NEZÁVISLÉ NOVINY
Čtvrtek 25. května 2017
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Hradu 38 miliónů navíc

Kancelář prezidenta republiky by měla mít v rozpočtu na příští rok na své výdaje 475,4 miliónu korun. To je zhruba o 38 miliónů korun víc, než jí přidělil letošní schválený rozpočet. Návrh rozpočtu na příští rok včera schválil sněmovní rozpočtový výbor.

Více ...

Daňové slevy dárcům krve

Dárci krve a kostní dřeně se zřejmě dočkají vyššího daňového zvýhodnění. Sněmovna včera ve zrychleném režimu schválila, aby si bezúplatní dárci mohli snížit daňový základ za jeden odběr krve až o 3000 korun místo nynějších 2000 korun.

Více ...

CVVM: Češi jsou proti euru

Pro přijetí eura v Česku se vyslovilo 21 procent české veřejnosti, loni to bylo 17 procent. Vyplývá to ze včera zveřejněného dubnového průzkumu CVVM. V budoucnost sjednocené Evropy věří 39 procent lidí, před rokem jich bylo o tři procentní body méně.

Více ...

Kajínek strávil první noc v Praze. Voní víc než před léty, řekl

V úterý propuštěný Jiří Kajínek si začátek svobody užil. V rozhovoru pro Právo řekl, že první noc trávil v Praze. A byl překvapený, jak moc se změnila a jak voní. * Na sociálních sítích a internetu lidé na fotografiích a videích zaznamenali prakticky celý váš večerní program.

Více ...

Stíhání exradního Plzně bude pokračovat

Bývalý profesionální hokejista a plzeňský radní pro sport Michal Dvořák (Občané patrioti) neuspěl se stížností na trestní stíhání, které proti němu policie zahájila minulý měsíc pro podezření z dotačního podvodu. Hrozí mu až osm let vězení.

Více ...

Dva Češi se nakazili cholerou

Dva Češi se při pracovním pobytu na ostrově Zanzibar ve východoafrické Tanzanii nakazili cholerou. Nyní jsou v domácí karanténě. Informaci přinesl Zdravotnický deník. Naposledy byla nemoc v Česku zaznamenána před 15 lety.

Více ...

U Jílkové o úskalích dědického řízení

Víte o tom, že v rámci dědického řízení můžete přijít i o vlastní majetek? Kdy je bezpečné dědictví přijmout a kdy odmítnout? Jaká závěť je neplatná? Bude se o tom debatovat v dnešním diskusním pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou (ČT 1 od 21.25).

Více ...

Mašínová má statek na dosah, stát se neodvolá

Zdena Mašínová může požádat o nové dědické řízení, v němž by mohla získat rodinný statek v Lošanech. Kolínský soud v březnu rozhodl, že její otec Josef Mašín byl v době svého úmrtí v roce 1942 majitelem statku a že smlouvu, kterou postoupil statek svým dětem – Ctiradovi, Josefovi a Zdeně –, podepsal pod nátlakem.

Více ...

Nabízejí neověřené léky

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varoval před nákupy přípravků, které jsou na internetu uváděny jako léčivé, ale ve skutečnosti nemají ověřenu účinnost, složení a není znám ani jejich výrobce.

Více ...

Soud potrestal lovce sexuální otrokyně

Trojice mužů si naplánovala chytit si sexuální otrokyni. A na Vysočině svůj plán uskutečnili. Soud jim včera sečetl hned několik trestných činů včetně znásilnění a únosu a rozdal bratrům a synovi jednoho z nich celkem 30 let vězení.

Více ...

ÚS: Cizinci nemají automaticky právo na bezplatnou péči

Fakt, že cizinci nemají v České republice nárok na bezplatnou zdravotní péči, neodporuje Ústavě. Konstatovalo to včera plénum Ústavního soudu (ÚS), když nevyhovělo návrhu dvou pražských soudů, které navrhovaly zrušit část zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Více ...

