NEZÁVISLÉ NOVINY
Sobota 22. října 2016
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Dvacet stížností na krajské volby

Soudy dostaly dvě desítky stížností na krajské volby. Žádná se netýká Vysočiny, Jihočeského, Pardubického a Zlínského kraje, kde tak výsledek regionálních voleb platí. Desetidenní lhůta pro předložení volebních stížností u krajských správních soudů skončila včera v 16 hodin.

Více ...

Po hádce se ženou střílel brokovnicí

Dvaašedesátiletý muž po předchozí hádce s manželkou ztratil nervy a ve vzteku vytáhl brokovnici, z níž vystřelil do zdi pouhý metr vedle své ženy. Následně ji několik hodin v bytě v pražských Kyjích zbraní ohrožoval, poté se uklidnil a usnul.

Více ...

O doplatcích na bydlení bude Sněmovna dál jednat

Sněmovna zatím nerozhodla o vládní novele, jež by snížila státní doplatky na bydlení chudším lidem, kteří žijí v ubytovnách. Předlohu o hmotné nouzi vrátila v pátek dolní komora kvůli sporům o pravomoc obcí zpět do druhého čtení, v němž je možné podávat návrhy úprav.

Více ...

Soud odebral matce dítě. Jako by mu umřela, varoval znalec

Právo v posledních týdnech upozornilo na několik rozsudků soudů, názorů Orgánu sociálněprávní ochrany dětí (OSPOD) a znalců, které zasáhly do života dětí. Městský soud v Brně nyní v jednom z případů nařídil matce okamžitě předat šestiletého syna do péče otce, se kterým hoch teprve navazuje vztah pod dohledem odborníků.

Více ...

Dovozce sudového vína čekají těžké časy. Poslanci schválili novelu vinařského zákona

Sněmovna schválila v pátek novelu zákona o vinařství, která má pomoci omezit falšování vína a potírat černý trh s vínem. Výsledné znění se však natolik liší od původního vládního návrhu, že novelu nakonec s výjimkou předkladatele, ministra zemědělství Mariana Jurečky, nepodpořili ani poslanci vládní KDU-ČSL.

Více ...

Motocyklista přišel o život

Čtyřiatřicetiletý motocyklista zahynul v pátek poté, co narazil do kamiónu u Krasejovky na silnici E 55 na Českobudějovicku. „Na místě podlehl těžkým zraněním. Pravděpodobně zavadil o návěs protijedoucího nákladního automobilu,“ řekl Právu mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

Více ...

Bývalý šéf Central Group půjde na sedm let za mříže

V kauze dvousetmiliónových daňových úniků spojených s developerskou společností Central Group snížil v pátek pražský vrchní soud čtyřem obžalovaným tresty. Podle obžaloby krátili pomocí falešných faktur daň z přidané hodnoty a daň z příjmu.

Více ...

Kurzy ČNB od 21. 10.

Země Množství Kód Kurz Austrálie 1 AUD 18,937 Čína 1 CNY 3,670 Dánsko 1 DKK 3,633 EMU 1 EUR 27,020 Chorvatsko 1 HRK 3,599 Japonsko 100 JPY 23,919 Kanada 1 CAD 18,759 Maďarsko 100 HUF 8,765 Polsko 1 PLN 6,250 Rusko 100 RUB 39,787 Švýcarsko 1 CHF 24,965 Turecko 1 TRY 8,058 USA 1 USD 24,820 V.

Více ...

Kurzy akcií na burze

Název 21. 10. Změna (%) CETV 56,20 +0,27 ČEZ 468,50 +0,09 Erste Bank 763,80 +0,50 Fortuna 89,20 -0,78 Kofola ČS 395,00 -1,25 Komerční banka 921,90 +2,68 Moneta Money Bank 88,50 +1,26 O2 C. R.

Více ...

Štěch senátory rozladil, ale šéfem ho nechají

Milan Štěch (ČSSD) svou pozici předsedy Senátu na listopadové schůzi horní komory zřejmě obhájí. A to přesto, že si úterním prohlášením o celistvosti Číny proti sobě některé kolegy poštval. Štěch je druhým nejvyšším ústavním činitelem a prohlášení podepsal s prezidentem, předsedou Sněmovny a premiérem.

Více ...

Nejsme připodělaní. Řeknu to i v Číně, kasá se Jurečka

„Nebýt připodělaný a populista, to je stále více vzácná vlastnost u politiků v ČR.“ Tímto vyjádřením se zapojil na sociálních sítích do vnitropolitické a diplomatické bouře kolem návštěvy dalajlamy ministr zemědělství a první místopředseda lidovců Marian Jurečka.

Více ...

Místo do ústavů putují miminka konečně do individuální péče

Po tříletém snažení míří v Česku víc nejmenších dětí k pěstounům než do ústavů. Stejné pravidlo by mělo začít platit i pro děti do sedmi let.

Více ...

Herman: Kvůli schůzce s dalajlamou odmítl prezident ocenit mého strýce

Ze seznamu lidí, které prezident Miloš Zeman vyznamená 28. října, zmizelo jméno strýce ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), i když lidé z kanceláře prezidenta minulý týden 88letému Jiřímu Bradymu telefonovali do Kanady, aby ho o nominaci informovali.

Více ...

Zeman si rýpl do ČSSD, za levici považuje Směr

Prezident Miloš Zeman si u příležitosti sobotní programové konference strany Směr-sociální demokracie slovenského premiéra Roberta Fica rýpl do ČSSD. „Pan prezident považuje stranu Směr-SD za skutečnou levici, autentickou sociální demokracii, od níž by se měly učit i ostatní sociální demokracie, včetně té české,“ citoval v pátek server Aktuality.

Více ...

Levnější nafta i pro chovatele, rybáře a lesnické firmy

Vratku části spotřební daně z nafty by nově měli dostávat i zemědělci v živočišné výrobě. Dosud na ni měli nárok jen zemědělci v rostlinné výrobě. Počítá s tím novela zákona o spotřebních daních, kterou včera schválili poslanci.

Více ...

Nový simulátor z Brna dokonale napodobuje i pád letadla

Při vzletu drncá, při přistání má turbulence. Nejmodernější simulátor pro lehké sportovní letouny SimStar Bravo umí dokonale napodobit pohyb skutečného letounu. Jako svou novinku ho představilo brněnské Vysoké učení technické (VUT).

Více ...

Kontroly a kamery. Školy posilují bezpečí

Vstup do školy přes čipovou kartu nebo zvonek a navíc ještě dohled vrátného nebo učitelů. Někde testují také využití čidel na otisky prstů žáků. České školy tak postupně reagují na tragédii ve Žďáru nad Sázavou, kde před dvěma roky schizofrenička ubodala studenta střední školy.

Více ...

Kommersant: ČR posiluje boj s ruskou propagandou

Prakticky všechny významné ruské zpravodajské weby si všímají vzniku útvaru pro boj s ruskou propagandou v Česku, o němž na konferenci Stratcom summit hovořil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Upozorňují, že ministrův resort tak reaguje na obavy z „informační války“, kterou měla rozpoutat Moskva.

Více ...

Hejtmanem Pardubického kraje opět Netolický

Hejtmanem Pardubického kraje se v pátek opět stal Martin Netolický z ČSSD. Krajskou vládu jeho strana složila s Koalicí pro Pardubický kraj, ODS a STAN. Netolický byl jediným navrženým kandidátem. V tajné volbě získal hlasy 33 z 44 přítomných krajských zastupitelů.

Více ...