Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Středa 4. března 2015
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Moskva se rozloučila s Němcovem

Hodiny ve více než kilometrové frontě stáli včera Moskvané, kteří se přišli rozloučit se zavražděným opozičním politikem Borisem Němcovem (55) do budovy Sacharovova střediska v centru města. Opoziční předák Alexej Navalnyj obvinil z přímé odpovědnosti za vraždu prezidenta Vladimira Putina.

Rusko chce pro Řeky a Maďary zmírnit embargo

Moskva hledá možnosti, jak ve shodě s pravidly Světové obchodní organizace zmírnit pro Maďarsko a Řecko své embargo na dovoz západních potravin. Podle agentury TASS to v pondělí řekl ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev.

Poláci nedostali víza

Polské delegaci vedené maršálkem Senátu Bogdanem Borusewiczem, která se měla zúčastnit pohřbu Němcova, odmítla ruská strana udělit víza. Uvedla to polská televize TVP.

V Karpatech zachránili pět turistů z ČR, šestého pohřešují

Ukrajinským záchranářům se podařilo nalézt pět ze šesti českých turistů, kteří v pondělí večer ve špatném počasí ztratili orientaci v horách Zakarpatské oblasti. Oznámil to včera zpravodajský server 112 s odvoláním na informaci horské služby.

Boko Haram zavraždilo dva údajné špióny, video zveřejnili jako IS

Islamisté z nigerijské sekty Boko Haram už i formálně prokázali spřízněnost s blízkovýchodní organizací Islámský stát (IS). Před kamerou setnuli hlavy dvou údajných špiónů a video pak zveřejnili na sociální síti Twitter.

Zemřela Castrova dávná sponzorka i milenka Natalia Revueltová

Natalia „Naty“ Revueltová, svého času prý nejkrásnější žena Kuby, zemřela včera v Havaně ve věku 89 let. V roce 1952, kdy Fidel Castro připravoval útok na diktátorský režim Fulgencia Batisty, 27letou vdanou krasavici okouzlil natolik, že jeho revolucionářům dala celý obsah svého bankovního konta včetně výtěžků z prodeje svých šperků a jemu samotnému porodila dceru Alinu.

Poláci a Židé: složité soužití se zátěží

Kolébka antisemitismu, země pronásledování a pogromů na Židy, největší hřbitov Abrahámových potomků na světě -takové stereotypy se šíří o Polsku dlouhá léta. Dokonce i Michael Sudrich, vrchní polský rabín, je považuje za křivdící zemi, kde dlouho působí.

Kardiolog - hrdina z varšavského ghetta -si vůči Izraeli nikdy nebral servítky

Podle judaismu je Židem každý, kdo se narodí židovské matce. Ale v Polsku je to s dcerami a syny Mojžíšovy víry různé, tak jako s jejich životními cestami a zkušenostmi. Vlastně by se dalo mluvit o několika kategoriích osob se židovskými kořeny, které se zároveň cítí Poláky.

Džihádista John je reklamní celebritou, říká dezertér z IS

V Kuvajtu narozený Mohammed Emwazi (na snímku ze studentských let), zvaný džihádista John, který podřezává rukojmí Islámského státu (IS), se sice rád ukazuje na videu, jinak je to ale samotář. Stanici BBC to řekl muž, který se s Emwazim v Sýrii setkal.

Netanjahu ztrhal plán dohody s Íránem

Rozsah programu obohacování uranu, který má být Íránu tolerován v rámci dohody navrhované USA a dalšími západními mocnostmi - asi 6000 centrifug včetně výzkumu -mu umožní vyrobit zbraň už za půl roku.

Obama hned volal partnerům do Evropy

„Mám menší obavy z komentáře premiéra Netanjahua než z kroků Kongresu, jež mohou podkopat rozhovory s Íránem, než budou uzavřeny,“ poznamenal v pondělí Obama. Hned po včerejší Netanjahuově řeči se při videokonferenci spojil s evropskými partnery.

Lístky šly na dračku

V minulých dnech nebylo ve Washingtonu žádanější vstupenky než na včerejší projev izraelského premiéra Netanjahua v Kongresu. Nestačilo ani, že v jednacím sále Sněmovny pořadatelé přidali místa k sezení.

VILLARICA CHRLÍ LÁVU.

Proudy lávy vytryskly včera po výbuchu z chilské sopky Villarica. Erupce si vynutila evakuaci více než tří tisícovek lidí.

Američanka otrávila syna, chtěla zaujmout jeho utrpením na sítích

Matku pětiletého newyorského hocha v pondělí soud uznal vinnou z jeho vraždy, které se dopustila tím, že ho předávkovala solí. Pohnutka jejího jednání je neméně šokující. Podle obžaloby se tím Lacey Spearsová (27) snažila vyvolat pozornost na Facebooku.

Síť podvodníků způsobila ČR miliónové škody

Evropská síť podvodníků s DPH způsobila jen v Česku ztráty v odhadované výši deset miliónů eur (274,7 miliónu korun). Uvedl to včera Europol s tím, že v rámci vyšetřování daňových podvodů v několika zemích EU bylo zatčeno devět osob.

V KLDR zmizel kanadský pastor

Kanadský pastor presbyteriánské církve zmizel před více než měsícem v KLDR. Zprávy o sobě nepodal od chvíle, kdy byl krátce po svém příjezdu do země přes hranici z Číny vyzván, aby se dostavil do Pchjongjangu.

Donbas prožil klidnou noc

Bez palby z těžkých zbraní prožili včerejší noc obyvatelé východoukrajinského Donbasu. Podle ukrajinské armády na několika místech, například u Artemivsku a Avdijivky, došlo pouze na „provokační“ střelbu z ručních zbraní. Přesto armáda hlásí tři padlé vojáky a devět zraněných.

Britští novináři léta odposlouchávali celebrity

Novináři tří britských listů ze skupiny Mirror Group Newspapers (MGN) několik let pravidelně odposlouchávali mobilní telefony celebrit. Londýnskému soudu to včera řekl advokát, který v občanském sporu zastupuje osm postižených osobností.