátor žádá rozpuštění kotlebovců

Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár podal ve čtvrtek k nejvyššímu soudu návrh na rozpuštění Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby. Informaci potvrdil mluvčí nejvyššího soudu Boris Urbančík. Generální prokuratura dostala celkem 170 podnětů ke zrušení strany.

Berlín vítal Obamu ovacemi

Amerického exprezidenta Baracka Obamu přivítali ve čtvrtek v Berlíně jako rockovou hvězdu. Objevil se tam spolu se spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou na veřejné diskusi o demokracii, která se konala u legendární Braniborské brány v centru německé metropole.

Bachaři zastavili násilí ostrými

Až střelba ostrými náboji zastavila konflikt v kalifornské věznici Pelican Bay, při němž trestanci ve středu napadli stráž zasahující obušky proti pěstnímu souboji dvou vězňů. Do nemocnice sanitky převezly osm vězeňských strážců a sedm vězňů, některé z nich s vážnými zraněními.

Savčenková stále chce být prezidentkou

Odhodlání stát se ukrajinskou prezidentkou opět potvrdila poslankyně Nadija Savčenková. „Jsem připravena převzít odpovědnost za zemi a kandidovat v prezidentských volbách,“ řekla polskému vydání Krytyka Polityczna na dotaz, zda za dva roky dodrží svůj dřívější záměr.

Učte se rusky, radí exministr Kerry studentům

Učebnici ruštiny by si měli pořídit zájemci o politický vliv za současné administrativy v USA, myslí si americký exministr zahraničí John Kerry. Při setkání se studenty řekl, že to nyní radí svým posluchačům. „Často se mě ptají na tajemství skutečného mocenského vlivu.

NATO dohodlo plány na zvýšení výdajů

Členské státy Severoatlantické aliance (NATO) sestaví do prosince národní plány, které ukáží, jakým způsobem chtějí jednotlivé země každoročně zvyšovat výdaje na obranu. Dohodli se na tom šéfové států a vlád NATO na včerejším summitu v Bruselu.

USA potvrdily civilní oběti při náletu na Mosul

Vyšetřování armády USA potvrdilo, že při březnovém americkém náletu na Mosul zemřelo nejméně 105 civilistů. Oznámil to včera Pentagon s tím, že příčinou krveprolití byl druhotný výbuch nechtěně vyvolaný bombardováním, po němž se zřítil dům plný lidí.

Černohorce, který stál před ním, Donald odstrčil

Americký prezident Donald Trump upoutal na summitu Aliance pozornost i gestem během prohlídky nové centrály NATO. Když se v jednu chvíli nenacházel v čele skupiny státníků poblíž šéfa NATO, odstrčil černohorského premiéra Duška Markoviče a postavil se před něho.

Švédsko odškodní tisíce Romů. Policie protiprávně sbírala data

Švédsko musí zaplatit odškodné tisícům Romů, které policie zahrnula do své databáze na základě jejich etnické příslušnosti. Ve prospěch žalující strany, 11 Romů, rozhodl soud už vloni, nyní jim dal zapravdu odvolací soud.

ESA přiznala vinu za krach mise

Modul Schiaparelli, který k Marsu vyslala Evropská kosmická agentura (ESA) a ruský Roskosmos, se loni v říjnu roztříštil o povrch rudé planety kvůli nedostatečnému softwaru. Ukázalo to vyšetřování příčin nehody. ESA za zkázu sondy přijala plnou odpovědnost.

Šéf Bílého domu si na Sicílii může smlsnout na své zmrzlině

Nejen mimořádná bezpečnostní opatření, ale i speciální zmrzlina na jeho počest čekají dnes na amerického prezidenta Donalda Trumpa v sicilském přímořském letovisku Taormina, dějišti summitu G7.

Britové zatýkají, výrobce bomby prchá

Vyšetřování pondělního teroristického útoku v britském Manchesteru postupuje rychle, ve vazbě je osm lidí, uvedla včera místní policie. Útok si vyžádal 22 obětí včetně dětí. Na 75 zraněných zůstává hospitalizováno v osmi různých zařízeních.