Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Pátek 6. května 2016
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Izraelci bombardovali základny Hamásu v Gaze

Izraelská armáda podnikla v noci na včerejšek letecké údery na čtyři základny palestinského radikálního hnutí Hamás v pásmu Gazy. Šlo o reakci na raketové a minometné ostřelování z posledních dnů. Palestinci tvrdí, že údery zabily ženu a zranily tři děti a 65letého muže.

* V Německu konopí pro pacienty zdarma

Německo začne těžce nemocným lidem poskytovat zdarma léčebné konopí jako prostředek k tišení bolestí. Vláda tento týden přijala návrh příslušného zákona, který by měl začít platit na jaře 2017. Konopí bude možné získat pouze v lékárnách a na předpis.

Američtí turisté se teď na Kubu jen hrnou

Počet amerických návštěvníků Kuby se letos proti stejnému období loňska téměř zdvojnásobil a ostrovní stát musí vybudovat nové hotely a rozšířit havanské letiště, aby další růst klientely z USA zvládl. Oznámilo to kubánské ministerstvo turistiky.

Hacker Guccifer: Do e-mailu Clintonové jsem pronikl snadno

Vniknout do soukromého mailu demokratky Hillary Clintonové nebyl problém. V rozhovoru z virginského vězení pro televizi FoxNews to tvrdil bývalý rumunský hacker Marcel Lehel Lazar známý pod přezdívkou Guccifer. „Pro mě to bylo snadné... a pro každého,“ řekl.

* Zájemce o medicínu v Paříži vybere los

Lékařské fakulty v pařížské oblasti nemají dostatek kapacit pro přijetí všech zájemců o studium medicíny. O 7500 studijních míst pro příští školní rok se tak mezi absolventy středních škol bude losovat.

* Panama hlásí čtyři případy mikrocefalie

Panama potvrdila čtyři případy mikrocefalie, vývojového poškození mozků lidských plodů, spojeného s virem zika. Podle ministerstva zdravotnictví bylo v zemi až dosud zaznamenáno 264 případů nákazy, 14 z nich byly těhotné ženy.

Před požárem v Kanadě už prchlo celé město

Západokanadská provincie Alberta vyhlásila stav ohrožení kvůli rozsáhlému lesnímu požáru u města Fort McMurray, ze kterého před ohněm uteklo všech asi 88 tisíc obyvatel. Úřady ve středu varovaly, že oheň by mohl zničit většinu města.

Nejen Kotleba. Nastupují další radikálové

Bratislava Slovensko stihl v březnových parlamentních volbách šok, když neonacistická Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby pronikla do parlamentu. Bezpečnostní odborníci však upozorňují, že v zákulisí se už formují podstatně radikálnější seskupení.

Máme co do činění s nekompromisními rasisty a fašisty

ODBORNÍK NA EXTREMISMUS RADOVAN BRÁNIK ŘEKL K VÝVOJI NA SLOVENSKÉ POLITICKÉ SCÉNĚ PRÁVU: * Jak hodnotíte vstup LSNS do parlamentu? Je tato strana neonacistická? A je Kotleba fašista? LSNS je stranou jednoho muže a její personální politika je katastrofální.

Katolíci se přou s politiky CSU

Celá desetiletí fungující pevné spojenectví mezi katolickou církví a bavorskou vládní stranou CSU se nyní drolí – vyvolal to postoj stranických špiček, především bavorského premiéra Horsta Seehofera, k utečencům. Ve svém nejnovějším vydání na to upozornil týdeník Der Spiegel.

Ve zničeném Aleppu zavládlo dvoudenní příměří

Osmačtyřicetihodinové příměří včera zavládlo po jedné hodině v noci mezi syrskou armádou a skupinami rebelů v těžce zkoušeném městě Aleppu. Bojující strany je přijaly pod silným diplomatickým tlakem USA a Ruska, které je sjednaly.

Orchestr Mariinského divadla zahrál v Palmýře

Symfonický orchestr petrohradského Mariinského divadla pod vedením světoznámého dirigenta Valerije Gergijeva vystoupil včera v syrské Palmýře, z níž byli teprve v březnu vyhnáni radikálové Islámského státu. Koncert nazvaný „Modlitba za Palmýru.

Pochod živých uctil památku obětí nacismu v Osvětimi

Na deset tisíc zejména mladých Židů z více než 40 zemí světa se včera vydalo u příležitosti Dne vzpomínání na oběti holocaustu z bývalého koncentračního tábora v jihopolské Osvětimi už na 25. pochod živých do tři kilometry vzdálené Březinky, kde za války zřídili nacisté likvidační lágr.

Wright už nedá slíbené další důkazy k bitcoinu

Australský podnikatel Craig Wright, který tento týden oznámil, že je tvůrcem kybernetické měny bitcoin, neposkytne další důkazy potvrzující jeho prohlášení, jak slíbil. Na blogu napsal, že k tomu nemá odvahu. Tvrzení o autorství bitcoinu však neodvolal.

Abe: Británie mimo EU by byla pro Japonsko méně atraktivní

Odchod Británie z EU by učinil Spojené království „méně atraktivní“ pro japonské investory, prohlásil včera při návštěvě Londýna japonský premiér Šinzó Abe. Na tiskové konferenci se svým protějškem Davidem Cameronem podotkl, že japonské firmy vidí Británii jako „vstupní bránu“ do Evropy.

Rusko hlásí problém s družicí

S jednou ze tří družic, které při prvním startu z kosmodromu Vostočnyj vynesla do vesmíru raketa Sojuz, se nedaří navázat spojení. Zřejmě je za tím špatně fungující anténa. Nanosatelit Samsat-218 už nekryje miliardové pojištění prvního startu.

Turecký premiér Davutoglu končí

V Ankaře je náhle mnohé jinak: premiér Ahmet Davutoglu (57) totiž ve své funkci končí. Na mimořádném sjezdu už nebude kandidovat na šéfa turecké vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) a po zvolení nového předsedy automaticky přijde o premiérské křeslo.

Letadlo zkoušelo rekord, málem plavalo v Dunaji

Pokus o zápis do Guinnessovy knihy rekordů málem skončil tragédií. Při nedělní letecké show prolétli tři piloti pod budapešťským Řetězovým mostem, ale jeden z nich jen taktak zvládl průlet, jinak by skončil v Dunaji.