NEZÁVISLÉ NOVINY
Čtvrtek 24. května 2018
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Rohingští ozbrojenci zabili stovku civilistů

Rohingští muslimští militanti loni v Barmě zmasakrovali až stovku civilistů, pramení z vyšetřování organizace Amnesty International (AI). Skupina s názvem Arsa podle AI povraždila obyvatele několika vesnic patřících k hinduistické menšině v barmském Arakanském státě v srpnu, tedy v prvních dnech povstání proti barmské armádě.

Více ...

Kvůli bombě evakuovali tisíce obyvatel Drážďan

Téměř 9000 lidí muselo během noci na středu opustit své domovy v Drážďanech, policie tam kvůli nálezu bomby z druhé světové války nařídila evakuaci.

Více ...

* Putin a Erdogan blahopřáli Madurovi

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký kolega Recep Erdogan jsou jedni z mála světových státníků, kteří blahopřáli svému venezuelskému protějšku Nicolási Madurovi k vítězství v nedělních volbách.

Více ...

Arcibiskup Wilson, jenž kryl pedofila, podal demisi

Australský arcibiskup Philip Wilson, jehož soud v úterý uznal vinným, že zatajil sexuální zneužívání dětí jedním knězem, včera odstoupil. Arcibiskup z Adelaide je dosud nejvýše postaveným duchovním římskokatolické církve stíhaným za nečinnost v případě sexuálního zneužívání.

Více ...

Německo: Hamburk jako první zakáže starší diesely

Hamburk jako první německé město zakáže průjezdy osobním a nákladním vozům se staršími typy dieselových motorů. Oznámila to včera městská agentura pro ochranu životního prostředí s tím, že omezení se týká dvou ulic ve čtvrti Altona-Nord a vstupuje v platnost od příštího čtvrtka.

Více ...

Mamánek tedy musí z domu. Soud dal za pravdu rodičům

Urychlené vystěhování od rodičů nařídil Michaelu Rotondovi (30) soudce v americkém státě New York. Zoufalý otec s matkou podali žalobu poté, co se jim dospělého potomka nedařilo vystrnadit jinými způsoby, informoval lokální web Syracuse. com.

Více ...

Kaczyňski prý dostane nové koleno

Už dva týdny se Jaroslav Kaczyňski (69) neobjevil na politické scéně. Lídr vládního Práva a spravedlnosti (PiS) a nejvlivnější polský politik je totiž hospitalizován ve Vojenské nemocnici ve Varšavě, kde ho čeká operace – totální endoprotéza pravého kolene.

Více ...

Gaza: pojmenovávat věci pravými jmény

Poslední dramatický vývoj na hranici mezi Izraelem a pásmem Gazy získal tragický rozměr s desítkami mrtvých a stovkami zraněných. Bouřlivá a často velice vyhraněná debata o napětí v této oblasti se vede nejen v regionu Blízkého východu, ale doslova napříč celým světem.

Více ...

„Pravá jména“ v konfliktním Pásmu Gazy nekončí Hamásem

Polemika Debata o izraelském masakru šedesátky protestujících Palestinců na hranici pásma Gazy z předminulého pondělí je prudká úměrně šoku, který drastický způsob zásahu vyvolal.

Více ...

Trumpovy zájmy na Blízkém východě střeží Tři kamarádi

Pod americko-izraelské souznění, jež je podle mnoha zasvěcených nejharmoničtější od vzniku židovského státu, se podepsali tři vlivní lidé z nejbližšího okolí prezidenta Donalda Trumpa (71).

Více ...

Skripalová: Máme štěstí, že jsme přežili

Dcera bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala Julija Skripalová poprvé od propuštění z nemocnice poskytla rozhovor agentuře Reuters, který měl ovšem podobu písemného prohlášení. Setkání s médii se konalo na utajeném místě v Londýně a pod policejní ochranou.

Více ...

Jeruzalém bez mešit? Upravený snímek spustil bouři

Americké velvyslanectví v Izraeli se včera distancovalo od upraveného leteckého snímku Jeruzaléma, který ambasadoru Davidu Friedmanovi darovala židovská organizace Achija, jež pomáhá dětem s poruchami učení.

Více ...

Íránský vůdce nepochybuje, že USA prohrají

Írán porazí Spojené státy, pokud budou představitelé Teheránu vykonávat své závazky. Včera to řekl íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Šlo o vůbec první veřejnou reakci na dvanáct požadavků, které v pondělí představil nový americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Více ...

Johnson chce letadlo, prý kvůli propagaci brexitu

Britský ministr zahraničí Boris Johnson není spokojen s podmínkami svých cest po světě, kde vysvětluje pozici Británie po odchodu z EU. Johnson by proto chtěl vlastní „brexitové letadlo“, které by podle něj důstojněji reprezentovalo jeho zemi.

Více ...

Macron k šéfům IT: Buďte štědřejší

Francouzský prezident Emmanuel Macron (40) včera v Paříži po setkání s šedesáti představiteli špičkových technologických firem planety přijal na hodinu šéfa Facebooku Marka Zuckerberga.

Více ...

Obamovi pro Netfl ix připraví pořady i filmy

Americký exprezident Barack Obama a jeho žena Michelle se dohodli na několikaleté spolupráci s internetovou televizí Netfl ix. Bývalý první pár USA se má na produkci seriálů, dokumentárních i hraných filmů podílet prostřednictvím své společnosti Higher Ground Productions.

Více ...

Španělé zadrželi Čecha kvůli prodeji kokainu

Čtyři osoby včetně českého občana zadržela španělská policie kvůli prodeji drog v jednom z barů pobřežního města Benidorm. Policisté při razii v baru našli 64 balíčků kokainu připravených k prodeji a na 400 pilulek viagry, kterou podle nich zadržení rovněž nelegálně distribuovali.

Více ...

Italským premiérem je takřka neznámý právník Giuseppe Conte

Italský prezident Sergio Mattarella včera jmenoval novým premiérem profesora práv a advokáta Giuseppa Conteho, kompromisního kandidáta protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) a euroskeptické a protiimigrační Ligy. Conte nyní sestaví seznam ministrů, které musí schválil hlava státu.

Více ...

Reportéři vyrazili ke Kimově střelnici

Své putování k jadernému polygonu zakončí skupina žurnalistů hodinovým pěším pochodem Zahraniční novináři, kteří přijeli do KLDR zpravodajsky pokrýt zničení tamního jaderného testovacího střediska, se včera vydali na 20hodinovou cestu ke střelnici.

Více ...

USA nedovolí zásahy do voleb, říká Pompeo

Spojené státy nebudou tolerovat ruské vměšování do listopadových parlamentních voleb a podniknou protiopatření. Ve výboru Sněmovny reprezentantů pro zahraniční vztahy to včera prohlásil ministr zahraničí Mike Pompeo.

Více ...

Rusko hlásí úspěšný test střel typu Bulava

Čtyři mezikontinentální střely v úterý úspěšně otestovalo ruské námořnictvo, oznámila agentura TASS. Rakety Bulava vypálila v jediné salvě jaderná ponorka Jurij Dolgorukij ponořená pod hladinou Bílého moře.

Více ...