Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Pondělí 11. prosince 2017
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Goralský ověnžok se stal kulturním dědictvím kraje

Muzeum Těšínska dosáhlo zapsání svérázného goralského tance s názvem ověnžok na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Moravskoslezského kraje. Žádost muzea schválili na podzim krajští radní.

Jez je po opravě opět funkční

Opravu pohyblivého jezu Lhotka na řece Odře, který chrání Ostravu před povodněmi, dokončila pro Povodí Odry společnost Gascontrol z Havířova. Rekonstrukce spočívala hlavně ve výměně dvou obřích jezových klapek ze 60. let minulého století.

Křest knihy o hospůdkách

Zajímavá publikace o hospůdkách bude zítra v 17 hodin pokřtěna v přednáškovém sále Ostravského muzea. Křest doprovodí i beseda s autorem knihy Kamilem Rodanem. Kniha dostala jméno Historie novoveských hostinců ve světle novodobých dokumentů.

Vánoce na zámku

Muzeum v Bruntále připravilo na sobotu 16. prosince akci Vánoce na zámku. Návštěvníci si na bruntálském zámku užijí bohatý kulturní program. Akce potrvá od 9 do 15 hodin. Vánoční atmosféru koledami naladí městský dechový orchestr, nebude chybět ani divadelní hudební revue Šest žen Jindřicha VIII.

Hasiči z obou stran hranice spojí síly

Nový projekt, který má zásadním způsobem zkvalitnit zásahy při požárech a dalších mimořádných událostech ve venkovském pohraničí, se snaží vybudovat obce na Hlučínsku spolu s vesnicemi na druhé straně česko-polské hranice.

Ceny hejtmana kraje handicapovaným umělcům

Lubomír Pavelčák, kolektiv žen z ostravského Tyfl oCentra, Milan Linhart a Marcela Vopatová jsou držiteli letošních Cen hejtmana Moravskoslezského kraje udílených handicapovaným umělcům.

BETLEMÁŘI.

Osm řezbářů se v sobotu představilo na čtvrtém Setkání betlemářů v Příboře na Novojičínsku. Lidoví umělci z Příbora, Kopřivnice, Havířova, Rožnova pod Radhoštěm a Valašských Klobouk ukázali několika stovkám návštěvníků muzea nejen svou práci, ale také řezbářské umění a techniku přímo v praxi.

Pomoc lidem s výpovědí

Už více než 200 lidí ze severu Moravy a Slezska, kteří dostali výpověď, získalo prostřednictvím projektu Úřadu práce šanci na nové zaměstnání. Asi 30 procent z nich přitom přešlo k novému zaměstnavateli přímo od toho předchozího, aniž se evidovali coby nezaměstnaní, téměř 60 procent lidí pak do nového zaměstnání skutečně nastoupilo.

Vítkovice Mechanika vyvinuly chytrý kontejner na výdej CNG

První chytrý kontejner pro automatický výdej biometanu a stlačeného zemního plynu (CNG) na světě vyvinula a vyrábí firma Vítkovice Mechanika, dcera společnosti Vítkovice. Základem novinky je speciální kontejner s 92 bezešvými ocelovými lahvemi propojenými potrubím.