Poklona Babišovi, Pilný v křesle

Osmá výměna člena Sobotkovy vlády se včera odehrála na Pražském hradě. Prezident Miloš Zeman odvolal Andreje Babiše (ANO) z funkce ministra financí. Jeho nástupcem jmenoval poslance Ivana Pilného (ANO). Prvním vicepremiérem se místo Babiše stal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Více ...

Teď mám čas udělat v ANO pořádek, slibuje jeho šéf

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se včera rozloučil s ministerstvem financí, které spravoval bezmála tři roky a čtyři měsíce. Na odchodu uvedl, že se teď hodlá naplno pustit do řízení strany, kterou přivedl do Sněmovny.

Více ...

Otřást se může i kandidátka jihočeského ANO

Nejen jihočeská kandidátka ČSSD se může otřást kvůli sporům se stranickou centrálou. Změny by mohly zasáhnout i kandidátní listinu ANO v jižních Čechách. Podle informací Práva nemá jistou pozici jihočeská jednička, poslankyně Radka Maxová, ač kandidátku, kterou má vést, už schválil krajský sněm.

Více ...

Sobotka: Zvyšovat stupeň ohrožení není nutné

Útok v Manchesteru nemá žádnou souvislost s Českem. Není proto nutné zvyšovat stupeň ohrožení v zemi. Novinářům to včera řekl premiér Bohuslav Sobotka po schůzce s ministrem vnitra Milanem Chovancem (oba ČSSD) a s představiteli policie, tajných služeb a ministerstva zahraničí.

Více ...

Koncert Depešáků střežili i ozbrojení policisté

Po tragických událostech na pondělním koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové v britském Manchesteru provázela středeční koncert britské skupiny Depeche Mode na fotbalovém stadiónu Slavie v Edenu přísná bezpečnostní opatření.

Více ...

Komunisty pobouřila Bělobrádkova cesta mezi sudetské Němce na jejich sjezd

Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) pronese projev na Sudetoněmeckých dnech, které se konají 3. a 4. června v Augsburgu. Návštěva zatím nejvýše postaveného českého politika na sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení vyvolala ostrou reakci komunistů.

Více ...

Bělobrádek: Když už nemají majetkové nároky, je čas na usmíření

* Chystáte se na Sudetoněmecké dny. Jedete tam s pověřením vlády? V žádném případě. Byl jsem tam pozván od našich kolegů z CSU, kteří se tam angažují. * Mluvil jste o tom s premiérem Sobotkou? Informoval jsem ho, aby o tom věděl.

Více ...

První průzkum: ČSSD na vládní krizi doplatila víc než ANO

Třítýdenní vládní krize, která skončila výměnou Andreje Babiše v čele financí, Sobotkově soc. demokracii body nepřinesla, právě naopak. Ukázal to první volební model z doby krize, který zveřejnil Seznam.cz.

Více ...

Poslanci prošetří nahrávky s Babišem. Je to puč, brání se

Ačkoli jsou mnozí poslanci často skeptičtí k práci sněmovních vyšetřovacích komisí, včera Sněmovna rozhodla o zřízení další, v tomto volebním období už čtvrté komise.

Více ...

Expert: Rámy teror neřeší, kontroly musí jít před haly

Klasické bezpečnostní kontroly u vstupů do hal nebo na sta -dióny ani při využití detekčních rámů teroristickým útokům podobným tomu aktuálnímu z Manchesteru nedokážou zabránit. Tipování podezřelých lidí nebo aut by se podle Právem oslovených expertů mělo přesunout spíše do prostoru před samotným objektem.

Více ...

Šlechtová se vzepřela Babišovu rozpočtu

Návrh základních rámců rozpočtu na příští rok, které připravil odcházející ministr financí Andrej Babiš (ANO), teprve úředníci ministerstva financí rozesílají k připomínkám na jednotlivá ministerstva a už sklízí kritiku. Ta první přišla z úst ministryně nominované za ANO.

Více ...