NEZÁVISLÉ NOVINY
Sobota 18. února 2017
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Reflexní prvky přispěly za rok k záchraně 20 životů

Při dopravních nehodách přišlo v loňském roce v Česku o život 111 chodců, o dvacet méně než za rok 2015. Podíl na tom má i povinnost chodců nosit při chůzi po silnici mimo obec v noci a za špatné viditelnosti i ve dne reflexní vesty či pásky.

Více ...

Legendární cestovatel Zikmund oslavil 98. narozeniny

Osmadevadesáté narozeniny oslavil v tomto týdnu český cestovatel Miroslav Zikmund. Známý světoběžník, spisovatel, publicista a fotograf vytvořil v minulém století legendární dvojici s Jiřím Hanzelkou (1920 až 2003).

Více ...

Kamión zabíjel, vyšetřování v SR zastavili

Dopravní společnost ze Slovenska poslala na silnici kamión, jehož návěs nebrzdil, nezkušený řidič soupravy ignoroval kontrolku oznamující závadu na brzdách, jel moc rychle a u Uherského Hradiště vjel do protisměru, kde smetl protijedoucí auto.

Více ...

Karel Gott má po operaci střev klidový režim

Karel Gott, který podstoupil v pondělí 13. února operaci kvůli akutní střevní neprůchodnosti způsobené srůsty, byl propuštěn z nemocnice. Po operaci je sedmasedmdesátiletý zpěvák v pořádku. ČTK o tom včera informovala jeho mluvčí Aneta Stolzová.

Více ...

Kostní metastázy bere, jako by měl rýmu

Pan Stanislav (64) z Prahy byl za celý život u lékaře pouze jednou. A to v 11 letech, kdy mu odborníci odoperovali kýlu. „Byl jsem zdravý jako rybička. Chodil jsem na horské túry, sportoval jsem a v životě se mi vyhýbal také stres, a to i přes mé náročné povolání kapitána u policie a později úředníka na ministerstvu vnitra.

Více ...

Z letiště v Brně se bude více létat za teplem

V nadcházející turistické sezóně přibude letů vypravených z mezinárodního letiště v BrněTuřanech. Létat se bude do nejméně patnácti destinací. Novinkou budou sezónní linky přímo do egyptských letovisek Hurghada nebo Marsa Alam, které budou létat dvakrát týdně.

Více ...

Ministr Mládek: Na drahotě mobilních operátorů má podíl také ČTÚ

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) zvažuje, že kvůli cenám mobilního volání a dat dá podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Český telekomunikační úřad (ČTÚ) totiž podle Mládka dostatečně nekoná, aby mobilní služby přestaly být v ČR jedněmi z nejdražších v Evropě.

Více ...

Kvůli dieselgate je pozváno už 77 tisíc majitelů vozů

Automobilky koncernu VW v Česku pozvaly do servisu kvůli problému s motory obcházejícími měření emisí 77 000 ze zhruba 160 000 vozů. Uvedl to včera mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Pozvánku dostalo 41 000 škodovek a 36 000 dalších aut koncernu VW, z toho zhruba 5000 Audi.

Více ...

Lidovci se nechtějí se STAN dělit o první místa

Lidovci a Starostové se pokoušejí domluvit na dvojkoalici a kandidátky budou sestavovat, teprve až se dohodnou. Klíčem k sestavování kandidátek má být výsledek v loňských krajských volbách. Ale už nyní je jasné, že lidovci jen neradi Starostům přenechají čelná místa na kandidátkách.

Více ...

Prezident Zeman by připustil vládu s komunisty

Prezident Miloš Zeman včera nevyloučil, že by jmenoval vládu i se zástupci komunistů. Řekl, že je pro zrušení bohumínského usnesení z roku 1995, kterým si sociální demokracie zakazuje spolupráci mj. s KSČM. „Já bych vládu jmenoval na základě výsledků voleb.

Více ...

Na silnice dá stát krajům až čtyři miliardy

Na opravy silnic druhé a třetí třídy budou letos moci kraje od státu dostat až čtyři miliardy korun. Sdělil to v pátek ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Více ...

Vyznamenání za mise v zahraničí dostaly čtyři desítky vojáků

Lékaři, letečtí instruktoři a pracovníci štábu byli v pátek oceněni za své působení v zahraničních vojenských misích. Po několika měsících působení se vrátili z Afghánistánu, Kosova i z Velké Británie. V Domě armády v Praze dostaly medaile čtyři desítky českých vojáků.

Více ...

Návrhy na národní kulturní památky

Pražskou Invalidovnu, kterou se loni pokusil neúspěšně prodat, chce nyní stát prohlásit za národní kulturní památku. Spolu s barokní stavbou v pražském Karlíně je na seznamu ministerstva kultury, který v pondělí předloží vládě, dalších 15 staveb.

Více ...

Petice za Čecha má už 400 tisíc podpisů

Na 400 tisíc lidí z celého světa podepsalo petici za záchranu českého občana Petra Jaška, jehož súdánský soud koncem ledna poslal do vězení za špionáž a protistátní činnost. Oznámila to včera slovenská odbočka mezinárodní organizace CitizenGO.

Více ...

Epidemie chřipky odeznívá

Epidemie chřipky odeznívá, počet nemocných za poslední týden klesl o 14,5 procenta. Na 100 tisíc obyvatel v přepočtu připadá 1335 nemocných. Informovala o tom v pátek hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Epidemie stále trvá v některých regionech.

Více ...

Bratři Rathové se přou o dědictví po otci

Obvodní soud pro Prahu 6 začal v pátek řešit žalobu, kterou podal na bývalého poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha jeho starší bratr Michal. Žalobou se snaží zpochybnit závěť, kterou před svou smrtí sepsal otec obou bratrů Ratmír Rath a v níž odkazuje veškerý svůj majetek Davidovi.

Více ...

Český Winton Kalina získal prestižní adresu

Antonín Kalina, právem zvaný českým Nicholasem Wintonem, se stal součástí třebíčské památky na seznamu UNESCO. V Židovské čtvrti, v sousedství Zadní synagogy, má tamní rodák, jemuž se různými způsoby podařilo zachránit 904 převážně židovské děti z koncentračního tábora Buchenwald, od pátku pamětní síň.

Více ...