Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Sobota 13. září 2014
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Možné skotské sbohem děsí Británii

Referendum o skotské nezávislosti se neodvratně blíží a Londýn se na poslední chvíli vrhl do ofenzívy, aby přesvědčil Skoty zůstat ve svazku s Británií. Ještě před týdnem se zdálo, že politici ve Westminsteru usnuli na vavřínech, sebejistí, že Skotové budou příští čtvrtek v referendu hlasovat „Ne“, tedy pro zachování unie.

Švédské volby rozhodne cílová páska

Ještě před pár týdny se výsledek blížících se švédských parlamentních voleb zdál jasný, nynější čtyřčlenná vládní koalice konzervativní Umírněné koaliční strany, liberální Lidové strany, zemědělsky a venkovsky orientované Strany středu a křesťanských demokratů na opoziční levici jasně ztrácela.

Šok v CIA: Islámský stát má přes 30 tisíc ozbrojenců

Teroristická organizace Islámský stát (IS) má v Sýrii a Iráku podle americké špionáže CIA dvacet až 31,5 tisíce bojovníků, dvakrát či třikrát více, než činily dosavadní odhady. „IS zesílil rekrutování po červnovém tažení do Iráku a vyhlášení kalifátu,“ vysvětlil mluvčí CIA Ryan Trapani.

Jezídská otrokyně čeká na smrt

Jedna z jezídských dívek se italskému listu La Repubblica svěřila s utrpením, kterým jako otrokyně extremistů z Islámského státu (IS) prochází. Islamisté unesli 17letou Mayat (list udal fiktivní jméno) v srpnu v iráckém Sindžáru.

Pistorius zabíjel z nedbalosti

Handicapovaného atleta Oscara Pistoriuse (28) včera soud v jihoafrické Pretorii uznal vinným ze zabití přítelkyně Reevy Steenkampové (30) z nedbalosti, za což mu hrozí až 15 let vězení. Výši trestu ale soudkyně Thokozile Masipaová oznámí až 13.

Kuba vyšle proti ebole 135 lékařů

Celkem 135 lékařů, sester a epidemiologů z Kuby odjede v říjnu do Sierry Leone, stižené epidemií eboly. „Jsou to lidé se zkušenostmi z oblastí, jež prodělaly katastrofu,“ upřesnil v Ženevě kubánský ministr zdravotnictví Roberto Morales Ojeda s tím, že mise bude trvat šest měsíců.

Německá Levice patrně přepíše dějiny. Díky Wossimu

Podzim 1993, draselný důl ve východoněmeckém Bischofferode. Přes 480 horníků si právě vyslechlo zdrcující verdikt – jejich ztrátová firma končí a posílá je na úřad práce. Vedl je odborový předák, který přišel před třemi lety ze západu země.

EU zakázala vstup Žirinovskému

Populistický ruský poslanec Vladimir Žirinovskij, „premiér“ doněckých povstalců Alexandr Zacharčenko či další předák proruských separatistů Vladimir Kononov se ocitli na nové černé listině 24 lidí, kteří mají zakázaný vjezd do EU a jimž mají členské země případně zmrazit majetky.

Porošenko: Složili jsme zkoušku pro perspektivu členství v Unii

Ukrajinci složili jednu z největších zkoušek pro členství v EU a bylo by prostě neslušné neposkytnout nám perspektivu členství. Na včerejší konferenci organizace Jaltská evropská strategie to řekl prezident Ukrajiny Petro Porošenko. Svá slova doprovodil úsměvem.

Poslanec Babakov sankcím v ČR unikl, firmu zlikvidoval

Jeden z významných členů ruské Státní dumy, kteří se včera dostali na unijní černou listinu, ještě nedávno alespoň formálně podnikal v ČR. Sankce postiženým osobám nejen zakazují vjezd do EU, ale zmrazují také jejich případný majetek.

Polsko obnovilo revers

Zpětné dodávky plynu na Ukrajinu včera obnovilo Polsko, a to i přesto, že z Ruska stále dostávalo méně suroviny, než je obvyklé. Snížený přítok plynu nově hlásilo i Rakousko.

Moskva podle Kyjeva neodsunuje

Ruské velení podle Kyjeva přerušilo stahování svých vojáků z východní Ukrajiny. „Zaznamenali jsme přerušení odchodu ruských vojsk z ukrajinského území,“ řekl včera mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

ZDF přistihla Ukrajince se svastikou

Někteří dobrovolníci, kteří bojují na východní Ukrajině v praporu Azov, nosí výstroj s nacistickými symboly. Uvedla to německá televize ZDF. Moskevský zpravodaj ZDF v reportáži ukázal vojáka se svastikou na přilbě a druhého, který měl na výstroji znak nacistických oddílů SS.

Vládní tým ve Varšavě povede obětavá lékařka Kopaczová

O příští polské premiérce Ewě Kopaczové (57) kolují dva protichůdné názory. Jeden říká, že je „člověkem bez charismatu a půvabu, provinční lékařkou, která se ničím nevyznamenala v opozici ani nikde jinde a jen zázrakem se dostala tak vysoko“.