NEZÁVISLÉ NOVINY
Středa 20. září 2017
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Michal Nesvadba chystá galašou s Leošem Marešem

Známá tvář televizní Kouzelné školky Michal Nesvadba slaví letos šedesátiny, a tak pro své dětské publikum chystá společně s moderátorem Leošem Marešem velkou narozeninovou galašou, která se bude konat 18. listopadu v pražském Kongresovém centru.

Více ...

Klánovický vrah doživotní trest nedostane

Vrah hledače pokladů z Klánovického lesa Oldřich Konrád (51) půjde s konečnou platností do vězení na 25 let. Pražský vrchní soud odmítl odvolání, v němž recidivista požadoval doživotní trest. V neprospěch obžalovaného se totiž může odvolat pouze státní zástupce, případně poškozený.

Více ...

Štrasburk zamítl stížnost úředníka

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku včera s konečnou platností zamítl stížnost někdejšího ředitele sekce správy majetku českého ministerstva obrany Václava Regnera na postup, jakým mu byla odebrána bezpečnostní prověrka.

Více ...

ÚS: Sporem o výpověď pastorační asistentky se musí znovu zabývat soud

Teprve u Ústavního soudu (ÚS) našla zastání žena, která pracovala jako pastorační asistentka pro Arcibiskupství pražské. Žena se u soudů snažila dosáhnout zneplatnění výpovědi z práce, soudy ale po dlouhém procesu dospěly k závěru, že spor spadá pod autonomii církve, která si sama spravuje své věci nezávisle na státních orgánech.

Více ...

Mladík brutálně ubodal babičku

Ústecký krajský soud se včera začal zabývat loňskou brutální vraždou ženy z Dubí na Teplicku. Z činu je obžalovaný její vnuk Jakub Ševčík, hrozí mu až výjimečný trest. Mladík zasadil vlastní babičce nožem téměř sto ran. Osmnáctiletý muž zavraždil podle obžaloby babičku kolem 5.

Více ...

Sestra Čecha zabitého v Londýně podala stížnost do Štrasburku

Právní zástupci sestry Čecha, jenž byl loni v září zabit v Londýně, podali stížnost k Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Uvedla to včera televize Prima. Chtějí zvrátit rozsudek britského soudu, který v dubnu vynesl nad mužem obviněným z vraždy osvobozující verdikt.

Více ...

Soud: Zakázat hidžáb není diskriminace

Pražský městský soud včera zamítl odvolání somálské studentky, která žalovala pražskou střední zdravotnickou školu kvůli nošení hidžábu ve škole. Pravomocně tak potvrdil lednové rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 10.

Více ...

Hradečtí vědci doporučují jíst lupinu

Lupina bílá, zvaná i vlčí bob nebo sója severu, je v mnoha zemích oblíbenou zemědělskou plodinou. V Itálii se používá například v salátech nebo se z ní dělá káva. Myslíte si, že jíte fazole, a on to je plod lupiny. V českých zemích je její pěstování zatím v plenkách.

Více ...

Onkologická prevence: přicházejí stovky tisíc lidí

Projekt adresného zvaní, ve kterém Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a další pojišťovny posílá už od roku 2014 vybraným klientům pozvánky na preventivní onkologické prohlídky, přivádí k lékařům i ve čtvrtém roce svého fungování stovky tisíc lidí.

Více ...

Odborníci navrhli pro novou Sněmovnu páky na prezidenta

Hlava státu by neměla mít pravomoc sjednávat mezinárodní smlouvy, shodli se odborníci u kulatých stolů, které ke změnám Ústavy sezval ministr pro legislativu Jan Chvojka (ČSSD). Navrhli také jednodušší způsob, jakým by parlament mohl podat na prezidenta ústavní žalobu.

Více ...

Poslanci plísnili Janečka kvůli zajišťovacím příkazům

Sněmovní rozpočtový výbor včera po vzrušené dvouhodinové debatě vyzval hlasy všech přítomných poslanců Finanční správu v čele s Martinem Janečkem k tomu, aby využívala kritizované zajišťovací příkazy jen výjimečně a pečlivě posuzovala jejich dopad na podnikatele.

Více ...

Při výbuchu ve Vyškově zahynul voják

Při výbuchu v armádním areálu ve Vyškově zahynul včera člen Vojenské policie a jeho kolega utrpěl vážné zranění. Příčina neštěstí není známa. Vedení ministerstva obrany nepředpokládá, že by šlo o útok nebo úmyslný trestný čin.

Více ...

Krejčířovu vilu za 100 miliónů nikdo nechce, exekutor sníží cenu

Neúspěchem skončila včerejší dražba kdysi luxusního sídla známého českého uprchlíka Radovana Krejčíře (47) v pražských Černošicích. Podle odhadu má komplex staveb cenu zhruba 100 miliónů korun, nejnižší podání mělo být na 65 miliónech.

Více ...

Oceněni tři čeští vědci

Tři vědce ocenila Akademie věd (AV), když jim udělila prestižní vědeckou cenu Praemium Academiae. Každý z oceněných navíc získá až 30 miliónů korun na výzkum v příštích šesti letech.

Více ...

Arca Capital koupí rakouskou banku

Česko-slovenská investiční skupina Arca Capital finančníka Pavola Krúpy kupuje většinový podíl v soukromé rakouské bance Wiener Privatbank. Arca včera v tiskové zprávě oznámila, že již podepsala příslušnou smluvní dokumentaci, a završila tak několikaměsíční jednání se současnými akcionáři a vedením Wiener Privatbank.

Více ...

Za vraždu bosse podsvětí Běly trest nejspíš nepadne

Jednadvacet let stará vražda romského bosse podsvětí Antonína Běly (52) podle všeho skončí jako neobjasněný případ, ve kterém nebude nikdo potrestán.

Více ...

ZLATÁ DESKA PRO MARGITU.

Operní tenorista Štefan Margita převzal včera ve foyeru pražského Národního divadla Zlatou desku Supraphonu za album Xmas. Nahrávka obsahuje dvanáct vánočních písní, spoluúčinkují na ní i basbarytonista Adam Plachetka a jeho manželka, sopranistka Kateřina Kněžíková, kteří byli slavnosti přítomni.

Více ...

Neprávem stíhaný policista byl očištěn

Možná jednu z nejtěžších etap svého života má za sebou čtyřicetiletý policista z Vysočiny. Generální inspekce bezpečnostních sborů jej obvinila z napadení studenta při policejním večírku a následovalo několik měsíců soudních tahanic, na jejichž konci byl však strážce zákona očištěn.

Více ...