Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Čtvrtek 21. srpna 2014
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Sesuv půdy v Hirošimě pohřbil desítky lidí

Nejméně 36 obětí si vyžádaly sesuvy půdy podmáčené deštěm na kopcovitých předměstích japonského města Hirošima. Obří lavina bahna zaskočila obyvatele v noci a na několika místech zaplavila budovy na celkové ploše 20 km čtverečních.

Erdogana má vystřídat ministr zahraničí Davutoglu

Novým předsedou turecké vládní Strany spravedlnosti a rozvoje, a tudíž i premiérem se podle všeho stane dosavadní ministr zahraničí Ahmet Davutoglu. V úterý večer to řekl turecký prezident Abdullah Gül.

Při bouřích ve Fergusonu zatčeno padesát výtržníků

Na 50 radikálních demonstrantů zatkla v noci na středu policie v missourském Fergusonu, kde pokračovaly protesty proti tragické smrti 18letého černošského mladíka Michaela Browna, jehož 9. srpna neozbrojeného zastřelil bílý policista.

Jobbik napadl ocenění Kertészovi

Extrémní pravice kritizuje udělení nejvyšší maďarské pocty nositeli Nobelovy ceny za literaturu Maďarská extrémně pravicová strana Jobbik protestovala proti poctě v podobě nejvyššího vyznamenání spisovateli Imremu Kertészovi (85).

Indie chystá první popravu žen. Obě zabíjely děti

Sestry Renuka Šindeová (41) a Síma Gavitová (36) budou podle britského listu The Independent zřejmě první Indky, které půjdou na popravu. Už před 13 lety byly odsouzeny za únos třinácti dětí a vraždu pěti z nich. Dlouho se snažily smrti vyhnout.

Hackeři v USA ukradli data 4,5 mil. pacientů

Osobní údaje 4,5 miliónu amerických pacientů vykradli hackeři. Oznámila to společnost provozující 206 nemocnic ve 29 státech USA. Útoky se odehrály v dubnu a červnu. Podle expertů klienti doplatili na slabé zabezpečení elektronických databází a útok prý nese stopy čínské metody.

Nizozemec vrátil Izraeli medaili

Nizozemec Henk Zanoli (91) vrátil Izraeli ocenění Spravedlivý mezi národy, které dostal za záchranu židovského dítěte za druhé světové války. Protestuje tak proti izraelskému leteckému útoku, při němž v Gaze zemřelo šest jeho příbuzných.

Paříž se kvůli přepadení prince obává odlivu bohatých Arabů

Po nedělním přepadení kolony saúdského prince se Paříž obává, že se od ní odvrátí bohatá klientela z arabských zemí. „Každoročně k nám přijíždí 1,3 miliónu lidí ze zemí u Perského zálivu,“ potvrdila Michelle Crissourteová z pařížského turistického úřadu.

Čachtická paní zůstává i po 400 letech největší vražedkyní

Uherská šlechtična Alžběta Báthoryová, známější jako „čachtická paní“, má svůj záznam v Guinnessově knize rekordů i 400 let po své smrti. Vystupuje zde jako největší sériová vražedkyně v dějinách.

Do Luhansku prý vjela ruská kolona

Přes obklíčení vládními silami prý do východoukrajinského Luhansku v úterý pronikla kolona sto padesáti ruských vojenských vozidel a více než tisícovka ozbrojenců. Informaci, již přinesla některá ukrajinská média a podpořil jeden z armádních velitelů, zatím oficiální Kyjev nepotvrdil.

Rusko zmírnilo protisankce: potřebuje sadbu

Rusko včera vyškrtlo první položky ze seznamu zboží, jehož dovoz zakázalo v reakci na sankce Západu. Jak vyplývá z příslušného vládního dokumentu, jde především o semena, sazenice a rybí plůdky, bez nichž se domácí zemědělci a rybáři neobejdou.

Ukrajina zveřejnila doklad údajného ozbrojence ze SR

Cestovní doklad Miroslava Roháče z Banské Bystrice, který údajně bojoval na straně proruských separatistů a byl v úterý zadržen nedaleko Doněcku, včera na Facebooku zveřejnil poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko.

Kyjev zakázal vysílání čtrnácti ruských televizí

Ukrajina zakázala vysílání 14 ruských televizí v ukrajinských kabelových sítích. Podle poradce ukrajinského ministerstva vnitra Antona Heraščenka ruské stanice šíří válečnou propagandu. Zákaz 14 stanic, mezi nimi stanice Russia Today či Life News, má být dočasný, není však jasné, dokdy má platit.

Čelo konvoje už stojí na hranicích

První vozy ruského konvoje, který má dodat humanitární pomoc obyvatelům východní Ukrajiny, vjely včera před půl sedmou SELČ do prostoru hraničního přechodu Izvaryne-Doněck. Informovala o tom agentura ITAR-TASS a zahraniční zpravodajové z místa.

Lupiči v JAR přepadli Krejčířův dům

Čtyři lupiči přepadli včera nad ránem v Jihoafrické republice dům Radovana Krejčíře, který z Česka uprchl před trestním stíháním. Jeho manželku a obě děti lupiči krátce zadržovali, dokud neutekli s kořistí. Krejčířově rodině se ale nic nestalo.

Úleva v Berlíně - nebyla to ebola, žena má malárii

Pacientka, která byla v úterý v Berlíně izolována kvůli podezření na ebolu, má malárii. Oznámila to včera klinika, která prováděla testy. Univerzitní nemocnice Charité, kam třicetiletou Afričanku převezla v úterý berlínská policie, potvrdila, že všechny testy na ebolu byly negativní.

Islamisté sťali novináře z USA

Bojovníci radikální organizace Islámský stát (IS) zveřejnili na internetu video se stětím hlavy americkému novináři Jamesi Foleymu. Ten byl před téměř dvěma lety unesen v Sýrii a od té doby byl nezvěstný. Vláda USA pravost videa s názvem Vzkaz Americe včera potvrdila.

Hamás hrozí ostřelováním telavivského letiště

Ozbrojené křídlo palestinského hnutí Hamás pohrozilo, že cílem jeho raketových útoků bude letiště Ben Guriona u Tel Avivu, a vyzvalo letecké společnosti, aby se tomuto vzdušnému přístavu vyhýbaly. Jeden z velitelů Hamásu prohlásil, že hnutí se rozhodlo takto „odpovědět na izraelskou agresi“.

Čína podruhé vyzkoušela superrychlou střelu

Novou hypersonickou střelu Wu-14, která letí rychlostí více než 12 700 kilometrů za hodinu, vyzkoušela už podruhé Čína. S odvoláním na americké činitele a na čínské internetové zdroje to uvedla webová stránka The Washington Free Bacon.