Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Úterý 2. září 2014
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Šedesátiletá Italka tvrdí, že jejím otcem je bývalý král Juan Carlos

K bývalému španělskému králi Juanu Carlosovi jako biologickému otci se hlásí další, v pořadí už třetí jeho údajný neman -želský potomek. Italka María José de la Ruellová (60) podle týdeníku Bunte tvrdí, že byla počata, když bylo Juanu Carlosovi šestnáct let a její matce, princezně Marii Gabriele Savojské, dceři někdejšího italského krále Umberta II.

Firma chce opravit Galileo

Už více než týden krouží dvě družice navigačního systému Galileo po chybné dráze, na niž se dostaly po selhání poslední části nosné rakety Sojuz. Izraelská firma Effective Space Solutions se nyní podle listu Die Welt nabídla, že je odvleče na správnou orbitu.

* Libyjské milice drží

část ambasády USA Milice, které ovládají libyjské hlavní město, oznámily v noci na včerejšek, že „zabezpečily“ americké velvyslanectví v Tripolisu. Zveřejnily i video zachycující počínání členů milicí na velvyslanectví.

BITÍ POLICISTY.

* Jolie nepozvala

otce na svatbu Herec Jon Voight (75), který se proslavil ve filmech Návrat domů nebo Půlnoční kovboj, nebyl pozván na svatbu své dcery Angeliny Jolie (39) s Bradem Pittem (50). Ti si řekli ano minulý měsíc po desetiletém vztahu při přísně utajovaném obřadu na svém romantickém zámku ve Francii.

NATO musí být pohotovější než dřív

ZÁSTUPCE GENERÁLNÍHO TAJEMNÍKA NATO ALEXANDER VERSHBOW ŘEKL PRÁVU: * Krize kolem Ukrajiny spouští širší alianční podporu Kyjevu. Po dosavadní 20leté spolupráci na tom není její armáda nijak valně. Co se má změnit?

Švédsko změní vrchol

Severní a jižní vrchol masivu Kebnekaise ve Švédsku si v nadcházejícím roce vymění titul nejvyššího bodu země. Prvenství drží dosud s výškou 2097,5 metru zaledněný jižní vrchol, který ale odtává. Severní leduprostý vrchol je zatím o 70 centimetrů nižší.

Legendární most Špiónů čeká omlazovací kúra

, Postupim Vypadalo to jako scéna z hollywoodského akčního filmu: ve dvě ráno 10. března 1988 se přes Glienický most mezi Postupimí a západním Berlínem s rachotem přehnala trojice mužů v těžkém náklaďáku. Jeli z bývalé NDR do západní části Berlína.

Sicilský lékař skutečně odpracoval za devět let jen patnáct dní

Volno si bral nejmenovaný lékař z nemocnice u sicilské Catanie na všechno: na univerzitní kurzy, kvůli nemocem i na rodinu. Za posledních devět let tak strávil v práci pouhých patnáct dní, jak uvedl britský list The Daily Telegraph.

Třetina Mexičanů by chtěla do USA

Šedesát procent Mexičanů je nespokojeno s ekonomikou země a třetina by jich chtěla přesídlit do USA, z toho 17 procent třeba i nezákonně. Uvádí to sonda organizace Pew Research. VMexiku žije přes 118 miliónu lidí.

Armáda se stáhla z luhanského letiště

Ukrajinští vojáci dostali rozkaz stáhnout se z luhanského letiště, o které sváděli boje s proruskými ozbrojenci. Oznámil to včera mluvčí ukrajinských sil Andrij Lysensko. Jen o několik hodin dříve přitom armáda tvrdila, že vojáci o letiště se vzbouřenci stále bojují.

Duma jedná o povinné kvótě na ruské potraviny

Novelu zákona, která předpokládá povinné, nejméně padesátiprocentní zastoupení ruských potravin v prodejních sítích, předložila minulý týden ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, strana Spravedlivé Rusko.

Summit NATO zřídí sílu pro zásahy v řádu dní

Severoatlantická aliance by měla tento týden na summitu ve Walesu rozhodnout o zřízení několikatisícové vojenské síly, která bude v několika málo dnech schopna reagovat na ohrožení členské země NATO. V Bruselu to včera uvedl generální tajemník Aliance Anders Fogh Rasmussen.

Stavba plynovodu do Číny zahájena

Ruský prezident Vladimir Putin a čínský vicepremiér Čang Kao-li včera zahájili výstavbu první části nového plynovodu Síla Sibiře, kterým má od roku 2019 proudit ruský plyn do Číny. Stavbu má na starosti ruský plynárenský monopol Gazprom.

Letní sucho odhalilo neznámou tvář Stonehenge

Byla to záhada, jež fascinovala vědce i nadšence po staletí. Tvořily obří monolity Stonehenge úplný kruh, nebo ne? Díky letošnímu suchému létu v Británii se tuto hádanku podařilo rozluštit.

Policejní vůz s Krejčířem měl nehodu

Obrněný vůz jihoafrické policie, který převážel k soudu českého uprchlíka Radovana Krejčíře, měl dopravní nehodu.

Polskou premiérkou bude šéfka Sejmu

Média se shodují: Tusk si vybral Ewu Kopaczovou, která patří celá léta mezi jeho nejbližší spojence Ewa Kopaczová, šéfka polského Sejmu a člověk blízký odcházejícímu premiéru Donaldu Tuskovi, převezme oba jeho posty – předsedy vlády i strany Občanská platforma (PO).

OSN: Zločiny proti lidskosti páchá v Iráku Islámský stát i armáda

Nejen radikálové, ale také provládní síly v Iráku jsou podle OSN zodpovědné za krutosti „nepředstavitelných rozměrů“, které se dají kvalifikovat jako zločiny proti lidskosti. „Civilisté jsou vystaveni systematickým a záměrným útokům, které mohou být válečnými zločiny a zločiny proti lidskosti.

USA se vyslovily proti novým osadám na okupovaných územích

Spojené státy včera vyzvaly Izrael, aby přehodnotil rozhodnutí, které otevírá cestu k budování osad na západním břehu Jordánu. Jde o zábor zhruba 400 hektarů u osady Guš Ecion u Betléma, které židovský stát v neděli označil za „státní území“ umožňující osadnickou výstavbu.

Saská CDU vyloučila euroskeptiky pro koalici

Poté, co eurokritická Alternativa pro Německo (AfD) získala v nedělních zemských volbách nečekaně desetinu hlasů, vítězní křesťanští demokraté (CDU) vyloučili, že by s ní utvořili kabinet. „Jsou možná dvě spojenectví – se sociální demokracií, či se Zelenými.