Vážení čtenáři,

vydavatelství Borgis začalo deník Právo prodávat i v elektronické podobě. Z tohoto důvodu již nebudou na webu www.pravo.cz články z aktuálního vydání volně přístupné pro zahraniční čtenáře. Deník Právo si můžete předplatit zde.


Zavřít

redakce PRÁVO, BORGIS, a.s.

NEZÁVISLÉ NOVINY
Středa 21. února 2018
Pouze přehled informací. Plné znění textů v papírovém vydání novin.
REKLAMA
REKLAMA

Kontroly zimních pneumatik

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Přes sto padesát policistů kontrolovalo v uplynulých dnech řidiče, zda mají zimní pneumatiky. Dopravní policisté v rámci bezpečnostní akce zastavili tisíc devadesát vozidel.

ŽÁBY BUDOU MÍT RADOST.

Devatenáct dětí z plzeňského Dětského domova Domino v pondělí pomáhalo ochráncům přírody čistit Hrádecký potok ve čtvrti Doubravka a obnovovat tamní mokřad. Potůček protékající čtvrtí Doubravka patří v inkriminované části mezi poměrně cenné biotopy s výskytem žab a dalších obojživelníků.

Dny kultury nabídnou mši ve slovenštině

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Pátým dnem pokračují v Českých Budějovicích Dny slovenské kultury. Ve středu 21. února bude v Kanovnické ulici zahájena výstava Maky Gallikové „Made to love“, která představí tvorbu mladé slovenské designérky.

Vozidlo spadlo do potoka

O velkém štěstí může hovořit dvoučlenná posádka Peugeotu Partner, která havarovala v pondělí odpoledne na silnici druhé třídy mezi obcemi Svojše a Rejštejn na Klatovsku. Z děsivě vypadajícího karambolu vyvázly dvě ženy bez vážnějšího zranění.

* Stávková pohotovost

Odbory v plzeňské firmě Molins, která vyrábí tabákové a balicí stroje, vyhlásily v pátek stávkovou pohotovost. Chtějí zvýšit mzdy o 11 %, ale majitel navrhuje 2,4 %. Podle podnikové základní organizace Odborového svazu KOVO firma v minulých letech nezvyšovala mzdy.

* Do Plzně přijede Gottwaldův speciál

Obrněný speciál, ve kterém jezdil Klement Gottwald, bude ve čtvrtek 22. února k vidění před Studijní a vědeckou knihovnou v Plzni. Prezidentská limuzína značky Škoda VOS do západočeské metropole zamíří při příležitosti konference „Únor 1948 aneb jak se Gottwald vrátil z Hradu“, která proběhne v knihovně.

* Nový babybox ve Strakonicích

Babybox, který se nachází v prostorách strakonické nemocnice, bude od středy 21. února mimo provoz. Důvodem je výměna za novější model. V provozu by měl být opět během několika dní.

MHD mění jízdní řády. Chybí řidiči

Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) musejí upravovat a omezovat některé jízdní řády. Nemají dostatek šoférů. Už tak špatný stav teď ještě zhoršila chřipková epidemie. „Zhruba deset procent řidičů nám chybí do stavu a dalších deset procent je nemocných,“ řekl Právu Jiří Ptáček, dopravně-provozní ředitel PMDP.

Chřipka nepolevuje, nemocných přibývá

Chřipková epidemie se v Jihočeském kraji stále nezastavila a nemocných naopak přibývá. V uplynulém týdnu nemocnost stoupla o více než sedm procent. Hygienici mají od začátku epidemie hlášeno už 20 závažných průběhů chřipky, devět lidí už na následky zemřelo.

LEDOVÝ KŘEST V LIPENSKÉ PŘEHRADĚ.

Do ledové tříště se vrhli o uplynulém víkendu opravdoví zimní nadšenci v Jestřábí v Černé v Pošumaví. Sjelo se sem asi sedmdesát sportovců z celé České republiky, aby si užili snowkiting i lední jachty.

Nezvládl jízdu na bobech, letěl pro něho vrtulník

S vážným zraněním transportoval v úterý dopoledne vrtulník muže, který na plastových bobech sjížděl sjezdovou trať u šumavské Kvildy. Muž podle všeho nezvládl riskantní jízdu, když vyjel ze sjezdovky a na bobech vlétl do místního potoka.

Zachraňovali škeble z rybníka

Vybrané firmy odvezly v rámci revitalizace rybníka v Senotíně v Nové Bystřici v minulých měsících tisíce kubíků bahna a sousedé pomáhali zachraňovat i chráněné škeble. Součástí bylo také rozšíření hráze a vystavění nového výpustného zařízení.

Železná Ruda se může proměnit v Mekku seniorů

Počet seniorů v české populaci roste. Do roku 2050 se má podle dat ČSÚ dokonce zdvojnásobit. Řada měst ale postrádá zařízení, které by se o starší generaci postaralo. To se už brzy může změnit v Železné Rudě na Klatovsku.

Orchideje lákají do Jihočeského muzea

Orchideje, bromélie, sukulenty, ale i cizokrajní pavouci nebo ptáci vytvářejí iluzi pralesa na výstavě v Jihočeském muzeu. Na výstavní ploše jsou běžné prodejní druhy kaktusů i orchidejí, ale také vzácnosti jako například orchidej z Madagaskaru.

S výběrem oboru pomůže nový web

PLZEŇ – S výběrem technického oboru žákům i jejich rodičům pomáhá nový web, který v únoru zprovoznil Plzeňský kraj. Lidé ho naleznou na adrese Technikaaremeslo.cz. Web má nejen zlepšit orientaci v seznamu škol v regionu, ale také prezentovat jejich současnou nabídku.