NEZÁVISLÉ NOVINY
Sobota 9. prosince 2017
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Kvůli obtěžování padá další kongresman

Republikánský kongresman Trent Franks (60) se stal dalším americkým zákonodárcem, který rezignuje kvůli obvinění z nepatřičného chování k ženám. Oznámil to ve čtvrtek, když vyšlo najevo, že etický výbor Sněmovny reprezentantů vyšetřuje stížnosti dvou jeho bývalých asistentek na sexuální narážky při konverzacích.

Více ...

Stroj na eutanazii lze po částech vytvořit 3D tiskárnou a pak sestavit

Doktor Philip Nitschke (70), australský zastánce práva na smrt, přišel se zvláštním zařízením na eutanazii - tedy spáchání sebevraždy -, jež se dá jako první na světě vytisknout pomocí 3D tiskárny.

Více ...

Krátce

* Argentinský soudce požaduje vazbu pro exprezidentku O vydání argentinské exprezidentky Cristiny Fernándezové požádal federální soudce, který ji viní z vlastizrady.

Více ...

Japonsko nakoupí rakety vzduch-země proti KLDR

Japonsko poprvé v historii koupí řízené střely vzduch-země středního doletu schopné zasáhnout Severní Koreu. Podle japonských médií ministerstvo plánuje koupit rakety vzduchzemě o doletu 900 kilometrů od amerických firem a také norské střely JSM (Joint Strike Missile) schopné ničit pozemní a hladinové cíle do 500 kilometrů.

Více ...

Bellingcat: v kauze MH17 figuruje generál Tkačov

Klíčovou roli při katastrofě dopravního letadla nad Donbasem v červenci 2014, která způsobila smrt téměř 300 lidí, mohl hrát penzionovaný ruský generál Nikolaj Tkačov. Oznámila to včera nezávislá investigativní skupina Bellingcat na základě odposlechu telefonních rozhovorů, ve kterých prý Tkačov figuruje pod přezdívkou „Delfín“.

Více ...

Po Trumpově gestu propuklo násilí

Americké uznání Jeruzaléma metropolí Izraele zvedlo mezi muslimy bouřlivé demonstrace odporu Mohutné protesty napříč muslimským světem se včera odehrály kvůli rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém hlavním městem Izraele.

Více ...

S Bílým domem nesouhlasí i bývalí američtí velvyslanci

S rozhodnutím prezidenta Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele nesouhlasí devět z jedenácti amerických velvyslanců, kteří v této zemi působili. Označují to za chybný a nebezpečný krok a mnozí upozorňují, že ani nechápou jeho skutečný motiv.

Více ...

Ukrajinská policie zatkla Saakašviliho

Ukrajinská policie včera zatkla opozičního předáka Michaila Saakašviliho, jenž v úterý unikl agentům tamní tajné bezpečnosti SBU. Generální prokurátor Jurij Lucenko řekl, že exgubernátor Oděsy byl umístěn do cely předběžného zadržení a bude postaven před soud.

Více ...

Policistovi 20 let za smrt černocha

Na 20 let do vězení poslal ve čtvrtek americký soud bělošského policistu, který předloni zastřelil neozbrojeného černocha ve státě Jižní Karolína. Policista, jehož případ se stal jedním ze symbolů protestů proti údajnému policejnímu násilí vůči menšinám, tvrdil, že jednal v sebeobraně.

Více ...

Papež se chystá pozměnit otčenáš

Papež František chce změnit italské znění textu modlitby Otčenáš. Vadí mu znění pasáže „a neuveď nás v pokušení“. Proč? „Bůh, jenž nás uvádí v pokušení - to není dobrý překlad. I Francouzi text změnili na,a nenechej mě podlehnout pokušení‘.

Více ...

EU-Británie: teď už rozvodu o krok blíž

Obě strany ohlásily rozuzlení prvních zásadních problémů kolem přípravy dohod o brexitu Úsměvy, spokojené výrazy na tvářích. Dny gradujícího brexitového napětí jsou - alespoň protentokrát - tedy pryč.

Více ...