Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Středa 21. února 2018
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Ochránci přírody vykoupili další část pozemku

Ochráncům přírody se podařilo vykoupit dva hektary pozemků v unikátní botanické lokalitě Zbytka na Náchodsku. O pozemek usilovali v rámci kampaně Místo pro přírodu, jejímž cílem je záchrana cenných přírodních lokalit.

Valdštejnové z Jilemnice došli klidu

Trojice bývalých majitelů jilemnického panství z rodu Valdštejnů došla po možná sedmi stech letech konečného klidu. Ostatky středověkých šlechticů pohřbili minulý týden v místě bývalého kostela sv. Alžběty.

D 11 stojí v cestě dohoda obce Kocbeře se státem

Dostavbě dálnice D 11 z Hradce Králové na hranici s Polskem stojí kromě protestů ekologů v cestě letité neshody mezi obcí Kocbeře a ministerstvem dopravy. Ekologové blokují stavbu dálnice v úseku Hradec Králové– Smiřice–Kocbeře u Dvora Králové nad Labem.

Chrudim se postará o hrob malíře Josefa Papáčka

CHRUDIM – Radní města Chrudim schválili „adopci“ hrobu chrudimského občana Josefa Papáčka, který byl ve své době významnou součástí společenského a kulturního života města Chrudimi. Akademický malíř Josef Papáček (1821–1882) byl malířem podobizen a kostelních obrazů, restaurátorem a středoškolským pedagogem.

Náchodské muzeum má nového šéfa

Novým ředitelem Regionálního muzea v Náchodě se stane od 1. března Sixtus Bolom-Kotari z Třebechovic pod Orebem. Profesně působil na Akademii věd nebo v Národním památkovém ústavu. Jeho specializací je církevní historie a péče o kulturní dědictví.

Galerie umí dobře nakupovat

Východočeská galerie Pardubice vybrala třicítku významných výtvarných děl zakoupených do svých sbírek od konce 50. let do 90. let minulého století. S překvapením a potěšením zjistila, že jejich současná celková hodnota je přibližně 90krát vyšší než jejich nákupní cena.

Aviatická pouť uctí leteckou historii

Pro pořadatele letošního, 28. ročníku pardubické Aviatické pouti se v těchto dnech rýsují hlavní programové body. Téma letos bylo vybráno jednoznačně: Československé letectví v zrcadle sta let republiky.

Zákupy zateplí domy

Zateplení velké části městských bytových a panelových domů plánují v Zákupech na Českolipsku. Na projekt zhruba za 70 miliónů korun žádá město dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Pokud uspěje, měly by práce začít ještě letos v létě a naplánovány jsou na tři roky.

Demolice budov vytvoří parkovací místa

Chrudimští zastupitelé odsouhlasili demolici tří objektů v centru města. Většinou budou nové plochy využity pro parkování. První stavba, která stojí v Lázeňské ulici u začátku městských hradeb, je v havarijním stavu a je dlouhodobě nevyužívaná.

Východočeská galerie svou ředitelku nemění

Rada Pardubického kraje potvrdila ve funkci na dalších pět let dosavadní ředitelku Východočeské galerie v Pardubicích Hanu Řehákovou, kterou doporučila výběrová komise.

KLADRUBSKÁ HŘÍBATA SE MAJÍ K SVĚTU.

Úplně první letošní hříbě Národního hřebčína Kladruby nad Labem se narodilo 10. února ve slatiňanských stájích. Je jím hřebeček Sacramoso Fanega XV-1 (na snímku s matkou). V pondělí se ve Slatiňanech narodila i malá klisnička, třetí hříbě přišlo na svět v kladrubských stájích.

Pátrali po běžkaři

Více než tři hodiny pátrali v pondělí záchranáři Horské služby a policisté na hřebenech Jizerských hor po 60letém německém běžkaři. Ten opustil skupinu a sám bez mobilu na vrcholové trase mezi Smědavou a Jizerkou zabloudil.