Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Čtvrtek 27. října 2016
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Syřan na dávkách – se čtyřmi ženami a 22 dětmi

V německém Montabauru žije devětačtyřicetiletý syrský uprchlík Ghazia A., který do SRN přišel se čtyřmi manželkami a 22 dětmi – dvanácti dcerami a deseti syny ve věku 10 až 22 let. Práci podle listu Bild nemá, žije proto ze sociálních dávek.

Vyklízení tábora v Calais bylo dokončeno

Evakuace migrantů z uprchlického tábora v severofrancouzském Calais včera skončila. Potvrdila to představitelka departementu Pas-de-Calais Fabienne Bucciová. V táboře podle ní již nikdo není a do večera měly skončit formality s posledními migranty, kteří ještě byli v odbavovacím středisku před rozvezením po Francii.

Savčenková šokovala u soudu v Moskvě. Volala Sláva Ukrajině!

Rozruch v Moskvě vyvolala včera ukrajinská poslankyně Nadija Savčenková, když se překvapivě objevila v budově tamního soudu. Bývalá vojákyně, která dva roky strávila v ruském vězení a byla odsouzena na 22 let za údajnou vraždu ruských novinářů, do ruské metropole přijela necelý půlrok po omilostnění, aby podpořila dva ukrajinské vězně.

Neonacista zabil policistu

Šestačtyřicetiletý policista přišel včera o život při zásahu v obci Böny na severozápadě Maďarska. Server Blikk.hu uvedl, že pachatel (76) byl dříve zakladatelem a aktivním členem neonacistického uskupení Přední linie.

Turecká policie zatkla starostku kurdského Diyarbakiru

Starostku kurdského Diyarbakiru a jejího spolustarostu zatkla turecká policie. Podle prokurátora jsou Gültan Kişanaková a Firat Anli podezřelí z napojení na teroristy ze separatistické Strany kurdských pracujících (PKK). Soud je oba poslal do vazby.

Macron? Nebo zas Sarkozy? Spíš Juppé

Francouzské prezidentské volby se blíží a Hollande se v neoblibě už stihl vyšplhat na vrchol Když si před dvěma lety francouzský socialistický prezident François Hollande přizval do vlády exbankéře od Rothschildů Emmanuela Macrona, většina pozorovatelů si tah hlavy státu přečetla shodně: Macron má svým charismatem zastínit sílící popularitu premiéra Manuela Vallse.

Rusové předvedli novou superstřelu

Moskva odhalila první snímky nové mezikontinentální balistické rakety RS-28 Sarmat. Ta má od roku 2018 v arzenálu ruské armády začít nahrazovat už zastaralou R-36 přezdívanou Satan, jež pochází ze sedmdesátých let minulého století.

Pod Istanbulem se otevře zem. Je to otázka času, varuje vědec

Zemětřesení o síle 7,6 stupně, statisíce mrtvých a zraněných – takový je černý scénář pro největší turecké město Istanbul. Před zkázou varoval podle listu Hürriyet francouzský geofyzik Xavier Le Pichon, který už 15 let detailně sleduje vývoj kolem takzvaného severoanatolského zlomu, jenž prochází dvacet kilometrů od čtrnáctimiliónového velkoměsta.

Irácké síly už na předměstí Mosulu

Irácká armáda včera pronikla do prvních ulic na předměstí Mosulu, jenž je hlavní baštou Islámského státu (IS) v zemi. Vojáci za doprovodu milic složených převážně z asyrských křesťanů vstoupili do okrajové čtvrti Gogžali na východě města, oznámilo armádní velení.

Itálii zasáhly dvě vlny silných zemětřesení

Dvě silná zemětřesení postihla včera večer střední Itálii. První záchvěvy o síle 5,4 stupně Richterovy škály zaznamenali seizmologové krátce po 19. hodině našeho času. Dvě hodiny nato udeřilo zemětřesení intenzitou 6,2 stupně, podle některých agentur dokonce silou 6,4 stupně.

Poslanci v SR mají nově na projevy 20minutový limit

Vládní koalice SR prosadila v parlamentu 20minutový limit k vystoupení řadových poslanců, zákaz používání mobilů v sále a zákaz nošení triček s různými nápisy na jednání. Iniciátorem byl šéf parlamentu a vládní SNS Andrej Danko, který se odvolával na podobná omezení v Belgii, Dánsku, Řecku nebo v Polsku.

Rvačku europoslanců začala řešit prokuratura

Předseda Evropského parlamentu (EP) Martin Schulz včera poslancům oznámil, že případ nedávné rvačky mezi dvěma britskými europoslanci předal francouzské prokuratuře.

* V Kanadě obviněna sestra ze zabíjení seniorů v ústavech

Obvinění ze zabití osmi seniorů ve dvou ústavech dlouhodobé péče čelí kanadská zdravotní sestra. Podle vyšetřovatelů v letech 2007 až 2014 v pečovatelských ústavech ve Woodstocku a v Londonu v provincii Ontario za pomoci léků zabila pět žen a tři muže.

Vatikán odtajní archivy o diktatuře v Argentině

Vatikán a argentinská katolická církev odtajní své archivy týkající se diktatury v Argentině v letech 1976-1983. Přístup k dokumentům, většinou dopisům, v nichž příbuzní obětí žádali církev o pomoc, ale budou mít jen poškození a pozůstalí.

Trump: Obama věděl o e-mailech Clintonové

Republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump obvinil dosluhující hlavu státu Baracka Obamu z povědomí o používání soukromého e-mailu někdejší ministryní zahraničí a nynější demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou ke služební

USA poprvé nehlasovaly o embargu proti Kubě

Valné shromáždění OSN včera takřka jednomyslně schválilo nezávaznou rezoluci, která odsuzuje americké hospodářské embargo vůči Kubě. USA se přitom vůbec poprvé za 25 let, co je rezoluce přijímána, hlasování zdržely, stejně postupoval i Izrael.

Renzi dává kvůli migraci Unii nůž na krk

Italský premiér Matteo Renzi veřejně ventiloval pohrůžku: pokud členské státy EU – zejména Česko, Slovensko a Maďarsko – nevyjdou Itálii vstříc s problémem kolem rozmisťování migrantů a nezmění se také hrazení nákladů na zaopatření běženců, je vláda v Římě odhodlána zablokovat nový unijní rozpočet.