Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Čtvrtek 24. dubna 2014
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Obama podpořil Japonce v letitém sporu s Čínou

Americký prezident Barack Obama ujistil Japonsko, že ve sporu s Čínou o ostrovy Senkaku ve Východočínském moři má podporu Washingtonu. „Stanovisko USA je jasné,“ řekl šéf Bílého domu japonskému list Jomiuri s tím, že ostrovy spravuje Tokio, a spadají proto pod americkojaponskou dohodu.

Komise: Kubitscheka nezabila brazilská junta

Juscelino Kubitschek de Oliveira, bývalý brazilský prezident s českými kořeny, nebyl zavražděn vojenským režimem, ale skutečně se v roce 1976 stal obětí autonehody, jak tehdy uvedly úřady.

RAKOUSKÁ POLICIE

zadržela včera nedaleko Vídně 51letého Čecha, který usedl za volant s 2,3 promile alkoholu v krvi. Auto se dřevem, jež muž řídil, bylo navíc přetíženo a špatně zabezpečeno. Muž přišel na místě o řidičský průkaz.

Nad Zemí často explodují asteroidy silou atomových bomb

Od roku 2000 vybuchlo při střetu s atmosférou Země 26 velkých asteroidů. V osmi případech byla síla explozí stejná nebo větší než energie uvolněná z atomové bomby shozené v roce 1945 na Hirošimu. Podle britské BBC to oznámila americká nezisková nadace B612.

Rusko zpřísňuje vůči blogerům

Rusko přitvrdilo proti blogerům, které Kreml viní z podpory opozice a organizování protivládních demonstrací. Duma v úterý schválila zákon zpřísňující dohled nad blogosférou, který dává úřadům nástroj k postihu blogerů a reguluje fungování blogů s denní návštěvností nad 3000 čtenářů.

Alžírsko: zatím pomalu a opatrně

V hlavním městě Alžíru se během prezidentských voleb minulý čtvrtek odehrála lehce surrealistická scéna, jež by skvěle ilustrovala parodii volebního klání v autoritativním systému. Prezident vládnoucí zemi už patnáct let byl do volební místnosti přivezen na kolečkovém křesle.

Mohutnějící obr Čína a Obamovo asijské turné

Analýza Právě zahájená cesta šéfa Bílého domu po Asii znovu akcentuje rostoucí význam regionu a snahu Spojených států vytvořit protiváhu sílící Číně. Přestože se zatím řešení většiny světových konfliktů odehrává pod taktovkou USA, zákulisní vliv Pekingu je větší, než si mnozí připouštějí.

Itálie si zoufá z nového přílivu běženců

Návrat příznivého počasí a klidné moře se na jihoitalských březích projevily okamžitě: od severoafrických břehů dorazila nová masívní vlna běženců.

Lavrov: Rusy na Ukrajině budeme bránit

Moskva odpoví na ohrožení Rusů na Ukrajině stejně, jako by byla napadena Ruská federace, varoval včera šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. V rozhovoru pro televizi RT tak reagoval na oznámení Kyjeva, že velikonoční příměří na východě Ukrajiny skončilo.

Moskva podle tisku překvapila kvalitou vybavení i strategií

Ruská armáda na Krymu demonstrovala vojenskou strategii 21. století: kyberútoky kombinované s energickou informační kampaní a špičkově vycvičenými speciálními silami. K závěrům amerických expertů to napsal list The New York Times (NYT).

Washington zřejmě rozšíří sankce, Unie vyčkává

Spojené státy rozšíří protiruské sankce, pokud Moskva nepřispěje ke snížení napětí na východě Ukrajiny. Unie naproti tomu stále fakticky nerozšířila seznam ruských občanů, kteří mají kvůli krizi na Ukrajině zmrazený majetek a zakázané cesty do EU.

OBSE jednala se separatisty

S vůdci východoukrajinských separatistů v Doněcku jednala v úterý mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Do města rovněž dorazila vojenská mise OBSE, která má mapovat aktivity ukrajinské armády v pohraničí.

USA mají v záloze obávanou ekonomickou zbraň

Spojené státy mají mocný ekonomický nástroj, jak uzavřít ruským bankám, firmám a státním organizacím přístup k finančním trhům a tím je přivést ke krachu. „Šarlatovému dopisu“ nedokázal podle deníku The Daily Telegraph zatím čelit nikdo.

EU zrušila Kyjevu cla

Od včerejška jsou zrušena cla na dovoz naprosté většiny ukrajinského zboží do EU. Opatření, jež má platit do 1. listopadu, je součástí balíku unijní pomoci Kyjevu. Na bezcelní dovoz citlivého zboží jako obiloviny, vepřové a hovězí maso, drůbež a zpracované potraviny jsou ale stanoveny přísné kvóty.

Antarktida bývala slunná jako Kalifornie

Při pohledu na obrázky z mrazivé Antarktidy se asi nikomu nevybaví myšlenka na opalování a slunné pláže. I ty tam však kdysi byly, i když asi jen pro prazvířata.

Korejec: Lituji, že jsem nezachraňoval déle. Bál jsem se o vlastní život

Korejský řidič Čoi Un-su patří k těm, kteří přežili potopení trajektu Sewol, jenž se převrátil 16. dubna při plavbě na ostrov Čedžu. BBC řekl, že nejhorší bylo rozhodnout se, zda se bude dál pokoušet pomáhat zachránit studenty, nebo spasí sebe.

Indická rada zrušila zákaz sňatků mezi kastami

Jedna z nejmocnějších kmenových rad v Indii zrušila podle listu The Daily Telegraph zákaz sňatků mezi kastami. Je to tvrdá rána tradici, jež více než 800 miliónů hinduistů rozděluje do řady kast. Členství v nich určuje životní šance a sociální postavení příslušníků.