NEZÁVISLÉ NOVINY
Pátek 30. září 2016
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Dálniční síť se v příštím roce rozšíří jen o 15,6 kilometru

Dálniční síti ČR přibude v příštím roce pouze 15,6 kilometru. Jak vyplývá z informací ministerstva dopravy (MD), dokončeny budou chybějící úsek D 11 do Hradce Králové, úseky D 4 Skalka–Háje a dálnice D 3 mezi Veselím nad Lužnicí a Bošilcem.

Více ...

Abstinujte, řekl soudce vrahovi

Jedenácti lety vězení, vyhoštěním z České republiky a povinností zaplatit nejbližším příbuzným své oběti téměř 2,6 miliónu korun potrestal ve čtvrtek Krajský soud v Hradci Králové třicetiletého Poláka Sebastiana Krystiana Goliata.

Více ...

Policisté na dálnici D 8 odhalili dodávku se syrskými běženci

Policisté ve čtvrtek na dálničním odpočívadle D 8 odhalili dodávku s 11 běženci včetně pěti dětí. Podle policie jsou pravděpodobně syrské národnosti. Policisté teprve ověřují jejich totožnost. Na běžence narazili na odpočívadle dálnice na 1,5.

Více ...

Pradědovo dětské muzeum láká turisty

Na 28 tisíc lidí přilákalo první rok své existence Pradědovo dětské muzeum (PDM) v Bludově. Šlo jak o turisty, kteří trávili v Jeseníkách dovolenou, tak o místní rodiny s dětmi. Právu to řekla mluvčí muzea Barbora Haušková.

Více ...

Seniorka zemřela při autonehodě

Devětasedmdesátiletá žena včera zemřela při nehodě osobního vozu v Rokycanech. Dvaaosmdesátiletého řidiče převezli záchranáři se středně těžkými poraněními do Rokycanské nemocnice. Automobil naboural poblíž železničního přejezdu do betonové zídky.

Více ...

Požár Libušína zpět u policie

Předloňským požárem chaty Libušín na Pustevnách se bude opět zabývat policie. Okresní soud ve Vsetíně vrátil kauzu po podání obžaloby k došetření státnímu zástupci. Jeho stížnosti poté nevyhověla olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě.

Více ...

Za vraždu dostal beznohý invalida 12 let

Na dvanáct let poslal ve čtvrtek Krajský soud v Ostravě za mříže invalidního důchodce a bezdomovce Tomáše Pivka, který letos v únoru na jedné z ostravských hald ubodal svou partnerku. Nelíbilo se mu, že příliš pije.

Více ...

Duševní stav pachatele napadení těhotné ženy je nejasný

Kvůli nejasnostem ohledně duševního stavu Stanislava Poláka (35) vrátil včera pražský městský soud jeho případ Obvodnímu soudu pro Prahu 4. Ten jej začátkem srpna odsoudil k šesti měsícům vězení kvůli napadení těhotné ženy v autobusu proto, že mu nechtěla půjčit telefon.

Více ...

Zklamaní houbaři, neroste skoro nic

Zatímco jindy bývá září vrcholem houbařské sezóny, letos tomu tak není. Kvůli suchu se dá narazit na houby jen s velkou dávkou štěstí, větší šanci mají lidé jen v podhorských a horských oblastech či na Vysočině, řekl Jaroslav Landa z České mykologické společnosti.

Více ...

Odposlechy na pražské kriminálce GIBS odložila

Nainstalování odposlouchávacího zařízení do kanceláří pražské hospodářské kriminální policie nebylo trestným činem. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) případ odložila, uvedl Český rozhlas – Radiožurnál.

Více ...

Soud zrušil verdikt nad Šiškou

Pražský vrchní soud zrušil osvobozující verdikt nad bývalým náměstkem ministerstva práce Vladimírem Šiškou a znalcem Vladimírem Smejkalem. Kauzu miliardové zakázky pro firmu IBM vrátil Městskému soudu v Praze, který v únoru konstatoval, že skutky obou mužů nebyly trestnými činy.

Více ...

Premiéra kodiaqu, nejlevnější za 678 tisíc

Na českém trhu bude nový model mladoboleslavské automobilky Škoda Kodiaq stát 677 900 korun. Je to cena za nejlevnější verzi tohoto prvního velkého SUV z tuzemské automobilky.

Více ...

Sobotka žádá britskou premiérku o zásah proti útokům

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) včera požádal britskou premiérku Theresu Mayovou o zásah proti nenávistným útokům v Británii vůči lidem z dalších zemí EU. Úřad vlády to oznámil v tiskové zprávě.

Více ...

Severočeši.cz nesmí do voleb

Hnutí Severočeši.cz nesmí do krajských voleb na Ústecku. Zmocněnkyně hnutí, exnáměstkyně mosteckého primátora Hana Jeníčková včera na krajském úřadě v důsledku vnitřních sporů odvolala všech 55 kandidátů.

Více ...

Klausovo centrum prohrálo soud o peníze z Via Chemu

Občanské sdružení Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP), které v roce 1998 založil bývalý prezident Václav Klaus, prohrálo podle zjištění Práva v polovině září spor o 400 tisíc korun.

Více ...

Tři prsty smrti si zastřílely i na gripeny

Česká armáda cvičí ostošest, nejen doma, ale i v zahraničí. Celkem 180 vojáků z protiletadlového raketového pluku ze Strakonic se ve výcvikovém prostoru Lešť na středním Slovensku zúčastnilo velkého cvičení více než jedenácti set vojáků z osmi států NATO.

Více ...

Novým šéfem Ústavu pro jazyk český bude Prošek

Ústav pro jazyk český (ÚJČ) Akademie věd ČR bude mít od začátku října po mnoha letech nového ředitele. Stane se jím 37letý lingvista Martin Prošek, který doposud v ústavu působil jako vědecký pracovník. Prošek bude příští týden jmenován do funkce na dalších pět let.

Více ...

Anticena vnitru

Hlavní anticenu v soutěži o ochotě úřadů poskytovat informace získaly ministerstvo vnitra a policejní prezidium za „chaotické informování o policejní reformě“. Výsledky zveřejnila včera pořádající Otevřená společnost.

Více ...

Soud zrušil pokutu pro žalobce za plošné zveřejnění platů

Soud zrušil rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), který uložil pražskému vrchnímu státnímu zastupitelství pokutu ve výši 100 000 korun za plošné zveřejnění platů jeho zaměstnanců. Úřad se bude muset věcí znovu zabývat.

Více ...

Medaile připomenou Václava Havla

Dramatik, disident, prezident. Tři stěžejní etapy Václava Havla zpracoval jablonecký medailér Vojtěch Dostál v nové sadě pamětních medailí z Jablonce nad Nisou. Sada vychází ve dvou provedeních – zlatém a stříbrném.

Více ...

Psychologové naučí číst ve tvářích

Smutek a radost, strach, hněv, překvapení i odpor jsou základní emoce, které nemá většina lidí problém vyčíst z tváří jiných. Mimika je mnohdy výmluvnější než všechna slova. Problém je ale v tom, že tisíce lidí tyto emoce nejsou schopny přečíst, tedy vyhodnotit je a podle toho se následně v dané situaci zachovat.

Více ...

Na pohřeb Perese Sobotka a Zaorálek

Pátečního pohřbu bývalého izraelského prezidenta Šimona Perese se zúčastní i český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Potvrdili to ve čtvrtek pracovníci Úřadu vlády. Sobotka již dříve uvedl, že Česko bude na pohřbu zastupovat také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Více ...